CBN – סי בי אן לשינה ותיאבון

CBN – סי בי אן לשינה ותיאבון CBN קנאבינול- המולקולה שעוזרת לנו להרגיש תיאבון ולרצות לישון

cbn
cbn

CBN – סי בי אן לשינה ותיאבון – בכתבה זו נסקור ונגלה מה הוא החומר הקיים בצמח המריחואנה "קנאבינול". נבחן את סגולותיו הרפואיות וכמה תחלואות שהוא יכול לעזור לרפא או לפחות להקל על כאב וכל שאר אי נעימות.
קנאבינול הוא קנבינואיד שאינו פסיכואקטיבי הנמצא רק בכמויות זעירות בצמח הקנאביס . כמויות פרמקולוגיות רלוונטיות של CBN נוצרות כנגזרת של טטרהידרודקנבינול THC , הפועל כמפעיל חלקי בקולטני CB1, אך בעל זיקה גבוהה יותר לקולטני CB2.
CBN – סי בי אן לשינה ותיאבון מבחינת ההרכב הכימי שלו CBN דומה יותר לCBD, גם בתכונותיהם הם דומים יותר אחד לשני מאשר  ל THC. בניגוד ל THC ל CBN אין קשר איזומרי כפול במבנה המולקולארי שלו ובנוסף הוא חסר סטריאו איזומרים בניגוד ל THC.
הדרך שבה מגיעים לפרחים עם אחוז CBN גבוה יותר היא באמצעות יישון של הפרחים בצנצנות לאורך זמן רב יותר, בדומה ליישון וויסקי ויין . בעת עישון פרחי הקנאביס אנו מקבלים עלייה בחומרים פעילים מסוימים.
לדברי חברת המעבדות STEP HILL בארה"ב  , CBN  הוא החומר הגורם להרגעה באופן הטוב ביותר ביותר מכל חומר פעיל אחר הידוע כקנבינואיד. הם טוענים כי 5mg של קנבינול שווה 10mg של דיאזפם (ואליום) במונחים של הרפיה בגוף. יש תיאוריה כי זו הסיבה שהאינדיקה על זניה עשויה לגרום לנו לעייפות משום שיש לה רמות גבוהות יותר של החומר הפעיל מסוג CBN. לכן מומלץ למי שמעוניין בצריכת קנאביס ללא תחושת עייפות להתרחק מזנים עם כמות CBN גבוה.

CBN – סי בי אן לשינה ותיאבון – צמחי קנאביס מייצרים אנזימים שהופכים את החומרים הפעילים מסוג CBGA ל"קנבינואידים הגולמיים "כמו THCA, CBDA ו- CBDA . THCA כאשר מחומם הופך ל THC.
מחקרים שנעשו הראו שלקנבינול יש מספר יתרונות טיפוליים, למשל במחקר אחד החוקרים בדקו את דפוסי האכילה של חולדות, לאחר מתן קנבינול. מה שהם מצאו היה כי עכברים שטופלו בCBN נהגו לאכול מהר יותר, אכלו יותר עבור משכי זמן ארוכים יותר. המחקר שנערך ב2012 פתח את הדלת למספר רב של מחקרים שבאו אחריו וביקשו למקד את ההבנה שלנו על הסגולות הרפואיות של החומר הפעיל מסוג CBN.

מחקר שנערך בשנת 2006 מצא כי CBN וכמה קנבינואידים אחרים מסוגלים לשלוט בצמיחה של תאים סרטניים. המחקר מצא ש CBN היה מסוגל במיוחד לשלוט על סוג של גידול ריאות בשם לואיס קרצינומה.
ישנם מחקרים רבים על סגולותיו הרפואיות של CBN ונגיע לחשובים מביניהם להבנת הנושא, אך קודם בואו נסתכל על ההגדרה של החומר על פי אגודת הרופאים האמריקאית:
CBN הוא קנבינואיד המבודד מצמח הקנאביס והוא מטבוליט של tetrahydrocannabinol (THC), עם פעילות חיסונית פוטנציאלית אנטי דלקתית. CBN נקשר ברמה הביולוגית לקנבינואידים בעיקר מסוג G- חלבון. קולטני CB2, אשר באים לידי ביטוי בעיקר במגוון רחב של תאים חיסוניים, כגון תאי T, תאי B, מקרופאגים ותאים דנדריטים, כולם חלק ממערכת החיסון שלנו ברמת המיקרו. גירוי של קולטני CB2 על ידי קנבינול CBN עשוי לגרום למוות בתאים שהוא בא איתם במגע ולעכב את הייצור של מגוון ציטוקינים או בעיברית רעלנים שהם קבוצה כללית שמדענים זיהו אשר גורמים לנזקים תוך וחוץ תאיים בגופנו וגורמים לשלל פגיעות כמו למשל סרטן. Cannabinol מפעילה זיקה מינימלית עבור קולטני CB1 ויש לו השפעה חלשה על מערכת העצבים המרכזית כלומר המוח.
הגדרה זאת בתוספת של עריכה מצידנו על מנת להנגיש את המידע ניתנת למצוא בקלות באינטרנט תחת אירגון חקר הסרטן של ארצות הברית ובאתר PUBMED.
אך אם נבקש רגע להתעכב על ההגדרה, מפתיע לראות את כמות הערכה שצוות המדענים שבחר להגדיר את CBN כפי שבחר. התיאור כולל בו בעיקר התמקדות בהסברים לסגולות הרפואיות המרכזיות של החומר הפעיל CBN בשילוב של הקדמה טכנית על תכונותיו המולקולאריות. סידורו הכימי הוא : C21H26O2

סגולותיו הרפואיות של החומר הפעיל CBN

CBN – סי בי אן לשינה ותיאבון – כעת ניגש להסתכל על סגולותיו הרפואיות של החומר הפעיל CBN ולראות לאיזה תחלואות ומפגעים אנו יכולים לרתום אותו עבורנו.
למרות שCBN לא יכול להיקשר לקולטנים היטב כשאר החומרים הפעילים THC וCBD. CBN הוא למעשה ידוע כחומר המסוגל לייצר אפקטים מרגיעים חזקים, במיוחד בשילוב עם THC. זו למעשה אחת ההשפעות הברורות ביותר של CBN ומחקר שהתבצע בארצות הברית הוכיח כי 5 מ"ג של CBN, יעיל כמו 10 מ"ג של דיאזפם(תרופת הרגעה במרשם) ותרופות הרגעה דומות אחרות. CBN גורם לנימנום ושינה.
אמנם לCBN ישנם את המאפיינים של סמי הרגעה אך CBN אינו פסיכואקטיבי, ולכן זה יכול למעשה להיות דרך יעילה לייצור תרופות ללא אפקט פסיכואקטיבי. עם זאת, הכמות של CBN בכל פרח קנאביס היא זעירה מאוד ולעיתים רחוקות עוברת את סימן 1%  לפרח , אם כי רק מינונים זעירים נדרשים בכדי שהCBN ישפיע על הגוף.

מחקרים הראו כי CBN יכול לתרום לעידוד צמיחת רקמת העצם על ידי גרימת גיוס עקיף של תאי גזע ממח העצם שמסביב לרקמת העצם. תאי גזע אלה ידועים ביכולתם להפוך לתאי דם, תאי גזע אלה יכולים גם הם להפוך לעצמות ורקמות אחרות. פוטנציאל זה עושה את הCBN לשימושי מאוד בריפוי שברים.

CBN - סי בי אן לשינה ותיאבון
CBN – סי בי אן לשינה ותיאבון

השפעה נוספת, כמעט ההפך של היכולת לייצר רקמות עצם, היא היכולת של CBN  להקטין את הייצור של תאי עור. נסביר רגע למה אנו יכולים להגיע למצב שנרצה לווסת ולהקטין את ייצור תאי העור בגופינו, למשל בחולים עם פסוריאזיס (מצב שבו התחדשות העור קורה פי 3-4 מהר יותר מהרגיל בגלל דלקת) CBN יכול להיות שימושי בסיוע לווסת את הייצור של הגוף של תאי העור. CBN גם הראה פוטנציאל בטיפול בפסוריאזיס כאשר על פי מחקר שהתפרסם בשנת 2008, יכול להיות גם דרך יעילה לטיפול בMRSA וכוויות.

CBN הוא אנטי דלקתי, אבל יש לו גם תכונות להקלה על כאב אשר יכולות לעזור לטיפול בכוויות על ידי הפעלה של קולטני TRPV2 (הידועים גם בשם high-threshold thermo-sensors). הניסויים מוכיחים שהשילוב של CBN ו CBD יכול להיות דרך יעילה בטיפול בנפגעי כוויות הן בהקלה על הכאב והן ביכולות האנטי דלקתיות הצומחות משימוש בשני החומרים הפעילים אלו.
כעת נסקור בפניכם את הסגולות העיקריות המוכחות ומגובות במחקרים מדעיים שמאשררים את האמפיריות של הנתונים שאנו נביא כעת:

1) CBN נגד גלוקומה- כשאר CBN ניתן בצורתו המזוקקת הוא ידוע כמשפר את הלחץ הפיזי בתוך העיניים וכך משפר את בריאותם של חולים בגלוקומה.

2) CBN נגד פירכוסים- מספר מחקרים שהתחילו כבר משנת 1995 הצליחו להוכיח שCBN בעל סגולות רפואיות לטיפול בפרכוסים בכך שהוא משפר את תנועת החומרים בין הסינפסות ובזכות שאר תכונות שמדענים עוד מנסים להבין.

3) CBN כמעורר תיאבון- במחקרים רבים הוכח כCBN משפר את התיאבון בבני אדם ועכברים. CBN מפעיל קולטנים במערכת העצבים שמעוררים תהליכים הגורמים לתחושת תיאבון.

4) CBN נגד דלקות- לCBN יש השפעות נוגדות דלקת, דבר המצביע על כך שהוא יכול לסייע בטיפול במחלות דלקתיות כמו טרשת נפוצה, דלקת מפרקים שגרונית, סוכרת, אסתמה אלרגית ומחלת קרוהן.

5) CBN משכך כאבים- CBN הראה יעילות בהפחתת הרגישות לכאב על ידי גירוי של פפטיד הקשור לגידולי קלציטיצין מהעצבים הסנסוריים. תגובה זו של הקלה בכאב מבוצעת מבלי להשפיע על הקולטנים CB1 ו- CB2, דבר המצביע על כך ש- CNB יכול לבוא לידי שימוש לצד CBD, אשר מקל על כאב באמצעות הפעלת קולטני CB1 ו- CB2, ובכך מספק הקלה חזקה יותר לכאב.

6) CBN נגד בקטריות- מחקרים רבים מצאו את CBN כיעיל נגד מספר של בקטריות כמו בקטריית MRSA שהינה מסכנת חיים וחסינה לטיפול אנטי בקטריאלי תרופתי.

7) CBN כמעודד שינה- כפי שכבר ציינו להנ"ל CBN הינו חומר שגורם "לישנוניות" ברמה הפיסית וההכרתית, מחקרים רבים כיום מנסים להתמקד ברתימה של הסגולות הרפואיות של CBN לתחום ההרדמה ברפואה המודרנית.

8) CBN לגידול תאי עצם- CBN כפי שציינו כבר מצוין לטיפול במחלות בעצמות ומעודד צמיחת תאי עצם וכך בחידוש רקמות עצם בגופנו לפי הנצרך.
מחקרים רבים כיום מכוונים על סגולה זאת של CBN במטרה למצוא פיתרון חד משמעי וכללי לכל מחלות העצם שהגוף האנושי יכול לסבול מהם.

CBN – סי בי אן לשינה ותיאבון – כפי שציינו לCBN ישנם סגולות רבות שהעיקריות ביניהן שאנו רותמים כיום לצרכים רפואיים הם: עוררות תיאבון והרדמה או, לשינה.
בשל היכולות של CBN במספר חזיתות שונות כמו בכך שהוא מקל על מערכת העצבים ועוזר בשחרור חלבונים, פפטידים ושאר חומרים שמעודדים שינה ותיאבון בגוף האדם.

http://www.chemspider.com/Chemical-Structure.2447.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22543671

http://www.steephill.com/blogs/34/Cannabinol-(CBD):-A-Sleeping-Synergy
http://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/source/NCIt

http://www.medicinenet.com/mrsa_infection/article.htm
http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00213-012-2697-x
http://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/np8002673
http://www.jneurosci.org/content/22/11/4720.long
http://www.jstage.jst.go.jp/article/cpb1958/43/2/43_2_335/_pdf
http://scholar.google.com/scholar_lookup?title=Structure%20of%20a%20cannabinoid%20receptor%20and%20functional%20expression%20of%20the%20cloned%20cDNA&author=LA.%20Matsuda&author=SJ.%20Lolait&author=MJ.%20Brownstein&author=AC.%20Young&author=TI.%20Bonner&journal=Nature&volume=346&pages=561-564&publication_year=1990
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17828291?dopt=Abstract

CBN – סי בי אן לשינה ותיאבון

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים