שמן לבונה

שמן לבונה

שמן לבונה וסגולותיו נגד מחלות הסרטן וסרטן השחלות

הקדמה

שמן לבונה
שמן לבונה

שמן לבונה נגד סרטן – הלבונה היא עץ ממשפחת הבשמים הגדל באופן טבעי במדינות חמות באזור המזרח התיכון ומדינות מצפון למדבר הסהרה באפריקה.
כיום הוא גדל בעיקר במדינות: סומליה, סודן, מצרים, הודו, אתיופיה וערב הסעודית.
בלטינית הוא נקרא Boswellia carterii.
"בוסווליה" היא משפחה של צמחים ארומאטיים הקרויה על שם ג'יימס בוסוואל.
Carterii על-שם פרופסור קרטר אשר חקר את המומיות במצרים.

חתכים הנעשים בקליפת העץ גורמים להפרשה של שרף ריחני ממנו מופק השמן האתרי. הלבונה, בדומה למור, הוא אחד הצמחים מהם נהגו להפיק שרף ריחני עוד בימי התנ"ך וגם כיום נחשב שמן הלבונה לחומר רב ערך בתעשיית הבשמים. ידוע כי בצמח הלבונה השתמשו לצרכים רוחניים מהעת העתיקה ועד היום. בימינו הכנסייה הנוצרית עדיין משתמשת בשרף של הצמח הכנת קטורת. השמן נחשב בעבר למרגיע, מרומם רוח, מסייע במצבי חרדה והתנהגויות כפייתיות הקשורות בחוויות מהעבר. באופן מסורתי נהגו להבעירה על מנת לגרש רוחות רעות. אומרים שהלבונה עוזרת להתנתק מן חרטות העבר וטובה לאנשים הנוטים להרהר באירועי העבר באופן שפוגע בהתנהגותם בהווה.

לבונה ידועה כמדיטטיבית ומעניין לציין שהלבונה גורמת להאטת הנשימה ולהעמקתה, דבר המגביר את השלווה בזמן תפילה ומדיטציה וכך מסווגת את הלבונה גם כצמח מגביר תודעה. בעת העתיקה נחשבה הלבונה לאחד החומרים היקרים בעולם. בנוסף לשימוש הנעשה בה בטקסים, הרבו להשתמש בה לבישום ולצרכי קוסמטיקה ורפואה.

המדע המודרני מאשר את פעילותה ברבדים רבים אלו ונעסוק בכך בהמשך. שמן הלבונה נחשב למאלחש, אנטי-דלקתי, מרגיע, מאיץ ריפוי נגעים שונים ומשפר טונוס שרירים. מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על כך שלשמן הלבונה סגולות אנטי סרטניות, במיוחד כנגד סרטן השחלות. מומלץ להשתמש בשמן הלבונה לטיפולים בעור בעייתי, להאצת שיקום העור ולשאר טיפולים קוסמטיים, בשל סגולותיו לריפוי העור והנקבוביות.

בנוסף לכך הוא גם מתאים לטיפול בעור יבש ומבוגר ויש מחקרים שהוכיחו כי שמן הלבונה אף מעכב הופעת קמטים. בדיקה זריזה במנוי חיפוש מדעיים מגלה שלשמן לבונה ישנם סגולות רפואיות רבות בתחום הסרטן. שמן הלבונה נוסה בטיפולים שונים למחלות כרוניות שונות, בעיקר במחלות סרטן במערכת העיכול, איברי רבייה נקביים ובאופן שהשמן מחזק את המערכת החיסונית שלנו כנגד מחלות הסרטן והתפשטותם של גידולים סרטניים. בהמשך הכתבה נפרט לכם את הסגולות המוכחות של שמן הלבונה לטיפול במחלות הסרטן ולחיזוק המערכת החיסונית (שבמישרין ובעקיפין משפרת את ההתנגדות של הגוף למחלות הסרטן).

צמח הלבונה

החומרים הפעילים בשמן לבונה

שמן לבונה נגד סרטן – עפ"י מחקר שהתפרסם בשנת-2001 octyl acetate אוציטיל אצטט הוא המרכיב העיקרי בצמח הלבונה, המכיל גם ריכוז גבוה של  אוקטנול 5 (5octanol), דיטרפנים, מונוטרפנים וססקויטרפן בודד אחד. לבונה ממין זה עשירה בדיטרפנים ולכן יש לה פעילות אנטי בקטריאלית, מכייחת, מאזנת הורמונאלית, נוגדת חמצון, אנטי סרטנית, אנטי פטרייתית ואנטי ויראלית. בנוסף לזאת צמח הלבונה מכיל גם את החומר הפעיל ציספלטין Cisplatin שמשמש לטיפול רחב מאוד בעיקר בסרטן מסוג : סרטן הצוואר, סרטן בשחלות וסרטן בראש ובמוח. כעת נשפוך קצת אור על החומרים הפעילים שבשמן הלבונה, על מנת להבין טוב יותר את התמורות שחומרים פעילים אלה מקדמים בבריאות גופנו, חיזוק המערכת החיסונית שלנו והמלחמה שלנו במחלות הסרטן:

אוציטיל אצטט
אוציטיל אצטט הוא תרכובת אורגנית שנוסחתה CH3CO)2O) מסומן גם כ Ac2O והיא נחשבת כחומצה. החומר הוא אנהידריד של חומצה אצטית וזהו האנהידריד הפשוט ביותר שניתן לבודד, בידוד הנעשה באמצעות אלכוהול. אנהידריד אצטי הוא נוזל שקוף שריחו כשל חומצת חומץ בשל התגובה עם אדי מים שבאוויר. לחומר יישומים בסינטזה אורגנית ובתרופות בשל הקלות שבה הוא נקשר לחומרים מסרטנים וכך מחזק את פעילותה של המערכת החיסונית.

אוקטנול 5
אוקטנול 5 הוא חומר הנגזר מחומצת אצטט כאשר זה נקשר למולקולות חמצן בגופנו. הוא נמצא יעיל למגוון רחב של שימושים מהדברה נגד מזיקים, לטיפול במחלות של מערכת העצבים. מחקר משנת 2015 הוכיח שלחומר זה בצורתו המבודדת, סגולות כנגד תהליכי חמצון בגוף וחיזוק ל המערכת העצבית של הגוף דרך הפעלה של המערכת החיסונית שלו. החומר פועל מחוץ לגבולות התא באזור שבין התאים ומקדם פעילויות כימיות חיוניות אל תוך ומחוץ לתאים בגופנו.

טרפנים
שמן לבונה מכיל בתוכו המון חומרים פעילים משלושה קבוצות טרפנים שונות: דיטרפנים, מונוטרפנים וססקויטרפן. טרפנים הם מולקולות ארומאטיות המשחקות תפקיד חשוב בהגנה על הצמח וקיימים בכל צמח כמעט על כדור הארץ ואפילו בחלק מהחרקים. חומרים אלו בעלי מספר סגולות שונות למלחמה בסרטן וניתן למצוא מחקרים מרתקים מארבעת השנים האחרונות המתארים את סגולות אלו. חומרים טרפנים אלו ידועים כנוגדי חמצון בתאים ורקמות הגוף, מעקביי גדילה של תאים סרטניים ומחזקים את המערכת החיסונית בגופנו. בנוסף לכל זה מחקרים מדעיים מוכיחים שהשילוב של קבוצות טרפנים אלו עם קנאביס, משפרות את הסגולות הרפואיות של החומרים הפעילים בקנאביס (מסוג THC וCBD) ומחזקות את המערכת החיסונית, דבר שהוכח בעליות מדדים חיוביים של בדיקות דם רבות שנעשו בנושא (בבני אדם ובעלי חיים).

ציספלטין
Cisplatin היא תרופה כימותרפית המשמשת לטיפול במספר סוגי סרטן. אלה כוללים סרטן האשכים, סרטן השחלות, סרטן צוואר הרחם, סרטן השד, סרטן שלפוחית ​​השתן, סרטן הראש והצוואר, סרטן הוושט, סרטן הריאה, מזותליומה, גידולי מוח ונוירובלסטומה. וניתן על ידי הזרקה לתוך וריד של המטופל. לחומר זה ישנם שימושים רבים כנגד סרטן בעולם הרפואה וישנם כבר מספר תרופות קונבנציונאליות שרותמות את סגולות הציספלטין לטיפול בסוגי הסרטן שהזכרנו להנ"ל. ציספלטין פועל באופן שהוא מפריע לשכפול דנ"א בתאים סרטניים, אשר הורג את התאים המתרבים במהירות הרבה ביותר, אשר בתיאוריה הם תאים סרטניים הנוטים להתחלק מהר מתאים רגילים. לאחר החיבור בין הציספלטין לתאים הסרטניים, יון כלוריד אחד נעקר באיטיות על ידי מולקולת מים בכדי לבצע את הפעולה בתוך הדנ"א של התא, בתהליך המכונה אקוויציה (מלשון מים). כלומר לחומר הפעיל ציספלטין היכולת לשבש את הפעילות של התא הסרטני מתוך פעולה הרסנית על הדנ"א של התא הסרטני וכך לגרום לו למוות מתוכנן. פעולה זאת נמצאה יעילה במיוחד כנגד סרטן השחלות וסרטן האשכים, כאשר שימוש בחומר זה העלה את הסיכוי להרג מוחלט של הגידולים הסרטניים מ10 אחוזים ל85 אחוזים בקרב המחלקות האונקולוגיות העושות בו שימוש.

שמן לבונה נגד סרטן – לסיכום נאגד את סגולותיו הרפואיות של שמן הלבונה:

אנטי מחמצן – בשמן הלבונה חומרים אנטי מחמצנים חזקים בדמות טרפנים וציספלטין.
אנטי דלקתי – שמן הלבונה הוכח כמרפא דלקות במיוחד במערכות העצבים ובאזורים בה תאים מתחלקים בגופנו בתדירות גבוה.
אנטי דיכאוני – משרה תחושת רוגע ומגביר את התודעה שלנו בנוגע לעברנו.
אנטי סרטני – בעל חומרים פעילים רבים הפועלים נגד מחלות הסרטן בכמה אופנים שהיעילה מביניהם היא מניפולציה על הדנ"א של התאים הסרטניים.

מחזק את מערכת החיסון- בשמן הלבונה חומרים פעילים, חומצות, סיבים ומינרלים המחזקים את החיוניות של מערכת החיסון. לשמן הלבונה שימושים רבים כנגד מחלות ולחיזוק המערכת החיסונית שלנו. בחמשת השנים האחרונות ישנו "פיצוץ" של מידע בנוגע לשימושים המרפאים הרבים של השמן, תוך כדי מיפוי והבנה של החומרים הפעילים הקיימים בו ואת התמורות שהם ממנפים במצבים בריאותיים שונים ולחיזוק המערכת החיסונית של גופנו.

בנוסף יש שימוש הולך וגובר בשמן ובנגזרותיו לטיפול בסוגי סרטן שונים שהבולט ביניהם הוא סרטן השחלות, עם תמורות מרשימות בסוגי סרטן שונים מהקיבה, העור, הצוואר, המוח, האשכים והריאות.

מקורות:
1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28595917

2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30519707

3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26739386

4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30390588

5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25058905

6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29969452

7) http://www.inchem.org/documents/icsc/icsc/eics0209.htm

8) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30368201

9) http://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Octyl_acetate

10) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30127736

11) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30550547

12) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30550204

13) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28392957

רפואה טבעית

שמן לבונה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter

עוד באותו נושא

כתיבת תגובה

ארכיונים