שמן כורכום – שמן כורכום וסגולותיו הרפואיות

ייעוץ והדרכה לחולים

שמן כורכום – שמן כורכום וסגולותיו הרפואיות

שמן כורכום וסגולותיו הרפואיות
שמן כורכום וסגולותיו הרפואיות

שמן כורכום וסגולותיו הרפואיות מקור אבקת הכורכום בצמח הכורכום מדרום- מזרח אסיה. האבקה מופקת מקנה השורש של הצמח, בדומה לזנגוויל (ג'ינג'ר) וצבעה צהוב- כתום עז.  אבקת הכורכום הינה מרכיב עיקרי במאכלים מן המזרח הרחוק.

רב הכורכום מיוצר בהודו וההודים משתמשים ב 80%- ממנו ומייצאים את השאר, הכורכום מכונה "מלכת המטבח" בגלל הדומיננטיות שלו במתכונים המסורתיים ובבישול ההודי. השמן האתרי המופק מכורכום משמש כמרכיב לבשמים והשרף שלו משמש לצביעת מאכלים וכחומר טעם. מעבר לשימוש הנרחב מאד בכורכום ברפואה המסורתית במזרח, שמהווה סוג של עדות סטטיסטית להשפעותיו החיוביות, המחקר המדעי אודות תכונותיו והשפעותיו החל ב 1926 בגרמניה, המחקר בוצע על השמנים האתריים של הכורכום שהכילו את החומרים הפעילים בו.

לרכישת שמן כורכום מעושר לחצו כאן

כורכומינואידים – חומרים פעילים בכורכום מאה גרמים של הכורכום מכילים כ 450- מ"ג מהמינרלים אשלגן וזרחן, אך המרכיב הפעיל העיקרי בכורכום נקרא כורכומין. הכורכומין הוא גם חלק ממשפחת המרכיבים הפעילים בזנגוויל. מרכיבים נוספים בכורכום הם
בי-דסמיתוקסיכורכומין (desmethoxycurcumin) , כורכומינואידים נוספים, הם דסמתוקיסיכורכומין
כל הכורכומינואידים הם פוליפנולים, קבוצה כימית שמשמשת במקרים רבים.

(bis-desmethoxycurcumin)
כצבענים, והם אלו שאחרים על הצבע הצהוב העז של תוצרי הכורכום. כאשר נעשה שימוש בכורכומין כצבען למזון, הוא מסומן כ E100.

כורכום ומחזור הדם שמן כורכום

שמן כורכום וסגולותיו הרפואיות הכורכום מגביר את הייצור של אנזימים שעוזרים בפירוקם של סוכרים ושומנים, והשפעתו החיובית על מחזור הדם עוזרת במניעת של שקיעת הכולסטרול ויצירת אבנים בכיס המרה, ועוזר במניעת טרשת עורקים על ידי הפחתת היווצרותם של קרישי דם.

בנוסף הכורכום מגביר ייצור מיצי מרה בכיס המרה וסופח גזים ממערכת העיכול, בכך הוא משפר את העיכול, מפחית נפיחות, מעצים את יכולתו של הגוף לפרק שומנים, ועוזר לסלק רעלים מהכבד. הגברת ייצור מיצי מרה מונעת גם את גדילתו של החיידק הליקובקטור שמוביל לכיבי קיבה ואחראי על 60% ממקרי סרטן הקיבה.

החיידק מצליח לשגשג בסביבת הקיבה באמצעות ייצור אמוניה מחומרים שקיימים בגוף. האמוניה בסיסית וסותרת בצורה מקומית את מיצי הקיבה החומציים. יחד עם זאת מספר מחקרים מראים שטיפול בסובלים מכיבי קיבה בכורכום לא יעיל יותר מטיפול בתרופות קונבנציונליות או מטיפול בפלסבו, מכאן שאין לנסות לטפל בכיב קיבה בכורכום, אלא להיעזר בו לשיפור פעילותה של מערכת העיכול ומחזור הדם במצב של בריאות תקינה. הכורכום וחומריו הפעילים פועלים גם כנוגדי ווירוסים וזיהומים פטרייתיים ומהווה נוגד חמצון טבעי.

הכורכומין
יכול להיקשר למתכות כבדות כמו קדמיום ועופרת ובכך להקטין את ריכוזן בגוף. מתכות אלו רעילות לגוף בגלל ,(heme) האינטרקציות שלהן עם רכיבים טעונים שלילית בגוף. העופרת למשל מפריעה לתרכובת הם שאחראיים על GABA שאחראית על נשיאת החמצן בדם, ופוגעת בפעילות מערכת הקולטנים העצביים
תהליכים הקשורים לשינה ולמניעת חרדה. מכאן שהכורכום עוזר בין השאר גם בלהגן על המוח ומונע את התפתחותן של מחלות נוירולוגית.

שימושים
את הכורכום צורכים בעיקר בתור תבלין, בצורתו האבקתית. יחד עם זאת ניתן גם לצרוך אותו בצורתו הטרייה בדומה לגי'נג'ר.

כמו כן ניתן לצרוך את השמן האתרי המופק מקנה שורש צמח הכורכום, שמן זה מכיל את
החומרים הפעילים בכורכום, בכללם כורכומין ומהווה דרך נוחה להינות מהתועלת הרפואית של כורכום גם למי שלא אוהב את הטעם של אבקת הכורכום כתבלין במזון.

שמן כורכום
רפואה טבעית

שמן כורכום
שמן כורכום

שמן כורכום מרוכז

כורכום (curcuma longa כורכומה ארוכה) הינו צמח רב שנתי ממשפחת הזנגביליים. צמח הכורכום הינו בעל קנה שורש דמוי פקעת וגבעוליו יכולים להגיע עד לגובה של כשלושה מטרים. זמן פריחתו של הצמח בעונת הסתיו בשיבולת צפופה ועליו גדולים. ריבויו של צמח הכורכום הינו באמצעות חלוקת הפקעת. רבים מאיתנו משתמשים כיום בצמח הכורכום כשימוש לתבלון מאכלים מסוימים ומעטים יודעים את סגולותיו הרבות. הכורכום הוא תבלין המופק מ "כורכומה ארוכה"  ומייחסים לו סגולות רבות. צמח הכורכום יעיל לטיפול במחלות רבות שבינהן אלצהיימר, סרטן, התקרחות ובעיות פוריות מגוונות.

הכורכום מכיל בתוכו את חומר הכורכומין, הכורכומין הינה תרכובת פעילה ביותר.

הכורכומין נקשר לחלבונים, מגיב עם יוני מתכת ועובר שינויים מבניים רבים בתגובה לתנאים כימיים משתנים. התכונות הפלואורסנטיות של הכורכומין  מתקשות לעבוד במקביל לחומרים פלואורסנטיים אחרים. בשל תכונות אלו הכורכומין עלול לתת תוצאות חיוביות בניסויי מעבדה גם וכאשר אין ביכולתו להשפיע ביולוגית. הכורכומין הנקי נחשב כבטוח לשימוש כתוסף מזון וקיבל את אישורו של מנהל המזון והתרופות האמריקאי FDA. הכורכומין והכורכום הינם תרופות פלא, שהוכיחו את יכולתם ויעילותם במגוון רחב של סימפטומים ומחלות. מכיוון, שהכורכומין אינו נספג בגוף אבל כן עובר במעיים נעשו על כך מחקרים רבים המוכיחים את יעילותו הרבה כטיפול טבעי במחלות מערכת העיכול. הכורכום לעומת הכורכומין הינו נספג בגוף ואליו משויכות תכונות אנטי דלקתיות המסייעות למצבי דלקות רבים. הכורכום נמצא בשימוש כבר למעלה מארבעת אלפים שנה ומסייע למגוון רחב של מחלות. מחקרים רבים מראים כי הכורכום מסייע ללחימה בזיהומים רבים ומגוונים ולסוגי סרטן מסויימים, מפחית דלקות ומטפל בבעיות עיכול. לאחרונה מרבים להשתמש ולהפיץ את סגולותיו הרבות של צמח הכורכום. צמח הכורכום נחשב אף כנוגד חמצון רב עוצמה, הנלחם ברדיקאלים חופשיים הגורמים נזק רב לקרום התא ואף גורם למות תאים. חומרים נוגדי חמצון נלחמים ברדיקאלים ומפחיתים ואף מונעים מרבית מהנזקים שהם גורמים לגוף בנוסף מפחית הכורכום את רמות האנזימים בגוף הגורמים לדלקות ומונע ריכוז טסיות דם ליצירת קרישים.

שמן הכורכום כמסייע לקלקולי קיבה:

תפקידו של הכורכום להמריץ את כיס המרה לייצר מיצי קיבה, המסייעים לשיפור מערכת העיכול.

שמן הכורכום כמפחית קוליטיס כיבית:

כורכום נמצא כמסייע לאנשים רבים הסובלים ממחלת הקוליטיס הכיבית. מחלה זו נחשבת למצב כרוני של מערכת העיכול המתבטאת בתסמינים המתפרצים ונסוגים.

שמן הכורכום כמסייע לדלקת מפרקים ניוונית:

נוסחא איוורוודית של צמחי מרפא המופקת מצמח הכורכום וממינראלים שונים בשילוב דובדבנים ואבץ מסייעת להפחתת כאבי המחלה ואף מסייעת במניעת נכות  הנגרמת כתוצאה ממנה.

שמן הכורכום כמסייע למחלות לב:

ייחודו של הכורכום בסיוע במניעת טרשת עורקים, הנובעת מהצטברות פלאק החוסם את העורקים ועלול לגרום להתקף לב או שבץ. במהלך מחקרים רבים, שנעשו בנושא נמצא כי תמצית כורכום הפחיתה את רמות הכולסטרול הרע והאיצה בניית כולסטרול טוב בכלי דם. בזכות יכולתו של הכורכום למנוע ריכוז טסיות דם, כורכום מונע אף הצטברות קריש דם לאורך דפנות העורקים.

שמן הכורכום כמסייע למחלת הסרטן:

מחקרים רבים הוכיחו כי בצמח הכורכום קיימות תכונות אנטי סרטניות .צמח הכורכום מסייע במניעה או בטיפול בסוגי סרטן שונים כולל : סרטן הערמונית, סרטן השד, סרטן העור וסרטן המעי הגס. השפעות המניעה של הכורכום נובעות מעצם היותו חומר נוגד חמצון רב המגן על התאים מפני נזק. צמח הכורכום ידוע בשל יכולותיו הרבות לריפוי ולמניעתם של דלקות ומחלות שונות פרט לכך יעיל צמח הכורכום אף לטיפול בבעיות עור שונות ומשפר את מראה העור.

שמן כורכום

שמן כורכום וסגולותיו הרפואיות

לרכישת שמן כורכום מעושר לחצו כאן

שמן כורכום

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

תמצית החיים – סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות סדנא לריפוי עצמי ולתהליך

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי