קנאביס רפואי לטיפול בכאבים

קנאביס רפואי לטיפול בכאבים - החומרים הפעילים בשמן הקנאביס
קנאביס רפואי לטיפול בכאבים

קנאביס רפואי לטיפול בכאבים

קנאביס רפואי לטיפול בכאבים - החומרים הפעילים בשמן הקנאביס
קנאביס רפואי לטיפול בכאבים

קנאביס רפואי לטיפול בכאבים כאב הוא תחושת סבל ואי-נוחות, המחווה על פגיעה ברקמות הגוף וממוקמת באזור מסוים בו. לפי האגודה הבינלאומית למחקר כאב, כאב מוגדר כ"תחושה וחוויה נפשית לא נעימה הקשורה בנזק ממשי או אפשרי לרקמה, או המתוארת במונחים של נזק מסוג זה". בשל ההבנה חוצת התרבויות כי כאב נקשר בפגיעה גופנית, ומאחר שהוא עלול לפגוע במידה ניכרת באיכות החיים של הפרט, זהו התסמין הנפוץ ביותר המביא לפנייה לרופא. עם זאת, יתרונו האבולוציוני של הכאב הוא בכך שהוא מתריע בפני האדם או בעל החיים על סכנה מידית לפגיעה גופנית, או על נזקים ארוכי טווח צפויים, ועל כן הוא דוחק בפרט להימנע מן הסכנה ולקרוא לעזרה. נוסף על כך, הוא מסייע בהחלמה מפציעה בכך שהוא מאלץ מנוחה לאיבר הפגוע, ומלבד תרומתו לפרט הוא גם מועיל לקולקטיב, בכך שתשדורת המצוקה מצד הפרט מעודדת את הקולקטיב לנקוט אמצעי זהירות כהגנה מפני הסכנה.

קנאביס רפואי לטיפול בכאבים– שמן הקנאביס הינו שמן המופק מפרחי צמח הקנאביס.
השימוש בשמן הקנאביס לטיפול בכאבים ידוע עוד מהעת העתיקה בה מרפאים היו משתמשים במשחות המבוססות על שמן הקנאביס לטיפול בכאבים ודלקות. עוד בקברו של הקיסר הסיני יאנג האי נמצאו שאריות לחומרים הפעילים במריחואנה על ידי חוקרים שבדקו שאריות וממצאים שונים בקבר שתיארוכו מוביל ל2700 שנה בעבר.
דרכו של שמן הקנאביס לרפואה המערבית החלה במאה ה19 בשנת 1829 על ידי מנתח אמריקאי שחזר מעבודה בהודו שם התגלו אליו סגולותיו של צמח המרפא והשמן המופק ממנו. כבר אז הוכר שמן הקנאביס כחומר בעל סגולות היכולות להטיב עם מצבים רפואיים שונים כמו : דלקות, הפחתת כאב ואנטי אייג'ינג. בשנת 1937 הוצא הקנאביס אל מחוץ לחוק בארה"ב לאחר לחץ רב מתעשיית הטקסטיל והתרופות שרצו להוציא את הצמח מרשימת המתחרים שלהם על כיסם של הקונים.
היום ישנם דרכים רבות להרוויח מסגולותיו הרפואיות של צמח הקנאביס ומהשמן המופק ממנו בפרט. ישנם היום שמני קנאביס אשר חסרים את החומרים הפסיכואקטיביים שבצמח ועשירים בחומצות שומן חיוניות לבריאות גופנו כמו אומגה 6 ואומגה 3.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19036842?dopt=Abstract

http://www.druglibrary.org/Schaffer/hemp/history/first12000/1.htm

קנאביס רפואי לטיפול בכאבים – עוד בשנים 1988 ו 1993 נמצאו הרצפטורים cb1 וcb2 רצפטורים אשר נמצאים בכמויות רבות בתוך התאים המרכיבים את גופנו ובעיקר נצפו פועלים במערכת העצבית והחיסונית של הגוף. עובדה זו הובילה חוקרים לבדוק את השפעתם של חומרים קנבינואידים על גופנו בתחום חקר הכאב, תחום שנשכר רבות מהשימוש הרפואי בשמן הקנאביס על מנת להקל על הכאב ופעמים רבות גם לרפא את המוקד אשר גורם לו.
בעשורים האחרונים נחקר נושא זה ונמצא שהחומרים הפעילים בשמן הקנאביס עוזרים מאוד לויסות כאב, טיפול בדלקות, הקלה על כאבים בתנועה ושיפור בהחלמה של רקמות הגוף. בשל כך החלו חברות תרופות מסוימות לסנתז תרופות אשר מכילות ומחקות את החומרים הפעילים שבשמן הקנאביס כמו התרופה נביקסימולס, אשר יש בה יחס של 1 ל1 בין החומרים הפעילים THC ו CBD ונמצאה מאוד יעילה לטיפול בכאבים שונים בעיקר בכאבים הנובעים מטיפולים כימותרפיים ותרופתיים.

קנאביס רפואי לטיפול בכאבים - החומרים הפעילים בשמן הקנאביס

קנאביס רפואי לטיפול בכאבים – מחקר שרצה למפות את התמורות של החומרים הפעילים בקנאביס לטיפול בכאבים מצא כך: החומרים הפעילים בשמן הקנאביס CBD, CBN, CBC, CBG, THC וTHCA משפיעים מאוד על תחושת הכאב ומורידים אותה באופן משמעותי. המחקר חילק בממצאיו את החומרים הפעילים לפי התחומים הרפואיים בהם הם נמצאו משפיעים לטובה.
http://www.life-enthusiast.com/product/dixie/CannabinoidsBenefits.pdf

קנאביס רפואי לטיפול בכאבים – מחקרים שונים בדקו באופן נקודתי את תרומתו של שמן הקנאביס לטיפול בכאבים, בין המחקרים היינו רוצים לציין את המחקר של ד"ר צ'ארלס ווב שתפרסם בשנת 2014 ובדק כיצד שמן הקנאביס משפיע על דיווח הכאב של חולים הסובלים מכך, בתחילת המחקר הממוצע לדירוג הכאב של החולים עמד על 7.8 בעוד שלאחר טיפול בשמן קנאביס צנח ממוצע הכאב עליו דווחו חולי ל 2.6. מסקנותיו של ד"ר ווב לאחר המחקר הן ששמן הקנאביס נמצא בטוח ויעיל לטיפול בכאב כרוני. בנוסף ציין הצוות החוקר ששמן הקנאביס נמצא הרבה יותר בטוח מבחינת פוטנציאל ההתמכרות שלו, לשימוש מתחלופותיו בשוק כמו למשל תרופות אשר מבוססות על חומר אופיאטי.
מחקר נוסף שהתמקד בכאבים נוירולוגים מצא שחולים בכאב אשר לא נגרם מסרטן דיווחו על ירידה משמעותי בכאב ובהתקפי הכאב לאחר השימוש בשמן הקנאביס עבור כאבים אשר אינם קשורים למחלות סרטניות אשר סגולותיו של שמן הקנאביס ידועות גם בהן.

http://medicalmarijuana.procon.org/view.resource.php?resourceID=000884#pain

קנאביס רפואי לטיפול בכאבים –  חומצת השומן אומגה 9 נמצאה כאחד החומרים היעילים ביותר שבשמן הקנאביס לטיפול בכאב. מחקר שנעשה במחלקה לחקר נוירולוגיה באוניברסיטת קליפורניה קבע שלחומצה אומגה 9 ישנו תפקיד משמעותי לבלימת תחושת הכאב. המחקר ביקש להראות שברמת התא העצבי ישנו שיפור משמעותי ברגע ההתערבות של החומרים הקנבינואידים הנמצאים בשמן הקנאביס , בכך שבולמים את ההולכה העצבית המגיע למוח ומתורגמת בו לכאב. עוד נמצא במחקר שקנבינואידים מווסתים כאב באופן דומה לחומרים אופיאטים אך באופן הבריא יותר לגוף ולמערכת העצבית בפרט.
המחקר סיכם שיש לשקול את השימוש בשמן קנאביס ושאר מוצרים קנבינואידים לטיפולים בכאב המטופל בתרופות אופיאטיות בשל הדמיון של המערכות בפעילותן בגופנו.

לקריאת המאמר באנגלית

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9759727?dopt=Abstract

שמן קנאביסקנאביס רפואי לטיפול בכאבים - החומרים הפעילים בשמן הקנאביס

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here