THC וחמשת החושים

THC וחמשת החושים

THC וחמשת החושים כיצד קנאביס וTHC –  משפיעים על חמשת החושים שלנו

THC וחמשת החושים
THC וחמשת החושים

THC וחמשת החושים – החושים שבּאמצעותם אנחנו מסוגלים לקלוט גירויים מן החוץ ולהבחין בכל מה שקורה סביבנו, מעבירים את התחושות הללו אל מערכת העצבים שלנו. שמעבירה בתורה את המידע למוח וכך אנו מודעים למה שגופנו חש בסביבתנו.

ישנם חמישה חושים והם:
טַעַם – אנחנו חשים את טעמם של מאכלים ומשקאות באמצעות תאים המצויים בחֲלַל הפה, בעיקר על הלשון. אנחנו מבחינים בארבעה טעמים עיקריים: מתוק, מר, מלוח, חמוץ – אך טעמם של רוב המאכלים מורכב מתַערוֹבֶת של שניים מטעמים אלה, או יותר. תאי חוש שונים משמשים בפינו לאבחנה בין הטעמים השונים. הטעם המתוק מורגש יותר בקצה הלשון, והטעם המריר – בבסיסה. למעשה, האבחנה שלנו בטעמו של מאכל כלשהו תלויה לא רק בחוש הטעם אלא גם בחוש הריח.

רֵיחַ אחד מתפקידיו של האף הוא להבחין בריחות. האוויר שעובר בזמן הנשימה דרך הנחירַיים בא במגע עם שִכבה של תאים מיוחדים הנמצאים בחלקו העליון והאחורי של פנים האף. כך אנחנו יכולים להבחין בניחוֹחַ הוורָדים או בריח גז דולף. חוש הריח של האדם חלש לעומת חוש הריח של בעלי החיים. כלב, למשל, יכול ללכת מרחקים ארוכים בעִקבוֹת הריח שמשאיר אחריו אדם או בעל חיים כלשהו. לחַיות הבָּר זהו חוש חיוּני, המזהיר בעוד מועד מפני אויב מתקרב.

מַגָע באמצעות חוש המגע אנחנו יכולים לדעת את צורתו של חֵפֶץ מסוים ואת אוֹפי פָּנָיו, כלומר אם הוא מחוּספָּס או חָלָק. חוש זה מצוי בנקודות מסוימות על העור שלנו הקרויות נקודות חישָה. פיזורן של הנקודות האלה על פני העור שונה באזורי הגוף השונים. אם נדקור בסיכה את החלק העליון של זרוענו לא תמיד נרגיש בדקירה, מפני שעל עור הזרוע נקודות החישה מעטות. לעומת זאת, על כפות הידיים ועל עור הפנים נקודות החישה רבות מאוד, ולכן כפות הידיים הן האיבר העיקרי לחישת המגע.

ראייה החשוב מבין החושים והוא המתווך העיקרי בין האדם לבין סביבתו. באמצעות חוש הראייה אנו קולטים מראות וצבעים.
מבחינים בין עצמים קרובים ורחוקים.
מבחינים בתנועה של יצורים חיים ודוממים. ועוד.
העיניים הן האיברים של חוש הראייה.
העיניים שלנו ממוקמות בקדמת הגולגולת בתוך ארובת העיניים.
האור החודר אל עינינו מגיע דרך העין וחודר למוח. המוח נותן לתמונות פרשנות ומשמעות. הודות לזוג עינינו אנו מסוגלים לראות תמונה תלת ממדית של העולם.

שמיעהחוש השמיעה הוא אחד החושים החשובים ביותר של האדם. הוא מאפשר לנו לתקשר עם העולם שמסביבנו, לפתח קשרים, ללמוד ולהבין אחרים. חוש השמיעה פעיל 24 שעות ביממה, גם כאשר אנו ישנים. מערכת השמיעה שלנו מחולקת לשלושה חלקים מרכזיים: האוזן החיצונית (שכוללת גם את האפרכסת ותעלת האוזן), האוזן התיכונה (האמצעית) והאוזן הפנימית. המדע אומר לנו, מלבד זאת שעישון קנאביס או צריכת קנאביס בכלל גורמת לנו לתחושת "סוטול",  צריכת קנאביס גם משנה את 5 החושים שלנו בדרכים שלא יאומנו.

THC וחמשת החושים – חמשת החושים שלנו משתנים כאשר אנחנו צורכים קנאביס. הצהרה ברורה, אבל בואו נשבור אותה לרגע. קנאביס גורם לנו להרגיש מאושרים יותר – משוחררים יותר וחופשיים יותר. הסיבה לכך היא כי שהקנאביס משפיע על הכימיה במוח ועל תגובות כימיות וביולוגיות שונות באיברים האמונים על חושינו. אם קנאביס יכול לגרום לסוטול, האם זה לא הגיוני שהוא יכול לעשות דברים אחרים למוח? כמו לתת לנו חושים רגישים יותר?

לחומר הפעיל THC ישנם הסגולות לעודד פעילות של תהליכים כימיים בגופנו המתפרסים הרבה מעבר לתחושת "הסוטול". האופן שבו THC מתקשר עם קולטני מסוג CB1 ו,CB2
מעודד את פעילות המוח ופותח תעלות יונים למעבר מינרלים כמו סידן ונתרן אל תוך התאים בגופנו, עוזר למטבוליזם של התא וכתוצאה מכך של הגוף. תופעה זאת יכולה להגביר ולחדד ולעמעם חושים. חלקנו מכירים את האופן שבו מוזיקה נשמעת קצת אחרת כאשר אנחנו תחת השפעת קנאביס. תופעה זאת מקוטלגת כשייכת להשפעות של הסגולות  הפסיכו אקטיביות של THC שמשנה במעט את תפיסת המציאות שלנו.

THC

מקורות:
1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27723182
2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28967368
3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30295700
4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29910036
5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29431453
6) http://www.audio-medic.co.il

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים