שמן קנאביס נגד סרטן בלבלב

ייעוץ והדרכה לחולים

שמן קנאביס נגד סרטן בלבלב

שמן קנאביס  מרכיב חיוני במלחמה בסרטן הלבלב

שמן קנאביס נגד סרטן בלבלב
שמן קנאביס נגד סרטן בלבלב

שמן קנאביס נגד סרטן בלבלב – בכתבה זאת נתמקד בסגולות הרפואיות של שמן הקנביס כנגד סרטן הלבלב. הקהילה המדעית עברה תלתה השנה(2018) לאחר פרסום מקיף של מחקר ומסקנותיו לגבי כיצד תמצית שמן הקנביס הרפואי יכולה לעזור לחולי סרטן הלבלב לחיות זמן רב יותר, כך עולה ממחקר שפורסם השנה (2018) "אם אנחנו יכולים לשחזר את ההשפעות האלה בבני אדם, שמן קנביס יכול להיות בשימוש במרפאות סרטן כמעט מיד", אומר חוקר מוביל בתחום.
בכתבה זאת ננסה לעקוב אחרי ממצאיו של אותו מחקר ומחקרים רבית אחרים שהתפרסמו בשלוש השנים האחרונות בנושא של טיפול בסרטן הלבלב באמצעות שמן הקנאביס.
מחקרים רבים שסקרנו נגעו גם לסגולות של שמן הקנביס בהקלה על הסימפטומים של טיפולים כימותרפיים והקרנות. בתי חולים רבים בעולם משתמשים בתרופות הניתנות לחולים שעוברים טיפולים כימותרפיים על מנת להקל על הסימפטומים כמו: בחילות, הורדה במשקל, ירידה במסת השריר, נדודי שינה, כאבים, התקפי כאב ועוד.
קודם נפנה להבין מה הוא הלבלב ומהוא סרטן באיבר הזה.

שמן קנאביס נגד סרטן בלבלב –
הלבלב הוא איבר ספוגי, בצורת צינור, הוא באורך של 12 ס"מ  והוא ממוקם בחלק האחורי של הבטן, מאחורי הבטן. ראש הלבלב נמצא בצד הימני של הבטן. הוא מחובר לקצה העליון של המעי הדק. הקצה הצר של הלבלב, הנקרא הזנב, משתרע לצד שמאל של הגוף. הלבלב יוצר מיצי לבלב והורמונים, כולל אינסולין וסודין. מיצי הלבלב מכילים אנזימים המסייעים לעכל מזון במעי הדק. שני אנזימים שמייצר הלבלב הם הורמונים הנדרשים בכדי לווסת את הגוף לעבוד כראוי.
מיצי הלבלב זורמים לתוך צינור הלבלב הראשי, אשר מצטרף לצינור המרה המשותף, אשר מחבר את הלבלב לכבד ואת כיס המרה ונושאת מרה למעי הדק ליד הבטן. הלבלב הוא לפיכך בלוטה מתחמת במובן הזה הוא מורכב משני רקמות האקסוקרינית והאנדוקרינית. הפונקציה האקסוקרינית של הלבלב כוללת את הסינתזה וההפרשה של מיצי הלבלב. הפונקציה האנדוקרינית היא מיליון או יותר תאים הנקראים איים סלולריים (האיים של לנגרהנס) ומגלמים את היחידות האקסוקריניות של הלבלב. מטרת התאים האלה להפריש אינסולין, אשר מסייע בשליטה על חילוף החומרים של פחמימות. תאים מסוג אלפא מפרישים גלוקגון, אשר מוסתים את פעולת האינסולין. גלוקגון נוצר בתאי אלפא שבאיי לנגרהנס שבלבלב, בסמוך לתאי בטא המייצרים אינסולין, אלא שפעולתו הפוכה לאינסולין. אם רמת הסוכר בדם פוחתת מתחת לתחום הנורמה, מיד מופרש הגלוקגון מהלבלב. אם רמת הסוכר בדם יורדת עקב מחסור במזון או כתוצאה מפעילות גופנית, מופרש עוד גלוקגון בכדי למנוע את המשך ירידת רמת הסוכר ולספק לגוף את האנרגיה הדרושה לו לפעול.


שמן קנאביס נגד סרטן בלבלב –
כעת ננסה להבין מהו סרטן הלבלב ונתחיל מהבנה של הציסטות הגורמות לגידולים בלבלב.
מהו סרטן- איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בניין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. תאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, אולם רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר באמצעות חלוקה. בדרך כלל חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם התהליך יוצא משליטה מסיבה כלשהי, ממשיכים התאים להתחלק ללא בקרה ונוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים. חלק מהגידולים נקראים ציסטות.
ציסטות הלבלב הן אוספים (בריכות) של נוזל שיכולים להיווצר בתוך הראש, הגוף והזנב של הלבלב. כמה מהציסטות על הלבלב הן ציסטות אמיתיות (ציסטות לא דלקתיות), כלומר, הן מרופדות בשכבה מיוחדת של תאים האחראים על הפרשת נוזל לתוך הציסטות. ציסטות אחרות הן pseudocysts (ציסטות דלקתיות) ואינן מכילות תאים מיוחדים. לעתים קרובות ציסטות אלה מכילות מיצי לבלב כי הם מחוברות בצינורות אל הלבלב. ציסטה בלבלב יכולה לנוע בגודל ממספר מילימטרים עד כמה סנטימטרים. ציסטות הלבלב רבות הן קטנות ושפירות ואינן מייצרות שום סימפטומים, אך חלק מהציסטות הופכות לגדולות ויכולות לגרום לסימפטומים, ואחרים הן סרטניות או טרום סרטניות. (ציסטות סרטניות הן ציסטות שפירות שיש להן פוטנציאל להפוך לסרטניות).
סוגים שונים של ציסטות מכילים סוגים שונים של נוזלים. לדוגמה, ציסטות מסוג pseudocysts מכילים אנזימי עיכול כגון עמילאז בריכוזים גבוהים לאחר התקפה של דלקת הלבלב. ציסטות mucinous מכילות ריר (נוזל חלבון) המיוצר על ידי תאים היוצרים את הציפוי הפנימי של הציסטה. הגורמים העיקריים לסרטן בלבלב הם עישון טבק ושתיית אלכוהול וגיל, כאשר רוב החולים בסרטן זה הם מעל גיל 60. סרטן בלבלב מאובחן בדרך כלל באמצעות MRI,סריקה טופוגרפית CT ואולטרה סאונד של הבטן.

שמן קנאביס נגד סרטן בלבלב – כעת נפנה לבחון את המידע המדעי בנושא שמן הקנאביס וסרטן הלבלב.
על פי נתוני המכון הלאומי לסרטן (NCI), בארה"ב, בכל שנה מאובחנים 55,440 מקרים חדשים של סרטן הלבלב. טיפולים לסוג זה של סרטן כוללים כריתה כירורגית (הסרת רקמות הנגועות בסרטן), כמו גם כימותרפיה. למרבה הצער, הפרוגנוזה נוטה להיות גרועה, עם שיעור הישרדות של 8.5 אחוזים בתוך 5 שנים מן האבחון, בהתאם לNCI.
מחקר שהתפרסם השנה על ידי חוקרים מאוניברסיטת קווין מאוניברסיטת לונדון (QMUL) מאוניברסיטת מרילנד, מאוניברסיטת קרטין בבנטלי ופרת 'שבאוסטרליה, עושים מאמצים בכדי למצוא דרך להגדלת שיעורי ההישרדות של אנשים שאובחנו עם סוג זה של סרטן.
לאחרונה, פרופ 'מרקו פלסקה – מאוניברסיטת QMUL – ועמיתיו ערכו מחקר על עכברים עם סרטן הלבלב. החוקרים ביקשו לראות האם מתן קנבידיול (CBD) – מרכיב טבעי של שמן קנאביס רפואי – לצד תרופות כימותרפיות ישפר את התוצאות לאחר הטיפול בשמן הקנאביס.
מנהל המחקר צוטט במסיבת עיתונאים השנה (2018) אומר "תוחלת החיים של חולי סרטן הלבלב בקושי השתנתה ב -40 השנים האחרונות, כי יש מעט מאוד טיפולים זמינים ", מציין פרופ 'פלסקה. "לאור שיעור ההישרדות של 5 שנים לאנשים עם סרטן הלבלב יש צורך דחוף בגילוי טיפולים חדשים ובאסטרטגיות טיפוליות", הוא מדגיש. ממצאי צוות המחקר מדווחים בכתב העת המפורסם  העוסק בנושא מחלות הסרטן Oncogene. החוקרים טיפלו בעברים באמצעות שמן CBD לצד תרופה כימותרפית טיפוסית, הנקראת "Gemcitabine". החוקרים מצאו כי לאחר טיפול משולב זה, העברים שרדו כמעט פי שלוש יותר מקבוצת הביקורת, אשר טופלו רק בכימותרפיה באמצעות התרופה Gemcitabine. "זוהי תוצאה יוצאת דופן", אומר פרופ 'פלסקה, "מצאנו כי עכברים עם סרטן הלבלב שרדו כמעט פי שלושה יותר בזכות שמן קנאביס שניתן בנוסף לטיפול הכימותרפי שלהם.

שמן קנאביס נגד סרטן בלבלב – לסיכום ניתן לראות שהקהילה המדעית מוסיפה לצבור מאמרים שמאששים את העובדות בנוגע לסגולות הרפואיות של שמן קנאביס רפואי במלחמתנו נגד הסרטן ובמקרה זה, למלחמה בסרטן הלבלב. המחקרים האחרונים שהתפרסמו בגיבוי של כתבי עת וארגוני בריאות בינלאומיים מצביעים על שמן קנאביס או יותר נכון מרכיביו כמגלמים תפקיד חשוב בטיפול כנגד סרטן הלבלב הקטלני.

שמן קנאביס נגד סרטן בלבלב

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2225529/

http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03245658#outcomemeasures

http://www.cancer.org.il/template/default.aspx?PageId=5796

http://www.merriam-webster.com/dictionary/pancreas
http://www.theguardian.com/science/2018/jul/30/substance-in-cannabis-could-boost-pancreatic-cancer-treatments
http://www.cancerresearchuk.org
http://pancreaticcanceraction.org/news/new-research-medicinal-cannabis-could-improve-survival-rates-of-pancreatic-cancer/
http://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180730160618.htm
http://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/hp/cannabis-pdq

שמן קנאביס

שמן קנאביס נגד סרטן בלבלב

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי