שמן שסק – סגולותיו הרפואיות של שמן שסק

סגולותיו הרפואיות של שמן שסק

שמן שסק הקדמה

שמן שסק – שמן שסק הוא שמן המופק מפרי או עלי צמח השסק (בשמו הלטיני: Eriobotrya japonica) שהוא סוג של עץ ירוק-עד, בעל עלים גדולים.

שמן שסק
שמן שסק

פרי השסק עגול, צבעו נע בין צהוב לכתום, בעל טעם מתוק-חמצמץ ורב גרעינים. הוא שייך למשפחת הוורדים שהיא משפחה גדולה שנכללים בה כ-120 סוגים ו- 3200 מינים והיא נפוצה ברוב האזורים בעולם, בפרט באזורים הממוזגים. בארץ היא מוכרת לנו בעיקר הודות לעץ השקד (שקדייה) שהפך סמל לחג ט"ו בשבט, אך היא כוללת סוגים ומיני בר רבים הנפוצים בכל חלקי הארץ.

מקור הצמח באזור דרום מזרח סין, אם כי הוא גדל גם ביפן, בברזיל ובמספר מדינות נוספות, בסך הכול עץ השסק מוכר לבני אדם כ1500 שנה וכיום קיימים 14 זנים שונים של עץ השסק.
עץ השסק יכול להגיע עד גובה של 5-10 מטר, אם כי הוא בדרך כלל קטן יותר, בסביבות 3-4 מטר. השסק גדל באשכולות, וגודלו נע בין 3-5 ס"מ בעת בשלותו. לפרי תכולת סוכר גבוהה (כ-10 אחוזים), חומצה ופקטין. בישראל פריחת השסק מתחילה בעונת הסתיו ואורכת כ 100-80 ימים.

משקלו של פרי שסק בודד הוא 50 גרם בממוצע. גלעיני השסק ועליו הצעירים רעילים במקצת, ומכילים כמויות קטנות של גליקוזידים ציאנוגניים (כולל אמיגדלין). חומרים אלה ישוחררו לגוף בעת עיכול הגלעינים. אולם טעמם המר של הגלעינים מונע לרוב את אכילתם בידי בני אדם ובכל מקרה ריכוז הרעל בגלעין הוא נמוך מכדי לגרום נזק.
מקור השם "שסק" מהשפה הארמית, והוא מופיע במספר כתבים עתיקים ביניהם התלמוד, שם התייחס ככול הנראה לפרי עץ השיזף או לפרי המדלר (medlar).

בתחילת המאה ה-20 השם אומץ לפרי השסק. שמו של השסק בערבית הוא "אסכדיניה", שיבוש של שמו הטורקי yenidünya, שמשמעותו- עולם חדש. באנגלית שמו של השסק הוא "לוקוואט" (Loquat), הלקוח משמו הסיני ב-קנטונזית.

שמן שסק – על מנת להכין שמן שסק יש לקלף את קליפת הפרי, לחתוך אותה לחתיכות קטנות, את החתיכות יש להשרות באלכוהול ולסנן בהתאם לצורך. הכנת שמן שסק ניתנת להשגה בעוד מספר שיטות כמו במעבדה באמצעות כימיקלים או באופן טבעי יותר, באמצעות השריה ארוכה.

ערך תזונתי

שמן שסק – לשמן השסק ערך תזונתי גבוה מאוד והוא מכיל עבורנו חומרים מזינים חיוניים לבריאות תקינה של גופינו, כמו : ויטמינים, חלבונים, סיבים, חומצות שומן חיוניות ועוד.

טבלת ערך תזונתי של שמן שסק ל-1 גרם:

חומר מזיןערך
מים86 מ"ג
קלוריות47 מ"ג
חלבון0.47 ג
שומן0.2 מ"ג
פחמימות12.14 מ"ג
סיבים1.7 מ"ג
סידן16 מיקרו גרם
ברזל0.28 מיקרו גרם
מגנזיום13 מיקרו גרם
זרחן27 מיקרו גרם
אשלגן266 מיקרו גרם
נתרן 1 מיקרו גרם
אבץ0.1 מיקרו גרם
ויטמין C1 מיקרו גרם
תיאמין0.2 מיקרו גרם
ריבופלבין0.4 מיקרו גרם
ניאצין0.18 מיקרו גרם

ויטמין B6

0.1 מיקרו גרם
ויטמין A76 מיקרו גרם
חומצות שומן0.01 מיקרו גרם

סגולות שמן השסק

שמן שסק
שמן שסק

שמן שסק – היתרונות הבריאותיים של שמן המופק מפרי השסק כוללים חיזוק המערכת החיסונית, מניעת בעיות עיכול, ניהול לחץ דם גבוה, מניעת סיכון לסרטן, תמיכה בבריאות הנשימה, איזון רמת הכולסטרול, חיזוק העצמות, קידום זרימת הדם, ניהול סוכרת, שמירה על איכות הראייה וטיפול בדלקות.

פרי השסק הוא פנינה נדירה שניתן ממנה להכין תכשיט מדהים עבור בריאותינו.  עקב העובדה שפרי השסק מכיל ערך תזונתי גבוה, מכאן שהשמן המופק ממנו, מכיל ריכוז גבוה יותר של חומרים חשובים לבריאותינו כמו למשל סיבים, ברזל וויטמינים.

מחקרים עדכניים מוכיחים שצריכת שמן המופק מפרי השסק באופן קבוע מועילה מאוד עבור המערכת החיסונית, העיכול, הנשימה, ואת מערכת הלב וכלי הדם שלנו. יתר על כן, פירות שסק יכולים גם להיות מקור טבעי בכדי לשמור על בריאות ותפקוד תקין של הגוף.

שמן שסק הוא מקור מצוין של ויטמין A, ויטמין B ו- C. הוא מכיל כמעט את כל הספקטרום של ויטמין B  (כמו תיאמין, פיברונגין,ריבופלבין, ניאצין, פירידוקסין, חומצות פוליות וחומצה פולית). הוא מכיל מינרלים כמו סידן, מנגן, אשלגן, זרחן, אבץ, נחושת, סלניום ופחמימות. שמן שסק מכיל גם שומנים בלתי רוויים כמו חומצות שומן אומגה 3 וחומצות שומן אומגה 6.

שמן שסק מדורג נמוך בכמות הכולסטרול והקלוריות וזאת משום שהוא בקושי מכיל שומנים. כל הערכים האלה הופכים את שמן השסק לתוסף בריאות מהרמה הגבוה ביותר שכן הוא מכיל חומרים תזונתיים, חיוניים לבריאות תקינה ואפילו לריפוי.
עקב ערכיו של שמן השסק כמו למשל חומצות השומן אומגה 3 ואומגה 6 הוא יכול לשמש כתוסף נוגד חמצון וכך להגן על גופינו מפני דלקות כרוניות ואפילו ממחלות סרטן.

שמן שסק – לשמן השסק מספר סגולות עיקריות, אשר נובעות מערכו התזונתי הגבוה:

1) שמן שסק משפר את פעילות הכבד – מחקרים מדעים הוכיחו שצריכה של שמן שסק משפרת את תפקוד הכבד, ויטמין ה B (על סוגיו השונים) שמכיל שמן השסק, עוזר לכבד בביצוע תפקידו של סינון רעלים ממחזור הדם.

2) שמן שסק נגד סרטן – מחקרים שהתפרסמו בחמשת השנים האחרונות, גילו כי תמציות שסק מועילות בטיפולים בסרטן בשל סגולות חיסון לציטוקין, שנובעות מהויטמינים והמינרלים שבשמן השסק.
שמן שסק הוא סוכן אנטי סרטני ידוע. הפקטין שבשסק שומר על לחות במעי הגס ובנוסף יכול לשמש כחומר משלשל כאשר נצרך בכמות גדולה. בדרך זו שמן שסק עוזר להגן על הממברנה הרירית במעי הגס על ידי הפחתת זמן החשיפה לחומרים רעילים אשר גורמים לסרטן במעי הגס.

3) מקור נפלא לויטמין A – שמן שסק מכיל את הכמות היומית הרצויה (וקצת מעבר) של ויטמין A שהוא חיוני לגורמים שונים ותפקודים שונים בגופינו, כמו למשל לתפקוד הראייה ולבריאות תאי העור. בנוסף ויטמין A מקדם תהליכים בגוף שמגנים על גופנו מסרטן בריאות.

4) שמן שסק לשיפור זרימת הדם – צריכה קבוע של שמן שסק משפרת את תפקוד מערכת הדם ואת הערכים החיוניים בה כמו למשל המוגלובין (החלבון שאחראי על העברת חמצן במערכת הדם). בנוסף מחקרים מדעיים הוכיחו ששמן שסק מנמיך את כמות הכולסטרול בדם בזכות הסגולה שלו לגרום לגוף לספוג פחות כולסטרול רע.

5) מגן על הגוף מנזקים נוירולוגים – מחקרים מדעיים רבים מוכיחים שלשמן השסק הסגולה להגן על גופנו מנזקים למערכת העצבים . המחקרים מצאו שצריכת שמן שסק מורידה את אפקט החמצון בתאים במערכת העצבים ההיקפית והמרכזית של הגוף.

6) מכיל מינרלים מזינים שדוחים מחלות – שמן שסק מכיל מינרלים חיוניים לגפונו כמו : מגנזיום , סידן, ברזל ועוד. צריכה קבוע של מינרלים אלו פותרת אותנו ממחלות שונות וקשות שנובעות או מעודדות לפרוץ על ידי מחסור במינרלים מזינים שונים.
מחקרים נוספים אף הוכיחו שצריכה של שמן שסק משפיע על מערכת העצבים באופן שמשפר את הזיכרון ולעיתים, הוכח ששמן שסק יכול לשמש כתרופה לתיקון פגיעות בזיכרון עקב טראומה או פגיעה פיזית קשה במוח.

7) שמן שסק נגד דלקות – ערכיו התזונתיים של שמן השסק הופכים אותו להיות תרופה אפשרית לדלקות, במיוחד בעור ובדרכי העיכול. מחקרים מוכיחים שצריכת זמן שסק מורידה את זמן הריפוי הטבעי של הגוף מדלקות, עקב ערכיו הגבוים בויטמין C וB.

8) שמן שסק למניעת סוכרת – שמן שסק הוכח כסוכן מתאים למניעת סוכרת וליפידמיה (ריבוי שומנים בדם). סוכרת נגרמת מליקויים בשיחרור קבוצה של כימיקלים טבעיים הידועים בשם פוליסכרידים אשר מסייעים להפחית את הסוכרת על ידי הגדלת ייצור אינסולין. בנוסף, מחקרים מדעים הוכיחו ששמן השסק משפר את ייצור האינסולין בלבלב, אשר אחראי על ויסות כמות הסוכר בדם.

לסיכום

שמן שסק – שמן השסק ופרי השסק ממנו הוא מיוצר, שייכים לקבוצה מכובדת של מוצרי מזון "על" אשר מכילים סגולות רבות, אשר צורת השמן רק מחדדת ומדגישה. לשמן השסק ערך תזונתי גבוה במיוחד, הוא מכיל שלושה ויטמינים חיוניים לבריאות ותפקוד תקין של הגוף, מינרלים חיוניים, חומצות שומן חיוניות וסיבים חשובים למערכת העיכול. כל אלו מאפשרים לשמן השסק להעניק לנו סגולות רפואיות רבות, משיפור הראייה, להגנה על הגוף מפני מחלות רבות, כולל מחלות סרטן.

המחקר סביב שמן השסק וסגולותיו עדיין נמצא בשלבים ראשוניים אך כן נמצא מידע רב בתחום. מחקרים שנעשו על סגולותיו של שמן השסק, מראים ששמן השסק הוא מוצר מזון חיוני לבריאותינו אשר אנו מסוגלים לגייס לטיפול וריפוי של מחלות ומצבים בריאותיים שונים.

מקורות

1)http://www.researchgate.net/publication/276169397_Antioxidant_Activity_Of_Loquat_Eriobotrya_Japonica_Lindl_Fruit_Peel_And_Pulp_Extracts_In_Stabilization_Of_Soybean_Oil_During_Storage_Conditions

2) http://www.tropicos.org/

3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4921074/

4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25648044

5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27929430

6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24395491

7) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25987992

רפואה טבעית

שמן שסק

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות –  סדנא לריפוי עצמי ולתהליך מיצוי צמחים.

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים