מדריך לחולי סרטן – המדריך המלא לחולי סרטן

ייעוץ והדרכה לחולים

מדריך לחולי סרטן – המדריך המלא לחולי סרטן

מדריך לחולי סרטן הקדמה:

מדריך לחולי סרטן אנשים רבים מחזיקים באמונות ושברי מידע בלתי מבוססים לגבי מחלת הסרטן, ואלה עלולים להשפיע על יכולתם להתמודד עם אבחון המחלה והטיפול בה, סרטן הוא שם כללי למחלות שונות שבהן תאי הגוף מתחלקים בצורה בלתי מבוקרת.

הצטברות של תאים כאלה יוצרת גידול ממאיר, ובמקרים מסוימים חלק מתאים אלה נודדים למקומות אחרים בגוף ויוצרים גרורות של תאים סרטניים, מקור המונח הוא בבעל החיים סרטן, וכבר אצל היפוקרטס מתוארים סוגים שונים של מחלות סרטן במילה היוונית καρκίνος (תעתיק: קרקינוס, מבוטא בלועזית "קרצינו", פירושו: סרטן), גלנוס מציין שסרטן השד נקרא כך בשל הדמיון לצורה של סרטן, כאשר כלי הדם המקיפים את הגידול מזכירים את רגלי הסרטן.

שדה המחקר והטיפול במחלת סרטן ברפואה נקרא "אונקולוגיה", סרטן הוא מושא מחקר חשוב עם עליית תוחלת החיים, מפני שזו מחלה שמופיעה לרוב אצל מבוגרים, לאחר הצטברות של מוטציות מסוימות בגנום.

למרות התקדמות בפיתוח טיפולים נגד סרטן, מיוחסת חשיבות גבוהה לגילוי מוקדם של סרטן בשלביו ההתחלתיים, בהם אחוזי הריפוי מסרטן גבוהים, בעוד סרטן שהתגלה בשלבים מאוחרים בדרך כלל אינו ניתן לריפוי, ועלול להוביל למוות.

גוף מורכב מסוגי תאים רבים ואיננו סטטי.

מדריך לחולי סרטןסרטן היא מחלה אשר יכולה להתפתח עד כדי השתלטות על כל חלקי הגוף ולכן מיוחסים לה שמות אחרים.

גוף מורכב מסוגי תאים רבים ואיננו סטטי, בכל יום מתים תאים ותיקים ותאים חדשים נוצרים באמצעות מיטוזה (התחלקות), בתהליך תקין התאים מתחלקים רק בצורה מבוקרת, כשיש אות הגורם לחלוקה, יכול להיווצר מצב, שבו התאים ממשיכים להתחלק גם כאשר אין צורך בהם ואז הם יוצרים גידול.

ישנם שני סוגי גידולים: שפיר (benign) שאיננו הורס את הרקמה ממנה הוא נוצר ואינו מתפשט לרקמות מרוחקות וממאיר (malignant) שהוא גידול סרטני, במקרה זה, מדובר בתאים שאינם נורמליים.

הם מתחלקים ללא כל פיקוח וללא סדר, משתלטים על האבר שבו הם מתחלקים ומפריעים לתפקודו ואף מתפשטים לאיברים הסמוכים להם ומפריעים גם לתפקודם, תאים אלה עשויים להופיע מחדש גם לאחר הסרת הגידול המקורי.

הם עלולים לפלוש לרקמות מרוחקות באמצעות זרם הדם או הלימפה, להתיישב שם ולגרום להם נזק, תהליך שנקרא גרורה (Metastatis), שאחד ממאפייניה הוא קיום תכונות דומות לגידול הראשוני ממנו התפתחה.

סרטן היא בעיקר מחלה של גנים\ בדרך כלל סדרה של מוטציות (שינויים) בגנום, דרושות, על מנת שהתא יהפוך לסרטני, קיימת הבדלה בין גנים הנקראים אונקוגנים, שגורמים להתפתחות סרטן בתאים, בעקבות שינויים בגן, וגנים מעכבי סרטן, שפגיעה בהם מורידה את מערך ההגנה של התא מפני סרטן.

מוטציות בגנים אלו יכולות להיגרם על ידי קרינה מייננת, כימיקלים מסרטנים (קרצינוגנים), תורשה של גנים שעברו מוטציה, וירוסים וחיידקים גורמי סרטן ופגיעה על ידי רדיקלים חופשיים.

ההיסטוריה של מחלות הסרטן

מדריך לחולי סרטןרבים אולי לא יאמינו, אבל הסרטן איננו "מחלה חדשה", הוא הכה ללא רחמים בבני האדם כבר לפני מאות רבות בשנים.

מה שכן – מעטה המסתורין שאפף את המחלה ובעיקר את הסיבות להופעתה, הולך ומתפוגג, תודות למחקרים ולידע המצטבר בשנים האחרונות, התיאורים המוקדמים ביותר הידועים של סרטן מופיעים בכמה כתבי הילוגריף במצרים העתיקה.

הפפירוס שגילה החוקר אדווין סמית 'נכתב בסביבות שנת 1600 לפני הספירה (יתכן ועותק מקוטע של טקסט משנת 2500 לפני הספירה) והוא מכיל תיאור של סרטן, כמו גם נוהל להסרת גידולי שד על ידי cauterization, היפוקרטס (460 לפני הספירה – כ -370 לפני הספירה) תיאר כמה סוגים של סרטן, כשהם מתייחסים אליהם במונח קרקינוס (קרצינוס), המילה היוונית לסרטן או סרטנים וכן קרצינומה.

זה נובע ממראה פני השטח החתוכים של גידול ממאיר מוצק, עם "הוורידים נמתחים מכל צדדיו כעל החיה שלסרטן יש כפות רגליו, וממנה הוא שואב את שמו". מכיוון שזה נוגד את המסורת היוונית לפתוח את הגוף, היפוקרטס רק תיאר וערך רישומים של גידולים גלויים כלפי חוץ על העור, האף והשדיים.

הטיפול התבסס על תיאוריית ההומור של ארבעה נוזלי גוף (מרה שחורה וצהובה, דם וליחה). על פי ההומור של המטופל, הטיפול כלל תזונה, הרעלת דם ו / או משלשלים.

צלזוס (בערך 25 לפני הספירה – 50 לספירה) תירגם את הקארקינואים לסרטן, המילה הלטינית לסרטנים או סרטנים.  במאה השנייה לספירה, השתמש הרופא היווני גאלן באונקוס (יווני לנפיחות) בכדי לתאר את כל הגידולים, תוך שמירה על קרצינואים של היפוקרטס בגידולים ממאירים.

גאלן השתמש גם בסיומת -ומה כדי להצביע על נגעים סרטניים, משימושו של גאלן אנו שואבים את המילה המודרנית אונקולוגית. לאורך מאות השנים התגלה כי סרטן יכול להופיע בכל מקום בגוף, אך הטיפול המבוסס על תיאוריה של היפוקרטס נותר פופולרי עד המאה ה -19 עד גילוי התאים.

במאות ה-16 וה-17 נעשה מקובל יותר על הרופאים לנתח גופות

המדריך לחולי סרטןבמאות ה -16 וה -17 נעשה מקובל יותר על הרופאים לנתח גופות כדי לגלות את סיבת המוות, הפרופסור הגרמני וילהלם פברי האמין כי סרטן השד נגרם כתוצאה מקריש חלב בצינור החלב, הפרופסור ההולנדי פרנסואה דה לה בו סילביוס, חסיד של דקארט, סבר שכל המחלה היא תוצאה של תהליכים כימיים, וכי נוזל הלימפה החומצי הוא הגורם לסרטן.

ניקולאנס טולף בן זמנו האמין כי סרטן הוא רעל שמתפשט לאט, והסיק כי הוא מדבק, הגורם הראשון לסרטן זוהה על ידי המנתח הבריטי פרסיוול פוט, שגילה בשנת 1775 כי סרטן שק האשכים הוא מחלה נפוצה בקרב מטאטאות הארובה, עבודתם של רופאים בודדים אחרים הובילה לתובנות שונות, אך כאשר הרופאים התחילו לעבוד יחד הם יכלו להסיק מסקנות נוקשות יותר, במאה ה -18, התגלה כי 'רעל הסרטן' מתפשט.

מדריך לחולי סרטןעם השימוש הנרחב במיקרוסקופ במאה ה -18, התגלה כי 'רעל הסרטן' מתפשט בסופו של דבר מהגידול הראשוני דרך בלוטות הלימפה לאתרים אחרים ("גרורות"), השקפה זו על המחלה גובשה לראשונה על ידי המנתח האנגלי קמפבל דה מורגן בין 1871 ל- 1874.

לשימוש בניתוחים לטיפול בסרטן היו תוצאות לא טובות בגלל בעיות בהיגיינה, המנתח הסקוטי הנודע אלכסנדר מונרו ראה רק 2 חולי גידולי שד מתוך 60 ששרדו במשך שנתיים, במאה ה -19, אספסיס שיפרה את ההיגיינה הכירורגית וככל שסטטיסטיקת ההישרדות עלתה, הסרת הניתוח של הגידול הפכה לטיפול העיקרי בסרטן.

למעט וויליאם קולי שבסוף המאה ה -19 חש כי שיעור הריפוי לאחר הניתוח היה גבוה יותר לפני האספסיס (והזריק חיידקים לגידולים עם תוצאות מעורבות), הטיפול בסרטן נעשה תלוי באמנות האינדיבידואלית של המנתח בעת הסרת הגידול.

הסיבה הבסיסית לתוצאותיו עשויה להיות שהזיהום מגרה את מערכת החיסון להשמיד תאי גידול שמאליים, באותה תקופה, הרעיון שהגוף מורכב מרקמות שונות, שבתורו מורכב ממיליוני תאים, הניח מנוחה בתיאוריות ההומור על חוסר איזון כימי בגוף.

כיצד לגשת לטיפול רפואי קונבנציונאלי מול הרופאים ובתי החולים

המדריך לחולי סרטןבחלק זה של המדריך נסקור את האופן המומלץ לנו לגשת לקבלת הטיפולים הרפואיים הקונבנציונאליים, אל מול הרופאים ובתי החולים.

בהתמודדות עם בתי החולים יש לזכור לתעד ולתייק כל מסמך שאנו מקבלים, למסמכים האלו תהיה חשיבות רבה במספר ענפים שונים מזכויות לעזרה כלכלית ועד ניטור נכון של תהליך הריפוי של חולה סרטן.

בתי החולים יכולים להיות מקום קר ומפחיד לפעמים עבור חולי הסרטן, יש לזכור שהם משמשים כלי חשוב עבורנו ובמלחמה בסרטן והם מהווים בעצם את חוד החנית במלחמה שלנו ושל הקרובים אלינו כנגד מחלות הסרטן, עם זאת יש להתחשב בעומס שבבתי החולים ותמיד לזכור שחולה שנעים לעבוד איתו מסוגל לגייס את המטפלים שלו באופן יעיל הרבה יותר מהאופציה השנייה.

אימוץ כל שיטה של רפואה טבעית והתאמות תזונתיות שאנו ממליצים עליהם עבור חולי סרטן

מדריך לחולי סרטןיש ליידע את הגורמים המטפלים השונים בנו על אימוץ כל שיטה של רפואה טבעית והתאמות תזונתיות שאנו ממליצים עליהם עבור חולי סרטן, היתרונות הנתפסים של מאפייני הטיפול המשולב, לעומת הטיפול ברפואה קונבנציונאלית, מבחינת רווחת הרופאים ושביעות רצון החולים.

רופאים, מטופלים וקובעי מדיניות כאחד ציינו מספר יתרונות בולטים:

1 .מתן טיפול הוליסטי המתייחס למטופל כישות שלמה (גישה ביו-פסיכו-סוציאלית) ואשר מתבסס על תקשורת בין-אישית באיכות גבוהה (הקשבה, יחס אישי, מענה לצורכי המטופל);

2 .משך זמן ארוך לביקור הנתפס כתנאי הכרחי למתן טיפול הוליסטי כזה.

יתרון נוסף שהדגישו הרופאים המשלבים וקובעי המדיניות התייחס להשפעה על הרופא – טיפול משולב נותן לרופא סיפוק מקצועי, ולכן, מונע שחיקה.

היבט זה נקשר לכלי הטיפול של ר"מ הדורשים מהרופא למלא תפקיד שונה בתהליך הריפוי: בנוסף לאינטראקציה הבין-אישית השונה עם החולה,

נדרש הרופא גם למחשבה עצמאית ויצירתיות וליוזמה.

כל אלו אמורים לסייע בשילוב שתי הגישות על מנת להגיע לריפוי המיוחל.

שאלות מומלצות להפניה לרופא

המדריך לחולי סרטןחלק מהדרך של פנייה נבונה לטיפול רפואי קונבנצינאלי על ידי מערכות הבריאות מתחילה בפגישה אצל הרופא.

לכן יש לשים צומת לב רבה לתשובות לשאלות שאנו מפנים אל הרופא שלנו, על מנת שנוכל למקסם את התועלת מהביקור ועל מנת לזכות בשליטה בתהליך הריפוי שלנו, השלב הזה קריטי מאוד ויש לדעת כיצד לנווט את הרופא על מנת שנוכל לזכות המטרה אליה אנחנו מכוונים, שיפור התקשורת עם הרופא שלך רוב הרופאים מוצאים זמן לענות על שאלות ולהסביר אפשרויות טיפול, אך יתכן שלא תמיד תוכלו לענות על שאלותיכם, לפחות לא מיד.

שפר את התקשורת עם הרופא שלך על ידי ביצוע הפעולות הבאות:

 • רשמו את השאלות לפני הפגישה.
 • עדכנו את הרשימה ושאל תחילה את השאלות החשובות ביותר שלך.
 • הביאו מחברת או מקליט או השתמש באפליקציית הקלטה בסמארטפון שלך.
 • קח חבר או בן משפחה לפגישה שלך כדי לעזור לשאול שאלות או לרשום מידע.
 • ספר לרופא שלך אם אינך מבין משהו, אוצר המילים והמושגים הרפואיים יכולים להיות מאתגרים.

מדריך לחולי סרטןחלק מהמטופלים חרדים אם אין להם מספיק מידע.

אנשים אחרים נלחצים או חשים המומים מכדי יותר מדי מידע, לא משנה לאיזה סוג של חולה סרטן אתם משתייכים, לשאול את צוות הבריאות שלך את השאלות הנכונות לגבי מחלתך וטיפול בסרטן יכולות להיות חלק חשוב בניהול הטיפול שלך.

אני ממליץ על השאלות הבסיסיות הבאות לחולי סרטן שאובחנו לאחרונה, תשובות לשאלות אלה עשויות לאפשר לך להרגיש פחות המום ומסוגל טוב יותר לנהל את מסע הסרטן שלך, הקפידו לחשוב על מה שהייתם רוצים לדעת כרגע, ואמרו לרופא שלכם אם תרצו מעט מידע או הרבה.

*חילקנו את השאלות לקבוצות על מנת להקל על הבילבול ולאפשר גם לחולים ותיקים להיעזר במדריך.

השאלות המומלצות:

לאחר האבחנה
איזה סוג סרטן יש לי?
מה האבחנה המדויקת שלי?
היכן נמצא הסרטן?
האם הסרטן התפשט?
מה הפרוגנוזה שלי?

שלב סרטן
מה שלב הסרטן שלי?
מה המשמעות של שלב זה לטיפול בסרטן והפרוגנוזה שלי?

טיפול בסרטן
מהן אפשרויות הטיפול שלי?
על איזה טיפול אתה ממליץ ולמה?
מה מטרת הטיפול שלי?
אילו תופעות לוואי יש לטיפול זה?
באיזו תדירות אקבלו טיפולים?
כמה זמן הם יחזיקו מעמד?
כיצד עלי להתכונן לטיפול?

מחקרי סרטן וניתוחים קליניים
מהם מחקרים קליניים?
האם ניסויים קליניים הם אפשרות עבורי?
כיצד אוכל ללמוד יותר?

תופעות לוואי לטיפול בסרטן
מהם סיכונים ותופעות לוואי אפשריים?
מה עלי לעשות כדי לנהל אותם?
האם הטיפול יגרום לי להיות עקרות? אם כן, האם אני יכול לעשות משהו כדי לנסות ולשמור על הפוריות שלי?

איך הטיפול ישפיע על חיי היומיום שלי?
האם אוכל להמשיך לעבוד?
האם אוכל עדיין להתעמל?
מה אוכל לעשות כדי להישאר בריאים ככל האפשר לפני הטיפול, במהלך ואחריו?

תמיכה
אילו שירותי תמיכה זמינים עבור משפחתי ועבורי?
האם אתה יכול להפנות אותי לשירותי תמיכה?
למי עלי להתקשר עם שאלות?
מה אם זה אחרי שעות או חירום?

פיננסי
מי מטפל בענייני ביטוח בריאות במשרדך?
אני חושש לשלם על הטיפול שלי. מי יכול לעזור לי?

ליווי על ידי חבר קרוב או בן משפחה

מדריך לחולי סרטןכעת נבקש להתמקד בנושא חשוב נוסף, מלווה של חולה הסרטן לתהליך ההחלמה הארוך ולעיתים אף מייגע.

לכל חולה סרטן חשוב שיהיה מלווה אחד לפחות, אדם שילך איתו לקבלת הטיפולים ושיעזור בהכלה של כל המידע השונה שנערם על חולי הסרטן מרגע ההבחנה, הליווי צריך לכלול גם תמיכה נפשית, פיזית ובעיקר התמודדות אל מול המערכות השונות והרופאים השונים.

התוכנית הראשונה לליווי חולי סרטן מטופלים, הושקה בבית החולים הרלם בשנת 1990 על ידי האונקולוג הכירורגי ד"ר הרולד פ. פרימן, לאחר שהיה עד ליותר מדי נשים עם סרטן שד בשלב מאוחר, שרצה שהוא נתפס קודם לכן, פרימן רצה לפרק מחסומים להקרנת סרטן, אבחנה, טיפול וטיפול תומך בפני אוכלוסיות לא מוערכות, מאז פותחו תוכניות ליווי מבוססות קהילה בעזרת מענקים פדרליים.

לאחרונה, חוק טיפול משתלמת קבע כי חילופי ביטוח בריאות ממלכתיים יקימו תוכנית ליווי שתעזור לאנשים לקבל החלטות מושכלות לגבי הרשמה לביטוח בריאות. כיום, קיימות תוכניות ליווי חולים בכל רחבי הארץ והעולם, ומתארגנים ארגונים להדרכת מלוויי חולים, קביעת סטנדרטים והרחבת תוכניות.

בעיות ביטוח, מציאת רופאים, הסבר על אפשרויות טיפול וטיפול, פגישה עם מטופלים לביקורים, תקשורת עם צוות שירותי הבריאות שלהם, סיוע למטפלים וניהול ניירת רפואית.

המדריך לחולי סרטןמלווים של חולי סרטן עובדים עם מטופלים ומשפחות בכדי לעזור בצרכים רבים ושונים הקשורים למערכת הבריאות.

זה עשוי לכלול עזרה בבעיות ביטוח, מציאת רופאים, הסבר על אפשרויות טיפול וטיפול, פגישה עם מטופלים לביקורים, תקשורת עם צוות שירותי הבריאות שלהם, סיוע למטפלים וניהול ניירת רפואית.

עובדי בריאות הקהילה בדרך כלל מתמקדים בחינוך קהילתי ועוזרים לאנשים להבין את חשיבות המיון וכיצד הם יכולים לגשת למשאבים, אחרים למעשה עוזרים לתזמן בדיקות סקר, חסמי כתובות ומספקים מידע נחוץ בעת הצורך.

לא כל מלווה של חולה עושה את כל הדברים האלה, ואין רשימת שירותים אחת, כל חולה וצרכיו שלו, המטרה המקורית של ליווי מטופלים הייתה לעזור לאנשים להתגבר על מחסומים כמו עוני, אוריינות נמוכה או חוסר ביטוח בריאות שמונעים מהם לקבל גישה לטיפול רפואי, עם זאת הטיפול במחלות כמו סרטן יכול להיות כל כך מסובך עד שמטופלים, ללא קשר להכנסות או לרמת השכלה, יכולים ליהנות מהליווי ובזכותו להוריד לחץ מכתפיהם.

תזונת מרפא

מדריך לחולי סרטןהמשפט "אתה הוא מה שאתה אוכל" נכון לגבי כולנו ואפילו מקבל תוקף נוסף בכל הנוגע למלחמה בסרטן. לאוכל שאנחנו מכניסים לגוף, יש חשיבות עליונה ללא קשר למצב הבריאותי שלנו, אז כשהגוף שלנו מתמודד עם סרטן – על אחת כמה וכמה.

הערך של המזון שאנו בוחרים להכניס לגופנו הוא בעצם הדלק של המכונה הזאת שנקראת גוף האדם, אם נכניס לגופנו מזון שמסייע לגופנו בבניה ותיחזוק של מערכת חיסונית חזקה, מערכות דם ונשימה תקינות ועוד דברים רבים שאנו מרוויחים כאשר אנו מתאימים תזונה נכונה לנו.

במקרה של חולי סרטן הנושא מקבל תפנית כאשר מזונות מסוגלים לעזור לגופנו להתמודד עם הסרטן, לדוגמא: ג’ינג’ר, דבש, ברוקולי, כרובית, מזונות רווים בחלבונים וחומצות אומגה לעומת מזון שיכול ל"עזור" לסרטן כמו אוכל מטוגן למשל.

מדריך לחולי סרטןככלל, מומלץ לחולי סרטן לאכול לפי ההמלצות לתזונה למניעת המחלה כבר מזמן האבחנה.

במסגרת זו מומלץ לאכול:

בשר, עוף ודגים: מומלץ להפחית בצריכת בשר אדום, במיוחד כזה ה"עשוי היטב" ולהימנע מבשר מעובד, עוף יכול להוות מקור ראוי לחלבון ודגים מהווים מזון מומלץ במיוחד לחולי סרטן מעי גס בכל שלבי הטיפול וההחלמה.

סיבים: צריכה גבוהה של סיבים תזונתיים מוגדרת ע"י הארגון העולמי לחקר הסרטן (WCRF) בדרגת עדות "משכנעת" כמפחיתת סיכון לתחלואה בסרטני מערכת העיכול (עד כ 20% הורדת סיכון).

סיבים משפיעים על מערכת העיכול באמצעות מספר מנגנונים מגנים: הסיבים מגדילים את נפח הצואה ומקטינים את זמן השהייה של המזון המעוכל בגוף, הם גם מסוגלים לספוח אליהם חומרים רעילים ומזיקים ולעזור להוציאם מן הגוף, הסיבים גם מהווים מקור מזון מועדף לחיידקים המועילים במערכת העיכול, חיידקים אלו מעכלים את הסיבים ומייצרים מהם חומרים שונים שיכולים להאט תהליכים סרטניים שונים.

דגנים מלאים: דגנים מלאים – כגון לחם מלא, אורז מלא, קוואקר וכדומה – עשירים בסיבים תזונתיים ולכן מומלצים לחולי סרטן, אלא אם כן קיימות מגבלות של הטיפול הרפואי על צריכת סיבים – כפי שיוסבר בהמשך.

מספר מחקרים הדגימו את החשיבות של צריכת סיבים תזונתיים למניעת סוגים שונים של סרטן, לשיפור בפרוגנוזה ולמניעת הישנות המחלה. לדוגמה, במחקר שממצאיו פורסמו בשנת 2017 בכתב העת JAMA Oncology נמצא כי צריכה גבוהה של סיבים תזונתיים שמקורם בדגנים מלאים, קשורה לירידה בסיכון למוות בקרב אנשים שאובחנו עם סרטן.

לאחר שהחוקרים נטרלו בניתוח הנתונים גורמים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות, הם מצאו כי צריכה גבוהה של סיבים קשורה לפרוגנוזה טובה יותר – עם כל עלייה של 5 גרם סיבים מדגנים ליום הסיכון למוות מכל סיבה ירד ב-33% והסיכון למוות מסרטן ירד ב-22% במהלך תקופת מעקב של 8 שנים. הטבות של צריכת סיבים על סיכויי ההישרדות התבטאו אפילו בקרב מטופלים שהעלו את צריכת הסיבים לאחר שאובחנו.

עם סרטן: כל עלייה של 5 גרם סיבים תזונתיים ליום מעבר לצריכה בתקופה שלפני האבחנה נקשרה להפחתה של 18% בשיעורי התמותה מסרטן ושל 14% בשיעורי התמותה מכל סיבה במהלך המעקב.

פירות וירקות: מומלץ לחולי סרטן מעי גס לצרוך הרבה פירות וירקות, אלא אם כן קיימות מגבלות של הטיפול הרפואי – כפי שיוסבר בהמשך.

מוצרי חלב: מומלץ גם לצרוך מוצרי חלב. מטופלים רבים חושבים שעליהם להימנע ממוצרי חלב כי שמעו שמוצרי חלב מסרטנים או לא טובים למערכת העיכול, במקרה של סרטן מסוגי המעי הגס והחלחולת מחקרים מוכיחים כי ההיפך הוא הנכון – דווקא צריכת מוצרי חלב מסייעת למניעת סרטן ואלה מומלצים לחולים – אלא אם כן קיימות מגבלות ספציפיות הקשורות לטיפול הרפואי, כפי שיוסבר בהמשך.

סוכר: תא סרטני קולט סוכר אך לא מנצל את הסוכר היטב כמו תא רגיל. למעשה, הקשר בין סוכר לסרטן הוא קשר עקיף – צריכה גבוהה של סוכרים פשוטים (סוכר, דבש, סילאן, מממתקים, עוגות ועוגיות, שתייה מתוקה וכדומה) מעלה סיכון להשמנה והשמנה מעלה סיכון לסרטן מסוגים שונים במיוחד של דרכי העיכול. ההמלצה לחולי סרטן היא כמו לכלל האוכלוסייה – להימנע מסוכרים פשוטים ככל האפשר, בשל הקשר להשמנה והקשיים שהיא יכולה להערים על מערכות הגוף של חולי סרטן.

מספר פירות וירקות מומלצים במיוחד למחלימים מסרטן:

 • ירקות כתומים – גזר, דלעת, דלורית (טריים או מבושלים).
 • ירקות מצליבים – ברוקולי, כרוב, כרובית, כרוב ניצנים (חלוטים או מאודים קלות).
 • שום ובצל (טריים – כך שיישמרו הרכיבים הפעילים בהם).
 • ירקות ופירות סגולים – רימון, חמוציות, סלק ושזיפים שחורים (טריים או כמיץ).

תוספי תזונה

מדריך לחולי סרטן – כאשר מדובר בתוספי תזונה, ישנן אפשרויות רבות מדי מכדי לבחור, אם אי פעם הלכת ליד מעבר הוויטמין של הבריאות או המכולת המקומית שלך, יכול להיות ששמת לב כמה סוגים שונים של ויטמינים ותוספי מזון יש. תוספי תזונה הם כל סוג של ויטמינים, מינרלים, צמחי מרפא, בוטניקות וחומצות אמינו שתוכלו לאכול או לשתות.

תוספי מזון מגיעים בכל הצורות והגדלים, כגון:

 • גלולות
 • אבקות
 • טבליות
 • כמוסות
 • נוזלים
 • שמנים


התפקיד העיקרי של תוספי תזונה הוא לעשות בדיוק את מה שהשם מרמז – להוסיף תזונה קיימת, ויטמינים וטבליות מינרליות לא נועדו לתפוס את מקומה של תזונה בריאה ומזינה. עם זאת, נטילת התוספים הנכונים בתזונה מזינה ומעוגלת יכולה לספק שורה של יתרונות בריאותיים נוספים.

לדוגמה, תוספי מזון יכולים למלא את הפערים התזונתיים בתזונה שלך, ואף יכולים לסייע לגוף במניעה ועזרה בטיפול בסוגים מסוימים של מחלות, כולל סרטן.

מדריך לחולי סרטן כשמדובר בסרטן מכל סוג שהוא, חשוב להבין ששום תוסף תזונה לא יכול לטפל, לרפא או למנוע סרטן באופן מלא. עם זאת, ישנם כמה תוספים שיכולים לסייע במניעת סרטן או לסייע בהתאוששות הסרטן שלך.

בעוד ויטמינים ומינרלים רבים יכולים להועיל לבריאותך הכללית, קיים שוק עצום של תוספי תזונה לא מוסדרים אשר עשויים לספק תועלת נוספת לבריאותך, לתוספים מסוימים יש אפילו פוטנציאל להשפיע לרעה על טיפולי סרטן, הסיבה לכך היא שתוספים מסוימים יכולים לנטרל תרופות או טיפולים רפואיים.

אם אתה שוקל להוסיף את הדיאטה שלך בוויטמינים נגד סרטן, דבר תמיד עם הרופא שלך.

5 תוספי תזונה מומלצים לחולי סרטן

מדריך לחולי סרטן
1) זרעי פשתן טחונים: רוב האנשים משתמשים בתוספי שמן דגים כדי לשפר את כמות אומגה 3 בתזונה שלהם.

עם זאת, שמן דגים הוכח במחקר אחד שנערך על מקור העכברים על עכברים כדי להפחית אולי את יעילות הכימותרפיה, ומסיבה זו זרעי פשתן טחונים הם אלטרנטיבה ראויה, זרעי הפשתן עשירים בחומצות שומן אומגה 3, אשר עלולות להפחית את הסיכון לסרטן מסוים, בעת השלמתם, נסו להימנע משמן זרעי פשתן מכיוון שהוא חסר חומרים מזינים של זרעי פשתן טחונים, ניתן לרכוש זרעי פשתן טחונים באופן מקוון או למצוא ברשתות מכולת רבות יותר גדולות, פשוט פזרו כמה זרעי פשתן טחונים על האוכל שלכם ותיהנו מהטעם והסגולות הרפואיות.

2) ג’ינג’ר: ג'ינג'ר יכול למלא תפקיד מועיל כנגד סרטן בגלל תכונותיו האנטי דלקתיות ואנטי-בחילות.

כשמדובר בהוספת זנגביל לתזונה שלך, תוספי ג'ינג'ר יכולים להיות מרוכזים מדי ואינם מומלצים. במקום זאת, יש לחתוך ולהוסיף שורש ג'ינג'ר טרי לארוחה או לרכוש סוכריות ג'ינג'ר לחטיף מהיר. הימנע מכמויות גדולות של ג'ינג'ר, מכיוון שהוא עלול לקיים אינטראקציה עם מדללי הדם ולהשפיע על רמות הסוכר בדם של אנשים מסוימים.

3) שום: שום הוא בחירה מצוינת בכל הקשור להעניק לגופכם מעט הגנה נוספת.

כדי לקצור את היתרונות של שום, כדאי לאכול שן אחת ליום, או 300 עד 1,000 מיליגרם (מ"ג) מקור אמין של תמצית שום. השפעות הגנה עשויות לכלול: תכונות אנטיבקטריאליות, חסימה של הפעלת חומרים הגורמים לסרטן, תיקון DNA וירידה בתאי הסרטן המתפשטים בגוף.

4) כורכום: תבלין הכורכום יכול להועיל מאוד כשמדובר במאבק בסרטן, מחקרים מראים כי הכורכומין בכורכום עלול להרוג תאים סרטניים ולהאט את צמיחת הגידול.

היתרונות של כורכומין עשויים לכלול:  וחוסם את התאים הסרטניים להתרבות הרג תאי סרטן מעי גס, שד, ערמונית ומלנומה האטת צמיחת הגידול הוסף מעט כורכום למנה הבאה שלך, או קח תוסף המכיל כורכומין כדי לחוות את היתרונות של חומר חזק זה.

5) ויטמין D:  הויטמין הזה יכול לספוג סידן ולסייע למערכת החיסון, השריר והעצבים לתפקד כראוי.

לפי BreastCancer.org, מחקרים מצביעים על כך שסוגי סרטן מסוימים כמו סרטן שד יכולים להיות בעלי סיכון גבוה יותר להתרחש כאשר יש לגוף רמות נמוכות של ויטמין D, הכמות היומית המומלצת של ויטמין D היא 15 מק"ג. ויטמין D יכול להיספג באמצעות אור שמש, או באמצעות התזונה הבאה:  שמן המפ,דגים, חלמונים וחלב מבוצר.

טיפול בכאב

המדריך לחולי סרטןכאב הוא אחד התסמינים השכיחים ביותר הקשורים לסרטן וטיפול בו.

שכיחות נע בין 39% בקרב החולים לאחר טיפול מרפא עד 66-80% בשלבים מתקדמים או סופניים, מספר מחקרים אפידמיולוגיים שבוצעו בtr. ucguko הראו שכ- 55% מחולי סרטן סובלים מכאבים מתוכם %20–33% מראים כאב נוירופתי, וכאב סרטן פורץ דרך קיים אצל 41%.

סוגי סרטן ספציפיים כמו סרטן הלבלב, ראשית, סרטן העצם והריאות והצוואר קשורים לשכיחות גבוהה במיוחד של כאבים נוירופתיים, ואילו גרורות בעצמות הן הגורם השכיח ביותר לכאבים הקשורים לסרטן.

יתר על כן, זה משתנה לאורך זמן לאורך המחלה ונפוץ בעיקר בשלבים מאוחרים של התהליך האונקולוגי, למרות ההתקדמות האדירה בידע אודות כאבים הקשורים לסרטן וטיפול בו, מחקרים שנעשו לאחרונה הראו כי הכאב אינו נשלט כראוי בשיעור של עד 31% מהמקרים.

הוכרו מספר חסמים לטיפול בכאב מספק בחולי סרטן: חוסר ידע בקרב אנשי מקצוע בתחום הבריאות בנושא הערכת וטיפול בכאבי סרטן; חשש מההשפעות השליליות של אופיואידים; מטופלים נאבקים בתפיסות שגויות לגבי שימוש במשככי כאבים, ובחששות סביב תקשורת של הכאב מהם הם סובלים לצוות הרפואי.

יש צורך בהערכות קבועות, מספקות, של דיווח עצמי של עוצמת הכאב בעזרת כלי הערכה רב ממדיים מאומתים לטיפול יעיל.

מדריך לחולי סרטןיש צורך בהערכות קבועות, מספקות, של דיווח עצמי של עוצמת הכאב בעזרת כלי הערכה רב ממדיים מאומתים לטיפול יעיל. של מנת לספק לחולי הסרטן לבעיית הכאב, עלינו לעבוד בדרך של הערכת כאבים שיכולה לאבחן ולפקח במדויק על הכאב הספציפי של המטופל, ובכל זאת להיות פשוט מספיק כדי להשתמש בו בתרגול קליני שגרתי.

במידת האפשר, יש לעודד את המטופלים להיות משתתפים פעילים בניהול הכאב שלהם, יש להעניק גם למטפלים שלהם וללמד אותם להשתמש ביומן כאב כדי לפקח על כל חששות הכאב, השימוש בהתקדמות טכנולוגית עשוי לשפר את הדיוק של התוצאות המדווחות על ידי המטופלים.

שיטות להתמודדות עם כאב

המדריך לחולי סרטן כאב שעלול לגרום לתחושות של דיכאון, עייפות, כעס, דאגה, בדידות, מתח וחרדה, כאב עלול לפגוע בפעילות היומיומית, בעניין בעבודה ובתחביבים, בשינה, בתיאבון ובאכילה, בהנאה ממשפחה וחברים ובהנאה מהחיים, בכדי להימנע מההשפעות הלא רצויות הללו חשוב לפנות לצוות המטפל מיד כשמופיעים כאבים, פעמים רבות ניתן לטפל בכאב על ידי טיפול תרופתי.

במקרים בהם טיפול תרופתי אינו מסייע בהקלת הכאב ניתן להשתמש בשיטות טיפול נוספות, כגון:

 • מתן טיפול כימי או קרינתי שיסייעו בהפחתת היקף הגידול הסרטני ובכך יקלו על הכאב.
 • חסימה עצבית, הזרקת חומר ישירות לעצב בכדי לחסום את הכאב.
 • נוירוכירורגיה, שיטה בה מבוצע חיתוך עצבים המקל על תחושת הכאב.
 • ניתוח, המתבצע במטרה לשחרר את הלחץ אותו מפעיל הגידול הסרטני על עצבים או איברים שונים.
 • צריכה של תוספי תזונה כמו שמנים אתריים ועוד.

מדריך לחולי סרטןטיפול תרופתי בכאב התאמת התרופה לעוצמת הכאב של החולה היא עקרון בסיסי בטיפול תרופתי נכון ויעיל בכאב, בחירת התרופה המתאימה צריכה להיות מבוססת על עוצמת הכאב כפי שהוערך על ידי החולה.

תרופות לטיפול בכאב חלש עד בינוני:

 • אינדומתאצין – Indomethacin
 • איבופרופן – Ibuprofen
 • דיקלופנק סודיום – Diclofenac sodium
 • למעט אופטלגין ואקמול – רצוי לא להשתמש בתרופות אלו במשך תקופה ממושכת, היות והן עלולות לגרום לתופעות לוואי.

תרופות לטיפול בכאב בינוני עד חזק:

לטיפול בכאב בינוני עד חזק מקובל להשתמש בתרופות מקבוצת האופיואידים.  התרופה המוכרת ביותר מקבוצה זו היא מורפין הידרוכלוריד – Morphine HCL.
ישנם עוד תרופות בקטגוריה הזאת כמו אוקסיקונטין, אוקסיקוד ופרקוסט.

מדריך לחולי סרטןקיימות שיטות טבעיות שונות לטיפול בכאב הנגרם לחולי סרטן.
המוצלחות ביניהן:

– קנאביס: עישון או בליעה של שמן קנאביס או שמן CBD.
– מדיטציה: דרך דימיון מודרך או מדיטציה ניתן להוריד את רמות הכאב ולשפר את יכולת ההתמודדות עם כאב.

ניתן באופן זה, לסייע לחולה בהסחת דעתו מהכאב, כמו גם בהרפיית שרירי הגוף והנפש, ובכך להקל על כאביו.

– שמן ג’ינג’ר: מספר מחקרים מדעיים מבציעים על כך שצריכת שמן ג’ינג’ר יכולה לתרום להקלה על כאב חלש עד בינוני.

– טיפול חשמלי: בשיטה זו ניתן זרם חשמלי נמוך דרך העור באמצעות חיבור אלקטרודות חשמליות לגוף (על ידי מכשיר טנס).

הזרם החשמלי גורם לגירוי העצבים ובכך מקל על הכאב.

ישנו מידע מחקרי מוגבל אודות יעילות מכשיר זה, אך ייתכן שיימצא יעיל עבור חולים הסובלים מכאב בדרגה בינונית.

הטבות והנחות מהמדינה המגיעות לחולי סרטן

מדריך לחולי סרטןחולי סרטן שאובחנו והוכרו על ידי ביטוח לאומי, בתהליך המכיל מכתב מרופא, בית החולים ושאר מקורות שביטוח לאומי יכול לדרוש, באתר "כל זכות" ניתן למצוא תפריט עשיר שיכול לענות על שאלות שונות בנוגע לזכויות של חולי סרטן וחולים בכלל עם קישורים למסמכים באתר ביטוח לאומי ומשרד הבריאות – http://www.kolzchut.org.il/he/%D7%97%D7%95%D7%9C%D7%99_%D7%A1%D7%A8%D7%98%D7%9F

מדריך לחולי סרטןיישום ההטבות וההנחות המגיעים בחוק לחולי סרטן הוא הליך חשוב שיכול לקבל חשיבות יתרה במקרים שונים ובהתאם ליכולות הכלכליות של כל מטופל, היכולת של ההטבות וההנחות להקל על ההתמודדות הכלכלית עם מחלת הסרטן בצורה שתאפשר לחולה הסרטן להתמקד בטיפול ולא במימון של אותו טיפול.

מאחריותם של קרובי משפחה ומלווים להיכנס לעובי הקורה של הזכויות וההטבות המגיעות לחולה סרטן מסוים על מנת למקסם את הזכויות המגיעות לאותו חולה סרטן.

שיטות ריפוי שונות מדריך לחולי סרטן

מדריך לחולי סרטן ישנם סוגים רבים של טיפול בסרטן. סוגי הטיפול שתקבלו יהיו תלויים בסוג הסרטן שיש לכם וכמה הוא מתקדם.

חלק מהאנשים עם סרטן יעברו טיפול אחד בלבד, אך לרוב האנשים יש שילוב של טיפולים, כמו למשל ניתוחים עם כימותרפיה ו / או הקרנות.

כשאתה זקוק לטיפול בסרטן, יש לך הרבה מה ללמוד ועוד יותר על מה לחשוב על.

זה נורמלי להרגיש המום ומבולבל. עם זאת, שיחה עם הרופא שלך ולמידה על סוגי הטיפול שעשויים להיות לך יכולה לעזור לך להרגיש יותר בשליטה על מצבך הבריאותי.

מדריך לחולי סרטןמטרת הטיפול בסרטן היא להשיג תרופה לסרטן שלך, ומאפשרת לך לחיות אורך חיים תקין.

יתכן ואולי זה לא אפשרי, תלוי במצב הספציפי שלך. אם אין תרופה אפשרית, ניתן להשתמש בטיפולים שלך בכדי לכווץ את הסרטן שלך או להאט את צמיחת הסרטן שלך כדי לאפשר לך לחיות ללא סימפטומים למשך זמן רב ככל האפשר.

ניתן להשתמש בטיפולי סרטן כ:

טיפול ראשוני – מטרת הטיפול הראשוני היא להסיר לחלוטין את הסרטן מגופך או להרוג את כל תאי הסרטן.

כל טיפול בסרטן יכול לשמש כטיפול ראשוני, אך הטיפול הסרטן העיקרי הנפוץ ביותר בסוגים הסרטניים הנפוצים ביותר הוא ניתוח, אם הסרטן שלך רגיש במיוחד לטיפול בהקרנות או כימותרפיה, ייתכן שתקבל אחת מאותן טיפולים כטיפול העיקרי שלך.

טיפול אדג'ובנטי – מטרת הטיפול באדג'ובנט היא להרוג כל תאים סרטניים שעלולים להישאר לאחר הטיפול הראשוני על מנת להפחית את הסיכוי שהסרטן יחזור.  כל טיפול בסרטן יכול לשמש כטיפול מסייע, טיפולים אדג'וונטיים נפוצים כוללים כימותרפיה, הקרנות וטיפול הורמונלי.

טיפול Neoadjuvant – דומה, אך משתמשים בטיפולים לפני הטיפול הראשוני על מנת להקל או יעיל יותר את הטיפול הראשוני.

טיפול פליאטיבי – טיפולים פליאטיביים עשויים לסייע בהקלה על תופעות לוואי של הטיפול או סימנים ותסמינים הנגרמים על ידי סרטן עצמו.

ניתן להשתמש בניתוחים, הקרנות, כימותרפיה וטיפול הורמונלי בכדי להקל על הסימפטומים. תרופות אחרות עשויות להקל על תסמינים כמו כאבים וקוצר נשימה, ניתן להשתמש בטיפול פליאטיבי במקביל לטיפולים אחרים המיועדים לריפוי סרטן.

מדריך לחולי סרטןכיום ניתן לקבל טיפולים רבים לסרטן, אפשרויות הטיפול שלך יהיו תלויות במספר גורמים, כגון סוג ושלב סרטן שלך, בריאותך הכללית והעדפותיך, יחד אתה והרופא שלך יכולים לשקול את היתרונות והסיכונים של כל טיפול בסרטן כדי לקבוע מה הוא המתאים ביותר עבורך.

אפשרויות הטיפול בסרטן כוללות:

1) ניתוח – מטרת הניתוח היא להסיר את הסרטן או כמה שיותר מהסרטן.

2) כימותרפיה – כימותרפיה משתמשת בתרופות כדי להרוג תאים סרטניים.

3) טיפול בקרינה – טיפול בקרינה משתמש בקורות אנרגיה בעלות עוצמה גבוהה, כמו קרני רנטגן או פרוטונים, כדי להרוג תאים סרטניים, טיפול בהקרנות יכול להגיע ממכונה מחוץ לגופך (קרינת קרן חיצונית), או שניתן להציב אותה בגופך (ברכיתרפיה).

4) השתלת מח עצם – מח העצם שלך הוא החומר שבתוך העצמות שלך שיוצר תאי דם מתאי גזע בדם, השתלת מח עצם, המכונה גם השתלת תאי גזע, יכולה להשתמש בתאי גזע מח עצם משלך או בתאים מתורם, השתלת מח עצם מאפשרת לרופא שלך להשתמש במינונים גבוהים יותר של כימותרפיה לטיפול בסרטן שלך, זה עשוי לשמש גם כדי להחליף מח עצם חולה.

5) אימונותרפיה – אימונותרפיה, הידועה גם כטיפול ביולוגי, משתמשת במערכת החיסון של גופך למאבק בסרטן, סרטן יכול לשרוד ללא בדיקה בגופך מכיוון שמערכת החיסון שלך לא מכירה בזה כפורץ, אימונותרפיה יכולה לעזור למערכת החיסונית שלך "לראות" את הסרטן ולתקוף אותו.

6) טיפול הורמונלי – סוגים מסוימים של סרטן ניזונים מההורמונים של גופך, דוגמאות לכך כוללות סרטן שד וסרטן הערמונית, הסרת ההורמונים מהגוף או חסימת השפעותיהם עלולה לגרום לתאי הסרטן להפסיק לצמוח.

7) טיפול תרופתי ממוקד – טיפול תרופתי ממוקד מתמקד בהפרעות ספציפיות בתאי סרטן המאפשרים להם לשרוד.

8) קריו-אבלציה – טיפול זה הורג תאים סרטניים בקור, במהלך קריאובלציה מוחדרת מחט דקה ושרביטית (cryoprobe) דרך העור שלך וישירות לגידול הסרטני, גז מוזרם אל חלוק הבטן כדי להקפיא את הרקמה, ואז הרקמה מותרת להפשיר. תהליך ההקפאה וההפשרה חוזר על עצמו מספר פעמים באותה הפגישה לטיפול בכדי להרוג את תאי הסרטן.

9) אבלציה באמצאות גלי רדיו – טיפול זה משתמש באנרגיה חשמלית כדי לחמם תאים סרטניים, וגורם להם למות, במהלך הפחתת תדרים רדיולוגיים, רופא מנחה מחט דקה בעור או דרך חתך ולרקמת הסרטן, אנרגיה בתדר גבוה עוברת דרך המחט וגורמת להתחממות של הרקמה הסובבת, והורגת את התאים הסמוכים.

רפואה טבעית

מדריך לחולי סרטןטיפולי סרטן טבעיים עשויים שלא למלא תפקיד ישיר בריפוי הסרטן שלך, אך הם עשויים לעזור לך להתמודד עם סימנים ותסמינים הנגרמים כתוצאה מסרטן וטיפולי סרטן.

טיפולים טבעיים יכולים להפחית סימנים ותסמינים שכיחים כמו חרדה, עייפות, בחילות והקאות, כאבים, קשיי שינה וסטרס, השילוב הטוב ביותר של טיפולי סרטן משלימים ואלטרנטיביים מבוססי ראיות עם הטיפולים שאתה מקבל מהרופא שלך עשוי לעזור בהקלת רבים מהתסמינים הקשורים לסרטן וטיפול בו.

שוחחו עם הרופא שלכם על כל האפשרויות שלך ויחד אתם יכולים לקבוע אילו אסטרטגיות עשויות לעבוד עבורכם ואילו סביר להניח שאין להן תועלת, עבודה בצמוד עם הרופא חשובה, בכדי לקבוע את האיזון הנכון בין תרופות מסורתיות לטיפולי סרטן טבעיים.

אמנם טיפולים משלימים ואלטרנטיביים לסרטן, כמו דיקור סיני, עשויים להפחית בחילות או כאבים, אך בדרך כלל הם אינם מספיק חזקים כדי להחליף תרופות סרטן מהרופא שלך.

סוגים שונים של רפואה טבעית מדריך לחולי סרטן

מדריך לחולי סרטןכעת נבחן מספר שיטות טבעיות לטיפול והקלה במחלות סרטן.

דיקור סיני – במהלך טיפול בדיקור, מתרגל מחדיר לעורך מחטים זעירות בנקודות מדויקות, מחקרים מראים כי דיקור סיני עשוי להועיל בהקלה על בחילה הנגרמת כתוצאה מכימותרפיה. דיקור סיני עשוי גם לסייע בהקלה על סוגים מסוימים של כאבים אצל אנשים עם סרטן, דיקור סיני הוא בטוח אם הוא מתבצע על ידי מתרגל מורשה המשתמש במחטים סטריליות, בקש מהרופא שלך שמות של מתרגלים מהימנים. הדיקור אינו בטוח אם אתה לוקח מדללי דם או אם יש לך ספירת דם נמוכה, לכן בדוק תחילה עם הרופא שלך.

ארומתרפיה – ארומתרפיה משתמשת בשמנים ריחניים כדי לספק תחושה מרגיעה, ניתן למרוח שמנים על גבי ניחוחות כמו לבנדר על עורך במהלך עיסוי, או להוסיף את השמנים למי אמבטיה, ניתן לחמם שמנים ריחניים כדי לשחרר את ריחותיהם באוויר, ארומתרפיה עשויה לסייע בהקלה על בחילות, כאבים ומתחים, ארומתרפיה יכולה להתבצע על ידי מתרגל, או שאתה יכול להשתמש בארומתרפיה בעצמך, ארומתרפיה בטוחה, אם כי שמנים המופעלים על עורך יכולים לגרום לתגובות אלרגיות, אנשים עם סרטן רגיש לאסטרוגן, כמו למשל סרטן שד, צריכים להימנע ממריחת כמויות גדולות של שמן לבנדר ושמן עץ התה על העור.

טאי צ'י – הוא סוג של פעילות גופנית המשלבת תנועות עדינות ונשימה עמוקה, צ'י טאי יכול להיות מובל על ידי מדריך, או שאתה יכול ללמוד טאי צ'י בכוחות עצמך בעקבות ספרים או סרטונים, תרגול טאי צ'י עשוי לעזור בהפגת מתחים.  צ'י טאי הוא בדרך כלל בטוח, התנועות האטיות של טאי צ'י אינן דורשות כוח פיזי רב, וניתן להתאים את התרגילים בקלות ליכולות שלך. ובכל זאת, דבר עם הרופא שלך לפני שתתחיל בטאי צ'י. אל תעשו מהלכי טאי צ'י שגורמים לכאב.

יוגה – יוגה משלבת תרגילי מתיחות עם נשימה עמוקה. במהלך סשן יוגה אתה מציב את גופך בתנוחות שונות הדורשות כיפוף, פיתול ומתיחה. ישנם סוגים רבים של יוגה, לכל אחד וריאציות משלו, יוגה עשויה לספק הקלה במתח לאנשים חולי סרטן. כמו כן, הוכח כי יוגה משפרת את השינה ומפחיתה את העייפות, לפני שתתחיל שיעור יוגה, בקש מהרופא שלך להמליץ על מדריך העובד באופן קבוע עם אנשים הסובלים מבעיות בריאותיות, כמו סרטן, הימנע מתנוחות יוגה הגורמות לכאב. מדריך טוב יכול לתת לך תנוחות אלטרנטיביות שבטוחות עבורך.

דמיון מודרך

המדריך לחולי סרטן דמיון מודרך הוא כלי טיפולי רב עוצמה המסייע לתהליכי ריפוי, להתמודדות עם מצוקה וחולי ולשמירה על הבריאות של גופנו ונפשנו, משום שחלק גדול מהמלחמה נגד הסרטן מתבצעת במישור הפסיכולוגי, אנו מוכרחים לתת מענה פסיכולוגי כחלק מהטיפול המקיף.

דמיון מודרך הוא שיטת טיפול הנעזרת ביכולתנו לדמיין תחושות, רגשות וחוויות, על-מנת ליצור שינויים גופניים ונפשיים, העבודה עם הדימויים מאפשרת תהליכים ייחודיים המובילים להבנה, השפעה ושינוי. שימוש מודע בדימויים יכול להוות גורם מאיץ רב עוצמה להשגת יעדים טיפוליים ולעידוד ההחלמה.

בין הראשונים שהשתמשו באופן שיטתי בדמיון מודרך ככלי עזר לחולי סרטן היו האונקולוג ד"ר קרל סיימונטון (ספרו בעברית – "לשוב להיות בריא") ומנתח הסרטן ד"ר ברני סיגל (ספרו בעברית – "אהבה, רפואה וניסים").

במקביל, התפתחו ונחקרו גישות נוספות, כולל דמיון מודרך אינטראקטיבי (פיתוח של ד"ר מרטין רוסמן וד"ר דיויד ברסלר), בו "הדיאלוג" עם הדימויים משמש חלק מרכזי בתהליך מציאת משאבי ההחלמה והכוחות החיוניים שמצויים בכל אחד.

מחקרים מראים כי שימוש נבון בדמיון מודרך עשוי להועיל בדרכים הבאות: הרפיה והפחתת מתחים וחרדה (השפעה מטיבה גם על מערכות הנשימה, העיכול, הלב ומערכת החיסון) הפחתת כאב והקלה בתופעות לוואי של הטיפולים בסרטן בהכנה לתהליכים רפואיים (בדיקות מיוחדות, ניתוח, כימותרפיה וכד') ובהתאוששות מהם שחרור מתהליכי חשיבה בעייתיים והקלה בקשיי שינה כאמצעי לגילוי משאבים פנימיים ולהיעזרות בהם דמיון מודרך מסייע לכל מטופל להפוך לשותף פעיל, משמעותי ומודע בתהליכי הטיפול והריפוי.

אז מה צריך לעשות בעצם? מדריך לחולי סרטן

מדריך לחולי סרטןלסיכום נעבור על השלבים העיקריים המומלצים על כל חולה סרטן בהתמודדות עם מחלת הסרטן.

המעשים הנחוצים על מנת למנף כמה שיותר את הפוטנציאל לריפוי מחלות סרטן שונות, מתחלקים למספר קבוצות: אורח חיים (תזונה, פעילות גופנית ועוד), נגישות למידע עדכני (התיעצות עם אנשי מקצוע שונים ועוד), פנייה לגורמי בריאות (בתי חולים, רופאים וזכויות רפואיות).

מדריך לחולי סרטן המדריך המקוצר

1) לאחר איבחון המחלה יש לאסוף קרובי משפחה וחברים ולבחור מלווה או מספר מלווים לתהליך ההתמודדות והריפוי.
2) התיעצות עם אנשי מקצוע.
3) התאמה של התפריט היומי לאבחון, בעזרת תזונאי\ת.
4) בחינה של הזכויות הרפואיות ויכולת העזרה מהביטוח הבריאותי וביטוח לאומי.
5) התיעצות קלינית עם אנשי מקצוע.
6) למידה של המצב, הערכת מצב בעזרת אנשי מקצוע ומלווים.
7) בחירת טיפול קונבנציונאלי וטיפול טבעי שיוכלו להתקיים ביחד ולהועיל אחד לשני.
8) התמדה, סבלנות ותשומת לב להנאה מהחיים.

מקורות:

-http://brookdale.jdc.org.il/wp-content/uploads/2018/01/571-11-Integrated-Care-REP-HEB.pdf

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4299440/

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4409470/

-http://www.cancer.org.il/template/default.aspx?PageId=6093#%D7%9B%D7%9C%D7%9C%D7%99%20%D7%96%D7%94%D7%91%20%D7%9C%D7%A6%D7%A8%D7%9B%D7%A0%D7%95%D7%AA%20%D7%A0%D7%91%D7%95%D7%A0%D7%94%20%D7%91%D7%A8%D7%A4%D7%95%D7%90%D7%94%20%D7%9E%D7%A9%D7%9C%D7%99%D7%9E%D7%94%20%D7%91%D7%A1%D7%A8%D7%98%D7%9F

-http://www.cancer.org.il/template/default.aspx?PageId=6399

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4530824/

-http://www.cancercenter.com/community/blog/2018/03/protecting-yourself-during-cancer-treatment

-http://www.cancer.org/cancer/cancer-basics/history-of-cancer/what-is-cancer.html

-http://books.google.co.il/books?id=Ka3MDwAAQBAJ&pg=PT40&lpg=PT40&dq=how+cancer+patients+should+conduct+themselves+in+front+of+the+hospitals&source=bl&ots=-rCnzQxWvC&sig=ACfU3U3B5d2A6ez9Vw4MvBzV42fOfDRFNQ&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiN8KOHkoHoAhWSs3EKHdCrDtUQ6AEwEHoECAoQAQ#v=onepage&q=how%20cancer%20patients%20should%20conduct%20themselves%20in%20front%20of%20the%20hospitals&f=false

-http://www.breastcancer.org/risk/factors/low_vit_d

-http://www.healthline.com/nutrition/3-types-of-omega-3

-http://brookdale.jdc.org.il/wp-content/uploads/2018/01/571-11-Integrated-Care-REP-HEB.pdf

-http://www.who.int/ncds/management/palliative-care/cancer-pain-guidelines/en/

-http://www.who.int/ncds/management/palliative-care/Cancer-pain-guidelines-Annex-3.pdf?ua=1

-http://www.oncoyeda.co.il/

-http://www.plusmedical.ro/en/articole/tratament-cancer-oncologie/?gclid=EAIaIQobChMIvLCW_pqB6AIVTLDtCh1F6wcFEAAYASAAEgK7iPD_BwE

-http://www.health.gov.il/Services/Citizen_Services/Pages/ER.aspx

-http://cdn.journals.lww.com/cancernursingonline/FullText/2018/09000/The_Patient_Healthcare_Professional_Relationship.12.aspx

-http://www.nccn.org/patients/guidelines/cancers.aspx

-http://www.kolzchut.org.il/he/%D7%97%D7%95%D7%9C%D7%99_%D7%A1%D7%A8%D7%98%D7%9F

http://www.molsa.gov.il/CommunityInfo/Magazine/Lists/ArticlesList/Attachments/291/%D7%A1%D7%A2%D7%99%D7%A3%20%D7%94%D7%A1%D7%9B%D7%9E%D7%94%20%D7%9E%D7%93%D7%A2%D7%AA%20%D7%91%D7%97%D7%95%D7%A7%20%D7%96%D7%9B%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA%20%D7%94%D7%97%D7%95%D7%9C%D7%94%20%D7%94%D7%9C%D7%9B%D7%94%20%D7%9E%D7%95%D7%9C%20%D7%9E%D7%A2%D7%A9%D7%94.pdf

-http://ismal.co.il/newsletter/%D7%9B%D7%AA%D7%91%20%D7%A2%D7%AA%2025.pdf

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29043851

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28559414

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29530034

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28125044

רפואה טבעית

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

תמצית החיים – סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות סדנא לריפוי עצמי ולתהליך

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי