שמן THC

שמן THC – שמן טי אייץ סי

שמן THC שמן טי אייץ סי מיהו וממה הוא עשוי

שמן THC
שמן THC

שמן  THC שמן THC או בשמו השני, "שמן קנאביס" הוא שמן המופק מפרחי צמח הקנאביס, ובעל ערך גבוה של החומר הפעיל העיקרי בצמח הקנאביס ה-THC.

THC הוא אחד מ 113 חומרים פעילים ייחודיים לצמח הקנאביס אשר זוהו ומופו על ידי הקהילה המדעית, שהן מולקולות אורגניות. השימוש של שמן קנאביס לצרכי טקסים דתיים ואפילו לשימוש רפואי, מתוארכים לכ 2200 שנה לפנה"ס. חפירות ארכיאולוגיות גילו שיירים של שמן קנביס במתחמי קבורה של מנהיגים מסין ועד סיביר. במומיה הסיבירית שהתגלתה לפני פחות מעשור, נמצאו שאריות של זרעי קנאביס שחוקרים סבורים שזאת נטלה על מנת להקל על כאביה מסרטן השד שסבלה ממנו (כפי שבדיקות רבות על גופתה הוכיחו), המומיה הסיבירית הייתה בעצם נסיכה של שבט בערבות סיביר שמתה מסרטן אשר בו טיפלה באמצעות שמן קנאביס.

thc טטראהידרוקנאבינול

thc טטראהידרוקנאבינול הוא המרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי בצמח הקנאביס.
אשר בודד לראשונה בשנת 1964, בצורתו הטהורה, על ידי הכימאים הישראליים רפאל משולם, יחיאל גאוני וחביב אדרעי במכון ויצמן למדע, דאז חלק מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

הוא נוצר בצורה סינתטית הוא נקרא באופן רשמי על ידי INN דרונאבינול. הוא זמין על ידי מרשם רופא בארצות הברית ובקנדה תחת שם המותג מרינול. עקב היותו מסווג כטרפנואיד ארומטי, ל-THC יש יכולת נמוכה מאוד להתמוסס במים, אבל יכולת טובה להתמוסס בממסים אורגניים, במיוחד שמנים וכוהל.

כמו רוב המטבוליטים המשניים שפעילים פרמקולוגית בצמחים, ההנחה היא שה-THC בקנביס מעורב בהגנה העצמית של הצמח, כנראה מפני בעלי חיים אוכלי עשב. בשנת 1990 המשיך להתקדם המחקר כאשר צוות בהנהגתה של החוקרת גב מטסודה הצהיר שהצליחה למפות את הרצפטורים שהם בעצם מורכבים משרשרת של חומצות אמינו בגבולות התא ובתוך תאים במוחם של עכברים (אשר ידועים כמצויים גם אצל בני אדם).

בנוסף לכך גם הצהיר הצוות שהצליח לשכפל את אותם רצפטורים של צמח הקנאביס. בשנים הבאות 1991 ו 1992 המשיכו תגליות בתחום לצוץ ושיתופי פעולה בין צוותי מחקר כמו זה שהיה בין צוות המחקר הישראלי של ד"ר משולם עם הצוות האמריקאי מאוניברסיטת סיינט לואיס עזר למפות ולהגדיר היטב יותר את הרצפטורים השונים במוחנו ובצמח הקנאביס ואת האופן שהם יוצרים קרים ותהליכם אחד אצל השני.

ההשפעות הפסיכואקטיביות של THC

הפעילות הפרמקולוגית של THC, הראתה שהTHC פועל כאגוניסט חלקי של הקולטנים הקנבינואידים CB1, שממוקמים ברובם במערכת העצבים המרכזית, ושל קולטני CB2 שממוקמים בעיקר בתאים של מערכת החיסון. ההשפעות הפסיכואקטיביות של THC נגרמות בעיקר על ידי הפעלת קולטני CB1 שהם קולטנים המצומדים לחלבון G, הפעלת קולטנים אלו מובילה לירידה בריכוז מולקולות ה-cAMP שמתפקדות כשליח של אותות מידע כימיים. החיבור העיקרי בין מולקולת הTHC קורה דרך המערכת האנדוקניבואידית הפרוסה לרחבי גופנו ולוקחת חלק פעיל וחיוני באינספור תהליכים פיסיולוגיים מעיכול ועוד העברת אותות חשמליים ומידע עצבי בין התאים במערכת העצבים.

סוגי מיצויים של THC 

שמן THC מעבר לשמות המוכרים כמו  שמן דאב ושמן חשיש, ישנם שני מיצויים נוספים אשר מיוצרים במעבדות, ופותחו כחלק מהמחקר המקיף לו זוכה הקנאביס מצד ענף הרפואה.
המחקר הרפואי הנושא נדחף ומתודלק בכל העת על ידי יזמים ומשקיעים פרטיים, אשר מעוניינים לקחת חלק בשוק ההולך ומתעצם של הקנביס הרפואי ברחבי בעולם.תחום שמני הTHC  או שמני הקנביס ישנם 4 צורות הכנה עיקריות:

שעוות קנאביס

1) שעוות קנאביס – השעווה המופקת מפרחי קנאביס בעלת מרקם יבש וקשיח יחסית, נהוג לכנותה ‘מתפוררת’ והיא מופקת על ידי מיצוי בגז ללא סינון.
הגימור הסופי היבש של השעווה מאפשר לשמר אותה לאורך זמן בתנאים מתאימים ולכן מועדף על פני משתמשים רבים. בדיוק כמו שעווה – תחת חום היא תהפוך לנוזלית, אך בטמפרטורת החדר ומתחת לה תישאר יבשה ויציבה.

DAB דאב

2) DAB דאב – בדיוק כמו השעווה – זהו מיצוי המופק בגז, אך להבדיל -הדאב  עובר סינון קפדני. זהו מיצוי מוצק לגמרי ובעל מרקם צמיגי אך יציב. בטמפרטורת החדר הדאב יהיה דביק, ואילו בטמפרטורות נמוכות יותר יגיע למרקם דמוי זכוכית. לכן – רבים נוהגים להקפיא אותו לפני השימוש ולהשתמש במוצרים משלימים כדוגמת מיכלי אחסון סילקוניים המונעים הידבקות שלו לפני השטח.
את שני הסוגים הללו של שמן קנאביס ניתן גם לגלגל בג’וינט, לעשן בבאנג, או לאדות באמצעות מאדה מתאים. ההשפעה של מיצויים אלו היא בגדר פסיכאדלית בשל אחוז ה- THC הגבוה, ומומלץ לשקול פעם או פעמיים את הסיטואציה ואת סדר היום שלכם למחר משום שההשפעה תהיה חזקה וממושכת.

CO2

3) שמן פחמן חמצני (CO2) – בדומה לשמן החשיש עליו הרחבנו, גם שמן קנביס זה, מופק מפרחי צמח הקנאביס באמצעות שימוש בגז ממס. ההבדל הוא שכאן, התוצר הסופי מוגדר בקהילה המדעית כ:“גז המתנהג כנוזל” – תוצר אשר ניתן להשיג באמצעות שימוש בציוד מעבדה מתקדם בלבד. ה-Sco2 מציג יכולת מיצוי מעולה, המאפשרת מיצוי ושימור של יותר חומרים פעילים מן הקנאביס. עם זאת, תהליך המיצוי האגריסיבי באמצעות פחמן דו-חמצני מוחק כמעט כל זכר לטרפנים וכלורופילים שאחראים לחלק מסגולות הצמח.

מיצוי

4) מיצוי טהור – Approved Pharmaceutical Ingredien זהו מיצוי טהור במיוחד בדרגת הזיקוק הגבוהה ביותר (מעל 96.7%). מיצוי זה פותח כחלק מהמאבק של יזמים פרטיים וממשלתיים במרדף אחר מיצוי קנאביס טהור שיזכה לאישור ה-FDA. אלו מיצויים כמעט טהורים של קנבינואיד בודד והם ניתנים לייצור אך ורק בתנאי מעבדה קפדניים, הכוללים בין היתר מיצוי ב-Sco2 במערכת סטרילית. חשוב להדגיש שהפקת מיצויים אלו דורשים אינספור אישורים ממשלתיים והשימוש העיקרי בהם הוא עבור מחקרים רפואיים ולכן, נדירים ויקרים מאוד.

ישנם גם שמני קנאביס טבעיים, למשל הג'ארס בהודו, שהוא בעצם חומר שמני דמוי שרף המופרש מגבעולי צמח הקנביס ומכיל כמות נאה של THC. עם זאת אחוז הTHC בשמני קנאביס טבעיים נמוך וזאת בשל העובדה שאנו חייבים לערב פעולה כימית (טבעית) על מנת לשחרר את הפוטנציאל של שמן הקנאביס ואת אחוזי ה THC הגבוהים.

שימוש בארץ

שמן THC  בארצנו מטופלים רבים נוהגים ומעדיפים לקבל את הקנביס שלהם בתצורה נוזלית. עם זאת – כל השמנים שניתנים בארץ למטופלים נמהלים כך או אחרת בשמן צמחי אחר על מנת לאזן את כמות ה-THC בהם לרמה הרפואית החוקית. לכן – השימוש בשמן קנביס בארץ מיועד לבליעה בלבד ולא לשימוש בסיגריה אלקטרונית או וופורייזר\ מאדה אלקטרוני.

אלה מכם שהצליחו לשים את ידיהם על שמן קנאביס איכותי וטבעי ללא תוספים, יוכלו להשתמש בוופורייזר על מנת לאדות אותו, אך אין דבר זה מומלץ שכן טמפרטורת האידוי המלאה של מיצויים מסוג זה גבוהה הרבה יותר מזו של התפרחת היבשה, וכלן גם התוצאה תהיה מספקת פחות.

בכל מקרה – השימוש בשמן קנאביס לאידוי באמצעות סיגריה אלקטרונית אינו מומלץ בכלל, שכן התא אליו נכנסים הנוזלים ייהרס מהשמן הסמיך.
בנוסף שמן הקנאביס בישראל זוכה לפופולאריות רבה בקרב קהילת הבליינים ולא רק בקרב חולים בשל ההשפעות הפסיכודאליות החזקות שלו והאופן הנוח לצרוך ולאחסן אותו.

מדינת ישראל החלה בסוף שנת 2018 להקל בחקיקה על ייצור והפקה של שמני קנאביס למגדלים שעומדים בדרישות משרד הבריאות והטיבה לקנאביס רפואי. הקלה זאת תתורגם בהתחלה לגידול בהפקת שמני הTHC והמיצויים השונים שלהם במיוחד מהסוגים שזוכים לשימוש רב לצרכים רפואיים, ימכרו למדינות כמו ארצות הברית וקנדה בהיקף של מיליארד שקל בשנה.

לסיכום

שמן THC שמן THC יכול להגיע בצורות רבות, פרשנו בפניכם את ארבעת השיטות הפופולאריות ביותר אך ישנם עוד סוגים רבים. שמן THC משמש בעיקר לשימוש פנאי כיום בישראל אך סביר להניח ששימוש זה ישתנה לאט לכיוון השימוש הרפואי ככל שנזכה לראות חקיקה מקלה על הייצור ואישורי מכיר של שמן THC.

שמן THC מביא איתו בשורה משמחת לחולי סרטן הריאות אשר לא יכולים לעשן את הקנאביס שלהם, שם נכנס שמן הקנאביס לתמונה בשל הקלות שבהוספה שלו למזון, בעיקר לעוגות אך ישנם אינספור מתכונים ברשת למאכלים שונים ומשונים שניתן להכין עם שמן THC. האגודה למלחמה בסמים ואגודות פחות ביזיוניות מדווחות על עליה בשימוש בשמן THC, אולי בשל העובדה שהשוק מבין את היתרונות שבשמן הקסום הזה.

שמן THC

שמן קנאביס

מקורות

1) http://www.asmalldoseoftoxicology.org/toxipedia/

2) http://www.alternet.org/2015/09/latest-cannabis-science-you-need-know/

3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29202510

4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28355118

5) http://www.cmcr.ucsd.edu/

6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30685656

7) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29189144

8) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30638755

שמן THC

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים