קנאביס רפואי לטיפול בקרוהן וקוליטיס

קנאביס רפואי לטיפול בקרוהן וקוליטיס
קנאביס רפואי לטיפול בקרוהן וקוליטיס
קנאביס רפואי לטיפול בקרוהן וקוליטיס

קנאביס רפואי לטיפול בקרוהן וקוליטיס

קנאביס רפואי לטיפול בקרוהן וקוליטיס – מחלת קרוהן מוגדרת "דלקת כרונית לא זיהומית שפוגעת ברירית של מערכת העיכול". ההגדרה "לא זיהומית" מעידה שלהערכת החוקרים לא חיידקים או נגיפים גורמים לדלקת. עם זאת יש לציין כי ישנה עלייה בשכיחות של מחלת קרוהן אצל מי שסבלו בעבר מדלקות זיהומיות במערכת העיכול.

קנאביס רפואי לטיפול בקרוהן וקוליטיס – בשונה מקוליטיס כיבית – שהיא דלקת לא זיהומית שתוקפת בדרך כלל רק את המעי הגס – מחלת קרוהן אינה מוגבלת לחלק מסוים של מערכת העיכול, אלא עלולה לגרום לדלקת באזורים שונים ולאו דווקא רציפים של מערכת העיכול – מרירית הפה ועד לפי הטבעת.
מחלת הקרוהן נגרמת ממספר גורמים כמו :גנטיקה, סביבה ומערכת החיסון של אותו האדם.

http://www.clalit.co.il/he/medical/medical_diagnosis/Pages/crohns_disease.aspx

קנאביס רפואי לטיפול בקרוהן וקוליטיס – עוד בעת העתיקה לפני אלפי שנים טיפלו רופאים ומרפאים באמצעות קנאביס במכאובי הבטן ובעיקר בדלקות שבקיבה.
קנאביס מסוג סטיבה נמצא עוד בזמנו כיעיל מאוד בטיפול בדלקות בקיבה.
היום הקהילה המדעית חוקרת את הסגולות של צמח הקנאביס בטיפול בדלקות באזור הקיבה בהתמקדות על הרצפטורים והחומר הפעיל סי בי די . חוקרים כבר זיהו בעבר את הרצפטורים במוחנו שמפעילים החומר הפעיל סי בי די (שנמצא באחזוים גבוהים בצמחי מריחואנה ממשפחת הסטיבה) כרצפטורים סי בי 1 וסי בי 2 .

הרצפטורים נמצאים בשכבה הפנימית של המעי והקיבה וצריכת קנאביס רפואי מגדילה את מספרם ומעלה את איכות פעולתם, הרצפטור סי בי 2 נמצא במיוחד פעיל ויעיל במצבים של דלקות קיבה כמו במחלת הקרוהן . המחקר עוד מצא שההשפעה של הקנאביס הרפואי על מערכת העצבים גם היא עוזרת לחולים במחלת הקרוהן. רצפטורים אלו במיוחד במערכת העצבים המרכזית, כלומר המוח, עוזרים לגוף להתמודד עם דלקות קיבה בכך שהם משחררים אנזימים ורצפטורים שמוסתים את חומציות הקיבה באמצעות הפרשות של חומרים שונים.
החוקרים ציינו במחקרם שישנם כנראה עוד דרכים בהם קנאביס רפואי עוזר לסובלים ממחלת הקרוהן מה שניתן לראות יותר במצבים של ניסוי על אוכלוסיית חולים מאשר ניסוי מעבדה המסתכל על הרמה המולקולארית או הביו כימית של החומרים הפעילים. לכן מציע צוות החוקרים על המשך מחקר בתחום על מנת שהקהילה המדעית תבין היטב את התמורות שיוצר קנאביס רפואי אצל חולי מחלת קרוהן.
http://www.karger.com/Article/FullText/356512

קנאביס רפואי לטיפול בקרוהן וקוליטיס – כפי שראינו בינתיים לקנאביס רפואי יש סגולות רבות ויכולות ריפוי מצוינות לטיפול במחלת הקרוהן, מחקר שנעשה בבלגיה ביקש להסביר תמורות אלו ברמה הביוכימית ומסביר כך: מחלות שנובעות בדלקות במערכת העיכול מושפעות לטובה מכמה גורמים ביניהם: העלת כמות האנזימים בקיבה ובמעי באופן ששומר ומרפא את דפנות האיברים ומונע פציעה באיברים, חיזוק ושמירה על קשרים ליפידים של חומצות שומן באופן ששומר על שלמות התאים שמהווים את הרמה שבונה את אותו איבר. המחקר התמקד בתמורות ביולוגיות ומצא שיש מקום רב לעוד מחקרים בתחום על מנת להסביר טוב יותר את הסגולות הרפואיות של קנאביס רפואי במחלת קרוהן ובמחלות דלקתיות בחלל הבטן בכלל.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22917662

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16083701

http://medicalmarijuana.procon.org/view.answers.php?questionID=000138

קנאביס רפואי לטיפול בקרוהן וקוליטיס – מחקרים מראים על כך שחולים במחלת קרוהן שמתנסים בטיפול באמצעות קנאביס רפואי מדווחים על פחות התכוצויות כאב ביום. מחלת קרוהן מאופיינת בין השאר על ידי כאבים חדים באזור הבטן. ניסוי שנעשה בקופת חולים כללית בישראל בשנת 2011 מצא שחולים שקיבלו קנאביס רפואי דיווחו על שיפור בתחומים הבאים :

1) ירידה בכמות היומית של התקפי הכאב באזור הבטן

2) ירידה בתופעות הלוואי של תרופות המרשם האחרות שניתנו להם עבור המחלה

3) כמות הניתוחים בקיבה ירדה אצל החולים מכמות סטנדרטית של 9 ל2 אצל משתמשים בקנאביס רפואי.
מחקרים מצבעים שתרומות אלו נעשות בשל כמה סגולות של הקנאביס הרפואי שעוזרות לסובלים ממחלת הקרוהן והן:

1)היכולות האנטי דלקתיות של החומרים הפעילים בקנאביס רפואי

2)ריפו של הרקמות במערכת העיכול על ידי חומרים פעילים בקנאביס רפואי 3)והאפקט האנטי ייבוש ממים של החומרים הפעילים בקנאביס רפואי בהשפעתם על הקיבה.

http://medicalmarijuana.procon.org/view.answers.php?questionID=000138

קנאביס רפואי לטיפול בקרוהן וקוליטיס – לסיכום ניתן לראות שקנאביס רפואי עוזר במספר מישורים לטיפול במחלות דלקתיות במערכת העיכול שהנפוצה בינהן היא מחלת הקרוהן. הקנאביס הרפואי עוזר למערכת החיסון של הגוף, למערכת העיכול ואפילו מחזק את פעילות הגוף ברמה התאית. הקהילה המדעית הצליחה בינתיים למדוד ולהסביר את סגולותיו של הקנאביס הרפואי בטיפול במחלת קרוהן אך יש עוד דרך רבה להבין את תרומה זאת במלואה. החוקרים בתחום מנבאים עתיד ורוד לטיפול במחלת הקרוהן באמצעות קנאביס רפואי ומצביעים על ממצאים רבים שתומכים במסקנה זאת.

http://www.medicaldaily.com/medical-marijuana-achieves-complete-remission-crohns-disease-drug-improves-appetite-and-sleep-247783

לקריאת המאמר באנגלית

קנאביס רפואי לטיפול בקרוהן וקוליטיס

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter

עוד באותו נושא

כתיבת תגובה

ארכיונים