ויטמין B – קבוצת ויטמין B

ויטמין B12

ויטמין B

קבוצת ויטמין B וחשיבותה לבריאותנו

הקדמה

קבוצת ויטמין B- השם ויטמין מקורו במלים "ויטה" – חיים ו"אמין" – חלבון. זאת משום שבעבר סברו כי הוויטמינים הם חלבונים החיוניים לחיים. לאחר זמן התברר, שאין מדובר כלל בחלבונים. ויטמינים אלה הם חומרים המצויים במזון ודרושים במנות קטנות לבריאותו התקינה של הגוף.

ויטמין B12
ויטמין B12

מקובל לסמן את הויטמינים בסדר האלף-בית הלאטיני – .D, C, B, A
קבוצת ויטמין B מורכבת מ-8 ויטמינים שונים. כל ויטמיני B קשורים זה לזה ותלויים אחד בשני בביצוע תפקידם. מקור השם "ויטמין B" הוא מתקופה שבה נחשבו כל חברי הקבוצה כוויטמין יחיד, בדומה לוויטמין C. עם התפתחות המחקר התברר שמדובר בקבוצה של ויטמינים נפרדים, הנמצאים לעיתים קרובות באותם מיני מזון. בעקבות זאת השימוש בשם "ויטמין B" הלך ופחת, והוחלף בכינוי "ויטמין B קומפלקס" או בהתייחסות לוויטמינים ספציפיים בקבוצה.
אם חסר לאדם אחד מויטמיני B, אזי חסרים לו גם האחרים. לכן כל תוספת של ויטמין B אחד, חייבת להיות מלווה בתוספת של יתר ויטמיני B. הוויטמין, כקבוצה שלמה אחראי על שמירת בריאות הנפש ובריאות מערכת העצבים. כמו כן אחראי על מערכת העיכול והעור ועל ייצור האנרגיה בגוף.
ויטמין B הוכר למדע לראשונה בשנת 1912 לאחר שמדענים וחוקרים רבים ניסו להבין את הגורם למחלות, שהם סברו מקורו במחסור בסוג לא מוכר של חומרים (או חלבון), שהתגלו כויטמינים.

סוגי ויטמין B

קבוצת ויטמין B – כעת נסקור את כל החברים בקבוצת ויטמין B ונבין טוב יותר מה תפקידם בבריאות גופנו:
B1 – ויטמין B1 שנקרא גם תיאמין הוא ויטמין שלוקח חלק מרכזי בתהליך המטבוליזם של פחמימות, בתפקוד של המוח ובתהליכים שונים של הפקת אנרגיה בתאים. ניתן למצוא אותו בכבד, חלב, אורז מלא, נבט חיטה, גרעינים, אגוזים ועוד. תסמינים של חסר בתיאמין כוללים בין היתר הפרעות שינה, חוסר תיאבון, ירידה במשקל, רעד בגפיים, בחילה, ירידה במהירות של הרפלקסים, בעיות זיכרון ועוד. הB1 עמד במרכזה של פרשיית רמדיה הידועה שבה הלכו לעולמם ארבעה תינוקות כתוצאה מכך שלא זכו לצרוך את הוויטמין החשוב הזה בתחליף החלב.

B2 – יטמין B2 שנקרא גם ריבופלאבין נמצא באיברים פנימיים כמו למשל לב, כבד או כליות וכן במוצרי חלב, ביצים, נבטים, אורז, פטריות, שמרי בירה ועוד. סימנים של חסר בוויטמין זה יכולים לכלול יובש בשפתיים, בצקת ואודם בריריות הפה, כאבי גרון, דלקות בדופן הקיבה, דלקות עיניים, אנמיה ועוד. אבחנה של חסר בריבופלאבין נעשית על ידי בדיקת שתן וזיהוי של רמה נמוכה שלו. הספיגה של הוויטמין מתבצעת במעי הדק והוא נאגר בגוף בעיקר בשרירים ובכבד.

B3 – ויטמין B3 הוא ויטמין שלוקח חלק חשוב בתהליך הייצור של חומצות שומן, במטבוליזם של חלבון ובפירוק הסוכר. בנוסף הוא משפיע גם על התפקוד של מערכת העיכול ושל מערכת העצבים. הוא מצוי ברמות גבוהות בעיקר בדגים, בשר, דגנים מלאים, ביצים ונבטים. מחסור בוויטמין זה יכול לבוא לידי ביטוי בדלקות בעור, עייפות, שיטיון, רגישות מוגברת לאור ועוד.

B5 – ויטמין B5 שנקרא גם חומצה פנטוטנית הוא ויטמין שמשמש כקופקטור חשוב במגוון רחב של ריאקציות אנזימטיות בגופנו. במצבי חסר ייתכנו תסמינים רבים ומגוונים כמו למשל התכווצויות שרירים, חולשה ועייפות, בעיות שינה, כאבי בטן, בחילות והקאות, עצירות, חוסר תיאבון, הפרעות תחושתיות ברגליים ובידיים ועוד. הוויטמין נמצא בכל אחד ואחד מתאי הגוף וניתן למצוא רמות גבוהות שלו בעיקר בתפוחי אדמה, קישואים, זרעיה חמניות, גזרים, דבש מלכות ועוד. מחסור בוויטמין זה נחשב לנדיר יחסית אך יכול בהחלט להיווצר במצבים של תת תזונה, סטרס כרוני או במצבים שבהם מערכת העיכול פגועה כתוצאה ממחלה או כתוצאה מנטילת תרופות מסוימות.

B6 – ויטמין B6 הוא השם שניתן לתרכובות הכימיות של פירידוקסאמין ופירידוקסין. הוויטמין מסייע בתהליך חילוף החומרים של חלבונים, בייצור של כדוריות דם אדומות וכן משחק תפקיד חשוב במערכת העצבים המרכזית. ניתן למצוא אותו בתפוחי אדמה, בדגים, בבשר, באורז, חומוס, ביצים, אגוזים, שמרים, נבטים ועוד. מחסור שלו יבוא לידי ביטוי בהפרעות נוירולוגיות שונות ובאנמיה.

B7\ויטמין H – מגן על העור ועל הכדוריות האדומות ומקטין מתח נפשי.

B9 – מונע מחסור בדם, מחזק את פעילות מערכת העיכול ומערכת העצבים.

B12 – ויטמין B12 הוא אחד מהוויטמינים החשובים ביותר בגופנו. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהוא מסייע ליצירה של תאי דם במח העצם וכן בשל העובדה שהוא משחק תפקיד מרכזי במערכת העצבים המרכזית. הוויטמין נמצא בעיקר בבשר בקר, בדגים, ביצים, צדפות, רכיכות ועוד. מחסור בוויטמין B12 בא לידי ביטוי מבחינה קלינית במגוון רחב של תופעות פסיכיאטריות ונוירולוגיות כמו גם באנמיה. בקרב נשים בהיריון חסר בוויטמין B12 גורם להגדלת הסיכון להולדת צאצא שסובל מפגמים מולדים שונים כמו למשל פגמים בתעלה העצבית וכן מקושר לשיעור גבוה במיוחד של הפלות.

לסיכום
קבוצת ויטמין B החברים לקבוצת ויטמין B הכרחיים לבריאות גופנו, כפי שראינו מחסור בהם יכול להוביל לסיבוכים רפואיים קשים, לנזקים ללא מרפא ואף למוות.
קבוצת ויטמין B עשתה דרך ארוכה בעולם המדעי במאה השנים האחרונות וכיום אנו מסוגלים להבין אותה טוב יותר ולמפות את סוגי החברים השונים, עם התאמה של כל אחד מהם לבריאותנו.
חוסר בוויטמין B מסוג אחד מקרין באופ מהותי על בריאותנו ומחסור באחד מהם גורר איתו חוסרים גם של חבריו האחרים לקבוצת B.
יש להתייעץ עם תזונאי\ת על מנת לבדוק שאנו צורכים מספיק מקבוצה זו ולעשות התאמות בהתאם לממצאים. במקרה של חוסרים תמיד ניתן "לגייס" עזרה מתוספי תזונה שונים, כאשר האופן המומלץ הוא צריכה במזונות מן החי והצומח.

מקורות
1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28925645
2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25824066
3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30567139
4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30591942
5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28983799

6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27655070

רפואה טבעית

ויטמין B – קבוצת ויטמין B וחשיבותה לבריאותנו

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter

עוד באותו נושא

סילדנאפיל
רפואה טבעית

סילדנאפיל

סילדנאפיל הקדמה סילדנאפיל – סילדנאפיל (באנגלית: Sildenafil), הינה תרופה שנולדה מתופעת לוואי מופלאה. בניסיון לייצר

קרא עוד »

כתיבת תגובה

ארכיונים