THC לטיפול בשחמת הכבד THC נגד שחמת

ייעוץ והדרכה לחולים

THC נגד שחמת

סגולות צמח הקנאביס ומולקולת הTHC כנגד שחמת

שחמת
שחמת

THC נגד שחמת – שחמת הכבד (באנגלית: Cirrhosis), או בשמה המקוצר שחמת, היא מחלה של הכבד, שבמהלכה הרקמות של הכבד נהרסות ומוחלפות ברקמה צלקתית, דבר הגורם להפרעה בזרימת הדם אל תאי הכבד ושיבוש פעילות הכבד.
מחלות שונות – בעיקר מחלות כרוניות וממושכות כמו כבד שומני, הפטיטיס B, הפטיטיס C ואלכוהוליזם – עלולות לגרום לשחמת. מאחר שהכבד (שממוקם בבטן העליונה מימין) הוא איבר חשוב בגופנו – הוא מסנן מהדם חומרי רעל שונים ומייצר חומרים שחיוניים לתפקוד התקין של הגוף – הרי כל פגיעה בתפקודו נחשבת למסוכנת מאוד. ואכן שחמת הכבד היא מחלה מסכנת חיים. ממה נגרמת שחמת הכבד? מנזק מתמשך לכבד שאותו גורמות מחלות כרוניות כמו אלכוהוליזם, הפטיטיס B, הפטיטיס C, כבד שומני ומחלות תורשתיות שונות. כתוצאה מהמחלות האלה נפגעת בהדרגה רקמת הכבד התקינה, ובמקומה נוצרת רקמה מצולקת. כאשר המחלה היא במצב מתקדם, נפגע תפקוד הכבד.
התסמינים האפשריים של שחמת הכבד הם:

  • צהבת – גוון צהוב של העור ושל לחמיות העיניים.
  • מיימת – נפיחות של הבטן בעקבות הצטברות נוזלים בחלל הבטן.
  • דימומים – בעיקר דימומים קשים ומסכני חיים במערכת העיכול.
  • גרד.
  • חולשה, ירידה בתיאבון, בחילה, ירידה במשקל, בצקות ברגליים. התהליך של הצטלקות הכבד אינו גורם לכאבים.

THC נגד שחמת – כעת נפנה לתשובה לשאלה, כיצד קנאביס רפואי ומולקולת הTHC יכולים לטפל ולהקל על מחלת שחמת הכבד.
מחקרים שביקשו לחקור את הסגולות של מריחואנה רפואית לטיפול בשחמת מצאו עובדות מורכבות אודות התהליך בו מולקולת THC מסייעת לריפוי מחלת השחמת. THC מסוגל להשפיע או להיקשר לקולטנים מסוג CB1 ו CB2 שהם קולטנים קנבינואידים של המערכת האנדוקנבינואידית (ECS) בגוף. מחקרים מסוימים מעידים על פעילות מוגברת של CB1 בשחמת או בהתקדמות של מחלות כבד אחרות, כחלק מתהליך ההגנה הטבעי של הגוף.
מחקרים מראים כי הפעלת קולטן CB2 מציעה סגולות טיפוליות על דברים כגון:

  • דלקת בכבד
  • כבד שומני
  • הִתחַדְשׁוּת
  • פגיעה בכבד

עדויות מרמזות על שימוש בקנאביס רפואי עבור הפעלת קולטן CB2 באופן סלקטיבי יכול, למעשה, להציע את הפוטנציאל הטיפולי המועיל, עבור שחמת וסוגים אחרים של מחלת כבד.
קולטנים אלה, CB1 ו- CB2, ממוקמים בכל רחבי המוח, הגוף, האיברים ומערכת העצבים המרכזית.

יחד הקולטנים תופסים איתותים של המערכת הפועלת לשמירה על בריאות ואיזון בין כמעט כל תהליכים מטבוליים בגופנו.
חלק זה איתות כולל את קולטני CB המשולב עם כימיקלים המיוצרים על ידי הגוף ונקראים אנדוקנבינואידים endocannabinoids.
כאשר יש תפקוד לקוי במערכת זו, הקנבינואידים בקנאביס (כמו THC ו- CBD) הם התוסף המושלם של הטבע למערכת האנדוקנבינואידית שלנו- ECS.

THC נגד שחמת – מחקר שהתפרסם בשנת 2014 ובחן 1924 חולים בשחמת הכבד מצא, שזני קנאביס רפואי עשירים בTHC הצליחו לשפר את מצב הכאב ומצב הסימפטומים אצל 89 אחוז מהחולים בשחמת הכבד שהשתתפו במחקר.
בנוסף גילו החוקרים שאצל חולים הסובלים מהתמכרות לאלכוהול, נראה שיפור ברמת ההתמכרות והצורך של החולים לצרוך אלכוהול. עובדה זאת לא נצפתה על ידי החוקרים בתחילת המחקר, אך הם קיבלו אותה בשמחה, משום שכידוע להם התמכרות לאלכוהול ושחמת הולכים ביחד וההתמכרות לאלכוהול והמשך הריסת הכבד נחשבת לאחד האתגרים הקשים העומדים בפני צוותים רפואיים בחולים בשחמת הכבד המכורים לאלכוהול.

THC נגד שחמת – לסיכום נאמר, ישנו מידע רב המגבה את הטענה שקנאביס רפואי והחומרים הפעילים בו יכולים לספק תקווה רבה לחולים בשחמת הכבד. מחלה זאת נחשבת לקשה לטיפול, בשל המרכיבים הפיסיים והפסיכולוגיים הכלולים בה, מהנזק הפיזי הנגרם לרקמות הכבד לנזק הנפשי והאתגר שבמאבק נגד ההתמכרות שבפעמים רבות הובילה למחלה.

מקורות:
1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29341392
2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3073545/
3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5193087/
4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3739469/
5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4967608/

THC נגד שחמת

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי