ליקריץ – שוש קירח מחסל רדיקלים חופשיים, מונע דלקתיות ונלחם בגידולים סרטניים

ייעוץ והדרכה לחולים

ליקריץ – שוש קירח מחסל רדיקלים חופשיים, מונע דלקתיות ונלחם בגידולים סרטניים

שוש קירח- ליקריץ
שוש קירח- ליקריץ

ליקריץ, או שוש קירח, הוא הגזע של צמח ממשפחת הקטניות שמקורו בדרום אירופה וחלקים מאסיה, כמו הודו למשל. השוש הקירח ותמציותיו היו בשימוש מאות שנים ברפואה עממית ומסורתית והוזכר לראשונה בספר 'קלאסיקת עשבי המרפא של שנונג' שנכתב בסין באלף השלישית לפני הספירה. ביפן אחד המרכיבים העיקריים בליקריץ שימש כנוגדן לוירוס ההפטיטיס וכטיפול באלרגיות במשך 60 שנים. כיום, בודדו יותר מ-400 חומרים פעילים של השוש הקירח והוא נמצא מחקרית כאנטי-ויראלי, אנטימיקרוביאלי, נוגד דלקתיות, מגן על הכבד, מונע מוטציות בגנים, נלחם בסרטן ובגידולים, וכמגן על תאים בריאים מהשפעותיו של טיפול כימותרפי.

חומרים פעילים
המרכיבים הפעילים העיקריים בליקריץ הם ספונינים טריטרפנים, ובמיוחד חומצה גליציריזית. הם מהווים בין כ 2%- לבין כ 10%- מהליקריץ, בתלות במקור ובטכניקת המיצוי. הטריטרפנים נמצאו כנוגדי סרטן במחקרים רבים, ובנוסף משמשים למסירת תרופות לטיפול בסרטן הכבד, שכן קיימים עבורם אתרי קשירה בכבד.
פלבנואידים הם הקבוצה הבאה בגודלה והם מהווים בין 2% לבין כ 5%- , וזוהו כבר יותר מ 300- תרכובות פלבנואידיות בליקריץ. בנוסף, סדרה של פוליפנולים ופוליסכרידים שהופקו מהליקריץ מראים פעילות ביולוגית יוצאת מן הכלל, כמו פעילות נוגדת סרטן ופעילות המחזקת את המערכת החיסונית.

פגיעה בתאים סרטניים
תמצית של שוש קירח מונעת את שכפולם של תאי לוקימיה, סרטן השד, הכבד, הערמונית והמעי הגס. נמצא קשר ישיר בין מידת ההשפעה לריכוז התמצית ולמשך החשיפה לתמצית. בנוסף תמצית של שוש קירח עוצרת את מחזור התא בקרב תאי סרטן השד. יתר על כן, תמצית הליקריץ יכולה להפעיל מנגנון מוות תאי על באמצעות מסלולים ביולוגיים רבים, לגרום לדגרדציה מסודרת של תאי הסרטן במהלכה אברוני התא עוברים פירוק ומחזור, ולמנוע את היווצרותם של כלי דם חדשים בסביבתם של תאי הסרטן על ידי הפחתה של צפיפות הנימים בתאי גידול. החומצה הגליציריזית מונעת שכפול של תאי לוקמיה, גליובלסטומה, סרטן השד, צוואר הרחם, הערמונית והריאות, בצורה שתלויה ישירות בריכוזה.

לחימה בגידולים סרטניים
מיצוי ליקריץ על בסיס מים שניתן במשך שבעה ימים מנעה את גדילתם של גידולים סרטניים, זאת על ידי מניעת היווצרותם של כלי דם חדשים. תמציות ליקריץ שהוספו למי שתייה של עכברים חולי סרטן עיכבו את נפח הגידולים באמצעות הפחתת ביטויים של החלבונים CDK2, CDK4, ו- PCNA, וזאת מבלי להשפיע על משקל העכברים.

שוש קירח- ליקריץ
שוש קירח- ליקריץ

ליקריץ נוגד דלקתיות
ליקריץ שימש כטיפול באולקוס, כיבי פה, וקוליטיס, והיה אפקטיבי בהקטנת מימדיו של הכיב, בשיפור המבנה המיקרוסקופי של רירית המעי הגס ושיפר את הפעילות האנזימטית שמהווה את מערכת ההגנה הטבעית של הגוף נגד היווצרותו של קוליטיס תחת תנאים חומציים. טיפול חיצוני מנע נפיחות בעור מודלק ומגורה. מנגנון הטיפול בדלקתיות קשור גם הוא לטריטרפנים המוכלים בליקריץ, וספציפית לטריטרפנים -18 בטא-גליציריזין, -18 אלפא-גליציריזין וחומצה -18 בטא-גליצירטינית שהיא גם תוצר של תהליכים מטבוליים שעובר הבטא גליציריזין. שיכוך הדלקתיות נובע מיכולתם של חומרים אלו להפעיל מנגנונים נוגדי חמצון בגוף מעבר לפעילויות הביולוגיות שנסקרו כאן, יש לציין את הפעילות נוגדת החמצון של הליקריץ אשר מהווה
למעשה את הבסיס לפעילתו נוגדת הדלקתיות. התרכובות שבליקריץ מחסלות רדיקלים חופשיים וממתנות את עומס החמצון תחתיו הגוף נמצא, השפעה שנחשבת למשמעותית במניעתן של מחלות רבות ובכללן מחלת הסרטן. מאות של תרופות המכילות גליציריזין המבודד מהשוש הקירח מאושרות על ידי המנהל הסיני וקיימות בווריאציות רבות כמו טבליות, קפסולות ותמיסות.

רפואה טבעית

שמן ליקריץ – שוש קירח

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

תמצית החיים – סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות סדנא לריפוי עצמי ולתהליך

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי