צמחי מרפא

צמחי מרפא

סקירת צמחי מרפא עבור נשים בהריון

צמחי מרפא
צמחי מרפא

צמחי מרפא לנשים בהריון – צמחי מרפא משמשים נשים להקלה על הסימפטומים והתופעות הנלוות להיריון ,נמצאים בשימוש עוד משחר ההיסטוריה. גם בתנ"ך ניתן למצוא עדויות לשימוש בצמחי מרפא עבור נשים בהיריון, למשל במקרה של לאה שקיבלה צמחי מרפא שעזרו לה להיות פורייה. עשבי תיבול שימשו אלפי שנים בטיפול של אי נוחות ובעיות הנובעות במהלך ההיריון.

נשים שילדו בדרך כלל מפחדות משימוש בתרופות מרשם בזמן ההיריון מחשש לפגיע בעובר שבריחמן ולכן עבורן שימוש בתרופות טבעיות עשוי להיות עדין יותר ובטוח יותר מאשר תרופות מרשם. ישנו מידע אודות הסיכון שבטיפול באמצעות צמחי מרפא במהלך ההיריון, לכן רוב צמחי מרפא לא הוערכו רשמית, שיקולים אתיים מגבילים את האדם בחקירה קלינית (מדעית) במהלך ההיריון וכך מעכבים את הידע שלנו בנושא אך זאת בשל הכבוד וההתחשבות בבני אדם.
רוב מה שידוע כיום על השימוש בכלים בוטנים כמו תמציות צמחי מרפא ועשבי מרפא במהלך ההריון מבוסס על ידע היסטורי, אמפירי, ראיות תצפיתניות מוגבלות, מחקרים פרמקולוגיים ובעלי חיים.
בסך הכול, רוב צמחי המרפא בטוחים, עם עדות קטנה לפגיעה. מעטים הדיווחים הקיימים על תופעות לוואי, ואלה שדווחו בדרך כלל מעורב בצריכה של  עשבי תיבול רעילים, עשבי תיבול לא בטוחים או אפילו תרופות, תוספים תזונתיים או שימוש לא הולם או מינון לא נכון של טיפולים בוטניים.
עם זאת, היעדר הוכחה של נזק הוא לא שם נרדף להוכחת בטיחות. חלק מן ההשפעות המזיקות של עשבי תיבול לא יכולות להיות ברורות עד לאחר שהשימוש הופסק או עשוי להתרחש רק עם שימוש מצטבר ומוגזם.

צמחי מרפא לנשים בהריון  – אך קודם לפני שנמשיך ישנה נקודה שעלינו לחדד, בעוד עשבי תיבול יכולים לספק הקלה משמעותית עבור תלונות נפוצות וחששות שעולים במהלך הריון ולידה, יש להשתמש בהם בזהירות. עם זאת, עשבי תיבול רבים עשויים להראות כבעיתיים  לשימוש על בסיס ממצאים מצומצמים מאוד, דוחות שגויים, או על ידי שיוך לבעיה ולא אפקט סיבתי מוכח. עשבי תיבול רבים שעדיין לא הוערכו יכולים להציע פתרונות פשוטים, בטוחים, עדינים ויעילים עבור בעיות נפוצות של הריון, החל מאנמיה לדלקת הנרתיק. דיאטה טובה, פעילות גופנית, אורח חיים בריא, השקפה חיובית וחזקה תמיכה חברתית הם אבני היסוד של ניסיון אופטימאלי ללדת וביחד מספקים את כל הדרוש לנושא זה.
ועכשיו כשההזהרות וההנחיות מאחורינו ניגש אל המועמד הראשון שברצוננו לבדוק הלא הוא צמח הג'ינג'ר. צמח הג'ינג'ר ידוע לנשים בהיריון ולמיילדות כאחד כבעל סגולות נפלאות בהקלה מפני בחילות וסחרחורות מהן סובלת האישה ההרה. יש אך לציין שבכמויות גדולות מן הרצוי צריכת צמח הג'ינג'ר גורמת להפרשות מוגברות מהנרתיק ויש לשים לב לפרט זה. את הג'ינג'ר מומלץ לצרוך בצורת שמן בכמות של עד למיליגרם אחד ביום ורצוי לפרוס את הצריכה במהלך היום בהתאם להופעת הסחרחורות ותחושות ההקאה.

צמחי מרפא לנשים בהריון – הצמח הבא שנבחן לו את הסגולות הרפואיות אותן הוא מציע עבור נשים בהריון הינו השום הטוב והמוכר.
הוא אחד הצמחים הנמכרים ביותר והמוכר  ביותר בתחום מוצרים צמחיים בשוק. במשך מאות שנים  שימש השום כתרופה מסורתית עבור רוב ההפרעות הקשורות לבריאות. כמו כן, הוא משמש באופן נרחב כמרכיב מזון – תבלין ומעורר תשוקה. המאפיינים של השום נובעים משילוב של מגוון חומרים פעילים ביולוגית אשר כולם יחד אחראים על השפעתו המרפאת. תרכובות הכלולות בצמח השום פועלות באופן אשר עוזר להם להשפיע זה על זה, כך שהם יכולים ליצור השפעות שונות. המרכיבים הפעילים של השום כוללים אנזימים , תרכובות המכילות גופרית, ותרכובות המיוצרות אנזימטית . יש הרבה וריאציות בין מוצרי השום שנמכרים למטרות רפואיות. הריכוז של האנזימים ומקור הריח הייחודי של השום תלויים בשיטת העיבוד. צמח השום ידוע כמומלץ לנשים בהיריון ולנשים בכלל במאבק כנגד פטריות וזיהומים בנרתיק. צמח השום או ליתר דיוק החומרים הפעילים שבשיני השום משמשים כחומר אנטי בקטריאלי והשימוש המומלץ בו הוא על ידי הכנסת שן שום לתוך חלל הנרתיק בלילה לפני השינה במשך שבע לילות רצופים.

מחקר שבדק את הנושא באמצאות ניסוי על 10 נשים מצא שנשים שלקחו קפסולות עתירות בשמן שום הראו ממצאים טובים יותר של בריאות צוואר הרחם והבדיקות שלהן לזיהומים בחלל הנרתיק העלו תוצאות טובות יותר מאלו של הנשים שלקחו את תרופת הפלסבו.

צמחי מרפא לנשים בהריון – וכעת נעבור אל הצמח הבא הלא הוא אוכמניית פרטרידג'.
פרטרידג' ברי הינו צמח מצוין לחזק את הרחם ולהכין אותו לעבודה הקשה שבמלאכת ההיריון. הדבר היפה ביותר בצמח הזה הוא לא רק שמחזק את הרקמות היוצרות ביחד את הרחם, אלה גם מקל על מערכת העצבים. נשים רבות יכולות להתייחס לרגשות החרדה הקלה שעולה ככל שאותן נשים מתקרבות אל ניסיון הלידה הראשון שלהן. השפעות מרגיעות של פרטרידג 'ברי על מערכת העצבים אמורות להביא כוח ואומץ לאימא במהלך ההיריון והלידה עצמה. צמח הפרטרידג' הינו צמח נהדר להוסיף לתוך התה על מנת להרגיע את כל הפחדים ואת החרדות שעשויות להתעורר בשלב קריטי זה.
פרטרידג 'ברי משמש גם כדי להקל על התכווצויות ברגליים, כאבי גב ומתיחות, כדי לחזק את דרכי השתן ואת המעיים, מה שהופך אותו לבעל ברית אידיאלי בשבועות האחרונים של ההריון. בנוסף להריון, הוא משמש גם לטיפול בפוריות, מחזור לא סדיר וכאבי מחזור קשים.

סגולותיו של צמח זה רבות וטובות וננסה לסקור את העיקריות שבהן:
1) חוסם – הסגולות של הצמח מספקות תכונה חוסמת אשר מונעת דימום רב. מועיל בהפחתת דימום וסת כבד, דימום בהריון. מחזק ותומך ברקמות של הגוף, הרחם, השחלות ודרכי השתן. שימושי עבור הרחם ועבור ציסטות השחלות מוכר מאוד ובא לידי שימוש על ידי נשים רבות אשר נעזרות בצמח זה.
2)הכנת הרחם ללידה  (תמצית עשבים)- מסייע לרחם לעבוד בצורה חלקה ויעילה. פרטרידג' ברי מצוין לנשים שחוו בעבר הפלה. השימוש מומלץ ב3 חודשים לפני שהאישה מנסה להרות בכדי להכין את הרחם להריון.
3)לויסות המחזור- צמח הפטרידג' ברי משמש במשך מאות שנים כדי לסייע לווסת את המחזור החודשי. זה עשב תיבול מצוין לטיפול ברחם צפוף, צפוף נוכח בתנאים של היריון.
4)זרז- צמח הפטרידג' ברי בא לידי שימוש של מיילדות (בעיקר בצפון אמריקה בתרבויות אינדיאניות) על מנת לזרז את הליך הלידה.
5)מסורגיה- תכונה אשר גם מונעת דימומים כבדים ומשפרת קרישת דם באזור הרחם. תכונה זאת באה לידי ביטוי במהלך הלידה עצמה ולכן השימוש בצמח הפטרידג' ברי זולג גם לשלב הלידה עצמה בהורדת קצב הדימום בדומה לתכונה שפועלת במהלך ההיריון עצמו.
6) טיפול בדלקות השתן- תכונה נוספת ואחרונה ואולי פחות מוכרת היא הסגולה של צמח מופלא זה בטיפול ומניעת דלקות הקורות בדרכי השתן אצל נשים בהיריון ולאחר הלידה עצמה.

כל התכונות הללו מייצבות את צמח הפטרידג' ברי כאחד הצמחים בעלי השימוש הרחב אוי אפילו הרחב ביותר בקרב צמחי המרפא ללא מרשם המשרתים שים בהיריון במהלך תהליך הלידה הארוך והקשה. צמח זה כמו שאר הצמחים שדיברנו עליהם בכתבה הנוכחית נמצא בשימוש רחב על ידי נשים בהיריון.

צמחי מרפא לנשים בהריון – הצמח או הפרי הבא שנסקור הינו הגוג'י ברי, אוכמנייה אשר נחשבת למזון על בשל הכמויות הרבות של ברזל וחלבונים המצויים בו. תכונותיו של הגוג'י ברי רבות ובינן : אנטי מחמצן ומאזן הורמנולי  תכונות אשר מספקות אישה בהיריון הקלה מסימפטומים אשר נובעים מבעיות חמצון ומחוסר שיווי משקל הורמונלי בגוף.
יש אנשים ממליצים לנשים בהריון  לצרוך 10 גרם של גוג'י ברי היומי עבור מכסת  הויטמינים שלהם ואת התוכן התזונתי להן הן זקוקות. יש מחקרים הטוענים כי גוג'י ברי הוא צמח השייך למזונות העל והוא יכול להועיל לנשים בהריון והוא יכול להיות להאכל על ידי נשים בהיריון ללא כל איפוק.

רפואה טבעית

מחקרים חדשים מציינים שהשימוש בצמחי מרפא על ידי נשים בהיריון מגיע ל45 אחוז מכלל הנשים בהיריון במדינות צפון אמריקה ומערב אירופה ואכן נראה שעתיד הטיפול בנשים בהיריון יהפוך עם הזמן לשילוב של הרפואה המודרנית לצד הרפואה האלטרנטיבית ובמיוחד בעשבי המרפא הידועים לה.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9812695?dopt=Abstracthttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7492366?dopt=Abstract

צמחי מרפא

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות –  סדנא לריפוי עצמי ולתהליך מיצוי צמחים.

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי