צמח שן הארי

צמח שן הארי

צמח שן הארי

צמח שן הארי באזורים השונים של אירופה, אסיה וצפון אמריקה גדלים מאות סוגים של צמח שן הארי (Dandelion), הידוע גם בשמו המדעי – שינן (Taraxacum). זהו צמח רב שנתי המאופיין בעלים דמויי שיניים מה שהעניק לו את הדמיון לאריה ומכאן את שמו, וגבעוליו נראים כמו כתרים בזכות הפרחים הזהובים שלו. הפרחים נפתחים עם אור השמש בבוקר ונסגרים בערב או במזג אוויר קודר. השורשים הם בצבע חום כהה בשרניים ופריכים ומלאים בעיקר בחומר לבן בגוון חלבי ובטעם מריר המדיף ריח חזק שיש לו סגולות רפואיות לא מבוטלות.

בישראל קיימים 36 סוגים של שן הארי אולם רק 3 גדלים פראי בטבע והשאר גדלים בגינות ובאדניות. שן הארי הוא צמח בעל סגולות רפואיות רבות המתבטאות בחלקי הצמח השונים שלו. צמח שן הארי משופע בויטמינים החשובים לבריאות הגוף האנושי ולתקינות פעילותו. חלקיו ובעיקר העלים שלו מכילים ויטמיני A, B, C ו-D וגם מינרלים שונים, כגון: ברזל, אשלגן, אבץ, מגנזיום, סידן וכמו כן סיליקון ונחושת. עלי הצמח משמשים כחומר משתן לטיפול אף במקרים חריפים של אצירת שתן המסייע לגוף להיפטר מנוזלים ומרעלים. העלים של שן הארי ידועים ביכולתם לעורר את התיאבון ולסייע בתהליך העיכול.

את העלים של הצמח ניתן לצרוך כתבלין לסלטים, כריכים ותה.

החלקים השונים הנוספים המרכיבים את שן הארי, לא פחות שימושיים, שכן השורשים משמשים כתחליפי קפה והפרחים משמשים לייצור יינות. יתרה מזאת לחלקים אלה גם כן מיוחסות סגולות רפואיות חזקות. שן הארי אמנם מר אבל בהחלט אכיל, וניתן לצרוך אותו כתבלין ולא רק כתה כאשר חשוב מאוד להשיג אותו אורגני ולא מרוסס בכימיקלים שלא יעלה חלילה ההפסד על התועלת. בעבר השורש והעלים של שן הארי שימשו לטיפול בבעיות כבד. אינדיאנים בישלו את שן הארי במים והשתמשו בו לטיפול במחלת הכליות, בנפיחות, בבעיות עור, בצרבת ובקלקול קיבה. ברפואה הסינית שן הארי משמש לטיפול גם בדלקות השד או חוסר זרימת חלב וכדומה.

באירופה לדוגמא: שן הארי משמש להורדת חום, לטיפול בבעיות בעיניים, בסוכרת ובשלשולים. כיום, השימוש העיקרי בשורש שן הארי הוא בעיקר להגברת והסדרת התאבון, לטיפול בבעיות בכבד ובכיס המרה שכן החומרים הפעילים שהוא מכיל מגבירים את הפרשת מיצי המרה.

צמח שן הארי אז איך זה עובד?

בטיפול בסוכרת: עיקר המרכיבים הפעילים שבשורש ובעלים של שן הארי גורמים ללבלב שבגוף האדם לייצר יותר אינסולין, שבתגובה לייצור האינסולין מיוצבות העליות החדשות ברמת הסוכר בדם.

בטיפול במערכת העיכול: אנשים הסובלים מבעיות עיכול הם בדר"כ אנשים שצברו רעלים שונים בכבד. תה שן הארי המשופע בויטמינים ובמינרלים מסוגל לנקות ביעילות ובקלות יתרה את הכבד מכימיקלים ומרעלים אחרים שהצטברו בו, וכך הכבד שמסייע למערכת העיכול בצורה אפקטיבית ע"י ייצור מיצי מרה ואף משתפר תפקידו כפילטר לדם המסנן עוד רעלים וכימיקלים שבעיקר בחיים בעידן המודרני שלנו הם כה נפוצים. בנוסף, אכילה של העלים של שן הארי, העשירים מאוד בסיבים תזונתיים, מעולה לבריאות המעיים, מפחיתה ואף מונעת השמנת יתר, מחלות לב ואת תסמונת המעי הרגיז.

סיוע לראיה טובה ומניעת הזדקנות מוקדמת של העור: העלים של שן הארי עשירים בויטמין A, כאשר כוס אחת של עלים מכילה 100% מהכמות היומית המומלצת למבוגר של ויטמין A שהינו חשוב ביותר ואף חיוני לצורך ראיה טובה ולמניעת הזדקנות מוקדמת של העור.

מכיוון שלא סביר כי ניתן לאכול בקלות כוס של עלים, כדאי לשלב אותם בשייק בוקר מרענן יחד עם פירות אהובים וזה בוודאי ייצור חוויה מענגת ובריאה גם יחדיו. בחיזוק המערכת החיסונית: שן הארי העשיר בנוגדי חמצון וויטמין C, שהינו ויטמין החיוני לגוף על-מנת להילחם בזיהומים, כגון חיידקים שגורמים לדלקות, יכול לסייע לסובלים אף מדלקות כרוניות לטפל בדלקות קיימות ולמנוע דלקות חוזרות. כל זאת בצורה פשוטה ע"י שתיית תה שן הארי וללא תרופות אנטיביוטיות או כימיות אחרות.

השפעות אנטי סרטניות – צמח שן הארי

השפעות אנטי סרטניות: מחקרים שונים, שנעשו בשנים האחרונות, קושרים את צמח שן הארי להשפעות אנטי-סרטניות. תמציות שהופקו משן הארי הוכיחו יעילות של עד 98% בהריגת תאים סרטניים. המחלקה לכימיה ולביוכימיה באוניברסיטת וינדזור בקנדה הראתה במחקר ראשוני כי שורש שן הארי מסוגל להשמיד ביעילות גבוהה תאים הנגועים בסרטן, וזאת ללא פגיעה בתאים הבריאים והתקינים. זאת בשונה מכימותרפיה המשמידה תאים בריאים וחולים כאחד.

חוקרים סבורים כי שורש שן הארי בונה את מערכת הדם ואת המערכת החיסונית, מרפא את סרטן הריאות והערמונית בעיקר, ונחשב לאחד החומרים הטבעיים היחידים שעזרו לריפוי של לוקמיה חריפה בקרב מבוגרים. תה שורש שן הארי אולי לא טעים במיוחד אך בוודאי הוא עדיף על תופעות הלוואי של הכימותרפיה. תהליך הכימותרפיה פוגע גם בתאים החולים אך גם בתאים בריאים הנחוצים לתפקודו של הגוף ומשמידה אותם, על-כן נגרם לגוף נזק בלתי הפיך, עד כי לעיתים החולה במחלת הסרטן שורד את המחלה אך לא את הטיפול האינטנסיבי והפוגעני.

שורש שן הארי נודע כבטוח ביותר לשימוש, נטול תופעות לוואי בדר"כ והוא מוכר כטיפול המאושר ע"י ה-FDA. שורש שן הארי עצמו אף ידוע לא מעט בשל היכולת שלו להפחית תופעות לוואי של תרופות אחרות. חשוב לציין, שעם כל זאת, המחקרים היום מעידים כי לא ניתן לצרוך תמצית שן ארי בשילוב עם טיפולי כימותרפיה. מי שכבר בחר בדרך הכימותרפיה ומאמין כי יש בה תועלת ומזור למחלתו, שלא יצרוך את תמצית שן הארי במקביל שכן היא עשויה להשפיע באופן שלילי על תהליך הכימותרפיה.
רפואה טבעית

צמח שן הארי – שורש שן הארי

צמח שן הארי – שורש שן הארי

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter

עוד באותו נושא

סילדנאפיל
רפואה טבעית

סילדנאפיל

סילדנאפיל הקדמה סילדנאפיל – סילדנאפיל (באנגלית: Sildenafil), הינה תרופה שנולדה מתופעת לוואי מופלאה. בניסיון לייצר

קרא עוד »

כתיבת תגובה

ארכיונים