תאורה לגידול ביתי

ייעוץ והדרכה לחולים

תאורה לגידול ביתי – תאורה לגידול פנים

תאורה לגידול ביתי – תאורה לגידול פנים – הקדמה

תאורה לגידול ביתי
תאורה לגידול ביתי

תאורה לגידול ביתי – ההיסטוריה של פיתוח טכנולוגיות תאורה מלאכותית נעה בשלושה מסלולים שונים.
הראשונה הייתה נורת להט, אשר אופיינה לאחר המצאת “נורת הליבון” של אדיסון.
שנייה הייתה “תאורת קשת”, אשר מצאה את דריכת רגלה בעולם על ידי הפיכתה לבחירה הפופולארית עבור תאורת הרחוב באירופה ואמריקה.
שלישית היו מנורות הפריקה אשר פותחו בתחילת דרכן באמצעות אדי כספית בסוף המאה ה-19.

מחקר של תאורה לגידול צמחים

התיעוד הראשון לניסיון במחקר של תאורה לגידול צמחים היה בשנת 1860, כאשר שני חוקרים צרפתיים בהזדמנויות שונות (Mangon 1861 ו-Prilleux1869) ניסו לחקות את אור השמש באמצעות תאורה מלאכותית, אך השורה התחתונה של המחקרים הללו הייתה חוסר יעילות ממשית בהשוואה לכמות האנרגיה והכסף המושקע בהארה לשם גידול הצמחים.

מאז ועד לשנים האחרונות השימוש במנורות לא גדל כפי שהיינו מצפים, בעיקר בשל שיקולי עלות מול תועלת אשר הייתה נמוכה ולא כדאית.
עבור מרבית האנשים אור השמש הנפלא עדיין היווה את האלטרנטיבה העדיפה לגידול הצמחים. כיום השימוש במנורות גידול לצמחים שכיח בקרב אנשי מקצוע רבים כמו: חקלאים, מגדלים ביתיים, חממות הידרופוניות, מערכי גידול פנימיים, מנביטים ועוד, וזאת הודות לעובדה שההתקדמות הטכנולוגית המהירה של זמננו מייעלת ומשפרת את אפקטיביות המנורות לגידול צמחים שונים.

חשיבות הכנסת מנורות הגידול לשימוש נרחב אף יותר נובעת בראש ובראשונה מהעצמאות שהן מקנות למגדלים. למשל, מפעלי גידול הידרופונים מצליחים לייצר 13 מחזורי גידול של חסה בשנה, ללא תלות בעונות השנה, ללא חשיפה לתנאי מזג אויר קיצוניים, ללא עננים, מזיקים או בזבוז משאבים, כאשר כל זאת לא היה מתאפשר לולא הייתה זמינה תאורת גידול אפקטיבית שמעניקה לצמחים את האור הנחוץ להם בעלות כדאית ומשתלמת שתאפשר תמורה עסקית.

תאורה לגידול ביתי
תאורה לגידול ביתי

גידול קנביס עם תאורת מנורות

תאורה לגידול ביתי – כאשר חקלאי מקצועי שמבין עניין מגיע לבחון תאורת גידול הוא קודם כל לוקח בחשבון שני פרמטרים מרכזיים: את היעילות והספקטרום של גופי התאורה, או במילים אחרות – עוצמת ההארה שהמנורות מספקות ביחס לכמות האנרגיה שנדרשת להפעילן בשילוב עם הספקטרום שהן מפיקות.

שני הגורמים האלה הם שמניעים את כלל הפעולות שהצמח עושה ולכן הטכנולוגיה שתציע את היתרון הגדול ביותר מהבחינות הללו צפויה למצוא את עצמה בראש הערימה האבולוציונית של מנורות הגידול מסבה אושר רב למגדלים המשתמשים בה. מעבר לפרמטרים של העוצמה והספקטרום, ישנן נקודות נוספות שיש לקחת בחשבון כמו עלויות ייצור, משאבים, הפעלה, אורך חיים ועוד. ישנם מספר נקודות שכדאי לעבור עליהן בנוגע לגידול קנאביס, על מנת שנוכל להבין היטב, מה עלינו לעשות על מנת לספק צמחי הקנאביס שלנו את התאורה המתאימה ביותר.

לצמחי קנאביס יש שני שלבי חיים:

1) שלב הצמח – שתיל או שיבוט מוביל שלב הצומח 18-24 שעות של אור ביום (בתוך הבית) הקנאביס גדל רק באזור הגבעולים והעלים

2) פריחה – פריחה (באדינג) שלב הקציר 12 שעות של תאורה רצופה כל יום (ימים קצרים) הקנאביס מתחיל לגדל פרחים / ניצנים

תאורה לגידול ביתי – השלב הראשון, "הצמחי" מתחיל כאשר הצמחים הראשונים נובטים, בתחילת חייהם.
רוב המגדלים בשטח מקורה נוהגים לתת לקנאביס שלהם, 18-24 שעות של אור ביום במהלך השלב הצמחי.
מספר השעות המדויק הדרוש לשמירה על הצמח בשלב הצומח תלוי בלחץ, אך 18 שעות ביום ישמרו בעיקרון על כל צמחי הקנאביס בשלב הצמחי. מגדלים שמגדלים בחוץ נוהגים לשתול את הזרעים שלהם באביב כאשר הימים הם יותר טבעי. בטבע, זרעי הקנאביס נובטים באופן טבעי באביב.
בשלב הריחה כמות השעות יורדת ל12 שעות תאורה ביום.

תאורה לגידול ביתי – ישנם 3 שיטות עיקריות של גידול קנאביס באמצעות אורות. יש הרבה אפשרויות לגדל קנאביס בתוך הבית אבל בסופו של דבר הם מצטמצמים ל-3 סוגים עיקריים:

1) אורות פלורסנט לגידול
אורות פלורסנט קומפקטי (CFLs)
אורות T5 לגדול (וצינורות ניאון אחרים)

היתרונות של Fluorescents

זול לקנות
הם לא משתמשים בהרבה חשמל או מפיצים הרבה חום, אלא אם כן יש הרבה מהם ארוזים יחד בחלל קטן
ספקטרום אור גדול לגידול הקנאביס מאז האורות יכולים להישמר בבטחה רק כמה סנטימטרים מן הצמחים, הם בחירה טובה עבור רווחים קצרים

אורות פלורסנט הוא אחד מסוגי האורות הטובים ביותר עבור גידול: שיבוטים, שתילים וצמחים צעירים. אורות גדולים יש לשמור הרחק מצמחים צעירים בכדי למנוע את שריפתם, אשר בסופו של דבר מבזבז הרבה אור ואנרגיה. באמצעות אורות קטנים יותר כמו פלורסנט בעוד זמן צמיחת הצמחים הוא עדיין קצר, אתם יכולים לחסוך לא מעט כסף על חשמל במהלך אותם שבועות ראשונים לעומת שימוש רב באור.

חסרונות של Fluorescents

אורות פלורסנט לגדול אורות לקבל תשואות קטנות יותר וואט מאשר סוגים אחרים של אורות לגדול אם אתם משתמשים בהם בשלב הפריחה. עם אורות פלורסנט אתם יכולים לצפות ל 0.25 גרם של ניצנים עבור כל ואט של חשמל ואילו נורות HPS נוטים לספק 2-4 פעמים יותר תשואה לכל ואט של חשמל, האור של מנורות פלואורסנט אינו חודר עמוק לתוך הצמח, כך שהם מתאימים ביותר לצמחים שהוכשרו לגדול נמוך; הם אינם חזקים מספיק כדי לתמוך בצמחים גבוהים בשלב הפריחה.

2) אורות פריקה בעוצמה גבוהה (HID) לגדול תאורת Metal Halide) MH) נורות סודיום בלחץ גבוה (HPS) נורות קרמיקה מתכת הליד (CMH, LEC)

יתרונות אורות HID

HIDs – הם סוג יעיל ביותר של לגדול אור (מקבל את התשואות הגבוהות ביותר / ואט). מכל HIDs, HPS לגדול האורות הם היעילים ביותר ומציגים את התוצאות הטובות ביותר עבור שלב הפריחה. בעת שימוש באורות HPS לגדול בשלב הפריחה, אתה יכול לצפות לקציר ביחס של 0.5-1 גרם / לואט. אורות HID הם פשוטים לשימוש כי אין צורך להתאים את האורות כל הזמן (כמו בנורות פלורסנט).

חסרונות אורות HID

נורות HID מייצרים הרבה חום. בגלל הפקת חום מרוכזת, אתה כמעט תמיד רוצה לשים את הנורה בתוך מכסה המנוע וגם לספק איזשהו אמצעי קירור, בכדי למנוע מהחום לפגוע בצמחים שלך, במיוחד עבור האורות הגדולים עם כוח מעל 250W.

התקנה נוספת – כתוצאה מהחום שהוזכר לעיל, רוב המגדלים משתמשים במאוורר פליטה עם צינור כדי לפרוק את החום. למרבה הצער, הסיכוי שיש להתמודד עם המאוורר ואת צינור מפחיד את מגדלי רבים משימוש בתאורת HID.

חלקים נוספים – התאמת HID פירושה עוד חלקים יותר מאשר סוגים אחרים של תאורה.  נורות פלורסנט רק מצריכים את הנורה ואת המתקן ואת. אבל רוב הגדרות HID יש לפחות נורה, מתקן, נטל חיצוני כבל נוסף אם לא לספור את מערכות פליטה לחלקים שונים.

3) מנורות LED

LED מגיעים במגוון עצום של גדלים וצורות.נורות אלו נוטות לתת את התוצאות הטובות ביותר מהשלושה.

היתרונות של מנורות LED

לנוריות LED כמעט תמיד יש קירור מובנה שדוחף חום למעלה מן הצמחים (בניגוד לנורות HID אשר החום על הצמחים שלך צריך להיות מקורר בנפרד). נוריות הLED מגיעות בגודל קטן יותר ויכולות להיות מחוברות ישירות לקיר.  אתם יכולים פשוט לחבר אותם ולהתחיל לגדל! כמה מגדלים מאמינים שנורות LED גורמות לצמח הקנאביס לייצר יותר שרף. שילוב נוריות עם נורות HPS הביא לכמה מגדלים תוצאות מצוינות, אם כי יותר בדיקות נדרשות.

חסרונות של נורות LED

למרות המנורה LED עצמו בדרך כלל פועל הרבה יותר קריר מאשר נורת HPS דומה, הם עדיין מייצרים חום בכמות גדולה כמו 300W + ייתכן שיהיה צורך במאוורר עם פליטה בכדי למנוע מחלל הגידול מלהיות חם מדי. למרות מה כמה המוכרים עשויים להגיד לך, נוריות לקבל תשואות קטנות מעט לכל ואט מאשר HPS לגדול האורות בממוצע (נוריות בדרך כלל תשואה על 0.5g / ואט, אם כי כמה מגדלים מנורות לקבל תוצאות טובות יותר מאחרים!). יש עקומת למידה כשמדובר מקבל את התשואות הטובות ביותר מ LEDs שלך, בין השאר משום כל מנורה שונה ואין "סטנדרטים" ללכת על ידי עדיין. ניסיון קטן עם מנורה מסוימת יכול לשפר את התשואות שלך על ידי הרבה!

LED לגדול אורות נוטים צריך הרבה מקום בין המנורה לבין הצמחים שלך, מה שאומר שאתה צריך מקום לגדול גבוה כדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר.
זה בעצם הדבר העיקרי מחזיק אותי בחזרה מנסה נוריות יותר. לוחות LED קטנים יותר צריך להישמר 18 "או יותר משם במהלך המחצית השנייה של שלב הפריחה, כדי למנוע את שריפת האור שלך ניצנים (ניצנים ניתן לשרוף יותר מדי אור גם אם הטמפרטורה היא מגניב), וכמה הדגמים הגדולים צריכים להישמר 30 "או יותר מן הניצנים.

עבור מגדלים אשר מחפשים למסוק 1/2 1 גרם של קנאביס בחודש, נוריות עשוי להיות הבחירה הטובה ביותר שלך. בגודל זה, הם סופר נמוך על חשמל, לרוץ מגניב צריך כמעט שום תוכנית ההתקנה! הם מקבלים תשואות טובות יותר מאשר fluorescents אבל לא לרוץ כמו חם כמו HPS של wattage דומה

הערה: בעת רכישת נוריות LED, ודא שהן מכילות כמות מסוימת של אור ירוק או לבן (ספקטרום מלא). אם אתה רואה מנורת LED כי יש רק דיודות עבור אור אדום וכחול (שהיה נפוץ מאוד דגמים ישנים), לא מבין את זה! צמחים הגדלים ללא לפחות כמות קטנה של אור ירוק או לבן הם נוטים מאוד ליקויים מזין פשוט לא לגדול גם כן

תאורה לגידול ביתי
תאורה לגידול ביתי

נקודות חשובות לתאורה בגידול ביתי

תאורה לגידול ביתי – כעת נפנה לכמה נקודות חשובות הנוגעות בנושא התאורה לגידול ביתי של קנאביס:

  • טריק ידוע של מגדלים אשר כולל מניפולציה של הספקת אור לצמח על מנת לגרום לו לייצר יותר פרחים- אם במהלך הפריחה תקטין את כמות האור באופן מדוד, הצמח יצמיח יותר פרחים בעלי כמות גדולה יותר של THC, ניתן להשיג זאת על ידי כיוון הטיימר של המנורות 10 דק מוקדם יותר כל שבוע מרגע הפריחה. פעולה זאת תגרום לצמח לחשוב שהסתיו מתקרב בעקבות ההתקצרות בזמן האור ויחסוך קצת כסף מחשבון החשמל.
  • זכרו שניסיון הוא המפתח, מה שעובד עבור מגדל אחד לא יעבוד עבור האחר וזאת בשל השינויים הקיצניים בין סביבות גידול שונות ועוד משתנים רבים. יש לגייס סבלנות וידע על מנת למצוא את תצורת התאורה ששתאים לכל מגדל בהתאמה לסוג הגידולים שלו.
  • ישנן כמה דרכים בכדי לספק את האור לצמחי קנאביס כאשר אנו מעוניינים לגדל קנאביס בתוך הבית, אבל נורות LED נראות בינתיים כפיתרון הטוב ביותר עבור מגדלים עצמאיים ללא תקציב ענק.
  • לא משנה איזה סוג של אור אתה מחליט להשתמש, אם שלה LED, HID או פלורסנט, חשוב: הוא המקור העיקרי של אנרגיה סביבתית שישפיע על איכות וכמות התשואה הקנאביס שלך.

לסיכום

תאורה לגידול ביתי – ישנם עשרות טריקים קטנים המיועדים להגביר את התשואות ולשמור על עלויות הפקה, מ: ידע, מצע גידול , שינויים סביבתיים, וכמובן, תאורה. אבל אין אמת מוחלטת בנידון.
מגדלים שונים דבקים בשיטות שונות וכמו בייצור יין, כל אחד מהם נשבע שהשיטה שלו היא הטובה ביותר.
כאשר בפועל גם חברות לייצור המוני של צמחים באמצעות תאורה, עובדים באופנים שונים אך מגיעים לתוצאות דומות לפחות באופן שמקשה על להבדיל.
ישנם שלושה גישות עיקרית בנושא התאורה לגידול ביתי של קנאביס. כאשר הן נבדלות בסוג הציוד שכל אחת מהן עושה בו שימוש.
כיום ההמלצה הרווחת למגדלי קנאביס עצמאיים היא ללכת בשיטת נורות LED אשר מספקות ספקטרום נכון של אור לצד הוצאת חום מצומצמת וברת התמודדות, מחיר נוח ותחזוק לא מורכב מידי.

שנים שנורות הLED שולטות בתחום גידול הקנאביס הביתי ולא לחינם, מחקרים מדעיים של מכונים לגידול קנאביס רפואי הוכיחו שהשיטה לגידול קנאביס באמצעות תאורת LED, מצריכה פחות אנרגיה ובנוסף מאפשרת למגדלים לשאר ביתר דיוק את הקציר שהם צפויים לקטוף מהיבול שלהם.

מקורות

1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28618783

2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28072773

3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29438068

4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30061905

5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29806193

6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23573022

7) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30210181

8) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28980183

9) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=indoor+agriculture+light++cannabis

10) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23573021

11) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19522814

12) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23572895

תאורה לגידול ביתי
Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

תמצית החיים – סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות סדנא לריפוי עצמי ולתהליך

קרא עוד »
הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי