תזונה והמערכת החיסונית

תזונה והמערכת החיסונית

תזונה והמערכת החיסונית הדרך לליבו של הגבר עוברת דרך הצלחת, ומסתבר שגם הדרך ללב המערכת החיסונית שלנו.

תזונה והמערכת החיסונית לא מעט השפעות חיוביות נרשמו במחקרים לאורך השנים לוויסות המערכת החיסונית באמצעות תוספים מבוקרים של וויטמינים ומינרלים, ולהפך נרשמו ירידות בתפקודה בשל חוסרים תזונתיים או עודפים תזונתיים כאלה ואחרים, באשר לעודפים, הם בדרך כלל אינם עודפים של וויטמינים ומינרלים, אלא עודפים של חומרים המזיקים לגוף.

המדובר בעיקר בסוכרים ובשומנים הגורמים בסופו של דבר גם להשמנת יתר, למחלות שונות בעיקר בעורקים, בלב ובכלי דם שונים. פרט לנזקים שגורמים עודפי סוכר ושומן, כגון: חסימת עורקים, שינויים באיזון לחץ הדם ושינוי במדדים רפואיים כלליים לרעה, העודפים הללו גורמים גם ובעיקר להשמנת יתר שבסופו של דבר היא אחד הגורמים להיחלשות הגוף במלחמה נגד זיהומים.

הגוף הכבד הצורך יותר אנרגיה לקיומו היום יומי, משאיר לעצמו בסופו של דבר פחות אנרגיה או במילים פשוטות יותר: פחות כח, על מנת להילחם בזיהומים ובמחוללי מחלות שונים (פתוגנים), הנושא של חוסרים תזונתיים הוא בעיקר בנושא וויטמינים ומינרלים, ואין זה מפתיע שחוסר זה קיים גם בקרב אנשים שמנים ואף שמנים מאוד, הצורכים בעיקר מזון שומני או עתיר בסוכרים ושוכחים להכניס לגוף וויטמינים ומינרליים חיוניים לתפקודו התקין.

הוויטמינים והמינרלים הם קריטיים לתפקודו התקין של הגוף.

תזונה והמערכת החיסונית רובנו מכירים מילדות שויטמין C מסייע לנו להילחם היטב בהצטננות, אך קיימים אינספור חלקים של מערכות הגוף הזקוקים ללא מעט חומרים אחרים שבלעדיהם הגוף החי לא יתפקד כגון משאבת חנקן ואשלגן, יוני ברזל ועוד אינספור ויטמינים ומינרלים שקצרה היריעה מלהכיל.

תוספים תזונתיים עשויים להיות ישירות מהטבע על ידי צריכת ירקות ופירות טריים או באמצעות תוספים מרוכזים הנמכרים ברשתות השיווק ובבתי המרקחת המספקים "בוסט" רציני ומהיר להשלמה דחופה של חוסרים קריטיים לבריאותנו.

את רוב הירקות והפירות הטריים עדיף לצרוך כך ולא לאחר בישול שהורס בדרך כלל את רובו או כולו של הערך התזונתי, אם בכל זאת נעדיף מזון רך כלאחר בישול, עדיף להשתמש בטכניקת האידוי, שלפי מחקרים משמרת לא מעט מהערכים התזונתיים.

הויטמינים והמינרלים המגיעים מן הטבע הם כאמור לא רק חיוניים לתפקוד התקין שלנו, אלא הם המפתח לדלת שמובילה לתפקוד יעיל ותקין של המערכת החיסונית, לפיתוח תרופות המונעות מחלות החל מצינון קל ועד שפעת, מחלת הסרטן ומחלות דמנטיות רבות וכלל המחלות הקיימות והחדשות.

מי היה מאמין שבמאה שלנו נגיף הקורונה, ממשפחת מחוללי מחלות בדרכי הנשימה, ישתיק וישתק עולם שלם המתקיים לאחרונה כמעט ללא טיסות, ללא תחבורה ציבורית תקינה, ללא מוסדות תרבות וחינוך ועם משק כמעט מושבת המנסה לשקם את עצמו עם אחוזי אבטלה גבוהים, אולי הכי גבוהים שנצפו בעשורים האחרונים בעולם כולו וגם בארצנו הקטנה.

מספר המתים ברמה העולמית הוא כמעט חסר תקדים, והיסטוריונים השוו אותו אולי רק לתקופת המגפה השחורה, לתקופות חשוכות של אבולה, שחפת ושאר מרעין בישין שסברנו שעם העלמותם מן העולם אנחנו בטוחים.

לצערנו, גם בחיים היום יומיים, לא רק מגיפות ענק, כלל עולמיות, מהוות סיכון על חיינו, אלא גם מחלות פחות סופרסטאריות המקבלות פחות אור זרקורים ממחלת הסרטן, הן סכנה לקיומנו, גם מחלות שאינן גורמות חלילה למוות מיידי או מהיר, עלולות לשבש את מהלך חיינו התקין באופן כזה שהחיים אינם חיים תקינים ונורמליים, החוקרים מנסים לאורך השנים להתמקד גם במחלות הללו ולהביא מזור ותרופה או לפחות מניעה.

דוגמא אחת כזו ידועה מהשנים האחרונות.

תזונה והמערכת החיסונית – החל משנת 2017, העלתה פרופסור רות גביזון, חוקרת מח מבית החולים הדסה, את המודעות לשכיחות של מחלת האלצהיימר הקשה באוכלוסיית העולם ובישראל ואת הצורך לפתח תרופה מונעת לפחות בהתחלה, אם לא תרופה טיפולית, במחלה שהיא לא פחות נפוצה ולא פחות נוראית מכל מחלה ממאירה אחרת.

כיום חיים רק בישראל כ120.000 חולי אלצהיימר ובשנים הקרובות באם לא יימצא טיפול מונע המספרים צפויים לעלות בצורה דרסטית, הצוות של פרופסור גביזון עמל על פיתוח ושימוש במיצוי שמן רימונים המכיל חומצה פוניסית שהיא חומר אנטי מחמן חזק ביותר שעשוי למנוע אלצהיימר בקרב צעירים הנמצאים בקבוצת סיכון לפתח את המחלה.

מלבד שמן רימונים קיימים בימינו מספר מזונות שזכו לכינוי "מזונות על", שידועה השפעתם החיובית על גופנו ויכולתם למנוע ואף לרפא מחלות בין קלות בין קשות יותר, כשהמדובר בעיקר במזונות המכילים חומרים נוגדי חמצון הם ה"אנטי אוקסידנטים" המסייעים במלחמה של הגוף בזיהומים ובמחוללי מחלות שונים.

שני מזונות פופולריים שזכו לעדנה מחודשת בעיקר בתקופה זו שהתפרץ נגיף הקורונה (covid19) הם הכורכום והג'ינג'ר, הג'ינג'ר מוכר כנוגד דלקות ואף כמסייע חשוב במניעת מחלת הסרטן ומחלות ממאירות דומות.

הג'ינג'ר הוא בעצם ה"עזרה הראשונה" של הטבע. הג'נג'רולים שהוא מכיל, שהם שמנים אתריים ותרכובות פנוליות חריפות, עושים את העבודה, בין היתר הג'ינג'ר הוא גם מקור טוב לויטמינים E,C, A   וגם B   קומפלקס.  הג'ינג'ר מכיל כמות לא מבוטלת של מינרלים: נתרן, מגנזיום, סיליקון, אשלגן, ברזל, אבץ ואפילו סידן.

למניעת דלקות מומלץ לצרוך חליטה של השורש היבש או לצרוך אותו כשמן, הכורכום מכיל גורם פעיל וחזק של כורכומין. כעת בתקופת הקורונה לא מעט אנשים צורכים לאורך כל היום כולו את הכורכום מהול במים, הכורכום מכיל נוגדי חמצון לא מעטים, חזקים ומגוונים, ביניהם: סלניום, וויטמין C וגם E, נוגדי החמצון מסייעים כנגד תחלואים רבים: בדחיית ובהאטת קצב ההזדקנות, במניעת שברים למולקולות אורגניות חיוניות ולניקוי מערכת הדם וכלי הדם.

הכורכום מסייע בין היתר בניקוי יעיל של רעלים מהכבד, שהינו האיבר הפנימי הגדול ביותר ושיש לו תפקידים קריטיים בגוף החי: פירוק שומנים ורעלים, ייצור חלבוני קרישת דם וייצוב רמות הסוכר בדם, בימים אלה נפוצה השמועה הכלל לא מאומתת כי לעיסת זרעי לבונה סייעו במלחמה של הנדבקים בנגיף הקורונה ועזרה להם להחלים.

אולי מדובר ב"פייק ניוז" אך מאות בשנים, עוד מימי היות הלבונה אחד מסממני הקטורת בבית המקדש, נודעו לה סגולות רפואיות גדולות בלחימה בזיהומים, הלבונה מפורסמת בעיקר בהודו כתרופה צמחית הנוגדת דלקות.

כפי שציינו, הלבונה שימשה עוד מימים ימימה לצרכי קטורת בשל ריחה הטוב עוד בימי בית המקדש הראשון והשני, גם במסורת שאינה יהודית שימשה הלבונה בטקסים דתיים ורוחניים, בין יתרונותיה הרבים, הלבונה ידועה גם כעוצרת דימומים ומסייעת בשיקום טוב של רקמות עור.

הלבונה אף מוכרת כמווסתת תופעות רגשיות כגון דכאון וכעס, יתרונותיה של הלבונה טמונים ככל הניראה בכמותם הגדולה של הדיטרפנים שמצויים בה, הדיטרפנים הינם תרכובות המורכבות במכ-20 פחמנים שידועות כבעלות סגולות רפואיות רבות.

הצ'יה היא המרווה ההיספאנית Salavia Hispanic היא  בעצם צמח מנטה ממשפחת השפתניים שמוצאו בעיקר ממרכז מקסיקו ומגואטמלה. היא פחות מוכרת אולי מהג'ינג'ר והכורכום, הצ'יה מלאה בסגולות רפואיות, והיא מהווה מקור מעולה למגוון של חומרים מזינים החיוניים לצרכי הגוף, כגון: חלבון, סידן ומינרלים כזרחן, אבץ, אשלגן, ברזל, מגנזיום, נחושת וכן ויטמינים שונים  (B1,B2,B3)B, אומגה 3, אומגה 6, סיבים תזונתיים ועוד.

בשל ערכה התזונתי הגדול הצ'יה נחשבת למעשה בקרב יודעי דבר,  למזון "הבריא ביותר על פני כדור הארץ", בפרט ללב ולמוח, המונע מחלות כגון מחלת הסרטן ומחלות מורכבות אחרות, פירוש השם צ'יאה בשפת המאיה הינו "כח" ובשפות אחרות מהמילה  Chianשפירושו "שמן", שהוא עיקר סודה של הצ'יה שכן שמן המופק מזרעי הצ'יה הוא עיקר סגולותיה הרפואיות, כיום הצ'יה מגודלת באופן מסחרי בעיקר בשל זרעיה המשמשים כמזון בעל הרכב חיוני ונדיר עם הרכב קלורי קטן יחסית, הצ'יה מופצת בזרעים שבמגע עם נוזל כגון מים או מיצי הקיבה הופכים לג'ל ניתנים לשילוב בדרכים רבות ומגוונות במיני מאפה שונים, בריבות ביוגורטים, בסלטים, בשייקים, בדייסות ועוד.

בין כלל יתרונות הצ'יה נוכל למצוא:

תזונה והמערכת החיסונית – נוגדי חמצון אנטי אוקסידנטים: זרעי הצ'יה עשירים בנוגדי חמצון (אנטי-אוקסידנטים) הנלחמים ברדיקלים החופשיים, נלחמים בזיהומים ומונעים הזדקנות, ירידה במשקל וסיוע בעיכול: הצ'יה היא דגן מלא (שילוב של פחמימה עם חלבון) הידוע כגורם לתחושת שובע ומאזן את רמות הסוכר בגוף.

הקטנת הסיכוי למחלות לב ולמחלת הסוכרת: השילוב המנצח של סיבים, פרוטאין ואומגה 3 מסייע בהפחתת כמות הטריגליצרידים (שומנים) בדם, מגביר את רמת הכולסטרול הטוב ובכך מסייע במניעת מחלות לב, כלי דם וסוכרת.

ניקוי של רעלים מהגוף: חומצות השומן הרבות המצויות בזרעי הצ'יה מאיצות את חילוף החומרים בגוף ובכך מסייעות להפחתת כמות השומנים והסוכרים המצטברות בו.

מערכת החיסון: הצ'יה הינה מקור חשוב לאומגה 3 כאשר חומצות שומן מסוג אומגה 3 מסייעות למשיכת תאים של מערכת החיסון לאזורים נזקקים בגוף, כגון אזורי כאב ופציעות וכן מסייעות בהרגעת התגובה הדלקתית של הגוף. בגופנו מיוצרות מעט מאוד חומצות כאלה.

אנרגיה זמינה: זרעי הצ'יה הם קלי משקל ומהווים מקור לאנרגיה זמינה לגוף לטווח ארוך.

ספיגה של סידן ומניעת תופעות גיל המעבר: זרעי הצ'יה מאפשרים ספיגה של סידן וזאת בשל הנוכחות של המינרל "בורון" המאפשר ספיגה יעילה וניצול יעיל של הסידן בגוף. בנוסף, הבורון משתתף בחילוף החומרים של האסטרוגן בגוף ובכך מקטין את תופעות גיל המעבר (מנופאוזה) כגון גלי חום וכדומה.

קוסמטיקה: משווקת בעיקר בתרחיץ המעשיר את העור בלחויות ובחומצות שומן הנחוצות להחלקתו.

בשנים האחרונות לאור היכרות עם כל היתרונות הבריאותיים של הצמחים ומזונות העל שציינו, הצלחנו לפתח את מוצר הפלא "חמשת השמנים", המוצר האדיר מכיל בתוכו שילוב מושלם בין אומגה 6 לאומגה 3, וכן את כל המרכיבים הנחוצים לכל אדם לצורך קיום בריאות גופנית איתנה ולחיזוק המערכת החיסונית.

כידוע נפש בריאה בגוף בריא ולפיכך גם ההשלכה על המצב הכללי משתפרת באופן ניכר, "חמשת השמנים" האגדי מכיל בתוכו שילוב של שמנים: ג'ינג'ר, כורכום, צ'יה, רימונים ושמן המפ שסגולותיו מרקיעות שחקים בעיקר במלחמה נגד מחלות המוגדרות היום כ"חשוכות מרפא" כגון מחלת הסרטן.

השילוב המנצח של חמשת השמנים נחוץ לנו לא רק לקיום בעיתות מגיפה ושפעות, אלא לקיום תקין של גופנו במהלך כל העונות, כל העיתים לאורך החיים, עד 120.

שמן קנאביס

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות –  סדנא לריפוי עצמי ולתהליך מיצוי צמחים.

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים