צמחים משני תודעה

ייעוץ והדרכה לחולים

צמחים משני תודעה

צמחים משני תודעה להרחבת התודעה

הקדמה

צמחים משני תודעה – במשך אלפי שנים, אנשים ברחבי העולם גייסו את עוצמתם של צמחים מקומיים בכדי לעורר מצבי תודעה משתנים, פסיכולוגיים או פיזיולוגיים, בכדי "למצוא את אלוהים" ובמילים אחרות: להרחיב את התודעה.  צמחים משני תודעה אלו היוו בשביל אותם תרבויות עתיקות, יותר מאשר רק דרך אקזוטית לתפוס ראש, אלה כדרך להתקרב אל מימדים נפרדים מהמציאות היום יומית.  אותן תרבויות האמינו שצמחים אלה יכולים להציע קישור ישיר ליקום, למצב מודע יותר ואפילו לאלוהים.  האופן שבו שימשו חלק מהצמחים משני התודעה יכול לגלות לנו הרבה על אותן תרבויות שצרכו אותם ולמטרות אליהן כיוונו.  בכל התרבויות שהשתמשו בצמחים הבאים, התגבשה תרבות סביב הצמחים משני התודעה, רובם נצרכו בטקסים דתיים ובהנחיית כוהני דת מנוסים (שאמנים) אך כולם שימשו להרחבת התודעה.

האם אי פעם רציתם לשנות את המצב הנפשי שלכם, להפוך צבעים "לתוססים" יותר או קצת יותר מעניינים, או שאתם פשוט רוצים לקבל פרספקטיבה חדשה – אתם לא לבד. אנשים רבים ברחבי העולם עושים שימוש בצמחים משני תודעה ולא רק לפעילות פנאי.
אנשים צורכים היום צמחים משני תודעה באופן דומה לתרבויות העתיקות, רק עם דגש על החוויה "החוץ גופית" ובדרך כלל, פחות החוויה הדתית שפעם הייתה קשורה לצריכת צמחים משני תודעה. כיום אנשים מכמעט כל הסוגים עושים שימוש בצמחים משני תודעה גם אם רק באופן חד פעמי או פעם במספר חודשים או שנים.
המשמעות של להרחיב את התודעה היא בעצם "לפתוח" פתח לכניסת האור של החיים למקומות חשוכים בחיינו.
לכל אחד מאיתנו מגיעים חיים מלאי חסד, אושר ואהבה. אנו זכאים לסיפוק, לרוגע ולשלווה. על מנת להגיע לאותה נקודה של תודעה מורחבת או ל- "התעלות נפש", עלינו לפתח את "שרירי" הנפש שלנו, את יכולתנו לחשוב אחרת, את כישורי ההסתכלות על העולם מעבר למשקפיים הפסימיסטיות שלנו.
ההישג הגדול בשימוש בצמחים מרחיבי תודעה יהיה חיבור אמיתי ל"אני האמיתי" שלנו.

כאשר נרחיב את התודעה, נוכל להיות מודעים יותר לעצמנו, לערכנו,ליכולותינו, ליחסינו עם הסביבה, לתרומתנו ולייעודנו. נוכל ליצור מציאות מיטיבה עבורנו ועבור יקירנו. כך נפתח את הפתח לכניסת האור לכל אותם מקומות חשוכים בחיינו. זה המקום הטבעי שלנו. זה המקום בו אנו בוחרים לחיות- יחד באור החיים.
לפי תפיסת היהדות ,הנשמה הינה ביטוי לחלק של תודעת האדם, אשר מבטא את יכולתו להתבונן בעצמו ובעולם ולהיות במצב של מודעות סביבתית, בניגוד לחלקים בתודעה אשר מהותם להגיב כלפיו. במקרה זה, מזוהה הנשמה עם מושג הנפש, כביטוי לפן הרגשי והחוויתי, המעיד על כך –כי ישות מסוימת היא יצור חי, השונה מבחינה פילוסופית ממנגנון פיזיקאלי מורכב אחר. על פי תפיסה זו, נשמה היא הגורם המבדיל בין אדם למכונה מורכבת, ומציבה אותו כגורם סובייקטיבי, בעל ערכים אותם הוא מסוגל להשליך על המציאות החיצונית.

צמחים משני תודעה – בשנים האחרונות החלה אופנה חדשה של לקיחת מנות קטנות (micro dosing) של צמחים משני תודעה, על מנת להתרכז ולעלות את התפוקה בעבודה. אופנה זאת יחסית חדשה וקיימת בעיקר בקרב עולם התכנות (בשל השעות הארוכות), אבל אפשר להבחין בזליגה לאוכלוסיית הסטודנטים, סוחרי בורסה, עורכי דין, רופאים ועוד.
ההיגיון מאחורי השימוש במינון קטן של חומרים פסיכו אקטיביים הוא: מיקרודוזינג, או מינון קטן, היא שיטה של צריכת חומר מסוים בכמויות קטנות כל כך עד שכמעט ולא מרגישים את השפעתו, כך שהוא פועל ‘ברקע’ בלבד ולא מפריע לניהול אורח חיים רגיל. השיטה הולכת והופכת מקובלת יותר בתחום הרפואה הטבעית בעזרתם של צמחים משני תודעה שהמוכר והשכיח ביניהם הוא צמח הקנאביס.
בכתבה זאת נתמקד בסגולות מרחיבות התודעה של הצמחים אך גם נזכיר את סגולותיהם הרפואיות.

רשימת צמחים להרחבת התודעה

צמחים משני תודעה – ברשימה הזאת סיכמנו עבורכם את החומר הרלוונטי בנוגע לצמחים משני תודעה. ברשימה זאת מופיעים : פרחים, זרעים, קקטוסים ופטריות המשמשים אנשים רבים ברחבי העולם, להרחבת התודעה, שיפור הריכוז, טיפול במצבים נפשיים שונים כגון דיכאון וחרדה וטיפול בחולי (לדוגמא: THC בקנאביס כנגד פרכוסים).  בנוסף אנו מצרפים קישורים למקורות מדעיים המגבים את המידע הכתוב.

1) קנאביס cannabis  צמח בעל אינספור זנים, שרוב הצריכה שלו היא דרך עישון וצריכת שמנים המופקים ממנו. בתרבויות עתיקות רבות היה שימוש נרחב בצמח הקנאביס ובמיוחד בזנים מסוג סאטיבה, על מנת להרחיב את התודעה. בעולם המודרני אנו מודעים לסגולות מרחיבות התודעה של צמח הקנאביס, במיוחד בזכות אומנים ומפורסמים מהביטלס ועד הטייקון אלון מאסק, אנשים רבים נותנים הכרה לצמח הקנאביס על כך שעזר להם "לפתוח את המוח" ולהרחיב את תודעתם באופן ששיפר את תפקודם האומנותי.
את רוב הקרדיט של אפקט זה לוקח החומר הפעיל THC  שגורם להשפעות פסיכו אקטיביות, באמצעות מספר חומרים פעילים נוספים אך בעיקר הTHC, קנאביס מתחבר למערכת האנדוקניבואידית שלנו ודרך הפעלה של הקולטנים שלה, גורם לתמורות פסיכו אקטיביות במוחנו. בין התכונות שהTHC וצמח הקנאביס מרחיבים, מחקרים מדעיים מצאו שצמח הקנאביס: משפר את היצר האומנותי, מוסיף "חמימות" לצליל, ובכמויות קטנות גורם לשיפור קל בריכוז. בנוסף, החומר הפעיל THC בעל סגולות רפואיות כמו טיפול בעוויתות ופרכוסים אצל חולים במחלות נוירולוגיות כמו למשל אפילפסיה.
מתוך כל הרשימה הזאת קנאביס הוא כנראה הצמח מרחיב התודעה בעל השימוש השכיח ביותר להרחבת התודעה, בגלל שהאפקט הפסיכו אקטיבי של הקנאביס יחסית חלש, הוא מאפשר לנו להרחיב את התודעה באופן יותר מבוקר ורגוע, המאפשר לנו לשמר ולבטא את היצרים האומנותיים של המשתמש, מבלי לאבד יותר מידי מיכולת השליטה העצמית, יכולות מוטוריות ומיקוד (במיוחד לעומת צמחים משני תודעה אחרים כמו למשל פיוטה).
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28875990
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30500483

2) שורש חלומות אפריקאי Silene undulata  שורש אפריקאי הוא צמח יליד דרום אפריקה, המשמש זמן רב על ידי אנשי שבט ה-Xhosa (קוזה) כצמח קדוש, המשמש לטקסים דתיים. הפרחים הריחניים שלו נפתחים בלילה (מעניין בהתחשב בכך שהוא משמש לפתיחת חלומות) ונסגרים ביום. ניתן לקטוף את שורשי הצמח ולהכין מהם תה, שזה האופן העיקרי לצריכת הצמח.
החומרים הפעילים העיקרים שגורמים לאפקט הרחבת התודעה בשורש האפריקאי, שייכים לקבוצת האלקלואידים. קבוצה זאת מאופיינת באטום חנקן יחיד שמחובר לשרשרת פחמנית ורובם אינו מסיס במים, מה שהופך אותם למועמדים מצוינים לטיפול ואכן תרופות רבות ותוספי מזון רבים נשענים על הסגולות הרפואיות של קבוצה זו.
בין השאר בשורש האפריקאי ישנם אלקלואידים בעלי אפקטים פסיכו אקטיביים מסוג אונירוגן, שהוכח כחומר פעיל הזייתי, שגורם לאפקט ההזיה דרך חסימה של מעבר כימיקלים בין הסינפסות שבין התאים העצביים במוחנו.
שורש חלום אפריקאי משמש באופן מסורתי בכדי לגרום לחלומות צלולים ובעלי תוכן נבואי, במהלך תהליך החניכה של שאמאנים בשבט. כוהני הדת של השבט נוטלים את הצמח דרך תה, במטרה להרחיב את תודעתם במהלך השינה. אנשים שמשתמשים בתה של הצמח מדווחים, על הרחבת התודעה ויצירת חלומות צלולים, שמהם הם זוכרים פרטים רבים ביחס לחלומות רגילים. הצמח פופולארי במיוחד בקרב דורות צעירים מחוץ לדרום אפריקה ומומלץ לשימוש זוגות. בצמח חומרים פעילים המוכרים כ"יוצרי חלומות" ויכול לשמש על מנת לטפל בבחילות, הקאות וסחרחורות עקב פגיעת ראש.
http://apps.kew.org/efloras/namedetail.do?flora=fz&taxon=665&nameid=1751
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29755349

3) פיוטה Lophophora williamsii  פיוטה, מתוך המילה פיאוטל בשפת הנאהואטל, שמשמעותה "נוצצת", הוא קקטוס קטן וחסר חוט שדרה המכיל אלקלואידים פסיכו-אקטיביים, במיוחד מסקלין. פיוטה היה בשימוש על ידי אינדיאנים למטרות רוחניות במשך לפחות 5,500 שנים. הצמח יליד דרום טקסס ומקסיקו, ונמצא בעיקר במדבר Chihuahuan, נואבו ליאון ובאזור סן לואיס.
החומר הפעיל המרכזי בצמח הפיוטה וגורם להזיות הוא החומר מסקלין. כאשר משתמשים בו לצרכים הפסיכו-אקטיביים שלו, להרחבת התודעה, מספיק מינון ממוצע של כ -10 עד 20 גרם של עלי פיוטה מיובשים והוא בדרך כלל גורם להשפעות פסיכו אקטיביות אינטנסיביות ויכול להימשך כ 10 עד 12 שעות.
צמח הפיוטה מעורר מצבים של התבוננות עמוקה ותובנה, לעתים קרובות בעלי אופי מטפיסי (חוץ גופי) או רוחני. לפעמים, אלה יכולים להיות מלווים באפקטים חזותיים או שמיעתיים עשירים. יצירות אומנות רבות קיבלו השראה מצמח הפיוטה כאשר המפורסמת ביניהן הוא הסרט "קן הקוקייה".
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30521880

4) סן פדרו Echinopsis pachanoi סאן פדרו הוא קקטוס שצומח  על הרי האנדים, בארגנטינה, בוליביה, צ'ילה, אקוודור ופרו. יש לו ה יסטוריה ארוכה של שימוש ברפואה המסורתית באזור האנדים – מחקרים ארכיאולוגיים מצאו עדויות של תרבות Moche שנהגה להשתמש בו לפני יותר מ -2,000 שנה. אף על פי שרשויות הכנסייה הקתולית ניסו לדכא את השימוש בו, אך באופן אירוני שמו סן פדרו פירושו סנט פיטר על שם הקדוש הקתולי.  כמו פיטר הקדוש הצמח סאן פדרו משקף את האמונה כי הוא מחזיק את המפתחות לגן עדן, את ההשפעות של הקקטוס לאפשר למשתמשים להגיע לגן עדן בעודם חיים.

הריכוז הגבוה ביותר של חומרים פעילים נמצא בשכבת רקמה ירוקה ממש מתחת לעור הסמיך של הצמח. הקקטוס מבושל בכדי ליצור נוזל המכיל מסקלין שמחולץ מהצמח- כמו בפיוטה. בערך שעה עד שעתיים לאחר צריכת הנוזלים, מתחילות ההשפעות שיכולות להמשך בין 8 ל15 שעות. הצמח גורם להגברת החושים, הרגשות ועוזר לזיכרונות לעלות בראשנו.

אמנם לעתים קרובות נעשות השוואות בין פיוטה לסאן פדרו וזאת בגלל התוכן מסקלין שלו,  עם זאת סן פדרו יכול להיות עדין יותר ואדיב יותר למשתמש מאשר פיוטה. בצריכה של סאן פדרו מופיעות פחות בחילות משימוש בצמח הפיוטה והטריפ שלו נחשב קל יותר.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25821084

5) אנבנה Hyoscyamus niger  צמח האנבנה יליד ליבשת אירופה, אסיה והעולם הערבי, והתפשט לאנגליה בימי הביניים. הצמח שימש להנחת מנחות על ידי הכוהנות של אפולו ביוון העתיקה. וכוהני דת דרואידים שחיו באנגליה וצפון אירופה.
הצמח גורם להזיות חזקות מאוד שנמשכות על מספר ימים, ההזיות כוללות : הזיות ויזואליות, הזיות שמע, איבוד זיכרון ואיבוד היכולת לזהות אנשים מוכרים. משתמשים בצמח מגדירים אותו כמפתח לעולם הבא ומתארים את הטריפים שלו כחזקים ומגבירי תודעה של העצמי ושל המהות של העצמי בעולם הזה.
החומרים הפעילים בצמח הם: איוסקיאמין, טרופנים אלקלואידים וסקופולמין הם אלו שגורמים להזיות הכבדות המגיעות עם צריכה של הצמח ופרחיו.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27285814

http://www.worldcat.org/title/science-of-the-magical-from-the-holy-grail-to-love-potions-to-superpowers/oclc/904813040

6) פטריות פוליוטינה Pholiotina cyanopus   פטרייה ילידת צפון אמריקה וצפון אירופה, בעלת מראה קונוסי בצבע חום קינמון. החומר הפעיל בה נקרא פסילוציבין והוא החומר הפעיל הגורם להזיות במספר פטריות הזיה.
בפטרייה זאת קיימים גם החומרים הפעילים נורבאוציסטין, באאוציסטין, אליהם משויכים חלק מהסגולות להרחבת התודעה של הפטרייה.
הפטרייה הייתה בשימוש על ידי תרבויות עתיקות בצפון אמריקה במשך מאות שנים ונחשבה לפטרייה המקרבת את המשתמש אל הטבע וגורמת למשתמש להעריך יותר את הטבע ואת צבעיו.
בשל הנדירות של הפטרייה אין הרבה מחקרים עליה, אך אלו שמצאנו דיברו על השפעות מרחיבות תודעה ברמה גבוה מאוד, הכוללות הזיות ויזואליות, הזיות חוץ גופיות והצפה ברגשות אהבה.

http://www.shroomery.org/12461/Pholiotina-cyanopus
http://psilosybiini.info/paperit/Pholiotina%20cyanopus,%20a%20rare%20fungus%20producing%20psychoactive%20tryptamines%20(Halama%20et%20al.,%202014).pdf

7) אופיום Papaver somniferum  פרג האופיום היפה הוא יליד טורקיה במקור, משם התפשט לאירופה והמזרח התיכון והמזרח הרחוק. הוא צמח גן נפוץ בצפון אמריקה ומשמש גם לבישול ואפייה. כאשר הקפסולות של הזרעים של האופיום נחתכים, הם מפרישים לטקס חלבי שהוא חומר הגלם ממנו ניתן לעבד: מורפין, קודאין, והרואין כאשר מורפין הוא החומר הפעיל המרכזי באופיום. תרופות אלה, הידועות כאופיאטיות, מפעילות את השפעותיהן העיקריות על מערכת העצבים, דרך המוח וחוט השדרה. בעוד הפעולה העיקרית שלהם היא להקל או לדכא את הכאב, התרופות המיוצרות מאופיום ידועות כמסוגלות להקל על חרדה, לגרום להרפיה ורוגע, ועלולות להקנות מצב של אופוריה או מצב רוח משופר כחלק מאפקט הרחבת התודעה שלהן.
למשל, הרואין ידוע בעיקר כיוצר תגובה אקסטאטית עזה המתפשטת בכל הגוף כרגש זוהר חם. לאופיאטים יש גם השפעות פיזיולוגיות חשובות כמו התמכרות קשה ובמקרים מסוימים של מינון יתר (של הרואין ומורפיום), גורם לעיתים קרובות למוות.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29029586
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29735540

8) לילי הכחולה \ לילי הקדושה Nymphaea caerulea – לילי הכחולה או שושן כחול קדוש, נמצא במקור לאורך הנילוס ומקומות אחרים במזרח אפריקה. הוא התפשט מאז למקומות אחרים, כמו תת היבשת ההודית ותאילנד. הפרח שלה הוא סמל של האלוהים המצרי "נפרתים", ותוארה לעתים קרובות מאוד באמנות המצרית, כולל גילופים וציורים בבית המקדש המפורסם של האל "קרנק". לעתים קרובות נצרך הפרח ביחד עם ריקודים או בטקסים רוחניים / קסומים משמעותיים כגון טקס המעבר אל העולם הבא. לפרח זה יש מאפיינים פסיכו אקטיביים מתונים, ואכילה או עישון יכולים לשמש כגורם הרגעה קל. על מנת להרגיש את האפקט הפסיכו אקטיבי שלה, צריך לבלוע שלושה עד שישה פרחים לפני. ההשפעות המרגיעות של לילי הכחולה הופכות אותה למועמדת אפשרית (בין כמה) לזהותו האמיתית של צמח הלוטוס שנאכל על ידי "לוטופגי" המיתולוגי באודיסיאה של הומרוס (אגדת עם יוונית).
החומר הפעיל הפסיכו אקטיבי העיקרי של הצמח הוא "אפרופין" שהוא מקבוצת האלקלוידים, והמולקולה שלו היא C17H17N. אפרופין משמש בכמה תרופות פסיכיאטריות בשל הסגולות שלו להרגעה של מצבים פסיכוטיים, חרדה ודיכאון.
בנוסף החומר הפעיל משמש לטיפול נוגד חמצון ברמות מרשימות, למרות שלא נימצא מידע רב בנושא.
ההשפעות העיקריות של ה"אפרופין" הן תחושה נעימה של חום סביב הראש, מעורבב עם תחושה חולמנית נוחה מאוד. כמה אנשים משווים את ההשפעות של ל-MDMA או אקסטזי (גם בשל הדמיון בהרחבת תחושות האהבה. לצריכה של הפרח יש השפעה היפנוטית הרבה יותר מאשר אפקט חזותי. חלק "מהקסם" שלה מגיע מן הניחוח שלה. אומרים שיש בה מהות "אלוהית", המביאה מודעות מוגברת ושלווה לכל מי שעובד עם הפרח או בסביבתו.
*עובדה מעניינת- לאחרונה החלו להשתמש באפרופין במינונים נמוכים בסיגריות אלקטרוניות בשל יתרונותיו מול ניקוטין ואפקט דומה שהוא נותן בכמויות קטנות.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26963248

9) איוו'סקה Ayahuasca – איוו'סקה היא אוסף של חליטות צמחים שונים, המוכנים יחד עם הגפן Banisteriopsis caapi, והשימוש בה גדל במהירות בקרב הקהילה הבינלאומית. החליטה גם מעורבבת עם עלים המכילים DMT ממינים של שיחים מסוג "פסיכוטריה" או עם עלים של צמח יקטיקיה pectoralis (אשר אינו מכיל DMT). העמים האינדיאנים בדרום אמריקה (במיוחד לאורך האמזונס שהוא בית הגידול המקורי של צמחי האיוו'סקה) השתמשו בחליטה לשימוש דתי ורפואי, בשילוב של טקס דתי לצד טיפול רפואי. כוהני דת אצטקים השתמשו בצמח לטקסים מרכזיים, כמו גם האצולה בחלק מערי המדינה בדרום אמריקה של לפני הכיבוש הספרדי.
אנשים שהתנסו באיוו'סקה מדווחים על השפעה מרחיבת תודעה בדמות גילויי רוח על מטרתם בכדור הארץ, על טבעו האמיתי של היקום ועל תובנה מעמיקה כיצד לגדול, להתפתח ולהשתפר. התעוררות זו מתוארת לעתים קרובות כתחייה מחדש. בנוסף אנשים מסוימים מרגישים שהם מקבלים גישה לממדים רוחניים גבוהים יותר; הם יוצרים קשר עם יצורים רוחניים שונים או רוחות בעלי חיים שיכולים לשמש מדריכים או מרפאים. הקאה היא תופעת לוואי המופיעה לעיתים קרובות ונחשבת על ידי רבים להיות חלק קריטי של החוויה, כפי שהיא מייצגת את שחרורו של אנרגיה שלילית ורגשות שנצברו במהלך חייו של אדם.
החומרים הפעילים המרכזיים באיוו'סקה שנותנים לה את האפקטים הפסיכו אקטיביים שלה הם: הרמלין, הרמין ובטא קרבולין. כולם חומרים פסיכו אקטיביים שפועלים תוך כדי התחברות לקולטנים במערכת העצבים שלנו וכך גורמים לאפקטים של הזיה חזקה ומוחשית.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27918874

10) שבר לבן Peganum harmala – לשבר הלבן יש היסטוריה ארוכה של שימוש תרופתי בצפון אפריקה ובמזרח התיכון, מפרס להודו. הוא היה משמש בפרס העתיקה בכדי להדוף את עין הרע, לטקסים דתיים ולטיפול בכאבי בטן.
הצמח מכיל אלקטרואידים מסוג "אוטרוניק" uterotonic, ולכן בהחלט יש להימנע בכל מחיר על ידי נשים בהריון. בתרבויות המערב, הזרעים משמשים לעתים בשילוב עם חומרים פסיכו אקטיביים כאשר נצרך במינון של 3 ל 28 גרם, המינון הדרוש לייצר השפעות פסיכו אקטיביות.
בנוסף לסגולותיו להרחבת התודעה, השבר הלבן בעל סגולות רפואיות רבות, ביניהן: אנטי סרטני, אנטי בקטריאלי ומגביר פוריות.
החומרים הפעילים העיקריים בו הם: הרמין, הרמלין, הרמלול והרמאן. שחלקם משמשים לחליטות פסיכודאליות שונות.
בשנים האחרונות "נפתח" העולם המדעי לסגולות הרפואיות של הצמח בעיקר הסגולות האנטי סרטניות שלו. המחקרים האחרונים שהתפרסמו בנוגע לשבר הלבן צביעים שסגולותיו נגד הסרטן מקורן ביכולת שלו להשפיע לרעה על הסינטזה של הדנ"א של תאים סרטניים וכך לגרום למותם ולעצירת הגידול.

ההשפעות של הצמח תוארו כ"סם הרגעה, נרקוטי, מתון עד בינוני" ובהתאם למינון יש השפעות שכיחות אחרות בינהן: בחילה, סחרחורת, צלצול באוזניים, יתר לחץ דם, הזיות חזותיות והזיות בעיניים סגורות. האפקטים בדרך כלל מתחילים בתוך 30-60 דקות ונמשכות במשך כמה שעות. זה לא בדיוק צמח מהנה ביותר או חזק ביותר ברשימה זו, אבל היי, הוא אופציה מוכחת להרחבת התודעה ולטיפול בסרטן ולחזק את המערכת החיסונית של גופנו.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25842736
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27273342

11) יורמה Mimosa tenuiflora – יורמה הוא צמח המגיע במקור מיערות בצפון ברזיל ומקסיקו.
הצמח ידוע בדמיון שלו לאיוו'סקה ומשתמשים בו מתארים את הטריפ שלו באופן דומה, מה גם שהגיוני לנוכח הכימיה הדומה של השניים.
שבט המאיה תמיד היה מודע לסגולות מרחיבות התודעה של צמחים הנמצאים באזורים שלהם. הם השתמשו בצמחים אלה כדי לייצר מזון, תרופות וקוסמטיקה. אחד הצמחים האלה הוא היורמה, שהשפעתו הטיפולית נחשבה לנס בקרב שבט המאיה. הם השתמשו בו בעיקר לטיפול במחלות עור. קליפתו הונחה על פצעים, כיבים, כוויות, במטרה למנוע כאבים וצלקות. תמציות שורש היורמה מילאו תפקיד חשוב בטקסים של הכת הקדומה של אל שקיבלו את שמו מהצמח "יורם" (בקרב תרבויות אינדיאניות בברזיל). הצמח אפשר לבני השבט להסתכל לתוך עולם המתים. הוא שימש בעיקר בטקסים שקדמו ליציאה למלחמות של השבט. בטקסים אלו הלוחמים הרגישו קרובים יותר אל האל "יורם", אל עצמם ואל הטבע שסביבם, באופן שעזר להם למצוא אומץ לקראת הקרב.
בזכות מסורות עממיות, השפעות הריפוי לא נשכחו ואנחנו יכולים להשתמש בכוחו של עץ  מופלא זה עד היום. המוצרים המופקים מצמח היורמה משמשים בעיקר לטיפול בעור רגיש, קמטים, אקנה, צלקות, אקזמה, כוויות, צלוליטיס ופצעים .
בפרח היורמה ישנם מספר חומרים פעילים ביניהם אפשר למצוא את ה-DMT המפורסם.
החומרים הפעילים ביורמה:

nmt- אן אם טי
dmt -די אם טי
dmt n oxide- די אם אטי חמצני
5-meo-dmt- מאו די אם טי 5
yuremamine- יורממין
tetrahydroharman- טטרהידרומן

כל חומרים אלו בעלי סגולות מרחיבות תודעה וכולם משמשים בחליטות תה פסיכו דליות שונות, בעיקר לחויות של הזיות ויזואליות, הרחבת התודעה וקירבה לעולם ולטבע.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29966977
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27693339

12) דטורה זקופה – Datura stramonium – דטורה זקופה שייכת למשפחת הסולניים, השם הנפוץ שלה הוא "datura". הצמח מגיע מאזור הודו והיו לו שימושים רבים בהודו העתיקה, שם הוא נחשב קדוש במיוחד – מאמינים וכוהני דת הינדיים טוענים שצמח זה, מועדף על האל הינדי שיווה.
הצמח שימש תרבויות רבות מהודו עד אנגליה, במהלך שנים רבות על מנת "לפתוח את המוח", לגרום לנוטל אותו להיות יותר פתוח ללמידה, מגביר את הדמיון וחשיבה יצירתית. הדטורה משמש ליצור סמי הזיה רבי עוצמה , המשמשים רוחנית עבור החזיונות העמוקים  שהוא מייצר. עם זאת, חומרים פעילים אלקלואידים, הם שאחראים על תכונות ההזיה של הצמח והם עשויים להיות רעילים בצורה קטלנית, אם נצרכים בכמויות מעט גבוהות יותר מאשר המינון המומלץ. בין השאר קיימים בדטורה חומרים פעילים נוספים בעל סגולות רפואיות, בשם אטרופין ומשמש את הרפואה המודרנית לטיפול באסטמה.
יש לציין ששימוש רשלני לעתים קרובות מוביל לאשפוזים ולכן מומלץ לצרוך אותו בהנחיית מומחה.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28981570

13) קאבה Piper methysticum – קאבה, או קאבה קאבה (פייפר methysticum), גדל ונצרך ברחבי האוקיינוס השקט על ידי תרבויות ב:פולינזיה, הוואי, ונואטו, מלאנזיה, וחלקים מסוימים של מיקרונזיה. שורשי הצמח משמשים לייצור משקה בעל תכונות הרגעה וחומרי הרדמה חזקים. באופן מסורתי, השורשים של הצמח נצרכים על ידי לעיסה, שחיקה (עם גוש של אלמוגים מתים), או נמעך עם אבן ואז שותים את הנוזל. שורש הקאבה משולב עם מעט מים ומשחרר הרבה לחות בתהליך. לאחר מכן מוסיפים את המוצר למים קרים ושותים את התמיסה במהירות.
ההשפעות של המשקה עלולות להשתנות באופן נרחב עם הצמח נאכל בשלמותו. מינון נמוך של קאבה יגרום לאפקטים חזותיים קלים, אבל באיכות גבוהה ובמינון גבוה לקאבה יש את היכולת להשעות באופן מלא את ההכרה ולמשך תקופה ארוכה של זמן וכך נותן למוח מנוחה אמיתית, תוך הקלה על כל המתחים בגוף. מינונים גבוהים יכולים לגרום לשינה עמוקה, ליצור מצב של מנוחה והתחדשות, ואפקט הרוגע יכול להימשך לאורך כל היום הבא. מלבד היותו מרגיע ומפחית מתח, לקאבה גם השפעה אופורית. באופן מסורתי, בקאבה נעשה שימוש עבור רכישת ידע פנימי וחוכמה – במילים אחרות, קאבה מקרבת את האדם אל היכולת "לדעת את עצמו". הצמח נחשב למרחיב תודעה מאוד חזק וכיום זוכה לשימוש רחב בין "אנשי הני אייג'" וצעירים המבקשים לעבור חוויה עמוקה ומשמעותית.
החומרים הפעילים המרכזיים בצמח זה הנותנים לו את סגולותיו להרחבת התודעה הם ממשפחת האלקלואידים והם נמצאים בצמח זה בצורה מאוד מחמצנת העוזרת להם להתחבר אל מולקולות שונות בגופנו וכך להפעיל תמורות שונות. למשל מחקרים ורשות הבריאות האמריקאית, הוכיחו שלצמח ישנם סגולות רפואיות לטיפול במחלות בכבד.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28160848
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28160848
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30456280

14) יופו Anadenanthera peregrina – יופו מופק מעץ האנדננטרה שהוא עץ רב שנתי יליד הקאריביים ודרום אמריקה. עדויות ארכיאולוגיות מראה כי שעועית מן העץ שימש לצורך גרימת הזיות במשך יותר מ- 4,000 שנים. העדויות הברורות והוותיקות ביותר לשימוש הן צינורות עישון העשויים מפאמה שנמצאה עם השעועית (המכווצת על מנת להפוך לאבקה שניתן להסניף) במערה במחוז ג'וגוי שבארגנטינה. הצינורות נמצאו מכילים את החומר הפעיל DMT .
כמה עמים ילידים בקולומביה, ונצואלה, ומהחלק הדרומי של האמזונס הברזילאי עדיין עושים שימוש ביופו באמצעות ערבוב עם טבק לצורך ריפוי רוחני.
ניתן לצרוך את היופו במספר דרכים: להסניף, בתה ובעישון. האפקט הכי חזק תועד כאשר יופו נצרך בתה ויש משתמשים שמשווים את השפעתו לזו של האיוו'סקה, פרט הגיוני לאור העובדה שיש בשניהם חומרים פעילים דומים.
ליופו סגולות מרחיבות תודעה מדהימות ומשתמשים בו מעידים על חוויה עמוקה, חזקה ומעוררת. לחוויה נלוות הזיות ויזואליות ברמה בינונית עד חזקה ולעיתים צריכה של היופו גורמת לבחילות.
הצמח מכיל כמות גבוה מאוד של חלבונים ומינרלים מזינים וחיוניים למערכת החיסון שלנו, מה שגורם לו להחזיק בסגולות רפואיות מרשימות לצד סגולותיו להרחבת התודעה.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29281656
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27813145

15) אגוז ארכה Areca catechu – אגוז ארכה הוא אגוז הצומח על עץ שהוא מין של דקל אשר גדל בחלקים טרופיים באסיה וחלקים של מזרח אפריקה. מקורו בפיליפינים  אבל הוא נפוץ בדרום סין (מחוזות: גואנגשי, היינאן, יונאן), טייוואן, הודו, בנגלדש, האיים המלדיביים, ציילון, קמבודיה, לאוס, תאילנד, וייטנאם, מלזיה, אינדונזיה, גינאה החדשה, רבים מהאיים באוקיינוס השקט, וגם באיי הודו המערבית.
הזרע של האגוז מכיל אלקלואידים כגון ארקידין וארצולין, אשר, כאשר נלעסים, הם משכרים וממכרים מעט.
כפי שציינו החומרים הפעילים בו האחראים לאפקטים מרחיבי התודעה של אגוז הארכה הם: ארקידין וארצולין אשר שייכים למשפחת האלקלואידים. הם נחשבים נוגדי חמצון ולאחרונה החלו מספר מחקרים למפות את סגולות הריפוי של האגוז.
http://books.google.co.il/books?id=jZeaRiIFbhsC&pg=PA233&redir_esc=y#v=onepa
ge&q&f=false
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25681543

16) פטריות קסם Amania Muscaria – פטריה נפוצה מאוד בחצי הכדור הדרומי וניתן למצוא אותה גדלה באפריקה, אסיה ואפילו בדרום ומרכז אירופה. לפטרייה זאת מראה פטרייתי קלאסי, עם גזע לבן וראש אדום עם נקודות לבנות.
בתרבויות עתיקות השתמשו בפטרייה זאת לטקסים דתיים בהם כוהני הדת ניסו "להתקרב" אל אלוהיהם במטרה לקבל ולהבין את העולם טוב יותר. בשל השכיחות שלה, הפטרייה זכתה לשימושים רבים מהם כאשר התיעוד לשימוש הדתי הראשון בה, מצביע על דת שקדמה לדת הסיקית בהודו. בנוסף מדענים מצאו שאריות של הפטרייה ועדויות לשימוש מרחיב תודעה בתרבויות מדרום אפריקה עד הויקינגים בסקנדינביה (שכנראה השיגו אותה דרך סחר).
הפטרייה ממלאה את אלו שמשתמשים בה ברגשות של אופוריה או תחושה בלתי מנוצחת שחווים מי ששתו חליטה העשויה מהפטרייה. החומרים הפעילים הגורמים לאפקט ההזיה והרחבת התודעה בפטרייה זאת יוחסו בסופו של דבר לקבוצה הכימית "איסוקסולס" כאשר המרכזיים בינהם הם – חומצה אבוטנית, פלוציסיבין ומוסקימול.
טריפ של הפטרייה הזאת ישלח אתכם להתבוננות פנימית שלווה ויש אנשים רבים בעולם שאוהבים לשלב אותה עם מדיטציה ואפילו פעילות גופנית מדודה, בשל הסגולות של הפטרייה להורדת לחץ נפשי.

http://eic.rsc.org/feature/the-drink-of-the-gods/2020250.article

17) סלביה Salvia divinorum   סלביה מסוג divinorum הוא צמח הזיתי חזק, אשר יכול לגרום "לחזיונות" או לחוויות הזיה אחרות. מיילי סיירוס הפכה אותו למפורסם לפני כמה שנים, כאשר היא נתפסה בסירטון מעשנת סלביה. עוצמתה של הסלביה יכולה להכות חזק ובמהירות, כמו אגרוף לפנים, ומעודדת את המשתמשים לחקור כל מה שהם חשבו שהם יודעים על זמן או מקום. בית הגידול הטבעי שלה הוא ביערות מבודדים במקסיקו שם ישנה מסורת ארוכה ומתמשכת של שימוש דתי בסלביה, תוך שימוש בו כדי להקל על קשיי ראייה ולהגברת במודעות במהלך פגישות ריפוי רוחני. המקסיקנים מאמינים שצמח זה הוא גלגול ישיר של הבתולה מריה. החומר הפעיל המשויך להזיות מרחיבות התודעה של הצמח נקרא סלבינורין, שהוא הדיפרטן ההזייתי (קבוצה כימית) הראשון שזוהה על ידי מדענים.
במחקר שערכה רשת ABC האמריקאית נמצא ש38 אחוזים מאנשים שניסו סלביה מסוג זה הגדירו את החוויה הפסיכו אקטיבית כייחודית שלא יכלו להשוות לסמים הזייתיים אחרים. בנוסף משתמשים בצמח מעידים שהוא מצוין להרחבת התודעה ומספק שקט המאפשר לקבל החלטות על חיינו ביתר נוחות ורוגע. הצמח עובר לאחרונה בדיקות מעבדה רבות בשל הדעה, שאפשר לגייס את חלק מסגולותיו לטיפול בנזקים נוירולוגים.

בין השפעותיו של הצמח אפשר למצוא: התעוותות, התמזגות של אובייקטים או חפצים, חפיפה של מציאות כמו תפיסת ההוויה במספר מקומות, ממדים או מסגרות זמן בעת ובעונה אחת, וחוויות סינתטיות. דיבור בלשונות(שפות לא קיימות או ג'יבריש) תועד גם אצל משתמשים מסוימים, כאשר האפקט משויך לתכונת ההזיה החוץ גופית של הסלביה .
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28133450
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28975684

צמחים משני תודעה
צמחים משני תודעה

צמחים משני תודעה – טבלת הצמחים משני התודעה

כעת נפרוש בפניכם את המידע בנוגע לצמחים משני התודעה, החומרים הפעילים בהם והסגולות שלהם, הן בהרחבת(או שינוי התודעה) והן לריפוי ממכאובים או מחלות שונות.

צמחחומרים פעיליםשימושים שכיחים
קנאביסTHCהרחבת התודעה האמנותית, שיפור קל בריכוז, סגולות רפואיות
שורש חלומות אפריקאיאונירוגןהרחבת התודעה, טיפול בבחילות, טיפול בפגיעות ראש
פיוטהמסקליןלהרחבת התודעה, חוויה אלוהית ולטיפול בסרטן המעי
סן פדרומסקליןלהרחבת התודעה, העלאת זיכרונות כואבים
אנבנהאיוסקיאמין, טרופנים אלקלואידים, סקופולמיןלטיפול בקשיי ראייה, להרחבת התודעה
פטריות פוליוטינהפסילוציבין, נורבאוציסטין, באאוציסטיןהרחבת התודעה, הגברת רגשות אהבה, הזיות ויזואליות
אופיוםמורפיןלשיכוך כאבים, הרחבת התודעה, לטיפול בחרדה
לילי הכחולהמירצטין, אפרופיןנוגד חמצון, מרחיב תודעה, לטיפול בחרדה, דיכאון, מגביר תחושות אהבה
איוו'סקההרמלין, הרמין ובטא קרבוליןמרחיב תודעה, חוויה חוץ גופית, הזיות ויזואליות, משפר זיכרון, לטיפול במצבי דיכאון בינוני עד קשה
שבר לבןהרמן, הרמלין, הרמין, הרמלולמרחיב תודעה, הזיות ויזואליות, מטפל בסרטן, מטפל בדלקות, מחזק את המערכת החיסונית
יורמה

nmt

dmt

dmt n oxide

5-meo-dmt

yuremamine

tetrahydroharman

לטיפול במחלות עור, לטיפול בפצעים, אנטי בקטריאלי,להרחבת התודעה, "להתקרב אל הטבע" והזיות ויזואליות
דטורה זקופהאלקלואידים, אטרופיןלטיפול באסתמה, הזיות ויזואליות, הזיה חוץ גופית
קאבהאלקלואידיםסגולות נגד סרטן המעי, הרחבת התודעה, לטיפול במחלות כבד
יופוDMTלהרחבת התודעה, הזיות ויזואליות, לטיפול בחרדה, מתח פיזי ונפשי, דכאון
אגוז ארכהארקידין, ארצוליןמרחיב תודעה, הזיות ויזואליות
פטריות קסםמוסקימול, פלוציסיבין, חומצה אבונטיתהזיות חוץ גופיות, מדביר זבובים טבעי, הרחבת התודעה, תחושות אופריה
סלביהסלבינורין Aהזיות ויזואליות, תחושת רוגע והרחבת התודעה

לסיכום
צמחים משני תודעה – בכתבה זאת יצא לנו להכיר ולהכיר לעומק צמחים בעלי סגולות להרחבת התודעה. הרחבת התודעה היא תוצר לוואי של פעילויות כימיות ברמה הביולוגית הקורים בגופנו לאחר שצרכנו את הצמחים להנ"ל, האפקטים משתנים בין צמח לצמח אך המשותף לכולם היא חוויה "שונה" שיכולה להיות מעצימה ולאפשר לנו להרגיע מתח נפשי ופיזי.
צמחים משני תודעה יש לצרוך בזהירות, יש לשמור על מספר כללים כמו סביבה מקבלת, שותפים למסע(מדריך) ולתת לעצמנו להיכנס אל תוך החוויה מרחיבת התודעה ממקום חיובי ומרצון לחוות משהוא חדש.
אנשים לא מנוסים יכולים למצוא את חלק מהצמחים ברשימה, חזקים מידי, כלומר בעלי אפקטים של הזיה שהם מעבר למה שאותם אנשים רצו לחוות. על מנת להמנע ממצב זה יש תמיד להתייעץ באדם עם ניסיון רב בנושא ואפילו כדאי, לנסות לקבל הדרכה משאמן מנוסה, על מנת להימנע ממצבים לא נעימים (שבדרך כלל עולים במצבים של חוסר וודאות לגבי החומר וההשפעות שישנם לצפות).
רוב הצמחים מכילים קבוצות אלקלואידים וקבוצות פחמן מורכבות אשר מקנות לצמחים את אפקט הרחבת התודעה שלהם וכמה מסגולותיהם הרפואיות. עולם המדע לא נשאר פרייר וחוקר בקצב מרשים צמחים משני תודעה על סגולותיהם הרפואיות ולהרחבת התודעה, שפעמים רבות בה יחד כחלק מהסגולות הרפואיות. כי הרי אדם בריא זקוק לגוף בריא ותודעה בריאה ואכן חלק מהצמחים ברשימה זאת משמשים לטיפול בחרדות, דיכאון ומתח נפשי . יש לצפות שבעתיד אנו נזכה לראות יותר שימושים רפואיים בצמחים אלו, כמו גם שימוש רחב יותר בקרב כלל האוכלוסייה, שלומדת על הסגולות שבהרחבת התודעה.

מקורות:

1) http://apps.kew.org/efloras/namedetail.do?flora=fz&taxon=665&nameid=1751

2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28160848

3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30456280

4) http://europepmc.org/abstract/MED/30456280

5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30521880

6) http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0060845

7) http://www.worldcat.org/title/science-of-the-magical-from-the-holy-grail-to-love-potions-to-superpowers/oclc/904813040

8) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27285814

9) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28975684

10) http://psilosybiini.info/paperit/Pholiotina%20cyanopus,%20a%20rare%20fungus%20producing%20psychoactive%20tryptamines%20(Halama%20et%20al.,%202014).pdf

11) http://www.shroomery.org/12461/Pholiotina-cyanopus

12) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25821084

13) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28875990

14) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18181401

15) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30500483

16) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29029586

17) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27918874

18) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26963248

19) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29735540

20) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25842736

21) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1044937

22) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27468511

23) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27273342

24) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30111862

25) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29730555

26) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29966977

27) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27693339

28) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29849720

29) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28692115

30) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29095556

31) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28981570

32) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25246348

33) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28160848

34) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25464054

35) http://www.webmd.com/drugs/2/drug-17314/kava-piper-methysticum-oral/details

36) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29281656

37) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23819264

38) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21615006

39) http://books.google.co.il/books?id=jZeaRiIFbhsC&pg=PA233&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

40) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25681543

41) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27813145

42) http://eic.rsc.org/feature/the-drink-of-the-gods/2020250.article

43) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30185987

44) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26101148

45) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29746791

46) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29755349

47) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26821073

48) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3821139

רפואה טבעית

צמחים משני תודעה

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

תמצית החיים – סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות סדנא לריפוי עצמי ולתהליך

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי