מדריך לגידול קנאביס רפואי – גידול מריחואנה רפואית

מדריך לגידול קנאביס רפואי

מדריך לגידול קנאביס רפואי

המדריך המלא לגידול קנאביס רפואי

מדריך לגידול קנאביס רפואי
מדריך לגידול קנאביס רפואי

מדריך לגידול קנאביס רפואי קנאביס רפואי הוא קנאביס לטיפול בשורה של בעיות פיזיות ופסיכולוגיות. לצמח הקנאביס היסטוריה של אלפי שנים בטיפול רפואי בתרבויות רבות.

החומר הפעיל של הקנאביס נמצא בתוך שערות קטנטנות על פני שטח הפרחים, כך שניתן למצות אותו ולהכין ממנו מגוון תכשירים ותרופות. ניתן לצרוך את המיצוי בצורת קפסולות, כחלק מקינוח או משקה חם, לאדות אותו ולשאוף את האדים. כמו כן ניתן לייבש את פרחי הקנאביס ולעשן אותם בפני עצמם או בשילוב עם טבק.
אם ברצונכם לטפל בבעיה רפואית שלכם או של בן משפחה באמצעות קנאביס שתגדלו בעצמכם, המדריך הזה הוכן בשבילכם. תצטרכו לבחור זן, להחליט כיצד לגדלו, לקצור ולשמר את התפרחת. אם תעשו זאת נכונה, תוכלו לייצר קנאביס רפואי איכותי באופן עצמאי.

בחירת הזן הנכון

שלב ראשון: בחירת הזן

זני הקנאביס השונים נבדלים זה מזה בתת- המין של הצמח ובתכולת החומרים הפעילים בהם. כמו כן, זנים מסויימים של קנאביס נמצאו מתאימים לטיפול בבעיות רפואיות שונות עקב האיזון בין החומרים הפעילים בהם והשפעתם הייחודית. בחלק הבא נתייחס לסוגים שונים של קנאביס. נדבר על מחזורי אור, פרחים נקביים וזכריים, ועוד.

בחירת זן – אינדיקה או סאטיבה?

תתי-המין של הקנאביס שרלוונטיים לגידול קנאביס רפואי הם אינדיקה וסאטיבה. האינדיקה והסאטיבה מעט שונות אחת מהשניה במבנה שלהן, בתנאים הדרושים להם, ובזמן האפייני עד לקציר. האינדיקה נמוכה ובעלת עלים רחבים, צומחת יחסית מהר ומספקת קציר עם תנובה גדולה. לעומתה, הסאטיבה גבוהה ובעלת עלים צרים יותר וגוון בהיר יותר. הסאטיבה דורשת יותר אור מהאינדיקה ולוקח לה יותר זמן לצמוח ולהפריח פרחים. הרבה מהזנים הפופולריים היום הם שילוב של אינדיקה וסאטיבה.

בחירת זן – התאמה לתנאי הגידול

חשוב להתייחס להתאמתו של הזן לתנאי הגידול שביכולתכם לספק לצמח, בכדי להבטיח את שגשוגו של הצמח וקציר מוצלח. הזנים הנחשבים עמידים ביותר וקלים לגידול הם:AK-48, Northern Light, AuroraIndica, Jack Herer, Super Lemon Haze.

אם תבחרו זן רגיש מדי, במיוחד בנסיונותיכם הראשונים לגידול, תסתכנו בכך שצמח הקנאביס יגיב בצורה קיצונית לתנאי גידול שאינם מיטביים עבורו, או לשינויים קטנים בתנאי הגידול. סיכון נוסף עם זן רגיש הוא כניסת הצמח למצב של סטרס, שעלול להוביל לסוג תפרחת בלתי רצוי (זכרי).

בחירת זן – פריחה אוטומטית

תוכלו לשקול את רכישתם של זרעים הפורחים במנגנון המכונה "פריחה אוטומטית". באופן רגיל, הקנאביס זקוק למחזורי אור המשתנים תוך כדי התקדמותו משלב הנביטה לשלב הפריחה: בטבע, הקנאביס פורח לקראת סוף הקיץ ולתוך תחילת הסתיו, כאשר שעות האור ביום הולכות ומתקצרות, ושעות החושך הולכות ומתארכות.

שיבושים במחזורי האור עלולים לפגוע בגידול התקין של הצמח, וכמו כן להוות מקור לסטרס המוביל לתפרחת זכרית, בה אנחנו לא מעוניינים. צמחי פריחה אוטומטית פורחים במחזורי אור קבועים של עשרים וארבע שעות או שמונה עשרה שעות ביממה ומבטלים את הסיכונים הללו. כמו כן, הפריחה שלהם מהירה יותר.

בחירת זן – זרעים נקביים

כשאתם רוכשים את הזרעים, תרצו לבחור זרעים נקביים שיספקו לכם תפרחת עשירה בחומרים הפעילים ואחרים. הפריחה הזכרית מאופיינת בשקיקים שכאשר יבשילו, יזריעו את הנקבות באזור כך שהן יפנו חלק מהמשאבים שלהן לייצור זרעים במקום לפריחה הרצוייה.

כעת, משבחרתם את הזן שתגדלו, עליכם להבין מה תנאי הגידול שביכולתכם וברצונכם לספק לצמח או הצמחים שתגדלו. האם יש לכם צורך ואפשרות להקצות חדר שלם לגידול? או רק אזור מסוים? אם המקום העומד לרשותכם מוגבל, כנראה שיהיה לכם נוח להשתמש בקופסת גידול או באוהל גידול. אוהל הגידול או קופסת הגידול צריכים לעמוד במספר תנאים בכדי לספק את הסביבה המתאימה לגידול צמחי הקנאביס
הרפואי שלכם.

תנאי גידול

מדריך לגידול קנאביס רפואי

תנאי גידול – דרישות כלליות

חדר הגידול, או אוהל או קופסת הגידול שלכם צריכים להיות מוארים ומאווררים, ובאותה עת להיות אטומים לאור חיצוני. אם תבחרו לגדל את הצמחים באחד החדרים בביתכם עליכם לפנותו מכל הרהיטים והשטיחים שעלולים להימצא בו.

התאימו את הקופסה או האוהל לכמות המקום שיש ברשותכם לגדל את צמחי הקנאביס, והרשו מקום נוסף ליציאות של צינורות ההשקייה והאוורור. אם גוף התאורה יוצב מחוץ לקופסה, קחו בחשבון גם את המקום שהוא יתפוס. נסו להבין את "התמונה הגדולה", את כלל הציוד העיקרי וההיקפי שתצטרכו, לפני שתתחילו לבצע רכישות או התאמות, כך תוכלו להימנע מטעויות יקרות ומבזבוז זמן.

תנאי גידול – איטום לאור חיצוני – מדריך לגידול קנאביס רפואי

ראשית, תרצו לוודא שמרחב הגידול שלכם אטום לזיהומי אור חיצוניים, זאת בכדי לספק לצמחי הקנאביס הרפואי שלכם את שעות החשכה הדרושות להם בכדי לצמוח בצורה בריאה ולהיכנס לפריחה נקבית, אם הצמחים שלכם ייחשפו לאור בשעות שאמורות להיות חשוכות, הם ייכנסו למצב של סטרס ויגדלו להיות "המפרודיטים"- צמחים עם פריחה נקבית יחד עם פריחה זכרית.

בכדי לאטום את המרחב לאור, כסו כל פתח עם יריעות אטומות או סרט דביק אטום. אתם תצטרכו סרט הדבקה אטום בהמשך כדי לאטום את הכניסות והיציאות של הצינורות, אז מומלץ לרכוש כמות של סרט איטום איכותי עם דבק חזק שלא יתקלף עם הזמן.

תנאי גידול – החזרת אור מהדפנות – מדריך לגידול קנאביס רפואי

אחרי שווידאתם שצמחי הקנאביס הרפואי שלכם לא ייחשפו לאור בשעות שבהם הם זקוקים לחושך, עליכם לדאוג שהצמחים שלכם יקבלו את כמות האור המירבית בשעות בהם הם זקוקים לאור. בשביל זה, תצטרכו לצפות את הדפנות הפנימיות של חלל הגידול שלכם בחומר שיחזיר את האור המגיע אליהם ובכך למקסם את כמות האור שהצמחים מקבלים בכל זמן.

למרות שיכול להיות שרדיד אלומיניום נראה לכם כמו חומר מתאים-הוא לא. אחוז האור שהוא מחזיר הוא לא גבוה, קשה לשמור על היריעות ישרות ולהימנע מקרעים, והוא מהווה סכנת שריפה. מומלץ להשתמש בשמיכות כיבוי אש או בשכבה עבה של צבע לבן אטום. שמיכת כיבוי אש תחזיר 70% מהאור המתפזר אל הצמחים שלכם, ושכבה מושלמת של צבע לבן תחזיר 85% מהאור.

תנאי גידול – תאורה טבעית – מדריך לגידול קנאביס רפואי

כדי לגדול באופן בריא, צמחי הקנאביס הרפואי שלכם זקוקים לתאורה המדמה אור שמש. אור שמש מאופיין בספקטרום רחב, כלומר שגלי האור שיוצאים מהשמש הם גם גלים קצרים יחסית, גם גלים ארוכים יחסית, וכל מה שביניהם.

זאת לעומת תאורה ביתית, שגלי האור שיוצאים ממנה הם בטווח אורכים קטן. תאורת ספקטרום מלא קיימת על בסיס של כמה טכנולוגיות שנבדלות זו מזו במחירים שלהם ובצריכת החשמל שלהן. כמובן שצריכת החשמל של המנורה שלכם באה לביטוי בגובה חשבון החשמל שלכם בסוף החודש. כלל האצבע הוא שתצטרכו הספק של 50 וואט עבור שטח גידול של חצי מטר רבוע .

תנאי גידול – תזמון התאורה – מדריך לגידול קנאביס רפואי

אם תבחרו לגדל צמחי קנאביס רפואי הפורחים במנגון פריחה אוטומטי, כנראה שלא תצטרכו לדאוג לתזמון הדלקת וכיבוי התאורה. גם עבור פריחה אוטומטית יש אסכולה התומכת במחזורי תאורה של שמונה עשרה שעות (עם שש שעות חשכה).

עבור פריחה רגילה, מחזורי התאורה הם קריטיים לצמיחה ופריחה תקינה. אם אין לכם חבר או בני משפחה שיכולים להדליק או לכבות את התאורה בזמנים בהם אולי לא לא תהיו בבית, או
אתם מאמינים שלא תזכרו לעקוב אחרי לוח הזמנים במדויק, כדאי לכם לרכוש טיימר חשמלי שייתחבר אל מנורת התאורה שלכם.

תנאי גידול – אוורור – מדריך לגידול קנאביס רפואי

עליכם לדאוג לאוורור של חלל הגידול שלכם כדי למנוע ממנו להתחמם יתר על המידה וכדי לוודא שצמחי הקנאביס הרפואי שלכם ייקבלו מספיק CO2,לשלוט במידת הלחות באוויר ולנטרל את הריח שהצמחים יוצרים. לשם כך, תצטרכו מאוורר, משאבה, ופילטר. על המשאבה להיות מחוברת לסביבה החיצונית בדרך הקצרה ביותר האפשרית. בצורה כזו, הנפח שהמשאבה צריכה לשאוב דה פקטו יכול להיות מחושב לפי נפח חלל הגידול, כפול שתיים.

אם המשאבה מחוברת בדרך מסועפת וארוכה, צריך יהיה להכפיל את נפח חלל הגידול בשלוש ולקחת משאבה חזקה יותר. תרצו לוודא שהמשאבה מחליפה את האוויר בחלל הגידול כל בערך 3 דקות. תרצו להשתמש בפילטר פחמן בין חלל הגידול לבין המשאבה כדי לנטרל את הריחות, ובמאוורר בתוך חלל הגידול שיסיע את האוויר בכל המרחב.

תנאי גידול – מים רכים וקשים – מדריך לגידול קנאביס רפואי

צמחי הקנאביס הרפואי שלכם זקוקים למים רכים. מים מהברז בישראל מכילים יותר מדי משקעים מינרליים, כמו סידן למשל, שלא מועילים לצמחי הקנאביס הרפואי שלכם ויכולים אף לפגוע בהם. לכן, השתמשו במים מפולטרים או מינרליים.

דרך טובה לדעת אם המים מהברז שלכם "קשים" או "רכים" היא לפי הקומקום שלכם- אם מדי פעם מצטבר משקע של אבנית בתחתית הקומקום ואתם צריכים לשטוף אותה עם מלח לימון, זה אומר שהמים שאתם מרתיחים בקומקום הם קשים ומכילים תרכובות על בסיס של סידן שיזיקו לצמחים שלכם.
אם הקומקום שלכם תמיד נשאר נקי כנראה שהמים שלכם נקיים ומתאימים להשקיית צמחי הקנאביס הרפואי.

תנאי גידול – לחות – מדריך לגידול קנאביס רפואי

צמחי הקנאביס הרפואי שלכם זקוקים ללחות גבוהה. לשם כך תצטרכו להשקיע במפזר אדים שישמור על לחות גבוהה: 70-80% בשלב הנביטה, 50-80% בשלב הצמיחה, 40-50% בשלב הפריחה. תרצו להימנע מלחות גבוהה במהלך הפריחה כי היא עלולה להוביל להתפתחות של מחלות.

תוכלו להוסיף למכשיר האדים שמנים אתריים של רוזמרין, ציפורן, קינמון ואחרים בכדי להרחיק מזיקים ופתוגנים אחרים, כמו זיהומים פטריתיים למשל. אם חלל הגידול שלכם מאד קטן תוכלו להגדיל את מידת הלחות בו באמצעים פשוטים יותר כמו הנחת כלי רחב עם מים, אשר ייתאדו אל החלל. כדי להקטין את מידת הלחות תוכלו להניח בחלל הגידול אורז אשר יובש בתנור, הגרגרים היבשים ייספחו את אדי המים וייבשו אותו.

תנאי גידול – טמפרטורה – מדריך לגידול קנאביס רפואי

ממש כמוכם, הצמחים שלכם זקוקים לטמפרטורה נעימה של כ 25- מעלות בכדי לשגשג ולהימנע ממצבי סטרס. יש לקחת בחשבון שישראל היא מדינה חמה, ובנוסף סוג התאורה שתבחרו ישפיע גם הוא על כמות החום שהצמחים שלכם נחשפים אליה, אם בחרתם במנורה שאיננה מנורת לד, תצטרכו להקפיד להרחיק את המנורה מהצמחים, ולהתאים את הגובה תוך כדי גדילתם וצמיחתם לגובה. הניחו את ידכם מעל הצמח ומתחת למנורה למשך כחצי דקה – אם זה חם מדי בשבילכם, זה חם מדי בשביל הצמח שלכם.

כדי לפתור את בעיית החום תצטרכו לאוורר את חלל הגידול תוך שימוש במשאבה חזקה יותר ולשקול הפעלת מזגן בחודשי מתקזזת גם עם ההוצאות האלו. שימו לב שהעלות הראשונית של מנורת LED בקיץ.

תנאי גידול – סיכום

על מנת לגדל צמחי קנאביס רפואי בריאים ומשגשגים, עליכם לדאוג להם לתנאים המתאימים. הצמחים צריכים לקבל חושך מוחלט בשעות מסוימות, אלא אם כן תבחרו בזרעי פריחה אוטומטית ובמחזורי אור של עשרים וארבע שעות ביממה. כמו כן הצמחים צריכים לקבל כמה שיותר אור במהלך שעות האור שלהם, לקבל השקייה עם מים נקיים בחומציות בינונית, ולהיות חשופים לאוויר נקי ולח.

עוד באותו נושא

כתיבת תגובה

ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי