קנאביס רפואי נגד ניוון שרירים

סגולותיו של הקנאביס הרפואי בטיפול במחלות ניוון שרירים

CBD - סי בי די נגד כאבי שרירים
CBD – סי בי די נגד כאבי שרירים

קנאביס רפואי נגד ניוון שרירים – מחלות ניוון שרירים הן מחלות גנטיות הבאות לידי ביטוי בהיחלשות של השרירים הפגועים. המחלות השונות בקבוצה זו משפיעות על שרירים שונים, מופיעות בגילאים שונים, נגרמות בעקבות מוטציות שונות בגנים שונים ומועברות בצורות תורשה שונות. מחלות ניוון שרירים נפוצות יותר אצל זכרים ומופיעות בדרך כלל בתקופת הבגרות. ניוון שרירים עשוי להוביל לקשיי נשימה ופגיעה ביכולת הבליעה. כמו כן, חלים שינויים בגפיים כמו התכווצות וחוסר תנועה. סוגי מחלה אחדים אף עשויים להשפיע על פעילות תקינה של הלב ואיברים אחרים. כל אחת מהמחלות בקבוצה זו ישנה מוטציה גנטית ייחודית, אם כי ישנן מספר מחלות שבהן המוטציה מופיעה באותו הגן. הגנים המעורבים במחלות השונות מקודדים ליצירת חלבונים שונים החשובים לפעילות התקינה של השרירים. כך לדוגמה ישנן מחלות שבהן המוטציה גורמת להפסקת הייצור של חלבון החשוב ליציבות שלד התא, באחרות המוטציה גורמת לפגיעה בחילוף החומרים של תאי השריר, ישנן שגורמות לפגיעה ביכולת של התא לקלוט חומרים מהסביבה החיצונית ועוד.ישנן מוטציות שגורמות לחוסר ייצור מוחלט של החלבון הרלוונטי, מוטציות מסוימות גורמות לייצור של חלבון שאינו מתפקד או של חלבון המתפקד באופן חלקי, ישנן שגורמות לייצור מופחת של החלבון ועוד. המחלות בקבוצה זו מועברות בצורות תורשה שונות: ישנן שמועברות באופן אוטוזומלי רצסיבי, ישנן שמועברות בתאחיזה לכרומוזום X וכן ישנן מחלות המועברות באופן אוטוזומלי דומיננטי. עד כה, לא נמצאה תרופה למחלת ניוון השרירים, אם כי תרופות וטיפולים שונים יכולים להאט את קצב התפתחות המחלה. הדרכים לאבחון מחלות שריר הן על ידי שתי בדיקות. בדיקת דם בחיפוש אחר החומר קראטין קינאז המופיע בכמויות גדולות במחלות ניוון השריר  ובדיקת אי אם ג'י באמצעות זרמים חשמליים.

במאמר זה נבחן את המידע המדעי בתחום בניסיון להבין כיצד ומדוע חולים במחלות ניוון שריר יכולים להרוויח מטיפול באמצעות קנאביס רפואי.

קנאביס רפואי נגד ניוון שרירים – ישנם עדויות רבות מאלו שסובלים ממחלות ניוון שריר, עודות סגולותיו של הקנאביס הרפואי בעיקר בשתי חזיתות כפי שפורסם בשנת 2010 במגזין רפואי. המחקר ביקש לבדוק את תרומותיו של הקנאביס בהתמודדות עם מחת ניוון השרירים הקשה מכול והידוע סקלרוזיס או אי אל אס. הסימפטומים שחוזרים ועולים כנשכרים משימוש בקנאביס רפואי מעדויות החולים הם 1)כאב  2)תחושת קבעון פיזי .
שני סימפטומים אלו מלוים את הסובלים ממחלות ניוון שרירים בכל תקופת ההתמודדות עם המחלה. הצוות שפירסם את המאמר קורא בסופו להמשך המחקר בתחום בניסיון לברר ולהנגיש את הקנאביס הרפואי לסובלים מניוון שרירים משום מרכיביו הביו כימיים המסייעים להתמודדות והדיפת התדרדרות המחלה. החוקרים מנו שעבור טיפול במחת האי אל אס יש לתת טיפול שחובה בתוכו כמה גורמים והם : 1)אנטי דלקתי 2)אנטי אוקסידנטי 3)חומר שיפעל כנגד אנטוגנים גלוטמטים 4)ומעכבים הרס עצמי של תאים. החוקרים מציינים שבכל אלה ועוד מכיל הקנאביס הרפואי מה שמעלה אותו כמועמד ראוי לטפול במחלה הנוראית. החוקרים בדקו את השערתם על עכברים ומצאו שמערכת הגוף של העכברים נשכרה מהטיפול בקנאביס רפואי בכך שקצב מות התאים הבריאים הואט והמערכת העצבית של העכברים הראתה סימנים חיונויות גבוהים יותר משל העכברים החולים שלא קיבלו קנאביס רפואי לטיפול במחלת ניוון השרירים סקלרוזיס.
בנוסף לטיפול הישר של הקנאביס החוקרים מציינים גם את הטיפול שלו בסימפטומים של המחלה כגון : תחושת הקלה בגוף, שיפור בשינה, שיפור בהפרשת ריר ושיפור במצב התאבון. החוקרים קוראים לניסויים קלינים בבני אדם על מנת לבחון את הפוטנציאל של קנאביס רפואי בטיפול במחלת הסקלרוזיס ואפילו מנבאים שבעתיד נצליח לעכב את התפתחות המחלה אצל בני אדם באמצעות שימוש בקנאביס רפואי .

קנאביס רפואי נגד ניוון שרירים – מחקר אחר שנעשה בעכברים בדק כיצד משפיעים החומרים הקנבואידים על עכברים החולים בסקלרוזיס, הופעה של צלקת בתוך רקמה בריאה בגוף הגורמת לשיתוק שרירים באזור הפגועים. המחקר התמקד בפעילות של החלבון סי בי 1 וכיצד הוא מאריך חיים אצל עכברים הסובלים ממחלה זאת. החוקרים הגדירו את המחה כהתקדמות של איבוד יכולת עצבית תנועתית בגוף המובילה לשיתוק ומוות בין 2 ל5 שנים מרגע הופעת התסמינים. החוקרים מציינים שידוע לקהילה המדעית שמחלה זו מואצת באמצעות דלקות עצביות. החוקרים קבעו שכמות הסי בי 1 הגבוה בקנאביס רפואי עם סגולותיו האנטי דלקתיות הינו מועמד טבעי לבדיקה כטיפול מעכב ואף דוחה את מחלת ניוון השרירים. החוקרים עוד מצאו שבנוזל שמסביב לחוט השדרה של העכברים ישנם כמויות הולכות ועולות של רצפטור סי בי 2, באמצעות הזרקה של חומר קנבואידי ראו החוקרים שהצליחו לעקב את המוות מן מחלת ניוון השרירים ב56 אחוזים וציינו את המידע הרבה שעדיין חסר בתחום לצד המסקנות שלהם שיש לערב חומרים קנבואידים רפואיים במויחד עתירי סי בי די לטיפול במחלת ניוון שרירים.

קנאביס רפואי נגד ניוון שרירים –  מחקר שהתפרסם בשנת 2017, התמקד בהשוואה בין קנאביס רפואי לתרופות אחרות שנמצאת בסל התרופות לשימוש החולים במחלות ניוון שרירים שונות והן התרופות האופי אטיות, כלומר תרופות שהחומר הפעיל בהם הוא אופיום. המחקר מצא שמוצרי קנביס רפואיים אינם נושאים את אותן תופעות לוואי כמו אופיואידים. אופיואידים מסוגלים לחסום אותות כאב ולהפחית את הנשימה באותו זמן, שילוב מסוכן שיכול להיות לעיתים אף קטלני. מנת יתר של אופיואידים גורמת למוות משום שהנשימה הופכת לאיטית כל כך עד שהיא נעצרת לחלוטין. למריחואנה אין תופעות לוואי כאלה. אם נצרוך יותר מדי קנאביס אל המערכת שלנו, אנו עלולים להיתקל בהתקפים של חרדה או פרנויה, אבל שום דבר קטלני. מסקנת המחקר היתה שלקנאביס רפואי ישנם יכולות טובות יותר וחפות מתופעות לוואי קטלניות בהשוואה למקבילתו הנפוצה העשויה מאופיום.

קנאביס רפואי נגד ניוון שרירים – מחקר אחר שנעשה על עכברים נתן לעכברים את החומרים הפעילים בקנאביס רפואי סי בי די, סי בי אן ודלטא 9 טי איץ' סי. במשך 30 יום קבלו העכברים מנות של החומרים האלו בקבוצות שונות כך שעל כל קבוצה נוסה חומר פעיל אחר וכך הממצאים:
-עבור עכברים שקיבלו טיפול מסוג דלטא 9 טי איץ' סי נצפה ירידה משמעותית בעויתות והתקפי כאב.
-עבור עכברים שקיבלו מנת סי בי די יומית ניתן היה להבחין בירידה במתח השרירים ועליה באיכות החיים.
-עבור עכברים שקיבלו מנה של החומר הפעיל סי בי אן נמצא החומר כמגדיל את הכוח הפוטנציאלי של העכבר ואת מצב הבריאות של גופו.
בדיקות של כמויות החלבונים הראו על מגמה שתעזור למערכת החיסונית של הגוף להתמודד טוב יותר עם ניוון השרירים בשל הקשר שלהם לטיפול של הגוף בדלקות, גם בדלקות של מערכת העצבים כמו במחלות ניוון שרירי.
מסקנת המחקר הייתה שלקנאביס רפואי ישנם הסגולות להקל על סובלים מניוון שרירי ובעיקר לחומר הפעיל סי בי די.

קנאביס רפואי נגד ניוון שרירים- לסיכום ניתן לצפות בסקירה שלנו ולראות שגם בתחום המאבק בניוון שרירים לצמח "הקסם" קנאביס, סגולות רבות היכולות להיטיב עם כמעט כל חולה במחלות ניוון השרירים השונות. ניתן בהחלט לזהות מגמה מעודדת באיכות וכמות המחקרים, העולה ועולה ומאששת את סגולות הקנאביס כנגד מחלות ניוון שרירים. חולים, רופאים וחוקרים מצביעים על ההקלה בסימפטומים של מחלות ניוון שרירים ומעודדים המשך מחקר בנושא. בשל יכולותיו האנטי דלקטיות ואנטי אוקסידנטיות של הקנאביס הרפואי חוקרים ורופאים יחדיו צופים לו חלק עתידי בטיפול במחלות ניוון שרירים שונות במיוחד כשהמחלה נתפסת עוד בצעירותה.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28384665

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20439484

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11467101

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19675519
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/903049
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17241118
http://ajh.sagepub.com/cgi/pmidlookup?view=long&pmid=20439484.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20439484

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים