שמן קנאביס ומערכת החיסון

שמן קנאביס ומערכת החיסון – שמן קנאביס

שמן קנאביס ומערכת החיסון  – במשך שנים רבות, האמונה הרווחת בביולוגיה וברפואה היא שמערכת העצבים המרכזית מופרדת מן המערכת החיסונית על ידי קרום.

האמינו שפעילותה של מערכת החיסון אינה מועילה ואפילו מזיקה לתהליכי החלמה המתרחשים במוח, בעיניים ובחוט השדרה.

הדלקות שהתפתחו כתוצאה מפגיעה באזורים אלו נתפסו כגורם מזיק שפוגע בהחלמת האזור, גורם שיש להיפטר ממנו.

חולי מחלות ניורולוגיות ניווניות שונות, המתאפיינות גם בדלקתיות, טופלו בתרופות אנטי דלקתיות.

שמן קנאביס ומערכת החיסון

שמן קנאביס ומערכת החיסון – המחקר של פרופסור מיכל שוורץ
למרות ניסיונותיהם של עמיתיה להניאה מעיסוק בנושא המחקר הזה, שנתפס כשגוי והזוי, ולמרות הביקורות מצד הקהילה המדעית, פרופסור מיכל שוורץ ממכון ויצמן האמינה שלא יכול להיות שהמוח למעשה זנח במהלך ההתפתחות האבולוציונית את הקשר שלו למערכת החיסונית ובחר לתפקד בלעדיה.

היא פקפקה בפרדיגמה הקיימת לפיה מערכת החיסון אכן עוזרת להחלמתם של כל איברי הגוף, אך לא יכולה לסייע להחלמתן של פגיעות ראש, פגיעות עמוד שדרה, ופגיעות עין, בגלל שגישת התאים החיסוניים אל המוח חסומה על ידי אותו מחסום שמונע את גישת הדם אל המוח.

שמן קנאביס ומערכת החיסון – מהמחקר שבוצע על ידי פרופסור מיכל שוורץ וצוות החוקרים שלה, התגלה שתאים השייכים למערכת החיסונית אכן חודרים אל המוח, ונחוצים לו הן לריפוי של פגיעות והן לתחזוקה של הפעילות הרגילה בו.

התגלתה נוכחותו של תא מקרופג', תא בלען אשר מסלק פסולת בגוף, והתגלתה נוכחותם של תאים אוטואימוניים, נוכחות אשר לא רק מסייעת לריפוי של פגיעות במוח אלא גם מהווה חלק מפעילותו התקינה- ייצור של תאים חדשים, מעורבות בתהליכים קוגנטיביים והתמודדות עם לחץ. בנוסף התגלה הערוץ המסנן שדרכו התאים הנחוצים ממערכת החיסון נכנסים אל המוח. מיקומו של הערוץ הזה מרוחק מחוט השדרה, כך שיכולת הריפוי העצמית של הגוף לא תינזק במידה ותהיה פגיעה באזור מסוים של מערכת העצבים המרכזית. לא רק המוח מזדקן, אלא גם מערכת החיסון.

שמן קנאביס ומערכת החיסון – משמעות הגילוי היא נרחבת בכל הקשור למחלות הידרדרות ניורולוגי או של פגיעות במערכת העצבים המרכזית.

עד גילוייה של פרופסור מיכל שוורץ האמונה הרווחת במדע והרפואה היתה שלא ניתן להחלים מפגיעות כאלה. יתר על כן האמינו שאין שום קשר בין הפעילות המוחית למערכת החיסונית, ואם אכן קיימת הסתננות של תאי מערכת החיסון אל המוח הם רק יזיקו לפעילותו ויגרמו לדלקות. באמצעות ניסויים רפואיים של פרופסור מיכל שוורץ הוכח הקשר בין מערכת חיסונית בריאה לפעילות קוגניטיבית תקינה. בין השאר הודגמה פגיעתה של מערכת חיסונית פגומה ביכולות למידה וביכולת לקבל סיפוק מפעילות גופנית. פרופסור מיכל שוורץ, שזכתה בכמה פרסים יוקרתיים ועבודתה פורסמה בכתבי עת חשובים, אומרת שמקורה של ההידרדרות הקוגניטיבית היא בהזדקנות והיחלשות המערכת החיסונית, ולא של המוח כפי שנחשב בעבר.

המערכת האנדו-קנבינואידית

שמן קנאביס ומערכת החיסון – על ידי עירור והגברת פעילותה של המערכת החיסון ניתן יהיה לטפל במחלות ניורולוגיות ניווניות, לראות עלייה ביכולות הקוגנטיביות וביכולות הלמידה והזכרון. ידוע שהגוף מרושת בקולטנים קנבינואידיים, ושבמערכת קולטנים קנבינואידיים מסוג שני. במערכת החיסון קיימים ספציפית קולטני אינטרקציה עם קנבינואידים טבעיים המיוצרים בגופנו, למשל האנאנדמיד, אך הקנבינואידיים המצויים בקנאביס מצליחים גם הם להיקשר לקולטנים אלו היות והמבנה הכימי שלהם דומה.

שמן קנאביס ומערכת החיסון – עירור מערכת החיסון עם קנבינואידים

למרות שכבר היום קיימות ראיות לכך שקנבינואידים מסייעים להליך ההתחדשות הניורולוגית – ניורוג'נסיס, לאור המחקר של פרופסור מיכל שוורץ וצוותה יהיה אפשר להבין טוב יותר את שרשרת התגובות המתרחשות בגוף כתוצאה מהאינטרקציה של קנבינואידים מצמח הקנאביס עם קולטנים קנבינואידים הפרוסים בכל גופנו ובמערכת החיסונית בפרט. הפוטנציאל הגלום בתגבור מערכת החיסון על ידי קנבינואידים הוא לא רק בהקשר לריפוי וסילוק הסימפטומים של מחלות האלצהיימר והפרקינסון, לא רק אחוזי החלמה טובים יותר לנפגעי חוט
השדרה, אלא גם יכולת קוגנטיבית גבוהה יותר, ושיפור של יכולות הלמידה והזכרון.

שמן קנאביס

לקריאת המאמר באנגלית

שמן קנאביס ומערכת החיסון

שמן קנאביס

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. מירה זיג

    בהתייחס למאמר על המערכת החיסונית
    איזה שמן נכון למטרה הזו?
    כלומר : כמה THC וכמה CBD?
    תודה

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים