קנאביס עיכב הזדקנות המוח

קנאביס עיכב הזדקנות המוח

קנאביס עיכב הזדקנות המוח

קנאביס עיכב הזדקנות המוח
קנאביס עיכב הזדקנות המוח

קנאביס עיכב הזדקנות המוח –  חלק מתוך מאמר שהתפרסם באתר YNET על ידי ד"ר איתי גל – פורסם:  09.05.17 , 12:31

קנאביס עיכב הזדקנות המוח –  המוח מזדקן עם הגיל, אבל הקנאביס עשוי לעכב את התהליך: מחקר חדש שערכו חוקרי האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת בון בגרמניה, הראה שיפור בזיכרון של עכברים מבוגרים שהצליחו "לסגת" חזרה למצב של עכברים בני חודשיים, זאת הודות לטיפול ממושך במינון נמוך של קנאביס. לדעת החוקרים, הגילוי עשוי לחולל פריצת דרך בטיפול בדמנציה.

כמו כל איבר בגוף, גם המוח מזדקן וכתוצאה מכך חלה ירידה ביכולות הקוגניטיביות עם הגיל. יחד עם ההזדקנות עולה גם שכיחות הדמנציה. מזה עשרות שנים תרים חוקרים אחר פתרון שיוכל להאט או להפוך את תהליך ההזדקנות של תאי המוח. כעת, טוענים המדענים, הצליח הקנאביס לעשות זאת, בעכברים. המחקר פורסם בגליון החדש של כתב העת Nature Medicine
בשל תוחלת החיים הקצרה של עכברים האורכת כשנתיים, מתחילים המכרסמים להראות קשיים קוגניטיביים בולטים כבר בגיל 12 חודשים. במהלך הניסוי, נתנו החוקרים כמות קטנה של THC, המרכיב הפעיל בצמח הקנאביס, לעכברים בני שנתיים, 12 ו-18 חודשים, במשך תקופה של ארבעה שבועות.

קנאביס עיכב הזדקנות המוח – בשלב הבא, בחנו החוקרים את יכולת הלמידה וביצועי הזיכרון אצל העכברים, שכללו כישורי כיוון והתמצאות במרחב, וזיהוי של עכברים אחרים. הממצאים הראו שעכברים שקיבלו את מנת הפלצבו (דמה) הראו תהליכי למידה ואובדן זיכרון שתאם את גילם. לעומת זאת התפקודים הקוגניטיביים ושל העכברים טופלו בקנאביס היו טובים בדומה לעברים הצעירים בני החודשיים.

"הטיפול הפך לחלוטין את הפגיעה בתפקוד הביצועי במוחם של העכברים המבוגרים", אמר פרופ' אנדריאס צימר ממהכון לפסיכיאטריה מולקולרית באוניברסיטת בון בגרמניה.
המדענים גילו עוד כי המוח מזדקן הרבה יותר מהר כאשר עכברים הם אינם בעלי קולטנים פונקציונליים לחומר הפעיל THC. בגוף האדם נוצרים באופן טבעי קנבינואידים, ולהם יכולת להפעיל את הקולטן שלהם במוח המכונה CB1. הם גם הסיבה לאפקט "הממסטל" של THC במוצרי חשיש או מריחואנה, אשר מצטברים בקולטן.

THC מחקה את ההשפעה של קנבינואידים המיוצרים באופן טבעי בגוף וממלאים תפקידים חשובים במוח. "עם הגיל, כמות הקנבינואידים שנוצרת באופן טבעי במוח פוחתת", אומר פרופ' צימר. "כאשר הפעילות של מערכת הקנבינואידים יורדת, אנו מוצאים הזדקנות מהירה במוח".

קנאביס עיכב הזדקנות המוח – כדי לבדוק מהי ההשפעה של הטיפול ב-THC בעכברים בוגרים, חוקרים באוניברסיטה העברית, בהובלת ד"ר מונה דביר-גינזברג ופרופ' איתי באב ז"ל, בחנו את השינויים האפיגנטיים במוחם של עכברים בגילאים שטופלו ב-THC.

"הטיפול ב-THC עורר שינויים מולקולאריים ואפיגנטיים, אשר לא תאמו יותר את אלה של עכברים מבוגרים לא מטופלים, אלא היו דומים לאלה שאצל עכברים צעירים", אומרת ד"ר מונה דביר-גינזברג מהמכון למדעי השיניים בפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית.

יתרה מכך, מספר הקישורים בין תאי העצבים במוח המהווה תנאי חשוב ובסיסי לסיגול יכולות למידה גדל אף הוא. "נראה שהטיפול של THC הפך את השעון המולקולרי", אומר צימר.מינון נמוך ומוקפד של THC ניתן לעכברים כך שלא היה אפקט "ממסטל".

מוצרי הקנאביס מותרים כבר כתרופות כמו בשימוש להקלה בכאב של מחלות שונות. בשלב הבא, החוקרים מעוניינים לערוך ניסוי קליני כדי לחקור האם THC מצליח לעצור ואף לגרום לנסיגה של תהליכי ההזדקנות במוח גם אצל בני אדם, ולהגדיל את היכולת הקוגניטיבית שלהם.

למאמר המקורי

עוד באותו נושא

כתיבת תגובה

ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי