שמן קנאביס – קנאבוס

ייעוץ והדרכה לחולים

שמן קנאביס – קנאבוס

שמן קנאביס
שמן קנאביס

שמן קנאביס – המופק מצמח הקנאביס ומכיל את החומרים הפעילים בצמח, משמש לריפוי של פתולוגיות- תחלואות שונות. מה יש בשמן הקנאביס שמאפשר לאדם לרפא מחלות בצורה טבעית ויעילה? כיצד פועל שמן הקנאביס בתוך גופנו? מה הם המקרים שמתאימים לטיפול בשמן קנאביס? על שאלות אלו נענה כאן.

לצמח הקנאביס הרכב כימי ייחודי המורכב ממאות חומרים פעילים, לכן מידת ההבנה שיש לנו היום היא עדיין מוגבלת. יחד עם זאת תחום הקנאביס הרפואי  מתפתח בעשורים האחרונים בהיבט החקיקתי והטכנולוגי ולכן ניתן לצפות לביצועם של מחקרים נוספים, ולהעמקת הבנת האדם את הרכב ופעילות צמח הקנאביס. בהסתמך על הידע שקיים היום, יש בצמח הקנאביס שני חומרים עיקריים פעילים מוכרים, ה THC וה CBD. ה THC מזוהה עם ההשפעות הפסיכואקטיביות של הצמח, כלומר עם ההשפעות על התודעה והתפיסה.  ה CBD
מזוהה עם ההשפעות הרפואיות של הצמח. כל החומרים הפעילים של הצמח, וכן חומרי הריח, נמצאים למעשה בתוך מבנים דמויי שערות דקיקות, הדבוקות אל פני שטח הפרח וקרויות בלוטות שרף או יונקות.

חלק מהחומרים הפעילים שבצמח הקנאביס הם קנבינואידים . קנבינואיד הוא סוג של תרכובת כימית, אשר קיים גם בגופנו בצורת קולטן אשר משולב במערכת העצבים. מכלול הקולטנים הקנבינואידים בגופנו נקרא המערכת האנדו-קנבינואידית , והיא אחראית בין השאר על תהליכים הקשורים למצב רוח, תאבון, שינה וחלימה. כלומר, בקנאביס יש חומרים שיודעים "לדבר" עם קולטנים בגוף שלנו, ולעזור להם לקיים תהליכים שונים, כמו לדוגמה תקיפה של תאים סרטניים.

אם נרצה לצרוך את החומרים הפעילים בקנאביס, נשאלת השאלה כיצד נעשה זאת. היות והחומרים הפעילים נמצאים כולם ביונקות -בלוטות השרף שעל פני הפרח- אנו יכולים להשתמש רק בהן בלי להשתמש בשאר הפרח והצמח. זו בדיוק המוטיבציה להכנת שמן קנאביס. שמן קנאביס הוא מיצוי של צמח הקנאביס, כך שהוא על בסיס של שמן לבחירתנו. כלומר ששמן קנאביס הוא  מכיל את החומרים הפעילים CBD- ו THC.

שמן קנאבוס – בצריכת שמן קנאביס, יש לתת את הדעת לאופן הצריכה המיטבית למצבנו ודרישותנו. חומרים כימיים בכלל,והחומרים הפעילים שבקנאביס בפרט, באים לידי ביטוי בדרך שונה כתלות באופן הצריכה. למשל שימוש פנימי בשמן קנאבוס באכילה או שתייה, יוביל להשפעה מאוחרת וממושכת, ביחס לעישון שמן הקנאביס. כמו כן השימוש יכול להיות גם חיצוני, ניתן למרוח את שמן הקנאביס על העור כפי שהוא, או על בסיס לפי ההעדפה (למשל קרם לחות או שמן קוקוס), לטיפול בגירויים, אדמומיות, דלקות, פריחה, כוויות, ואפילו כאבי פרקים.
מחקרים מהשנים האחרונות וניסיונם של חולים מלמדים ששימוש בקנאביס ובשמן קנאביס יכולים להקל גם על פסוריאזיס, אקזמה ומחלות עור אחרות. שימוש פנימי או צריכה בעישון יכולים להתאים לטיפול ברשימה ארוכה ומתארכת של תחלואות וסימפטומים, בינהם כאבים וכאבים כרוניים, דלקות, חוסר תאבון, עוויתות שרירים, אפילפסיה, פרקינסון, טרשת העצבים, אלצהיימר, תסמונת פוסט טראומטית ועוד ועוד.

מרקמו של שמן הקנאביס יכול להיות צמיג מאוד, כתלות בריכוז החומרים בו. בהתאמה גם צבעו משתנו בין חום לשחור. כחלק מהתפתחות תחום מוצרי הקנאביס קיימות היום גם כמוסות של שמן קנאביס לצריכה של כמות מדודה. כמו כן ניתן להשתמש בשמן בבישול ואפייה ליצירת מוצרי קנאביס אכילים כמו עוגות, עוגיות, ממתקים ומשקאות. כמו כן ניתן להפיק שמן קנאביס מזני קנאביס שבהם תכולת החומרים הפעילים היא מתחת לגבול מסוים הקבוע בחוק. זנים אלו מכונים המפ והשמן המופק מהם מכונה שמן המפ . שמן המפ, וריחו וטעמו לא חזק ,מתוקף הגדרתו, מכיל ריכוז נמוך של החומרים הפעילים ובעיקר של החומר הפעיל THC ולכן ניתן להשתמש בו גם לטיפול חיצוני – למריחה על העור, וגם כתוסף תזונה. כך ניתן להנות מההשפעות הבריאותיות המיטיבות של צמח הקנאביס ומהנוטריינטים שבו גם ללא השפעה פסיכואקטיבית.

לקריאת המאמר באנגלית

שמן קנאבוס

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי