זוטה לבנה

זוטה לבנה - הזוטה הלבנה בשמה Micromeria Fruticosa White Leaved Savory
זוטה לבנה

זוטה לבנה

הזוטה (זוטא) לבנה ((White Leaved Savory/Micromeria Fruticosa

זוטה לבנה - הזוטה הלבנה בשמה Micromeria Fruticosa White Leaved Savory
זוטה לבנה

זוטה לבנה הזוטה הלבנה, בשמה המדעי Micromeria Fruticosa או בשמה העממי המוכר יותר White Leaved Savory הינה בן שיח רב שנתי ממשפחת השפתניים. הזוטה הלבנה נפוצה בעיקר באזור הים התיכון, ובארץ ישראל נפוצה בעיקר על אדמה גירית ובאזורים של סלעי כורכר המצויים לרוב בגליל, בשומרון, בכרמל ובהרי יהודה. יש המשייכים את הזוטה הלבנה לצמח המכונה בספרות חז"ל "אזוב בית דקלי" הידוע בסגולותיו השונות.

בעולם קיימים כ-100 מיני זוטה ובישראל פרט לזוטה הלבנה קיימים עוד כחמישה זנים שונים של זוטה, אך הם שונים מן הזוטה הלבנה בריחם ובטעמם, וזאת בשל הרכבם הכימי השונה.

בשל הרכבה הכימי הייחודי, מיוחסות לזוטה הלבנה עשרות ואף מאות סגולות רפואיות שונות לטיפול בתחלואים שונים. לפיכך, חמשת הזנים האחרים המצויים בארצנו הם שונים מן הזוטה הלבנה גם ובעיקר בשימושיהם הרפואיים.

פרט לשונות בין מיני הזוטה השונים, מחקרים הוכיחו כי ייתכן שגם גילו של צמח הזוטה הלבנה משפיע על תפקודו, שכן למשל השפעות ביולוגיות של עלי זוטה לבנה צעירים שנחקרו היו שונות משל עלים בוגרים של צמח זהה.

סגולות רפואיות ייחודיות:

זוטה לבנה - הזוטה הלבנה בשמה Micromeria Fruticosa White Leaved Savory

טיפול בדרכי הנשימה: הזוטה הלבנה מפרישה מבלוטותיה שמן אתרי ייחודי המזכיר בניחוחו את צמח המנטה. כמו המנטה, טעמו של שמן אתרי זה הינו מריר ומעט חריף בעל אפקט קריר, מייבש, מאוורר ובעיקר מכייח )  .(Expectorantלכן, שמן אתרי זה שהינו טעים מאוד לשתייה כתה או כחליטה ואף מסייע בהפגת ריח רע מהפה מסוגל לטפל ביעילות בתופעות של שיעול זמני או טורדני )  (Antitussiveוגם בבעיות שונות בדרכי הנשימה. כלומר, בשל היותה מאופיינת בהשריית קור ויובש עם צריכתה, הזוטה הלבנה  מתאימה לטיפול בעודף של חום ולחות במערכת הנשימה, וכשהזוטה הלבנה מנטרלת עודף כזה של חום ולחות היא למעשה מטפלת ואף מונעת תחלואים שונים, כגון: אסטמה, ברונכיטיס כרוני ובעיות דומות נוספות במערכת הנשימה המסוגלות להתפתח בעיקר בתנאים של חום ולחות.

ריח טוב ומעורר: בשל ריחה הטוב של הזוטה הלבנה נהוג להניח אותה בארונות,במחסנים ובמזווים השונים לשם ניחוח טוב וכן אף כדי להרחיק את העש הטורדני המזיק בעיקר לבדים ולבגדים. ריחה הטוב של הזוטה אינו רק נעים, אלא אף ידוע בסגולותיו המעוררות. בארצות ערב ובעדות השונות  היה נהוג להריח את הזוטה הלבנה על מנת להתעורר בעיקר בשמחות שנמשכו אל תוך הלילה. השילוב המנצח של השריית רוגע ועם זאת גם ערנות מקנה לזוטה סגולות רפואיות שאינן מצויות באמצעים טיפוליים אחרים שכאשר הם משרים רוגע הם בעיקר מרדימים או כאשר הם מעוררים הם עשויים להשרות חוסר רוגע ואולי אף עצבנות.

טיפול במערכת העצבים: הזוטה ידועה עוד מימים ימימה כצמח היעיל לטיפול במערכת העצבים, מפיגה חוסר שקט, מפחיתה חרדות ) (Anxiolytic, מרגיעה גוף ונפש, מורידה רמת מתח כללית בגוף, ועם זאת כפי שצויין, מעוררת באופן מיידי ומרוממת את מצב הרוח לערנות ולשמחה.

טיפול במערכת העיכול: הזוטה הלבנה מצוינת לטיפול בכאבי בטן ואף בבעיות עיכול מורכבות יותר, כגון כיבים ודלקות במערכת העיכול ) (Digestive Stimulant וכמו-כן מפיגה תופעות של גזים  (Carminative).

טיפול בדלקות: הזוטה הלבנה ידועה כבעלת פעילות מיקרוביאלית כנגד בקטריות מסוג גרם חיוביות וגרם שליליות. צריכה של זוטה לבנה בצורה המיימית דווקא נמצאה יעילה לטיפול ומניעה של דלקות לאחר לידה, לאחר בעיות לב ובעיקר במניעת כיבי כיבה שמקורם בפעילות חיידקית. הזוטה הלבנה הוכחה גם כיעילה לסייע למאמץ המלחמתי של הגוף כנגד דלקות עיניים שונות, זמניות או כרוניות.

טיפול בכוויות: סגולותיו של השמן האתרי המופק מן הזוטה הלבנה כוללות הרגעה של אזורים שנכוו ואף סיוע בריפוי של המקום הפצוע.

איך זה עובד?

הזוטה הלבנה מכילה שמן אתרי, כאשר שמן אתרי הוא זה המעניק בדר"כ לצמחים את ריחם החזק והרכבו הכימי משתנה מצמח אחד למשנהו. המרכיב העיקרי בשמן האתרי של הזוטה הלבנה הוא ה-"פולגון" (Pulegone) שלו השפעות כימיות רפואיות מועילות. הפולגון עצמו הינו שמן חסר צבע המשמש בתעשיית התבלינים, הבשמים ובתחום רפואת השמנים הארומתיים היא הארומתראפיה. בזוטה הלבנה כמות הפולגון מאוזנת ומתאימה אף לצריכה מתונה יומיומית.

לעומת הזוטה הלבנה, צמח נענעת הכדורים מכיל אחוזי פולגון גבוהים במיוחד ועל כן צריכתו פחות מומלצת והוא אף משמש כחומר ממריץ באופן קיצוני וייתכן שאף בעל השפעות מסרטנות. כמות הפולגון בזוטה הלבנה היא מאוזנת יותר.

סגולותיה של הזוטה הלבנה כל כך נרחבות ודומיננטיות מה שהופך אותה למרכיב טיפולי ואף לתוסף תזונתי חשוב שכאשר צורכים אותו נכון יתרונותיו עולים על חסרונותיו שניתן להימנע מהם כליל בצריכה נכונה. מומלץ לצרוך את הזוטה הלבנה בעיקר בתמיסה מימית שם מצויה כמות סבירה ומתאימה של המרכיב האתרי של הפולגון, כאשר כמותו מאוזנת בתמיסה בשל תכונות הדחייה של שמן ומים.

חשוב לזכור, כי בכל שילוב של תרופות כמו גם בשילוב בין חומרים טבעיים מרפאים חשוב לוודא מהן ההשפעות הנובעות משילובם עם חומרים נוספים שאנו צורכים וכמובן חשוב בכל שילוב הפיקוח על המינונים.

רפואה טבעית

שמן זוטה לבנה

זוטה לבנה

זוטה לבנה - הזוטה הלבנה בשמה Micromeria Fruticosa White Leaved Savory

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here