קנאביס רפואי לטיפול בילדים

קנאביס רפואי לטיפול בילדים
קנאביס רפואי לטיפול בילדים
קנאביס רפואי לטיפול בילדים

קנאביס רפואי לטיפול בילדים

קנאביס רפואי לטיפול בילדים – השימוש ההולך וגובר בקנאביס רפואי מחייב אותנו לגשת לתחום רפואת הילדים. במאמר זה נסקור את השימוש במריחואנה לטיפול בילדים, את היתרונות ואת החסרונות הקיימים בדבר. על פי ההגדרה של משרד הבריאות הישראלי לשימוש רפואי בקנאביס ילדים אינם מוצאים מן הכלל, ילדים כמו מבוגרים יכולים חס ולחלילה לחלות במחלות כגון : סרטן, מחלות דלקתיות, מחלות במערכת העיכול, כאבים נוירולוגים ושאר מחלות. על כן אין מן הנמנע שגם ילדים יהיו בין המטופלים בתרופה אשר נמצאה מטיבה עם כל המחלות שמנינו ואף יותר מזה.
משרד הבריאות בישראל מכיר בתגליות המדע בנוגע לסגולותיו של הקנאביס הרפואי ומציין במאמר שפרסם, תחת צוות מחקר שמינה, את סגולותיו של הצמח וכיצד הוא משפר את המערכת החיסונית, ברזולוציה שמתבוננת ברכיבים המולקולריים שלוקחים חלק בפעילות של 460 החומרים הפעילים (שזוהו בינתיים) בצמח הקנאביס.
משרד הבריאות גם מבחין במצבים "אפורים" בהם ניתן לתת מרשם לקנאביס רפואי בהם אין עדות מדעית מובהקת לתמורה לשימוש בתרופה.
משרד הבריאות עוד מציין שהוא מרשה מתן קנאביס כתרופה לטיפול במחלות פירכוסיות שונות בילדים, קבוצה של ילדים בין גיל 10 עד 14.
משרד הבריאות קיבל המלצה מהועדה להקים גוף התאחדות של רופאים שמתמחים בנתינת קנאביס רפואי לטיפול במחלות קשות אצל ילדים, על מנת למנוע שימוש לא נכון עקב חוסר ידע של הרופא המטפל בנושא ותוך כדאי ידיעת הסיכונים ( על פי משרד הבריאות) לתופעה.

http://www.ima.org.il/ima/formstorage/type8/ne46_knaviskids.pdf

קנאביס רפואי לטיפול בילדים – ישנם מספר תחומים ברפואת ילדים שהטיפול במריחואנה רפואית שכיח בהם, למשל: סיסטיק פיברוזיס, אוטיזם, הפרעות מוטוריות, "סרטן ילדים" ואפילפסיה. תחת סרטן ילדים נכנסות מחלות סרטן מסוגים כמו סרטן הדם .
מריחואנה כתרופה לילדים היא נושא פרובוקטיבי שמעלה גבה פעמים רבות. רופאים מהאסכולה הישנה מזהירים בפני הסכנות שבצריכת מריחואנה על ידי ילדים ומונים את הקשות מבינם כ: חוסר מוטיבציה, יכולת תפקוד קוגניטיבית נמוכה יותר מבני גילם ועליה בסיכוי לחוות התקף פסיכוטי.
מחקר מועט נעשה בתחום ההשפעה הקוגנטיבית שיש למריחואנה על מוח של אדם גדל ובמיוחד על גדילת המוח. למרות הזהרות של חלק מהרופאים, הורים לילדים חולים שמקבלים מריחואנה רפואית מציינים על שיפור במיוחד במיקרים של מחלות סרטן ואפילפסיה.

http://herb.co/2016/05/10/children-treated-cannabis/

קנאביס רפואי לטיפול בילדים – מקרה מפורסם נודע בעולם חקר הקנאביס הרפואי, הסיפור של סאם ווגלשטיין, ילד שסבל מ 100 התקפי אפילפסיה ביום מה שהוביל את הוריו לנסות טיפולים רבים ושונים עד שהגיעו לקנאביס הרפואי. סאם מטופל בכדורי CBD, חומר הפעיל בקנאביס וידוע בסגולותיו המרפאות במיוחד בתחום מערכת העצבים. אפילפסיה משפיעה על כל קבוצות הגיל, אבל אצל ילדים ניכרת השפעתה על ההתפתחות הקוגניטיבית לאורך הילדות. יש כמה צורות של אפילפסיה המתקשרות רק למצבים בילדות שמפסיקים להתקיים אחרי שהילד גדל (הגדרת ויקיפדיה). החומר הפעיל בקנאביס מסוג סי בי די עוזר לתנועה עצבית בגוף באמצעות הפעלת רצפטורים מסוג Cb1 ו cb2 . כדורים של החומר הפעיל סי בי די ניתנים כתרופה למצבים רבים אצל ילדים כגון סרטן, אפילפסיה ושאר הפרעות מוטוריות בגלל היכולת של החומר בפשטות, לשפר את תנועות הגוף. במקרה של סאם כל התקף אפילפסיה בא לידי ביטוי באיבוד הכרה למשך כ 20 שניות עד חצי דקה ובתדירות של כל שלוש עד שש דקות. מצב זה היה בלתי אפשרי עבור סאם ומשפחתו שנלחמו על רגעים בודדים של רוגע בשל מצבו הבריאותי של סאם שהצריך מהם את תשומת ליבם המלאה. כשאחד הרופאים הציע להוריו של סאם את הטיפול במריחואנה הם כבר נואשו משיטות רבות והסכימו לנסות את מה שהציע הרופא. המצב של סאם השתפר פלאים בזמן קצר מאוד והיום סאם חי חיים כמעט נטולי התקפים בזכות הקנאביס הרפואי.
לקרוא על סיפורו של סאם מפי אביו :

http://www.wired.com/2015/07/medical-marijuana-epilepsy/

קנאביס רפואי לטיפול בילדים – בתחום סרטן הדם וגידולים סרטנים בכלל אצל ילדים מצאו רופאים שטיפלו בילדים חולים בתופעה הבאה, ילדים שקיבלו קנאביס רפואי בדרך כלל כתרופה שתצמצם את ההשפעות של הכימותרפיה ואובדן התיאבון שבא עימה מצאו שספירת הדם של הילדים שנעזרו בקנאביס רפואי הייתה טובה יותר משל אלו שלא. ממצא זה הוביל חוקרים אל החומרים הקנבינואידים שביניהם הסי בי די ולסגולתו המרשימה בעזרה למערכת החיסונית ולמערכת הדם. עזרה זאת באה לידי ביטוי בכך שרצפטורים שמפעיל הסי בי די משפיעים על תנועת חומרים מזינים ואנטי סרטניים בתא הסרטני ואף נמצאו כעוזרים לתאים סרטניים "למות" מבלי שום השפעה על התאים הבריאים בגוף. בעצם חוקרים מצאו שהחומרים הקנבינואידים שבקנאביס רפואי מסמנים תאים סרטניים ותוקפים רק אותם. ד"ר סנצ'ז שלקחה חלק במחקר ציינה את העדיפות שבשימוש בקנאביס רפואי בניגוד לכימותרפיה אשר אינה מבדילה בין תאים והורגת גם את התאים הסרטניים וגם את התאים הבריאים שבגופנו.

http://herb.co/2016/05/10/children-treated-cannabis/

קנאביס רפואי לטיפול בילדיםסרטן הדם (לוקמיה, Leukemia) הוא מחלה המתאפיינת בהתרבות לא תקינה ומוגברת של תאי דם במח העצם. המחלה נחלקת לשני סוגים עיקריים: לוקמיה כרונית ולוקמיה חריפה.
לוקמיה כרונית פוגעת בעיקר באנשים מבוגרים ומתאפיינת בין השאר בקצב איטי. לעומת זאת, לוקמיה חריפה מופיעה באופן פתאומי ובהיעדר טיפול מתפתחת בקצב מהיר. לוקמיה חריפה מתחלקת אף היא לשתי קבוצות עיקריות: לוקמיה מיאלואידית חריפה (AML) הנפוצה יותר בקרב מבוגרים, ולוקמיה לימפוציטית חריפה (ALL) הנפוצה יותר בקרב ילדים.

http://www.schneider.org.il/?CategoryID=833&ArticleID=2368

עוד בשנת 1990 התבצע בישראל מחקר על היכולות של הדלטא 8 THC בהקלה על ילדים החולים בלוקמיה, במחקר זה נמצא שכל הילדים שקיבלו קנאביס רפואי על מנת להתמודד עם הסימפטומים של הטיפולים הכימותרפיים הראו ירידה בסבל מסחרחורות, הקאות וכאבים כלליים ובנוסף אצל אף אחד מהילדים שהשתתף בניסוי לא נימצאה התעוררות של תכנים והתנהגויות המופעלות על ידי החומר הפסיכואקטיבי. כלומר קנאביס רפואי עזר לילדים החולים בלוקמיה להתמודד עם הסימפטומים הקשים של המחלה וטיפוליה ובנוסף לא חלה התדרדרות במצבם הנפשי.

http://herb.co/2016/05/10/children-treated-cannabis/

קנאביס רפואי לטיפול בילדים – לסיכום ניתן לבחון את הממצאים שהצגנו במאמר זה שתומכים בטיפול בילדים חולים באמצעות מריחואנה במקרים שהם כמעט זהים למצבי חולי אצל מבוגרים. ישנם מחלות כמו לוקמיה שניתן להחלים מהם ואחת הדרכים לשרוד את אותו מאבק הוא בהעלאת איכות החיים, מה שמתאפשר בישראל ובעולם למספר רב של ילדים החולים במחלות נוראיות כמו אפילפסיה, סרטן ומחלות עצביות. בשל התרומה הגדולה של קנאביס רפואי למערכת החיסון ולמערכת התא ילדים רבים נהנים ממנו בהתמודדותם עם מחלות נוראיות שחלקן אף משתקות את אורח החיים של הילד לחלוטין.
להודות שלקנאביס רפואי יש השפעות חיוביות על ילדים חולים היא הודעה שקשה לגופים מסוימים, בשל רגישות הנושא והיותו פוליטי ישנו קושי במחקר בתחום אך כן נעשו כמה מחקרים כמו אחד שהצגנו להנ"ל שלא מצאו השפעה נפשית שלילית של קנאביס על ילדים שטופלו בקנאביס רפואי. עובדה זאת צריכה להיות המשך למחקר שיבדוק אוכלוסיות גדולות יותר ומגוונות יותר על מנת לקבוע באופן חד משמעי שאין סיכון לילדים להשתמש בקנאביס רפואי כתרופה למכאובם אך הממצאים המדעיים החדשים בתחום מראים על השפעה סלקטיבית אם בכלל.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20456872

לקריאת המאמר באנגלית

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter

עוד באותו נושא

כתיבת תגובה

ארכיונים