תזונה מותאמת אישית – תזונה מותאמת אישית לפי סוגי תזונה שונים

ייעוץ והדרכה לחולים

תזונה מותאמת אישית לפי סוגי תזונה שונים ולפי קבוצות

הקדמה – תזונה מותאמת אישית

תזונה מותאמת אישית – אחד הדברים החשובים לאלו שמבקשים לרדת במשקל או לעשות התאמה כזאת או אחרת לתפריט התזונתי שלהם, הוא לבחור בסוג התזונה הנכון להם ולבחון את אותה שיטה לאורך השבועות הראשונים, אנשים רבים מסרבים להאמין שכמו רפואה מותאמת אישית גם תזונה צריכה להיות מותאמת אישית ועל כמה וכמה אם מדובר בתזונה לאדם המתמודד עם מחלה כרונית כלשהיא.

תזונה מותאמת אישית, הינה תחום מחקרי מרתק וחדש לגמרי אשר יכולה להחשב לגאווה ישראלית, והתגלה על ידי מדעני מכון וייצמן, פרופ' ערן סגל וד"ר ערן אלינב, ועדיין נמצא בתהליכי מחקר, המחקרים שפרסמו השניים במהלך השנים, העלו ממצאים פורצי דרך בתחום התזונה המותאמת אישית אשר מתחילים להסביר את אחת השאלות המאתגרות ביותר:

מדוע אחדים נאבקים להוריד ממשקל גופם בעוד אחרים, שאוכלים את אותו המזון, נותרים רזים וחטובים?

במחקרים אלה הועלתה ההשערה שייתכן וכל אדם מגיב אחרת לאותו סוג מזון עקב הבדלים בהרכב המיקרוביום (כלל אוכלוסיית החיידקים המאכלסים את המעי, החיידקים ה'טובים' וה'רעים'), ולכן כל אדם זקוק להנחיות תזונתיות אינדיבידואליות ולא להנחיות אוניברסליות, המחקר נמשך כבר מספר שנים והמידע על ההשפעה ההדדית, בין חיידקים לבני אדם, הולך וגדל.

היסטוריה – תזונה מותאמת אישית

תזונה מותאמת אישית – עד לפני זמן לא רב, התנהלו חייהם של האנשים ללא מידע רב מאמצעי התקשורת, ללא תרופות יקרות, ללא דיאטות אופנתיות וללא שפים ידוענים האומרים להם מה כדאי להם לאכול, במקום זאת, הם הסתמכו על האינטואיציה שלהם.

הם פשוט ידעו מה לאכול ואיך להכין את מזונם. הם לא הלכו לחדר כושר כדי לבצע פעילות גופנית, הם פשוט היו פעילים גופנית.

לא היו להם קריירות מתוחכמות. הם פשוט עבדו, הם לא פירשו את הצרכים האנושיים בצורה מתוחכמת כל כך. הם פשוט חיו בהרמוניה עם עונות השנה ועם הסביבה.

הם אכלו תוצרת חקלאית מקומית ומזונות שסיפקו להם את הרכיבים התזונתיים החיוניים לחיים, עולם התזונה הפך מורכב בצורה שלא תיאמן. תזונה היא המדע היחיד שבו שני אנשים יכולים להוכיח שתי תיאוריות שונות המנוגדות בתכלית זו לזו.

כל המדענים מסכימים על כך שמהירות האור היא כ-300 מיליון מטרים לשנייה, שכוח המשיכה פועל בין כל החומרים ושמים עשויים משני שלישים מימן ושליש חמצן.

אם כן, כיצד זה ייתכן שמומחה אחד יכול להוכיח שמוצרי חלב הם מרכיב חיוני בתפריט שלנו, ואילו מומחה אחר יכול להוכיח שהם מזיקים לבריאותנו?

כיצד זה ייתכן שמומחה אחד טוען שבשר חיוני לבריאות האדם, ואילו מומחה אחר טוען שהוא אינו חיוני ואף מזיק?

הממתיקים המלאכותיים תזונה מותאמת אישית

תזונה מותאמת אישית – המחקר בתזונה מותאמת אישית החל את דרכו בתחום הממתיקים המלאכותיים.

הממתיקים אלה נמצאים בשימוש כבר יותר ממאה שנה ומטרתם לספק את הטעם המתוק במזון ללא תוספת קלורית, הפופולאריות של ממתיקים אלה רבה מאוד, בעיקר בזכות מחירם הנמוך ומחקרים שתומכים בתרומתם להרזיה ולנרמול רמות הסוכר.

יחד עם זאת, תוצאות מחקרים אחרים הראו מסקנות הפוכות- 60% מצרכני הממתיקים המלאכותיים נמצאים בהשמנה ובעלי סיכון גבוה יותר לסוכרת סוג 2, למרות מידע סותר זה, אישר ארגון המזון והתרופות האמריקאי, ה- FDA, שישה סוגים של ממתיקים מלאכותיים בארה"ב.

אחת השאלות עליהן המחקר בתזונה מותאמת אישית בא לענות היא האם חיידקי המעי מעורבים בתופעה זו, בה אנשים שונים מגיבים אחרת לממתיקים מלאכותיים, ההשערה הייתה שבתגובה לחשיפת חיידקי המעי לממתיקים המלאכותיים הם מפרישים חומרי דלקת שמגבירים עלייה של סוכר בדם.

המחקר נעשה תחילה על עכברים ולאחר מכן גם על בני אדם והממצאים הראו כי לשימוש בממתיקים מלאכותיים, במינונים המאושרים על ידי ה- FDA, היה קשר ישיר ומובהק להתפתחות אי סבילות לגלוקוז.

אי סבילות זו הינה הסמן הראשון להתפתחות סוכרת סוג 2, השמנה ופרמטרים נוספים של התסמונת המטבולית וכל זאת עקב שינויים משמעותיים בהרכב ובתפקוד אוכלוסיית חיידקי המעי, חשוב לציין שהמדענים גילו שתי אוכלוסיות שונות של חיידקי מעי בבני-אדם – אוכלוסייה אחת שהגבירה את אי-הסבילות לגלוקוז לאחר צריכת ממתיקים, ואוכלוסייה שנייה שלא השפיעה על רמות הסוכר בשום צורה.

לפיכך הגיעו למסקנה כי תזונה מותאמת אישית חשובה במיוחד לבריאותנו וכי יש צורך בבחינה מחודשת של הצריכה המאסיבית של חומרים אלה מכיוון שהם בעצם עלולים לתרום להתפתחות המחלות שאותן הן נועדו למנוע מלכתחילה.

סוגי תזונה ודיאטה אישית שונים

תזונה מותאמת אישית – ישנם מספר סוגי תזונה מותאמת אישית שהיינו רוצים לסקור ביחד על מנת שנוכל ביחד לקבל יותר מושג על הנושא ואולי להבין איזו תזונה יכולה להתאים לנו, אבל בעיקר נזכה להבין כמה שונים אנחנו אחד מהשני במיוחד במה שמתאים לכל אחד מאיתנו מבחינה תזונתית.

פלאו

תזונה מותאמת אישית – פלאו הוא אורח חיים תזונתי המנסה לחקות ולהתקרב ככל שניתן לאכילת מזונות האדם הקדמון טרם המהפכה החקלאית, כלומר בתקופה הפלאוליתית.

הרעיון מאוחרי דיאטה זו הוא תפיסה כי המזון הנאכל על ידי האדם הקדמון תואם יותר טוב את האורגניזם האנושי, מאשר מזון מהתקופה המודרנית.

התזונה הפלאוליתית נמצאה מוצלחת במיוחד אצל מבוגרים המתקשים להיפטר משומן עודף ואשר יש להם קושי כלשהוא בפירוק מולקולות חלב אשר גורמות לתופעות לא רצויות כמו פצעים כרוניים ועוד.

התזונה הזאת מתאימה יותר לאנשים פעילים מאוד במימד הפיזי, אשר נוטים להתאמן ולשרוף הרבה קלוריות באופן של ממוצע יום יומי.

דיאטת קטו

תזונה מותאמת אישית – דיאטה קטוגנית היא דיאטה הגורמת לקיטוזיס, מנגנון מטבולי בו רוב תאי הגוף מפיקים אנרגיה משריפת שומן במקום שריפת גלוקוז בכדי לגרום לקיטוזיס מופחתת משמעותית צריכת הפחמימות עד לכילוי מאגרי הגליקוגן בכבד, אז מתחיל הכבד לייצר גופי קיטון מחומצות שומן שמקורן בתאי השומן או במערכת העיכול.

דרך נפוצה לגרום לקיטוזיס היא לצום כ 24–36 שעות, במהלך השהות בקיטוזיס תאים שונים מסתגלים בהדרגה לשימוש בגופי הקיטון או ישירות בחומצות שומן כמקור אנרגיה, (פרט לחלק מתאי המוח שממשיכים בכל מקרה לצרוך גלוקוז המיוצר בכבד בתהליך הנקרא גלוקונאוגנזה) וכן מוגברים תהליכי אוטופאגיה.

דיאטת קטו קלאסית כוללת יחס של 4:1 בין שומן לשילוב של חלבונים ופחמימות (לכל 4 גרם שומן בדיאטה נותנים 1 גרם של חלבון ופחמימה יחד), דבר זה מושג על ידי הוצאת מזונות עתירי פחמימות מהתזונה, כגון פירות, לחם, פסטה, וסוכר לצד צריכה מרובה של מזון עתיר שומנים כמו בשר שומני וחמאה.

דיאטת קטו נחשבת מוצלחת במיוחד לצמצום התקפים אפילפטיים אצל ילדים ומבוגרים עם סיכויי הצלחה גבוהים במיוחד אצל ילדים בהשוואה לתרופות ושיטות טבעיות שונות.

תזונה נטולת שומן

תזונה מותאמת אישית – כמו כל תזונה מותאמת אישית גם תזונה נטולת שומן מאוד תלויה באדם בגנטיקה ובביולוגיה של כל אחד מאיתנו ומה שמתאים לאחד לא יתאים לשני.

אנשים מסוימים נוטים לאגור יותר שומן או לשרוף שומן באופן איטי יותר מאחרים, כיוצא מזה אנו זקוקים להתאים להם דיאטה אשר תהיה נטולת שומן כמעט לחלוטין ותתמקד בסוגי שומן בריאים וטבעיים ובעיקר מעולם הצומח ודגים.

לסיכום

תזונה מותאמת אישית – בסופו של דבר תזונה מותאמת אישית מתחלקת בהאתמה לצרכים של כל אדם או כל קבוצת אנשים עם סממנים דומים, כמו למשל אנשים שסובלים מנטייה להשמנה.

היכולת להתאים תזונה לסממנים פיסיולוגיים וצרכים שונים של בני אדם שונים, קיימת לא זמן רב, במיוחד בכל הנוגע למודעות לחשיבות שבתזונה מותאמת אישית.

חשוב מאוד להתייעץ עם רופאים ותזונאיים לפני שעושים אי אלו שינויים בהרגלי התזונה שלנו ולעשות זאת מתוך מקום של הבנה ואחרי שקיבלנו מספר רחב של דעות מאנשי מקצוע.

מקורות

– http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4428290/

– http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4667723/

– http://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-6-36

-http://newsite.personalnutrition.org/WebSite/Home.aspx

רפואה טבעית

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

תמצית החיים – סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות סדנא לריפוי עצמי ולתהליך

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי