שמן קנאביס ומערכת הדם

ייעוץ והדרכה לחולים

שמן קנאביס ומערכת הדם

וריאציות של THC
שמן קנאביס ומערכת הדם

שמן קנאביס ומערכת הדם, הלב וכלי הדם

שמן קנאביס ומערכת הדם – בכתבה זאת נסקר עבורכם את המערכת יחסים שבין שמן קנאביס למערכת הדם והלב וננסה להתמקד בהסברים שסביב הסיבות שעבורן שמן קנאביס משפר את בריאות מערכת הדם שלנו. בימי קדם נהגו מרפאים להשתמש בצמח הקנאביס ובשמניו להקלה על מספר רב של תחלואות ביניהם מחלות של מערכת וכלי הדם. בסין ובהודו העתיקות נעשו שימושים רבים בצמח הקנאביס אלפי שנים לפני תחילת הספירה הנוצרית כתרופה.

מה היא מערכת הדם ?

שמן קנאביס ומערכת הדם כהתחלה נפנה להגדיר מה היא מערכת הדם:

מערכת הדם מורכבת משלושה מרכיבים שהם
1) הלב
2) כלי הדם
3) הדם.

הלב משמש כמשאבה המזרימה את נוזל הדם בצינורות, שהם כלי הדם. כלי הדם והדם הזורם בתוכם מגיעים לכל מקום בגוף. תפקידי מערכת הדם מורכבים וניתנים לחלוקה לארבעה תפקידים.

*התפקיד הראשון הוא הובלת גזים – המערכת מובילה חמצן מן הריאות לכל רקמות הגוף ומסלקת דו תחמוצת הפחמן מהן.

*התפקיד השני הוא הובלת חומרי מזון וסילוק פסולת – מערכת הדם מובילה את חומרי המזון הדרושים לרקמות ממערכת העיכול וממאגרי המזון הקיימים בגוף, כמו רקמות השומן, לרקמות השונות. בנוסף לכך המערכת מסלקת חומרי פסולת הנוצרים ברקמות החוצה מהגוף, כאשר הסילוק נעשה דרך הכליות והכבד, שלתוכם נכנס דם עם פסולת ואיברים אלו מוציאים את הפסולת החוצה מן הדם.

*התפקיד השלישי הוא הובלת הורמונים – שהם חומרים המיוצרים על ידי בלוטות, השופכים אותם לזרם הדם. ההורמון זורם בזרם הדם, מגיע אל האיבר שאליו הוא נועד ונקשר אליו. בעקבות כך מתחולל שינוי באיבר המטרה הספציפי לכל הורמון.

*התפקיד הרביעי של המערכת הוא ויסות חום הגוף – האיברים הפנימיים של הגוף מייצרים חום ללא הפסקה כתוצאה מפעילותם השוטפת, בזמן שהמשטח החיצוני של העור בדרך כלל מאבד חום. כיווץ והרחבת כלי הדם המובילים דם לעור מאפשרים וויסות של איבוד חום הגוף לפי הצורך.

לדוגמה, כאשר הטמפרטורה החיצונית יורדת ויש צורך במניעת איבוד חום לסביבה, כלי הדם המובילים דם לעור מתכווצים ובעקבות כך העור נעשה חיוור וקר ואיבוד החום לסביבה קטן.

שמן קנאביס ומערכת הדם – כעת כשהבנו מהיא מערכת הדם נפנה לקשר שלה לשמן הקנאביס. בגופנו נמצאת המערכת הקנבינואידית המקיימת קשרים עם מספר רב של חומרים בגוף דרך מחזור הדם.

הקשר בין שמן הקנאביס למערכת הדם.

חומרים אלו שייכים למשפחת הקנבינואידים היא משפחה של נוירוטרנסמיטורים שומניים, קנבינואידים הם מולקולות, רכיבים פעילים, הנמצאים בקנאביס, והם אלו שאחראים לקשת ההשפעות הרחבה שמקנה הצמח למי שבוחר לצרוך ממנו. הקנבינואידים הם למעשה תרכובות כימיות שכאשר נצרכות על ידי האדם, באכילה עישון וכו, הן נקשרות ומפעילות קולטני קנבינואידים הנמצאים במערכות שונות של הגוף, כמו למשל במערכת החיסון שלנו. מחקרים רבים הראו ששומנים אלו (ליפידים) בעלי השפעות ותמורות רבות במערכות רבות בגופנו וביחס לשאר מערכות הקולטנים שבגופנו נחשבת מערכת זאת למגוונת ורחבה ביותר מכלל מערכות הקולטנים הידועות למדע כיום. התפקיד של ממברנות השומנים במערכת הקנבינואידית נובעת מהעובדה שהמקור ואספקה של קנבינואידים אנדוגניים נגזרות מהחומצה הארכידונית.

מחקר

המחקר של מולקולות אשר משפיעות על מערכת הקנבינואידים במוח ובגוף הוא חיוני בחיפוש אחר אמצעים רפואיים היכולים לעזור לנו להלחם בתחלואות שונות העלולות לתקוף את מערכת הדם, ללא השפעות שליליות על התפקוד הקוגניטיבי של מטופל, למשל לדוגמא באמצעות זיקוק שמן קנאביס עם יחס טי איץ' סי נמוך על מנת לנסות להמנע מההשפעות הפסיכודאליות של צריכת הצמח הנגרמות מצריכת החומר הפעיל טי איץ סי.

המערכת האנדוקנבינואידית

אחת הדרכים שבה המערכת הקנבינואידית עוזרת לבריאות גופנו היא בשמירה על הבריאות של העורקים וורידים בגופנו. מחקרים מדעיים שהתפרסמו על המערכת הקנבינואידית מראים שלשמן קנאביס מספר סגולות שמערכת הדם שלנו יכולה להיות נשכרת מהן.

טי אייץ' סי

למשל החומר הפעיל טי אייץ' סי הוכח כמשחרר את השרירים החלקים המרכיבים את העורקים שלנו, הרגעה זאת גורמת לירידת לחץ דם וליותר גמישות של כלי הדם. הקולטן מסוג CB1 הנמצא ברקמות של העורקים שלנו ולוקח חלק ברגולציה של רקמות העורקים. תגליות נוספות איששו את הסגולות של החומר הפעיל מסוג סי בי די  כמוצלח במיוחד לריפוי של סתימת כלי דם לאחר התקפי לב ושבץ. עובדות אלו ורבות אחרות בנוגע לתרומות האפשריות של החומרים הפעילים בצמח הקנאביס לטיפול במחלות במערכת הדם מסמנות ששמן קנאביס יכול לשמש גם כתרופה וכסוכן מונע של מחלות דם.

קולטנים

שמן קנאביס ומערכת הדם –  CB1 הינו קולטן שהוכח כמסוגל להגן מפני מוות של תאי עצב בעקבות שבץ מוחי, וכן הדקסנבינול תרופה אשר נמצאת בשלב מתקדם של תהליך הרישוי כתרופה שתונפק לנפגעי שבץ או פציעות ראש סגור כדי למזער את נזק מוחי לטווח ארוך שנגרם על ידי אירועים כאלה, כדי לשפר את סיכויי ההישרדות וההחלמה של אותם חולים מבלימה של המוות של תאי עצב.

לקולטן CB1 ישנם השפעות רבות על תהליכים רבים בתוך מערכת הדם, הוא נחשב למגייס של מערכת החיסון כנגד בקטריות התוקפות את מערכת הדם בכך שהוא עוזר לווסת את כמות המקרופאג'ים שבמערכת הדם. תפקיד חשוב נוסף של קולטן זה המופעל על ידי החומרים הפעילים בצמח הקנאביס הוא ויסות זרימת החמצן ויחס החמצן בתוך התאים שבגופנו.

החומרים הפעילים בקנאביס כנגד טרשת עורקים

סגולה נוספת שיש לשמן הקנאביס היא חיוניות החומרים הפעילים שבשמן הקנאביס כנגד טרשת העורקים.

שמן קנאביס ומערכת הדם – אז מה היא טרשת עורקים בעצם?, טרשת העורקים היא שם כללי למספר מחלות שאיפיונן הוא עיבוי דופן העורק והתקשחותו בשל פלאק הכולל משקעים שומניים וכדוריות דם לבנות, אותם משקעים שומניים יכולים להיווצר משלל גורמים ממחלות גנטיות אשר גורמות לוויסות לא נכון של ליפידים בתאים בגופנו ומתזונה עתירת שומנים.

בנוסף לזאת ישנה גם חסימה עם כדוריות דם לבנות הלא הן חלק מהמערך ההגנתי של מערכת החיסון, כלומר חלק מחסימת העורקים נגרם בגלל כשלים שונים במערכת החיסון. טרשת העורקים יכולה להתפתח בעורקים שונים בגוף ולפגוע באיברים שמוזנים באמצעותם כמו למשל: מוח, לב, כליות, גפיים ועוד. המחלה מהווה את גורם התמותה העיקרי בעולם המערבי, יותר מכל גורמי המוות האחרים גם יחד, מה שדוחף אותנו עוד יותר לגשת לסגולות של שמן הקנאביס. הפלאק המצטבר על דפנות העורקים מורכב מכדוריות דם לבנות, כלי חשוב במערך ההגנה (מערכת החיסון) של הגוף שמהווה חלק מהחומר החוסם את תנועת הדם במצב של טרשת העורקים.

מחקרים רבים שהתפרסמו בשנתיים האחרונות איששו את העובדה שלחומרים הפעילים בשמן הקנאביס ישנה השפעה רבה על מערכת החיסון בכך שהם עוזרים לווסת באופן חיוני יותר את תפקודה של מערכת החיסון. לשמן הקנאביס אכן ישנם סגולות טיפוליות, מרפאות עבור מגוון רחב של מחלות במערכת הדם כגון טרשת עורקים. באמצעות שימוש בשמן קנאביס החוקרים מצפים להיות מסוגלים לטפל בטרשת העורקים באמצעות שליטה על מערכת החיסון שתעשה את העבודה עבורם בסילוק הפסולת מדפנות העורקים.

שמן קנאביס ומערכת הדם – לסיכום, שמן קנאביס ומוצריו יכולים לעזור לסובלים ממחלות במערכת הדם במגוון רחב של דרכים. מערכת הדם אינה מערכת מבודדת בגוף וכוללת שיתוף פעולה עם המערכת החיסונית ושאר איברים ורקמות בגופנו על מנת לספק תנועה עבור נוזל החיים שזורם בגופנו.

באמצעות הפעלה של המערכת הקנבינואידית, צריכת שמן קנאביס יכולה להשפיע באופן חיובי ובדרכים רבות על מערכת הדם:

1) הורדת לחץ דם – באמצעות הרפיה של כלי הדם באמצעות הרפיה של הרקמה המרכיבה את כלי הדם.
2) ויסות נכון של מערכת החיסון ותפקודה בכלי הדם למניעת טרשת עורקים
3) הפרשת קולטנים המסייעת לתהליכים המבוצעים באמצעות כדוריות דם לבנות
4) שליטה טובה יותר על המערכת המטבולית שבגוף
5) הרפיה של השרירים המרכיבים את הלב ומניעת יצירת לחץ העלול לגרום לפגיע ברקמה המרכיבה את הלב.
6) ניקיון העורקים מחומרים היוצרים פלאק

לפני שאנו מסיימים יש לציין שאכן ממצעים אלו נוגעים לרוב האוכלוסייה אך לא לכולה, ישנם קבוצות אוכלוסיה אשר טיפול בקנאביס יכול להזיק להם למשל אנשים הסובלים מלחץ דם נמוך, אינם זקוקים לעוד ירידה בלחץ הדם ולעוד הרפיה של הרקמה המרכיבה את העורקים, לכן יש תמיד להתייעץ עם רופא לפני צריכה של שמן קנאביס לצרכי מרפא על מערכת הדם.

שמן קנאביס

שמן קנאביס ומערכת הדם

מקורות:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16918457

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16052037
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4048169
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?cmd=Link&dbFrom=PubMed&from_uid=4140529

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10939579
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17022737
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9687088
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10022233
http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/atherogenic

 

שמן קנאביס

שמן קנאביס ומערכת הדם

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. בלאק סקיי

  האים יש קשר בין הקנאביס לבין הטחול בגוף האדם? כלומר צריכת קנאביס יכולה לסייע בשמירה על גודל הטחול ולא לגרום לו לגדול עוד?
  תודה

  1. THC&CBD

   1- כמובן שיש קשר .. 2- לגבי גדילתו לדעתי רק תוך ניסוי ותהייה תוכל לדעת.. או לחפש ברחבי האינטרנט בשפה האנגלית מידע בנושא
   רפואה שלמה

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי