וירוס הקורונה – הדבש ליד העוקץ של הקורונה

ייעוץ והדרכה לחולים

וירוס הקורונה

הדבש ליד העוקץ של הקורונה

וירוס הקורונה

וירוס הקורונה
וירוס הקורונה

וירוס הקורונה מחלת נגיף קורונה 2019 (ידועה גם בשם קוביד־19‏: באנגלית: Coronavirus disease 2019 ובקיצור COVID-19), נגיפי הקורונה הינם משפחה גדולה של נגיפים (וירוסים) הידועים כגורמים למחלות בבעלי חיים ועלולים לגרום לתחלואה גם בבני אדם.

הם קיבלו את שמם עקב הדמיון שלהם במיקרוסקופ אלקטרוני לכתר ("קורונה" בלטינית), חומרת הפגיעה של הנגיף בבני אדם משתנה בין הנגיפים השונים במשפחה ונעה ממחלה קלה כגון הצטננות, למחלות עם הסתמנות קלינית קשה, הפוגעות בריאות וגורמות לאי ספיקה רב מערכתית כגון, התסמונת הנשימתית המזרח התיכונית (MERS) והתסמונת הנשימתית החמורה (SARS), היא מחלה זיהומית הפוגעת בבני אדם ונגרמת על ידי הנגיף SARS-CoV-2, מתת-משפחת נגיפי קורונה.

תסמיני המחלה דומים לתסמיני השפעת והם כוללים חום, שיעול ובעיקר בעיות בדרכי הנשימה (דוגמת קוצר נשימה וקשיי נשימה), במקרים מסוימים המחלה עלולה להוביל לדלקת ריאות קשה, אי ספיקה נשימתית, אי ספיקת כליות ואף למוות, המחלה התפרצה לראשונה בסין, בעיר וואהן שהיא בירת מחוז הוביי, בשנת 2019, עבר לראשונה לבני אדם מעטלפים, נחשים ואף פרטים מסוימים של פנגולין.

וירוס הקורונה גורם המחלה הוא הנגיף Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (בקיצור SARS-CoV-2) ושוער שהוא עבר לראשונה לבני אדם מעטלפים, נחשים ואף פרטים מסוימים של פנגולין סיני אשר נמכרו בשוק הדגים בווהאן באופן לא חוקי, בו נמכרים מלבד דגים, גם בעלי חיים רבים נוספים.

הנגיף עובר מאדם לאדם דרך שיעול, התעטשות, הפרשות גוף או מגע. הנגיף עובר גם במגע לא ישיר, כאשר נשא נוגע בחפץ, אדם בריא שייגע באותו החפץ יכול להידבק גם הוא, תסמיני המחלה מתבטאים בעיקר במערכת הנשימה העליונה (שיעול, קוצר נשימה, קשיי נשימה, הצטננות, וחום) ובמערכת העיכול (שלשולים וכאבי בטן).

לתסמינים האלה עלולים להתלוות כאבי שרירים, במקרים חמורים עלולות להתפתח דלקת ריאות, אי ספיקה נשימתית ואי ספיקת כליות אשר יכולים להביא למוות, לפי ארגון הבריאות העולמי, נכון ל־6 במרץ 2020, אובחנו בוודאות למעלה מ 100,000 חולים במחלה, מהם יותר מ-80,000 בסין ו-15,000 מחוץ לסין (ב־81 מדינות), יותר מ-3400 בני אדם מתו מהמחלה – 359 מהם מחוץ לסין.

קורונה בישראל

וירוס הקורונה מסוף ינואר 2020 הפיץ משרד הבריאות הנחיות ראשונות בנושא הנגיף והודיע כי יש להימנע מטיסות לא הכרחיות למחוז חוביי שבסין, מאז עודכנו הנחיות משרד הבריאות מספר פעמים.

ב-27 בפברואר 2020 התגלה מקרה ראשון של חולה קורונה בישראל, אשר חזר מאיטליה 4 ימים קודם לכן, יום לאחר מכן נתגלתה ההדבקה הראשונה בישראל כשאשתו של אותו אדם נדבקה ממנו, באותו היום הודיע שר הפנים אריה דרעי על איסור כניסה לישראל לתיירים איטלקים.

ב-5 במרץ הוטל סגר על העיר בית לחם על ידי שר הביטחון נפתלי בנט בעקבות כמה מקרים שנתגלו שם, נכון ל-22 במרץ 2020, בישראל ישנם מעל 900 אנשים שאובחנו כחולים בנגיף ועוד עשרות אלפי אנשים הנמצאים בבידוד בית בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

טיפוח רגשות חיוביים וחשיבותם בצל הקורונה

וירוס הקורונה עם כל הדברים הטרגיים שקורים בעולם כתוצאה מנגיף הקורונה, עכשיו זה אולי נראה כמו זמן יוצא דופן לדבר על להיות חיובי, עם זאת להישאר חיובי הוא מרכיב ליבה במתכון ההתמודדות המוצלחת בכל משבר. כעת, יותר מתמיד, הגיע הזמן שנמשיך להיות פעילים ביחס ליצירת רגעים קטנים של אושר בימינו, לנוכח הממצאים במחקר הפסיכולוגי כי רגשות חיוביים עוזרים לנו לבטל את ההשפעות השליליות של לחץ.

אני אגיע למחקר בעוד רגע, אבל ראשית יש כמה דברים מעשיים באמת שאתם יכולים לעשות, בכדי לטפח רגשות חיוביים ברגעים קשים אלו.

וירוס הקורונה

1) התענגו על הרגעים הקטנים: גם בזמן הבידוד עדיין יש לכם הרבה רגעים קטנים להתענג עליהם, ריח הקפה, תחושת המקלחת החמה על הגב וכן הלאה. כשאתם עוצרים להנות מהרגעים האלה, במקום שתאפשרו להם לעבור על טייס אוטומטי, אתם נותנים למוח שלכם הזדמנות לעבד את ההנאה, מה שמגביר את רמות הסרוטונין במוח – ההורמון העצבי שגורם להרגיש טוב ושעוזר להעלות את מצב הרוח שלנו ולגרום לנו לתחושת רוגע.

2) חזקו את הקשרים החברתיים שלכם: לאלו מאיתנו בבידוד עם משפחות, זו ההזדמנות לבלות זמן איכות עם יקירינו. קחו את הזמן לחבק את ילדיכם או בן / בת הזוג, הסתכלו עליהם בעיניים, נהלו איתם שיחות ארוכות – כל המחוות האלו מקדמות קרבה וגם מגבירות את רמות האוקסיטוצין שלכם, שהוא הורמון שמחבר בין אנשים וגם משפיע באופן מרגיע על גופכם, כאשר רמת האוקסיטוצין שלנו עולה, הם אומרים לגוף לכבות את הקורטיזול, שהוא הורמון הגורם לתחושת לחץ.

3) חפשו את הטוב שבאחרים: משברים מסוג זה יכולים להוציא את הרע ואת הטוב ביותר בטבע האנושי, החודש היו שני קטעי Youtube שהפכו ויראליים באוסטרליה בנושא הנייר טואלט, אחת מהן הייתה של שלוש נשים בוגרות שנלחמו בעיר "וולווורתס" על חבילת נייר טואלט, השני היה שני ילדים קטנים שגררו אחריהם עגלה גדולה של נייר טואלט ועצרו בבתי קשישים בסביבתם כדי לתת להם גלגול.

אני אוהב לחשוב שהטוב ביותר באופי האדם עולה לאתגר הנגיף, פילנתרופים תורמים כסף למדענים כדי למצוא תרופה, רופאים וצוות רפואי עובדים שעות נוספות כדי לעזור לחולים, שכונות מקימות חבילות טיפול לאנשים שישנים מחוספסים, אנשים מפרסמים הודעות חיוביות במדיה החברתית, חברים מכל רחבי העולם מושיטים זה את זה., כאשר אנו מסתכלים על ההיבטים החיוביים והפרו-חברתיים של המשבר, אנו מאוחדים בתקווה.

וירוס הקורונה

וירוס הקורונה על ידי כוונון לשלושת הדברים שהזכרנו להנ’’ל, אתם יכולים לשנות את הכימיה במוח שלכם ולבנות את מאגרי האנרגיה שלכם בכדי לעזור לכם להתמודד עם ההיבטים האחרים של היום שלכם שנהיו קשים  יותר. לקיחת פיקוד על בריאותנו הנפשית והתענגות על הרגעים הקטנים תעזור כשאנחנו הולכים רחוק יותר אל הלא נודע, אם נוכל לטפח רגשות חיוביים, השפעות הזרימה נחקרות היטב ומתועדות היטב.

למעשה, רגשות חיוביים הם משאב מפתח עבורנו במהלך משבר הנגיף בגלל שהם יכולים לעשות מספר דברים:

וירוס הקורונה הגבירו את החוסן שלכם – מחקרים הראו שכאשר אנו חווים רגשות חיוביים על גבו של אירוע מלחיץ, אנו חוזרים לעצמנו במהירות רבה יותר ויש לנו זמן "התאוששות קרדיווסקולרית" מהיר יותר – קצב הלב שלנו יורד ולחץ הדם שלנו מתייצב מהר יותר כאשר אנו יכול להיות חיובי.

הגבירו את החסינות שלכם – מחקר בו אנשים נדבקו במכוון בנגיף השפעת ונגיף הקרנף מצא כי אותם אנשים שיש להם רגשות חיוביים יותר נוטים להילחם בתופעות. אנשים הסובלים מרגשות חיוביים היו בעלי סיכוי גבוה פי 2.9 לחלות במחלת נשימה במחקר זה.

לחשוב בצורה ברורה יותר – האופן בו אנו מרגישים משפיע על הדרך בה אנו חושבים, רגשות חיוביים מגבירים את יכולות פיתרון הבעיות שלנו, כמו גם את שיקול הדעת, קבלת ההחלטות, הגמישות הקוגניטיבית והיצירתיות שלנו, הישארו חיוביים למענכם ולמען ילדיכם, על מנת להיות טובים יותר בפתרון כל הבעיות הקטנות שנופלות לרגלינו ברגע זה, כמו למשל להבין פלטפורמות טכנולוגיות חדשות לעבודה (ובתי ספר) מהבית.

לסיכום:

וירוס הקורונה וירוס הקורונה תפס את העולם בהפתעה ולכן חשוב שנתכונן לנורא מכל, עם זאת יש לדאוג לשלומנו הפיסי והנפשי, תוך כדאי התענגות על הצדדים החיוביים שבחיים. מחקרים רבים מוכיחים שבין עם להתמודדות עם סרטן או משבר בינלאומי, חשוב מאוד לשמור על ראש אופטימי ונפש בריאה על מנת למקסם את סיכויי ההישרדות שלנו.

בנוסף חשוב שנעצור ונסתכל על כל הטוב שסביבנו, על כל האנשים שלמרות המצב קמים בכל בוקר ופעמים רבות גם עובדים לתוך הלילה על מנת שאנחנו נוכל להמשיך בחלק משגרות החיים שלנו ולהנות מדברים כמו אינטרנט ומזון זמין.

המאמץ שאנו יכולים לראות אצל כל נותני השירות והצוותים הרפואיים מחמם את הלב ובהחלט מראה את האנושות ברגעים יפים ומחמיאים יותר כאשר אנו זוכים לראות כזאת התגייסות למען הזולת.

נקווה שהמשבר יעבור בקרוב ולא נשכח להרים את הראש ולשים לב כמה החיים עדיין יפים. אמן!

מקורות

-http://www.fic.nih.gov/ResearchTopics/Pages/infectiousdiseases-coronavirus-cov.aspx

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32125129

-http://www.coronavirus.gov/

-http://directorsblog.nih.gov/2020/03/19/to-beat-covid-19-social-distancing-is-a-must/

-http://www.canada.ca/en/public-health/services/diseases/flu-influenza.html

-http://www.ingentaconnect.com/content/lwish/nf/2013/00000079/00000079/art00008

-http://www.cfpc.ca/Home/

-http://www.washingtonpost.com/graphics/2020/world/corona-simulator/

שמן קנאביס

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

תמצית החיים – סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות סדנא לריפוי עצמי ולתהליך

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי