THC – ומחלת הנשיקה קנאביס רפואי כנשק יעיל למחלת הנשיקה

ייעוץ והדרכה לחולים

 THC ומחלת הנשיקה THCקנאביס – נשק חזק כנגד מחלת הנשיקה, איך קנאביס והחומר הפעיל THC יכולים לטפל במחלת הנשיקה

THC ומחלת הנשיקה – בכתבה זאת ניגש לסקר את התכונות הרפואיות של צמח הקנאביס, אותן אנו יכולים לרתום לטיפול במחלת הנשיקה, השכיחה.

THC ומחלת הנשיקה – מחלת הנשיקה או מונונוקלאוזיס זיהומי (באנגלית: Infectious mononucleosis) היא זיהום נגיפי העלול להיגרם על ידי נגיף הנקרא אפשטיין בר (בראשי תיבות: EBV). על אף הדימוי שדבק במחלה בשל שמה, מחלה זו יכולה להיות מועברת על ידי אכילה מכלי אוכל משותפים, וכל דרך אחרת בה הרוק או חלקיקי רוק, מועברים מאדם לאדם ולאו דווקא על ידי נשיקה (אם כי אצל מתבגרים קרבה אינטימית ונשיקות היא גורם מרכזי לכך). נגיף זה מדביק כ-50 אחוזים מכל הילדים עד גיל 5 בארצות המפותחות, והוא נחשב לנגיף שכיח בכל חתך הגילאים. הנגיף מתפשט דרך לימפוציטים מסוג B וברגע שאדם נדבק בנגיף הוא הופך גם למדבק ויכול להדביק אחרים בנגיף.

THC ומחלת הנשיקה – בין תסמיני המחלה: חום, עייפות, בלוטות לימפה מודלקות ונפוחות באזור הצוואר ובית השחי, שקדים מודלקים, חוסר תיאבון רגישות באזור הבטן התחתונה.
מאחר שהמחלה נגרמת מזיהום ויראלי והמערכת החיסונית מייצרת בעצמה את הנוגדנים הנחוצים לטפל בבעיה, אין לטיפול אנטיביוטי השפעה במקרה זה, והוא עלול אף לגרום לסיבוכים מיותרים. הטיפול היחיד שקיים הוא טיפול סימפטומטי הכולל:  משככי כאבים כגון פרצטמול או איבופרופן להורדת החום ולהקלה על כאבי שרירים. מציצת סוכריות או לכסניות ואכילת גלידה וקינוחים קרים להקלה על הדלקת וכאבי הגרון. מנוחה רבה ושתייה מרובה.

THC ומחלת הנשיקה – כעת נפנה למדע שמאחורי הסגולות של הקנאביס והחומר הפעיל כנגד הזיהום הנגיפי, מחלת הנשיקה.
מחקרים מדעיים שחקרו את הנושא מצאו שהחומר הפעיל THC וCBD ושיתוף הפעולה ביניהם, חיוניים מאוד לטיפול במחלת הנשיקה, כפי שהוכיחו מספר צוותי מחקר בתנאי מעבדה. המחקרים התמקדו בזיהומים ויראליים, בעיקר מחלת הנשיקה. הקוראים מופנים לסקירות הנלוות המצוינות בנושא זה, על מנת להבין לעומק את הסקירות, אשר דנות בצורה מקצועית על הניסויים הקליניים, ביולוגיה של התא, מנגנוני פעולה, השפעה על דלקות, יישומים קליניים, וכן הלאה.

THC ומחלת הנשיקה – קנבינואידים יכולים לפעול באמצעות הקולטנים מסוג CB1 או CB2, אשר נמצאים על סוגי תאים שונים. קולטן CB1 נמצא על נוירונים, כמו גם כמה astrocytes תאי דם ותאי שריר השלד; נוירונים הם לעתים קרובות היעד של זיהום ויראלי. ההתחברות של הקולטן CB1 על ידי אגוניסטים אנדוגניים או אקסוגניים שלו עשוי לעכב את שחרורו של Ca2 +  מהתאים. THC בעזרת השפעתו על קולטנים חלבוניים עוזר לפעילות הביולוגית התא כנגד זיהומים. חלבונים תאיים חשובים רבים הם תלויי סידן Ca2 +  להפעלה, חיזוק האות דרך הקולטן CB1 עלולה לפגוע במסלולים משניים בתנועת חומר מזין בתא ולזאת יש השפעה עמוקה על היכולת של וירוסים לשכפל את עצמם על חשבון הנוירונים.

THC ומחלת הנשיקה – הקנבינואידים הינם חומרים אנטי דלקתיים שמפעילים מערכות שלמות של אנזימים (מבוססות סידןCa2 +) אשר מרכזיות לתגובות אנטי-ויראליות דלקתיות ואוטונומיות. כאשר תגובות הנגרמות על ידי נגיפים, מובילות לתגובה של מערכת החיסון בגוף, טיפול בקנבינואידים  נמצא מועיל בכל המחקרים שבדקו את הנושא.

THC ומחלת הנשיקה – מחקרים רבים מצביעים על כך שקנאביס רפואי הינו תרופה מדהימה לטיפול בכל סוגי הדלקות, שלכולן מאפיינים דומים ברמת הביולוגיה התאית. דימיון זה מעגן את הקנאביס הרפואי כתרופה מצוינת לזיהומים ויראליים ודלקות בשל הסגולות של החומרים הפעילים בצמח הקנאביס, כנגד אותם מטרדים.

THC ומחלת הנשיקה – לסיכום בוא נסתכל על זה כך: קנאביס רפואי הוא בעל סגולות רפואיות מרשימות כנגד דלקות וזיהומים ויראליים (המקיימים קשר אחד בין השני). המדע שם, ההוכחות שם, לצד המלצות המומחים לקדם את הטיפול. ההסבר הוא בעיקרו ברמת הביולוגיה של התא ובין תאים בגופנו, אך מתפרסת על מספר מערכות כמו מערכת העצבים והדם, עובדה שרק מסמלת את העבודה היסודית שבה קנאביס והחומרים הפעילים בו THC וCBD, יכולים לשמש כנשק כנגד מחלת הנשיקה.

מקורות:
1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2903762/
2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20073408/
3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15748152/
4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12697742/
5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/313368/
6) cannabisculture.com

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי