THC – טי אייץ סי להתמכרויות – קנאביס לגמילה מסמים

THC – טי אייץ סי להתמכרויות

THC טי אייץ סי לטיפול בהתמכרויות – קנאביס לגמילה מסמים

טי אייץ סי לטיפול בהתמכרויותטי אייץ סי להתמכרויות –  התמכרות היא מצב של תלות פסיכולוגית וגופנית, בחומר או בפעילות כלשהם. התמכרות מתאפיינת בהתנהגות כפייתית שנועדה להשיג את אותו גירוי, אשר ממשיכה גם כאשר היא מובילה להשלכות שליליות ובאה על חשבונם של צרכים חשובים אחרים, פסיכולוגיים וגופניים כאחד, לדוגמה שינה או יחסים חברתיים. להתמכרויות יש שוני בצורת הביטוי של התופעה ובסוגי התוצאות אך הדרך שבה היא נרכשה לרוב זהה. לאורך זמן אין לאדם באמת שליטה בשימוש וההתמכרות מנהלת את אותו אדם. התמכרות היא בעיה שמקיפה תחומים רבים, היא עלולה לפגוע בתפקודו הנורמטיבי של האדם בתחומים רבים כגון יחסים בינאישיים, תחומים כלכליים וכו'.
במאמר זה נתמקד בעיקר בטיפול באמצעות החומר הפעיל THC בהתמכרויות לסמים קשים אך חלק מהמידע יהיה גם רלונטי לטיפול בהתמכרויות מסוגים אחרים, כמו למשל התמכרויות התנהגותיות.

טי אייץ סי להתמכרויות – צמח המריחואנה קיבל במהלך השנים סיקור לא אוהד, עובדה זו מקשה מידי פעם להבין מה מהדברים שנאמרים בנוגע לקנאביס נכונים ומה מיתוס שהונע על ידי אנשים עם אינטרסים או חוסר הבנה של המדע והמציאות.

מחקרים שונים בדקו את ההשפעה של עישון קנאביס על מתמכרים. קנאביס והחומרים הפעילים שלו (בעיקר THC ) הינם בעלי שכיחות גבוה מבחינת שימוש אצל מכורים לסמים מקבוצת האמפיטמינים כמו קוקאין למשל.
חוקרים מצאו שאצל מכורים לסמים שמעשנים קנאביס יש יותר סיכוי "להפטר" מהתנהגויות שצוותים רפואיים מכנים כהתנהגויות של התמכרות. במקרה של סמים ממריצים כמו קוקאין מצאו החוקרים שה THC מסוגל לווסת ברמה הנוירו-ביולוגית את חלק מהפעילויות הכימיות שקורות בגופו ובפרט במוחו של המכור לסמים ממריצים. הסגולה של החומר הפעיל "לתגמל" את החלק במוח שאחראי על הנאה והתמכרויות ולהקטין את הצורך הפיסיולוגי באותו סם ממכר. החוקרים במחקר שנעשה בקנדה בשנת 2013, במחלקה המחקרית באוניברסיטת מונטראול, ציינו שיש לצפות עתיד ורוד לשימוש בקנאביס ובחומר הפעיל בו THC לטיפול בהתמכוריות מסוגים שונים בגלל הממצא שמראה את התרומה של החומר הפעיל למערכת ההנאה והתגמול(חיזוק) שבמוח. תרומה זו למערכת החיזוקים שלנו מורידה את הצורך בחיזוקים מהסם או ההתנהגות שנרצה להכחיד או להוריד. (מערכת החיזוק או מערכת התגמול היא מכלול המבנים והמסלולים העצביים במוח שיוצרים תחושה של עונג בתגובה לגירויים מסוימים. מערכת זו משפיעה על ההתנהגות בכך שהיא "מחזקת" התנהגויות מסוימות ומגדילה את הסיכוי שיחזרו על עצמן בעתיד.)

http://journal.frontiersin.org/article/10.3389/fpsyt.2013.00109/full

טי אייץ סי להתמכרויות  – הטיפול בעזרת THC במכורים לסמים אינו מוגבל לסמים ממריצים בלבד, מחקר שנעשה באיטליה והתפרסם בשנת 2005 מצא שהחומר הפעיל THC יעיל מאוד לטיפול במכורים לסמים אופיאטים כמו הרואין. אחת הסיבות שהקנאביס נמצא על ידי הצוות החוקר כמתאים לניסוי הוא משום הסגולות הנוירו ביולוגיות של החומר הפעיל שמזכירות את האופן שבו סמים אופיאטים משפיעים ומתגמלים את המוח.
ברמה המולקולרית החומר הפעיל THC מתנהל ביחד עם הסם האופיאטי ועם מערכת התגמול של המוח ומאפשר למכור התמודדות קלה יותר כאשר ישנה הדרכה והכוונה בתוכנית גמילה מסודרת.
הפוטנציאל הביו כימי של תמורות אלו בין החומר הפעיל THC לחומר האופיאטי מראה על סגולות של הTHC שאפשר לרתום למערך התרופות שעומד לשימוש על ידי מכורים לסמים אופיאטים.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15935459

http://unitedpatientsgroup.com/resources/marijuana-pain-relief-and-management

טי אייץ סי להתמכרויות  – חלק מהמידע המדעי בנושא קשור לניסויים שעוד לא הגיעו לשלב הניסוי בבני אדם, ישנם מחקרים שנעשו על תגובותיהם של יונקים אחרים(עכברים) לסמים וכיצד החומר הפעיל THC יכול לעזור לגמילה של אותם נסיים.
כך למשל מצא מחקר שנעשה בשנת 2009 שזריקות של החומר הפעיל THC עוזרות להורדת התסמינים ההתנהגותיים של עכברים שהיו מכורים לאופיאטים כמו הרואין ומורפין ואף שניתן לצפות בשינוי ברמה הביוכימית בכך שהTHC במערכת עוזר למוח להרגיש מתוגמל למרות היעדרותו של הסם האופיאטי.
מחקר אחר שנעשה על מכורים במרכז גמילה מצא שמכורים לאלכוהול שניתנה להם האפשרות לעשן קנאביס ולקבל תרופות (של החומר הפעיל THC ) הגיעו לאחר זמן מה למרכז הגמילה ודיווחו על יכולת גדולה יותר בהתמודדות עם "הקריז", הרצון לצרוך עוד מהסם (במקרה הזה אלכוהול) ודיווחו על שיפור בהתנהגויות "המתמכרות" שלהם ועל יחסיהם עם הקרובים אליהם.

http://unitedpatientsgroup.com/blog/2012/07/26/medical-marijuana-as-treatment-for-alcoholism-addiction/

טי אייץ סי להתמכרויות  – החומר הפעיל THC ומריחואנה בכללי מנוסים בעוד חזית כנגד בעיית ההתמכרות לסמים שפוקדת את כל אוכלוסיית העולם (בצורה כזאת או אחרת), החזית של איכות החיים של המכורים וכמה החומר הפעיל THC עוזר למכורים לשמר אורח חיים נקי מהסם הקשה (אלכוהול, הרואין, קוקאין). מכורים שמנסים לעשן ולקבל תרופות מלאכותיות, מדווחים על הקלה בשמירה על אורח חיים ובמיוחד על כמה שקל להם לשמור על מקומות עבודתם בעזרת קנאביס לעומת תרופות מרשם אחרות שנמצאות לרשות מכורים.

טי אייץ סי לטיפול בהתמכרויות – מרינול הינה תרופה שמשמשת לטיפול בשלל בעיות שידועות כנעזרות בטיפול באמצעות החומר הפעיל THC. ישנה ביקורת על מרינול בתחום הקנאביס הרפואי משום שיש שחושבים שבעתיד חברות תרופות ינסו להחליף את השימוש שמותר היום במריחואנה לטיפול רפואי עם תרופות שהן בעצם סינתוז מלאכותי של החומרים הפעילים בקנאביס ובמקרה ספציפי זה של מרינול לחומר הפעיל THC. במחקרים שנעשו נראה שהתרופה יעילה בטיפול במכורים בעיקר להרואין בכך שהתרופה כמו החומר הפעיל THC עוזרת למכור להתמיד בתוכנית הגמילה משום שבניגוד לתרופות מבוססות אופיאטים היא מאפשרת איכות חיים טובה יותר ותפקוד גבוה יותר.

http://www.narconon.org/blog/narconon/how-to-treat-addiction-as-it-is-driven-by-brain-cells-that-control-hunger/

טי אייץ סי לטיפול בהתמכרויות –  ל THC סגולות רבות כפי שסקרנו בתחום ההתמכריות, ניתן לחלק את תרומתו לשני תרומות מרכזיות: 1)היכולת לתגמל את מערכת העונג במוח למרות העדרותו של החומר הממכר בו אנו מנסים באמצעות ה THC לטפל 2)העזרה שה THC מספק בהעלאת איכות החיים בכך שהוא מחזיר למכורים את התאבון, היכולת להרדם ואת החיוניות לחיים.

טי אייץ סי לטיפול בהתמכרויות – מחקר שאגר מידע מכמה מחקרים שונים ניסה למצוא קישור בין חומרים ממכרים שונים וניסה להשוות ולהגדיר רמות של התמכרות ומצא ש THC  יעיל לטיפול בהתמכרויות מסוג אופיאטים, אלכוהוליים ואפילו בהתמכרות לקפאין ומוצריו.

http://patients4medicalmarijuana.wordpress.com/medical-use-of-cannabis-video/marijuana-treats-addiction/

לסיכום ניתן לאמר שישנם מחקרים רבים הנותנים תימוכין לטיפול בהתמכרויות באמצעות THC וקנאביס בכלל. בשני העשורים האחרונים נעשו מחקרים רבים בתחום ואכן נמצא החומר הפעיל יעיל לטיפול בעיקר בסמים כמו אלכוהול, הרואין וקוקאין.

בשל היכולת של ה THC להחליף את החומרים האופיאטים והאמפטמינים אצל מכורים בגמילה וכך לעזור להם בהתמודדות אל מול האתגרים שהגמילה מחומרים קשים והתנהגויות לא רצויות מביאים עימם אל המתמודד.

http://www.drugabuse.gov/about-nida/legislative-activities/testimony-to-congress/2010/06/treating-addiction-disease-promise-medication-assisted-recove

THC – טי אייץ סי לטיפול בהתמכרויות

לקריאת המאמר באנגלית

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי