THC נגד כאבי מחזור

ייעוץ והדרכה לחולים

THC נגד כאבי מחזור

סגולות מולקולת הTHC כנגד כאבי מחזור, התכווצויות וסינדרום הווסת החודשי

THC נגד כאבי מחזור – הקדמה

THC נגד כאבי מחזור
THC נגד כאבי מחזור

THC נגד כאבי מחזור – לצמח הקנאביס והמוצרים השונים המופקים ממנו מספר סגולות מהן יוכלו ליהנות נשים אשר סובלות מכאבי מחזור באופן סדיר וגם לאלו שזה מקרה חריג עבורן. קנאביס על הקניבואידים שהוא מכיל, מציע עזרה לנשים בהקלה על כאבים הנוצרים מכיווצים של הרחם, מהפעילות ההורמונאלית שמצירה ומרחיבה אותו ועוזר להקל על סימפטומים של הסינדרום המחזורי(pms) ביניהם :מצבי רוח, איבוד החשק המיני, נפיחות, כאבי ראש ורגישות יתר של השדיים.

ההיסטוריה של השימוש בקנאביס רפואי על חומריו הפעילים לטיפול בכאבי מחזור, התחילה במצרים העתיקה ומשם נדדה עם השנים לסין ואף לאירופה. כתבים רפואיים המתעדים שימוש בקנאביס לטיפול בכאבי מחזור כוללים תיעודים רפואיים מבית המלוכה הבריטי, כאשר במאה ה-19 המלכה ויקטוריה הייתה נוהגת לצרוך קנאביס להקלה על כאבי המחזור.

המחזור החודשי

המחזור החודשי או הווסת הוא בעצם שורה של שינויים פיזיולוגיים המתרחשים בגופן של נשים הנמצאות בשלב הפוריות. נהוג לקרוא לווסת בשם "המחזור החודשי" אולם הווסת בשפה המדעית היא רק שלב אחד, שבו מתרחש דימום, מבין כל שלבי המחזור.

המחזור החודשי, המפוקח ומתנהל תחת המערכת האנדוקרינית, חיוני לצורך תהליך הפריון והילודה. מקובל לחלק את המחזור החודשי לארבעה שלבים: שלב הווסת, השלב הפוליקולרי, שלב הביוץ ושלב ההפרשות. אורך כל שלב משתנה מאישה לאישה וממחזור למחזור. הזמן הממוצע של מחזור הוא 28 ימים, וכל מחזור נספר כאשר היום הראשון שלו הוא היום בו החלה הווסת.

הווסת הראשונה של האישה לרוב מתחילה לאחר גיל 12 למרות שבשנים האחרונות, נרשמת ירידה בגיל הנחשבת על ידי חלק מהמומחים לאשמת הורמונים וחומרים מאיצים התפתחות מינית הנמצאים באוכל. התהליך בו מסתיים המחזור אצל האישה, נקרא "מנופאוזה", והוא מתרחש לרוב בין גיל 45 לגיל 55 ואחריו אישה מפסיקה לקבל מחזור ואינה מסוגלת ללדת ילדים ללא טיפולי פוריות נרחבים. בזמן המחזור ובמיוחד בחלק שבו מתקלפת רירית הרחם ונושרת כדימום וגינלי במשך מספר ימים.

שלב הדימום הנורמאלי אורך בין 2-7 ימים, כאשר כמות הדם הנורמאלית במהלך הווסת היא בממוצע 35 מ"ל בסך הכול, וכמות הנעה בין 10-80 מ"ל נחשבת נורמאלית.  הדימום נגרם כתוצאה מירידה ברמות הפרוגסטרון – הירידה גורמת לעליה בפרוסטגלנדינים ועליה באנזימים פרוטאוליטיים, המביאים להרחבה של כלי דם ולדימום. מוקדים של תאים מתים נוצרים ברירית הרחם ויש נשירה של הרירית.  מחקרים מדעיים קובעים ש-80% מהנשים יסבלו מכאבי מחזור לפחות פעם אחת בחייהן.

צריכה של THC

THC נגד כאבי מחזור – מבחינה פיזיולוגית צריכה של THC (כפי שנוכיח בהמשך הכתבה) יכולה להקל על תהליכים בגוף הקורים במהלך המחזור כמו למשל חיזוק הגוף ומערכת הרבייה הנשית מפני תקלות במהלך ההליך הסבוך והפגיע במיוחד בשלבים בו מתקלפת הרקמה הרירית מדפנות הרחם, בתהליך בו הגוף נפצע ומדמם. הסגולות הרפואיות של THC לדימום ומניעת דלקות ועוד יכולים להקל ולהעניק מזור של ממש לנשים הסובלות מסיבוכים או כאבים במהלך המחזור החודשי שלהן.

כאבים במהלך המחזור החודשי נוטים להיות אבן בנעל קיומה של הנשים. על פי הקונגרס האמריקאי של מיילדות וגניקולוגים, יותר ממחצית מהנשים אשר חוו כאבי מחזור, או כיווצים ודימומים מהרחם בין יום ליומיים  ימים בכל חודש. רוב כאבי המחזור נגרמים על ידי שני דברים, מסבירה ד"ר מלאני בון.

1) ראשית הם התכווצויות הנגרמות על ידי תרכובות שנמצאות בנוזל האגן לפני תחילת המחזור, תרכובות אלו גורמות לתהליכים דלקתיים בשרירי הרחם.
2) הגורם השני הוא התכווצויות הקשורות להתכווצויות של שרירי הרחם המובילות לגירוש הדם הווסת והפסולת מהרחם, הם התכווצויות שמתחילות עם הדימום ונפסקות כאשר הדימום נפסק.

ד"ר בון שידוע כגניקולוגית אמריקאית המתמחה בכאבי מחזור וטיפול בכאבי מחזור באמצעות קנביס רפואי.
בין התסמינים של כאבי מחזור שקנאביס רפואי יכול לעזור להם ישנן: בחילות, שילשולים, כאבי ראש וחולשה.

המדע שמאחורי הסגולות של מולקולת ה THC כנגד כאבי מחזור

THC נגד כאבי מחזור – השימוש בקנאביס רפואי לטיפול בכאבי מחזור, התחיל כנראה לראשונה בשנת 2000 לפני הספירה במצרים העתיקה. במצרים העתיקה של הפרעונים נעשה שימוש בסירופ שנעשה משמן קנאביס ובשילוב עם בירה מקומית, לטיפול בכאבי מחזור.

השימוש בטיפול הזה היה כה נפוץ בקרב שכבות האוכלוסייה השונות במצרים ובניגוד לתרופות רבות אחרות שנעשו מקנאביס בתקופת הפרעונים, תרופת קנאביס ובירה להקלה על כאבי מחזור, הייתה נגישה לנשים מכל שכבות האוכלוסייה במצרים העתיקה.

כעת נענה על השאלה מה הוא בעצם המדע שמסביר את הסגולות של הקניבואיד המפורסם THC לטיפול בכאבי מחזור וסיבוכים של המחזור החודשי אצל נשים.
THC נקשר לקולטני CB1 שנמצאים באזורים שונים בגוף ויוצרים תופעה של שיכוך כאב בזמן כאבי המחזור. הפעולה של THC להקלה על תחושות הכאב קוראת דרך המוח שם נמצאת הכמות הגדולה ביותר של החלבונים מסוג CB1 שמשמשים כקולנים של המערכת האנדוקניבואידית בגוף, שמאפשרים לגוף להקשר לחומרים חיוניים לבריאותו התקינה כמו במקרה של THC.

קולטני CB1 נמצאים בגוף וגורמים לירידה בחומצת GABA שגורמת לתחושות הכאב דרך תהליכים שהיא מקדמת בתאי העצב (נוירונים). קולטני הCB1 מורידים את המהירות שבה המינרל סידן עוזב את התאים העצביים על מנת להעביר פלט חשמלי של מידע וכך נגרמת תופעת שיכוך הכאב באמצעות THC.

מחקר שהתפרסם בשנת 2017 על ידי צוות מחקר של מדענים ורופאים ישראלים ממחלקה לגניקולוגיה במרכז הרפואי שיבא ברמת גן והמחלקה לאורולוגיה של אותו בית חולים, הצליח להוכיח את הימצאותם של קולטנים קניבואידים במערכת הרבייה הנשית ואת הקשר שלהם לתחושות כאב מאזור זה.

המחקר בדק ומצא שגם אצל גברים ישנו ריכוז גבוה של קולטני קניבואידים באזור האגן אך מן הסתם במיקומים שונים המותאמים לפיסיולוגיה של מערכת הרבייה הגברית. המחקר גם בדק את ההשפעה של THC על כאבים באזור האגן אצל גברים ונשים ומצא שTHC יכול לשמש כמשכך כאבים לכאבים שמקורם מאזור האגן אצל נשים וגברים.

הסגולות של THC כנגד כאבי מחזור

THC נגד כאבי מחזור – העובדה שהקניבואיד THC מכיל סגולות רבות לבריאותינו, אשר נמתחות על מספר רב של מערכות בגופנו, ממערכת הדם למערכת האנדוקניבואידית ועוד, מושלכת גם על כאבי מחזור.

THC הוכח במספר מחקרים מדעיים וסקירות רפואיות של נשים הסובלות מכאבי מחזור, שהתנסו בטיפול באמצעות קנאביס רפואי.
היכולת של מולקולת ה THC לשפר את המצב החיסוני והתקין של גופנו הופכת אותה לתרופה פוטנציאלית לכאבי מחזור כפי שנשים רבות מעידות.

מניתוח הנתונים אספנו עבורכם מספר נקודות בנוגע לסגולות הרפואיות של מולקולת ה THC כנגד כאבי מחזור:

1) הקלה על מערכת הדם- מולקולת הTHC קדמת תהליכים שמשפרים את זרימת הדם, ניקוי הדם על ידי הכבד, הכליות ומערכת הדם בעצמה, על ידי הפעלה של חלבונים חיוניים לשיקום רקמות וחיזוק מערכת החיסון.

2) שיכוך כאב – מולקולת הTHC הוכחה במספר מחקרים מדעיים כבעלת סגולות לשיכוך כאב, דרך הפעלה של הקולטנים CB1 וCB2 ובעיקר CB1, במערכת העצבים המרכזית וההיקפית.

3) הקלה על הדימום – THC הוכח כחומר ביולוגי שמסוגל להאיץ את תהליך קרישת הדם שבו דם הופך לגוש מוצק על מנת למנוע איבוד דם.

4) מקל על בחילות – לTHC היכולת להקל על תחושת בחילה בעיקר עקב הפעילות שלו על הקיבה והשרירים בגוף אבל גם בזכות ההיקשרות שלו לקולטן CB2 והתהליכים שהיקשרות זאת מובילה אליהם.

5) מפיג מתח נפשי – הסגולה של THC להוריד לחץ נפשי מאוד חשובה להקלה בכאבי מחזור, משום שכאבי מחזור הם תוצר של התכווצויות שרירי הרחם שלחץ נפשי הוכח כגורם שמגביר את ההתכווצויות. מולקולת הTHC מסוגל להפיג את המתח וגורמת לתחושת רוגע שהגוף מתרגם לרוגע פיזיולוגי.

6) מקל על כאבי ראש – במסר מחקרים כבר הוכחו סגולות מולקולת THC להקלה על כאבי ראש, בזכות ניסויים שכללו שימושים בקנביס רפואי, שמן THC וTHC מלאכותי. אנו יודעים שTHC יכול לשמש כתרופה מצוינת לכאבי ראש (מיגרנות) שהם תסמין עקבי במהלך כאבי המחזור.

7) הקלה על מערכות שונות בגוף – THC מסוגל להשפיע על מספר מערכות שונות בגופנו בו זמנית באון שמטל בתסמינים של כאבי מחזור כמו: שלשולים, על ידי הקלה על מערכת העיכול והשרירים בגוף או לטיפול ברגישות היתר באזור השדיים באמצעות השפעה על מערכות העצבים והדם.

*זנים מומלצים להקלה על כאבי מחזור:

1) וויט וידוו
2) אורנג' קוש (רוב משפחת הקוש)
3) סופר סילבר הייז
4) פאוור פלנט

THC נגד כאבי מחזור – לסיכום

THC נגד כאבי מחזור – כאבי מחזור היא תופעה שפוקדת כ 80 אחוז מאוכלוסיית הנשים בעולם המודרני, לפחות פעם אחת במשך חייהן, מה שממקם את כאבי המחזור כאחת הבעיות הטורדניות שמעסיקות נשים בחיי היום יום שלהן.

השימוש בקנאביס רפואי על חומריו הפעילים ובפרט בחומר הפעיל THC, נמשך כבר אלפי שנים וכנראה התגלה לראשונה על ידי המצרים הקדמוניים. כיום מיליוני נשים ברחבי העולם משתמשות בקנאביס רפואי ובסגולות של החומר האנדוקניבואידי THC, על מנת להקל על הכאב והתסמינים של המחזור החודשי.

ניתן אפילו למצוא מספר זנים שפותחו בארצות הברית וקנדה לשימוש של נשים בזמן המחזור החודשי על מנת ליהנות מסגולות הקנאביס הרפואי כנגד כאבי המחזור והסגולות של מולקולת ה THC.

מספר רב של גניקולוגים\יות עומדים מאחורי ההמלצה של שימוש בקנאביס רפואי או אם ניתן בתמצית או שמן של THC על מנת להקל על כאבי מחזור והסימפטומים השונים הנלווים למחזור החודשי.

מקורות

1) http://books.google.co.il/books?id=ATDRt1HM9MwC&lpg=PA23&dq=vaginal+cannabis+suppository+19th+century&pg=PA23&redir_esc=y#v=onepage&q=vaginal%20cannabis%20suppository%2019th%20century&f=false

2) http://www.drmelaniebone.com/

3) http://www.foriawellness.com/blogs/learn/natural-pain-relief-cramps-cbd-thc

4)whoopiandmaya.com/heres-know-cannabis-for-menstrual-pain/

5) http://www.webmd.com/g00/pain-management/news/20100830/marijuana-relieves-chronic-pain-research-show?i10c.ua=1&i10c.encReferrer=&i10c.dv=16

6) http://www.webmd.com/pain-management/news/20100830/marijuana-relieves-chronic-pain-research-show#1

7) http://www.medicalnewstoday.com/articles/322051.php

8) http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1526590015008378

9) http://www.chatelaine.com/health/lady-bits/cannabis-for-cramps/

10) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5436335/

שמן קנאביס

THC נגד כאבי מחזור

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי