THC והקשר למניעת אלצהיימר

ייעוץ והדרכה לחולים

THC והקשר למניעת אלצהיימר

THC והקשר למניעת אלצהיימר

THC והקשר למניעת אלצהיימר – מחלת האלצהיימר הינה הגורם המרכזי לדימנציה (שיטיון – מחלה נפשית אשר בה מתבטאת ירידה משמעותית בתפקוד הקוגנטיבי של החולה ידועה גם בשמה החדש, קהיון) בקרב האוכלוסיה המבוגרת. בעוד אוכלוסיה זאת גדלה, מספר מקרי התרחשות האלצהיימר צפויים לשלש את כמותם במשך חמישים השנים הבאות.

נתונים אלו מהווים מקור לדאגה חמורה וזאת מכיוון וטיפולים תרופתיים מודרניים נוחלים הצלחה רק באופן חלקי, בין אם למנוע את התפתחות המחלה, לשפר את איכות החיים של החולה ולהוריד את עלויות הטיפול.

תעשיית התרופות והמחקר משקיעה משאבים רבים בהבנת המנגנונים הפועלים במערכת המוח המורכבת ובפיתוח תרופות חדשות שישפרו ויעצרו את ההתקדמות של המחלה, תוך מזעור אפשרי של תופעות הלוואי הקשות שמתלוות לטיפולים אלו.

THC והקשר למניעת אלצהיימר – ההבנה של מנגנוני הפעולה בהם משתמשת המחלה עוזרת לחוקרים להבין מאיזה כיוון ניתן להתקיף לא רק את התסמינים, אלא גם את המקור. ההשפעה הפיסיולוגית (גופנית) של מחלת האלצהיימר מתבטאת בהרס של תאים מוח על ידי יצירת משקעים אמילואידיים (מעין שכבת פלאק העשוייה סבכים של סיבים), ונזק כולל למערכת העצבים המרכזית על ידי פירוק של אצטילכולין.

המולקולה העונה לשם זה, הינה ניורוטרנזמיטור (חומר המשוחרר בקצה של אתרי המפגש בין תאי עצב, הנקרא גם סינפסה, ומשמש להעברת מידע ביניהם) המצוי בצמתים ניורו-מסקולרים (אתרים של תאי עצב המעבירים אותות לשרירים), באתרי צבירי תאי העצב (גנגליון) של המערכת המוטורית הפנימית ואתרים רבים במערכת העצבים המרכזית.

בעוד כי קיימת הבנה מרובה על התפקוד של אצטילכולין בצמתים הניורו-מסקולרים ובסינפסות הגנגליוניות, פעולותיו של אצטילכולין במערכת העצבים המרכזית אינן מובנות עד תום. חומר זה מסונטז בקצה של תאי העצב בתגובה המערבת את האנזים אצטילכולין טרנספראז (CAT).

עצם נוכחות CAT בתא העצב מעידה באופן מובהק כי אצטילכולין (AC) הינה תרכובת השדר שלו. בכל מעבר שדר מועברות דרך הסינפסה בועיות רבות המכילות כל אחת כעשר אלף מולקולות AC. [1]

THC והקשר למניעת אלצהיימר

THC והקשר למניעת אלצהיימר – לעומת מולקולות שדר קטנות אחרות (בפרט בצמתים הניורו-מסקולרים), AC אינו נספג מחדש אלא מפורק על ידי אנזים הידרוליטי (הדורש מים לביצוע פעולתו) חזק הנקרא אצטילכולין-אסטראז (AChE).

אנזים זה המרוכז בסינפסה, מבטיח הפחתה מהירה מאוד של ריכוזי AC אחרי שחרורו מהקצה הטרום סינפטי. אופן הפעולה של האנזים הינו מהיר מאוד, ועל ידי הידרוליזה (שימוש במים על מנת לפרק מולקולות), הוא מפרק כחמש אלף יחידות AC ליחידת AChE לשנייה. תוצרי הפירוק הינם אצטט וכולין. חומרים מעכבי פעילות AChE, נצמדים לאתר הפעיל של האנזים ויוצרים קשר קוולנטי (קשר חזק של שיתוף אלקטרונים).

על ידי פעולה זאת, האתר אינו מסוגל לקבל את המולקולות שנועדו לפעול ביחד איתו ולכן האנזים הופך למושבת. AChE הוצג בשנים האחרונות כגורם המאיץ היווצרות של משקעים אמילואידים במוח על ידי פעולה של מולקולה מלווה (שפרון – chaperone, נקשרת למולקולה ומובילה אותה דרך מסלול בו היא תיקשר בהמשך לאתר או מולקולה אחרת). תרופות רבות מבוססות מעכבי AChE מהוות את חוד החנית במלחמה נגד מחלת האלצהיימר.

THC והקשר למניעת אלצהיימר – מולקולת הפיטוקנבינואיד טטרהידרוקנאבינול (THC) זוהתה ואופיינה בשנות השישים ומאז היא נחקרה בתחום רבים בתור מוצר טבעי המטפל בבחילות, הקאות, דלקות וגם כמשכח כאבים.

בתוך תחומי מחקר אלו, מרבית העיסוק נעשה ביעילות של פעילות המולקולה בהיקשרות אל משפחת הקולטנים הקנבינואידים אשר נמצאו בעיקר על ניורונים מרכזיים והיקפיים (CB1) או תאים חיסוניים (CB2). למרות זאת, לאחרונה נמצא קשר בין המערכת האנדוקנבינואידית למחלת האלצהיימר.

קשר זה סיפק מטרה טיפולית חדשה לחולים המתמודדים עם המחלה. שלושת הניסויים אשר יתוארו כאן, והדיון בתוצאות שלהם מצביעים כי ל-THC קיימת היכולת לספק תכונות שימור לניורונים מפני הצטברות של משקעים אמילואידים.

THC והקשר למניעת אלצהיימר

THC  והקשר למניעת אלצהיימר – הניסוי הראשון נעשה באמצעות תוכנה הנקראת AutoDock, אשר זאת תוכנה העוזרת לחוקרים לשער כיצד מולקולות קטנות כגון סבוסטראטים או מועמדים לתרופות נקשרים לקולטנים והאינטראקציה איתם.

החוקרים קשרו THC ל-AChE שמקורו בעכבר. נעשו עשרים ריצות של התוכנה והיא כויילה באופן כזה שאמור לכלול איזורים פעילים ואיזורים לא פעילים.

הניסוי השני בדק את יכולת העיכוב של AChE. THC ו-AChE עורבבו יחד עם DTNB (ריאגנט אלמן המשמש לספירת קבוצות תיאול בדגימה) בתמיסה והודגרו בטמפרטורה של 37 מעלות. מדידה של יחידות הספיגה נעשתה על ידי מכשיר ספקטרופוטומטר ולאחר מכן נעשה חישוב של משוואה המתארת האם פעילות האנזים AChE עוכבה כתוצאה מנוכחות THC.

הניסוי השלישי נערך על ידי מדידה של עוצמה של תגובה פלואורסנטית (הנוצרת משימוש בחומר מסויים תחת תאורה UV) של הצטברות של משקעים אמילואידים בעקבות פעילות של AChE תחת נוכחות של ליגנדי AChE (חומרים הנקשרים אליו).

THC והקשר למניעת אלצהיימר – למסקנת החוקרים, שלושת הניסויים הציגו עיכוב מוחלט של AChE, ויותר מכך, THC נקשר לא רק לאתר הפעיל אלא גם לאתר הפרפיראלי של האנזים ובכך מנע הצטברות של משקעי האמילואידים.

בניגוד למחקרים קודמים בהם כוון שימוש בקנבינואידים לטיפול במחלת האלצהיימר, מחקר זה מספק מנגנון בו מולקולת ה-THC מסוגלת להשפיע באופן ישיר על הגורמים של המחלה.

לקריאת המאמר באנגלית

מקורות

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11143/
  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2894301/
  3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2562334/

שמן קנאביס

THC והקשר למניעת אלצהיימר

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי