THC ודמיון מודרך – THC וסגולותיו לדמיון והמודעות

THC ודמיון מודרך – THC וסגולותיו לדמיון והמודעות

THC וסגולותיו לדמיון והמודעות, להתגברות על מחלות ומצבים בריאותיים שונים

THC ודמיון מודרך כיום בזכות המדע המודרני אנו מסוגלים למפות ולתכנן את האופן שבו מולקולת THC מגבירה את הדמיון.
הקשר בין דמיון להבראה ממחלה או לשיפור מצב הבריאות הוא קשר הדוק, מחקרים מדעיים רבים מראים את ההקשר שבין היכולת של החולה לדמיין את עצמו מבריא לבין הבראתו במציאות.

THC וסגולותיו לדמיון והמודעות
THC וסגולותיו לדמיון והמודעות

THC ודמיון מודרך – THC הוא חומר פיוטוכימיקלי (חומר כימי שמקורו צמחי) והקנבינואיד הפסיכו אקטיבי העיקרי בצמח הקנאביס. כחומר הפסיכו אקטיבי העיקרי בצמח הקנאביס הוא אחראי לרוב התחושות והחוויות "המשכרות" בצמח הקנאביס, אך בניגוד לשכרות מיין, מקנאביס תחושת השכרות או ה"סוטול", לוו דווקא מאופיינת באיבוד העקיבות, אלה בהרחבת התודעה הדמיון בצמידות לרוגע ותחושות אופוריה.

THC כחומר הפעיל העיקרי שאחראי לתחושות האופוריה, השראה ובמיוחד הדמיון. היכולת של מולקות ה THC להרחיב את התודעה שלנו ואת הדמיון שלנו, הוכחה כמחזקת את היכולת של חולים רבים להתמודד עם מחלות ובמקרים של טיפול פלצבו, ל THC הסגולה להרים את אחוזי ההחלמה מתרופות פלצבו, קישור שמעיד על תמורות בין מולקולת ה THC לדמיון ולהבראה ממחלות.

אז בשל הקשר בין ההשפעות הפסיכו אקטיביות של מולקולת ה THC, לדמיון אנו יכולים להניח שהסגולה של קנאביס בהרחבת התודעה דרך הדמיון קשורה לחומר הפעיל THC. דמיון הוא התהליך ההכרתי שמתחולל כאשר אדם מרגיש תחושות וחווה מאורעות שאינם קשורים ישירות למציאות סביבו.

הדמיון מושפע מפעילות החושים בדרך עקיפה, כשאלו מספקים לאדם את מכלול התחושות כלפי אירועים חיצוניים. בעת פעולת הדמיון, התחושות שמקורן בחושים, עוברות עיבוד במוח בהקשר לגירוי שהפעיל את הדמיון.

מקור המילה דמיון מכך שהיא מציינת לא רק את התהליך ההכרתי המשותף לכל בני האדם, ואולי גם לחלק מבעלי חיים, אלא גם את מידת השוני בין התחושות שמתלוות לתהליך ובין המציאות. דמיון נבדל מהמציאות למרות שכפי שמחקרים רבים כבר הוכיחו, לדמיון יכולת להשפיע על המציאות בדרכים שונות, כמו למשל בטיפול דרך דמיון מודרך.

בחוויה הנפשית של הפרט THC וסגולותיו לדמיון והמודעות

יש הגדרות למונח "דמיון" העושות הפרדה בין ההיבט החישתי של האובייקט או החוויה המדומיינים, לבין ההיבט הרגשי שלו – כלומר, הרגשות שהוא מעורר בחוויה הנפשית של הפרט. בנוגע להקשר בין הדמיון למצב הפיסיולוגי או הבריאותי של בני אדם, מאפיינים דומים בפעילות החשמלית במוח, נמצאו של אנשים המדמיינים, מתבוננים או מבצעים תנועות. ממצאים אלה תומכים בסברה כי קיימת חפיפה מסוימת בין התהליכים המשמשים לתכנון פעולות, זיהוי פעולות והעלאתן בדמיון.

השפעת הדמיון על התפקוד היומיומי, כבסיס לפעולה או להרגשה, גדולה לאין ערוך מזו של כישורים שכליים כמו היגיון או חשיבה מופשטת. בלעדי הדמיון לא היינו מסוגלים לשחזר את העבר שאינו נוכח לחושים, לצפות או לתכנן את העתיד, לנחש מה הזולת חושב ומרגיש, להדריך את הגוף לכיוון ריפוי ולשקר או להמציא סיפורים.

THC כמרחיב תודעה ומגביר את הדמיון

THC וסגולותיו לדמיון והמודעות – אז מה בעצם גורם לקנבינואיד THC להרחיב את התודעה שלנו, להגביר ו"לטבל" את הדמיון שלנו?

התשובה לשאלה הזאת מתחילה בקולטן (החלבוני) CB1 שבמערכת העצבים המרכזית, כלומר במוח. קולטן קניבואידי זה הוא חלבון מסוג G הנמצא על גבולות התא,(במקרה הזה התא העצבי) ונקשר לחומרים שונים, במקרה זה למולקולת THC, בקישור שמכניס ת מולקולת THC או חלקים ממנה לתוך התא וכך מאפשר ל THC או לנגזרותיו להשפיע על התא בצורות שונות. אחת הצורות בהן THC משפיע על תאים עצביים הוא בהגבר של תהליכים חשמליים שמחזקים במיוחד את התאים שנמצאים בחלק במוח הנקרא אמיגדלה ובמערכת הלימבית.

האמיגדלה

האמיגדלה אינה היחידה בחלקי המוח שאחראים לדמיון, בשל העובדה שדמיון מרוכב ממספר פעולות בין האזורים הקשורים במוח לזיכרון, תכנון ורגש. גם ההיפוקמפוס שליד גזע המוח ואחראי לזיכרון על תאיו העצביים מופעל ברמה גבוה יותר באמצעות THC.

הקולטן של THC במוח CB1, משמש כחבל שנזרק למולקולת הTHC מהתא העצבי על מנת למשוך אותה וליהנות מסגולותיה. ברגע שהמולקולה חודרת לתאים העצביים בהיפוקמפוס והאמיגדלה, היא גורמת להגברת היעילות החשמלית שבעצם משקפת את הפעילות החשמלית במוח בתופעה פיסיולוגית הנקראת "פוטנציאל פעולה".

מחקרים מדעיים – THC ודמיון מודרך

THC וסגולותיו לדמיון והמודעות – בחרנו להתמקד בסקירה של מחקרים מדעיים מהעשור האחרון שעשו שימוש בטכנולוגיה למדידת אותות חשמליים במוח, משום שעילות חשמלית מוחית ניתנת למדידה יחסית בקלות ומאפשרת לנו בקלות להבין האם ובכמה, מולקולת ה THC מגבירה את "פטנציאל הפעולה" של העברת מידע עצבי בין תאים עצביים.

המחקרים:

1) המערכת האנדוקניבואידית כמווסת של רגש, זכרון ותודעה – במחקר שהתפרסם בשנת 2017 על ידי שלושה מכוני מחקר ואוניברסיטאות ממקסיקו, בחנו צוות המחקר את האותות החשמליים המופיעים באזורים שונים של המערכת האנדוקניבואידית והתמורות שלה עם החומרים הפעילים בקנביס ובעיקר בקניבואיד THC.

המחקר מצא שהקולטן מסוג CB1 עוזר לTHC להגביר את הפעילות המוחית באזורים הקשורים לכאב, זיכרון, וחלומות והממצאים מראים על עלייה ב65% בפעילות המוחית באזורים במוח הקשורים לזיכרון ורגשות מורכבים .

2) THC בשימוש בדמיון מודרך לטיפול בפוסט טראומה – במחקר שהתפרסם בשנת 2014 והתבצע על ידי צוות מחקרי מאוניברסיטת אוטווה שבקנדה. המחקר ביקש לבדוק את ההשפעה "האולי" טיפולית שבשילוב שמן THC בטיפול בדמיון מודרך לחיילים לשעבר הסובלים מפוסט טראומה.

המחקר גילה שצריכה של שמן THC לצד טיפל בדמיון מודרך שיפרו את תהליך ההתמודדות של החולים עם התיסמונת הפוסט טראומטית שנגרמה להם בזמן שירותם הצבאי. בנוסף המחקר גילה שאצל מטופלים שעשו שימוש בשמן THC נראה שיפור ב74% בכמות הסיוטים שמהם סבלו החולים.

הסגולות שבהגברת הדמיון באמצעות THC

THC וסגולותיו לדמיון והמודעות – צריכה של קנאביס על החמר הפעיל הפסיכו אקטיבי שלו מגבירה את הדמיון והיצירתיות שבאנו, אבל הסוד האמיתי של THC בנושא הרחבת התודעה והגברת הדמיון, אנו יכולים לרתום את אותה הרחבה של התודעה והדמיון כמו בטיפול בדמיון מודרך לריפוי של גופינו ונפשנו דרך מחשבה חיובית ודמיון מודרך.

מחקרים שבדקו חולים שנעזרו בשמן THC או בזני קנאביס עתירי THC, מדווחים שצריכת הTHC עוזרת להם בתהליך הריפוי באמצעות דמיון מודרך ועוזר לחולים אשר עוברים טיפולים קונבנציונאליים להגיע לתוצאות טובות יותר מחולים שלא נעזרים בTHC או קנאביס רפואי.

THC ודמיון מודרך ל THC מספר סגולות עיקריות להרחבת הדמיון שנעות מטיפול בסרטן לטרשת נפוצה ועד לפוסט טראומה.

הסגולות של THC לדמיון:

1) משפר את האיתות העצבי באזורים במוח שאחראים על הדמיון.

2) משרה תחושת רוגע גופית ותאית המקלה על יצירת הדמיון במוח.

3) משרה תחושות אופוריה שמקלות על החולה להפעיל את הדמיון.

4) משפר את הקשב והריכוז.

5) מחזק את מערכת החיסון ומאותת לגוף שמצבו טוב.

רוב הסגולות של THC לדמיון קשורות בכך שהוא מרגיע אותנו ומכין אותנו טוב יותר לתהליך המחשבתי היוצר דמיון. רוגע ותחושה של נוחות, חשובים מאוד על מנת לגייס את הדמיון והמודעות להתגברות על מחלות ומצבים בריאותיים שונים.

לסיכום – THC ודמיון מודרך

THC וסגולותיו לדמיון והמודעות – כבר אלפי שנים שבני אדם עושים שימוש בצמח הקנביס על חומריו הפעילים, על מנת להגביר את הדמיון והרגשות, למטרות פולחן וריפוי.

כיום בזכות המדע המודרני אנו מסוגלים למפות ולתכנן את האופן שבו מולקולת THC מגבירה את הדמיון THC ודמיון מודרך.
הקשר בין דמיון להבראה ממחלה או לשיפור מצב הבריאות הוא קשר הדוק, מחקרים מדעיים רבים מראים את ההקשר שבין היכולת של החולה לדמיין את עצמו מבריא לבין הבראתו במציאות.

מחקרים מוכיחים שבין 65-86 אחוז מהחולים שנעזרים בדמיון במהלך תהליך ההבראה שלהם, זוכים לתוצאות הבראה מהירות וטובות יותר מאלו שאינם עושים שימוש בכלי הדמיון. בשל העבודה שTHC מגביר את הדמיון ומשפר את מצב הרוח, החומר הפעיל הזה משמש כתוסף מושלם לטיפול שכולל : רפואה מודרנית, THC ודמיון להרחבת התודעה להתגברות על מחלות ומצבים בריאותיים שונים.

מקורות – THC ודמיון מודרך

1) http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165017305000573?via%3Dihub

2) http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1053811905025140?via%3Dihub

3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28240187

4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24987795

5) http://plato.stanford.edu/entries/mental-imagery/perky-experiment.html

6) http://scholarworks.wmich.edu/cgi/viewcontent.cgi?referer=http://www.google.co.il/&httpsredir=1&article=3342&context=dissertations

7) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24987795

שמן קנאביס

THC ודמיון מודרך

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים