קנאביס לנכים – קנאביס לנכים וכאבי פנטום

ייעוץ והדרכה לחולים

קנאביס לנכים וכאבי פנטום

קנאביס לנכים וכאבי פנטום – קנאביס למוגבלי תנועה ולסובלים מכאבי פאנטום

קנאביס לנכים וכאבי פנטום
קנאביס לנכים וכאבי פנטום

קנאביס לנכים וכאבי פנטום – באוגוסט שנת 2013, תחנת החדשות CNN  שידרה  סרט תיעודי מהפכני של  הבמאי Sanjay גופטה "ויד". לפתע, העולם נהיה מודע לתכונות טיפוליות פוטנציאליות מרפאות, של צמח הקנביס. הסרט התיעודי תיאר את המסע של משפחת פיגי ושאר אמהות המשתמשות במריחואנה רפואית לטפל בילדיהם, הסרט התמקד בחוויה של משפחת פיגי ובמיוחד בילדה הצעירה, שרלוט. שרלוט סבלה  מ300 התקפים בשבוע. ההתקפים שלה היו כל כך מתישים וקשים כך שהוריה חיפשו כלי בכדי להקל על סבלה. הרכיב  סי בי די שאינו פסיכואקטיבי הנמצא בצמח המריחואנה Cannabidiol CBD)) הוסבר כאחראי על השיפור במצבה של שלוט על ידי מספר רופאים ומדענים שרואינו לצורך הכנסת הסרט.
חוקרים שצפו בסרט מהר קפצו על מסר שהשתחל בין השורות של הסרט התיעודי שלפי הבנתם היה "שאם לחומר הפעיל סי בי די סגולות שמסוגלות למנוע פרכוסים ושאר תקלות של עצבובים במערכת העצבים ההיקפית, יש להניח שמחקר בכיוון הנכון יוכל לרתום את הסי בי די לטיפול באלה שסובלים מבעיות כתוצאה מכריתת איבר או איבוד יכולת תנועה" .
בכתבה הקרובה נתעמק במחקרים והמאמרים שהתפרסמו מאז בנוגע לסגולות הרפואיות של צמח הקנאביס לסובלים מיכולת תנועה חופשית.

קנאביס לנכים וכאבי פנטום – למרות ששיטות רפואיות מודרניות שיפרו את שיעורי ההישרדות של ניתוחי קטיעה, קטיעה הינה עדיין טיפול אחרון עבור מספר תנאים שונים. מספר הקטועים גדל בשל לחימה ומצבים אחרים, כולל סרטן וטראומה פיזית עקב תאונות.
קטיעה היא טכניקה להצלת חיים, אבל לעתים קרובות משאירה חולים עם בעיות בריאות כרוניות. קטיעת הגפיים יכולה להשפיע על הפעילות היומית הרגילה ולדרוש טיפול בעיסוק חוזר לתפקוד עצמאי. קטיעה גם משנה את מחזור הדם ואת מערכת העצבים.
הנושאים הדומיננטיים מהם סובלים אנשים לאחר קטיעת איבר הם כאב וחרדה. שניהם יכולים להיות מטופלים בצורה יעילה מאוד עם מוצרי קנביס רפואי ומחקרים רבים מאששים טענה זאת, זה אינו דבר נדיר לחוות כאב בחלק הנותר של איבר לאחר קטיעה. במקרים מסוימים, כאב זה חולף עם הזמן. באחרים הכאב הופך לקבוע.
לפחות 67% מהאנשים עם איבר קטוע חווים כאבי שרירים שיורי (RLP), אשר שונה מכאב איברים רפאים (כאבי פנטום). כאב פנטום הוא מצב פסיכולוגי שבו האדם מרגיש כאב בחלק של איבר שכבר לא קיים. RLP יכול להיגרם על ידי גורמים שהיו קיימים לפני קטיעה, או שיכול להיות תוצאה של ניתוח קטיעה.

הגורמים ל- RLP כוללים:

  • בעיה בעור או פריחה הנובעת מניתוח קטיעה
  • זיהום באיזור הניתוח
  • בעיות במחזור הדם, כגון סוכרת
  • טראומה במהלך הניתוח
  • ירידה בזרימת הדם לאזור
  • קצה העצם אינו מוגן כראוי על ידי רקמות ועור
  • עצירת עצבים בצלקת מניתוח

RLP יכול להיות מאוד כואב, מצב זה עלול להרגיש כמו התכווצויות או כאב באזור המקיף את הקטיעה. RLP יכול להתבטא בתחושה חמה או קרה או תחושה בוערת באזור. במקרים מסוימים, ניתוח נוסף נדרש כדי לפתור RLP. לפעמים זהו רק מצב זמני במהלך הריפוי המפרך של אלו שעברו קטיעה.
קנאביס לנכים וכאבי פנטום – עם הזמן, איבר קטוע עלול לגרום לאטרופיה בשרירים או לאובדן צפיפות העצם. ברגליים קטועות, חוסר משקל מחלישה את העצם הנותרת ואת היכולת של גוף  האדם לשנות את הדרך בה השרירים שלהם באים לידי שימוש. השרירים שאינם משמשים עוד להליכה עלולים לאבד כוח ולהתכווץ. שינויים אלה באיבר קטוע יכולים לגרום לכאב. לעיתים קרובות קטועיי גפיים נאלצים לחיות עם כאב כרוני בגלל קטיעה. כאב כרוני הוא מצב מורכב ומסובך והוא יכול לגרום לחרדה ודיכאון.
עוד מצב כרוני שיכול להתפתח לאחר קטיעה היא חרדה או דיכאון. כאשר הצורה של הגוף שלך השתנתה קשות, במיוחד כאשר הוא כבר לא נראה כמו רוב הגופים האחרים, השינוי יכול להיות נפשית. קטיעה גם משנה את היכולת לבצע משימות היומיום, אשר יכול להשפיע על השקפתך על החיים.

קנאביס לנכים וכאבי פנטום

תאונות טראומטיות יכולות לגרום להפרעת לחץ פוסט טראומטית (PTSD), בעיה רצינית בבריאות הנפש שסגולות הקנאביס בעזרה למתמודדים איתה ידועות כבר לכל. איבר קטוע יכול להיות תזכורת קבועה של הטראומה המביאה בחזרה רגשות חזקים שקשה לעבד. אנשים עם PTSD חווים חרדה ודיכאון יחד עם נדודי שינה, פלאשבקים והתקפי פאניקה.

גם קטיעות שאינן תוצאה של טראומה יכולות להיות מלחיצות באותה מידה. קטיעות סרטן גורמות לעיתים קרובות לחרדה מפני החזרת הסרטן וכעס על סרטן באופן כללי. חולי סוכרת לפעמים דורשים קטיעה בגלל זרימת דם ירודה. קטיעה זו יכולה לייצג את התקדמות המחלה ולאכוף אותה על החולה בשל הסכנה לכלל הגוף .

קנאביס לנכים וכאבי פנטום – מחקרים רבים שמתעמקים בשנים האחרונות בחקר פגיעות בעמוד השדרה הגורמות לשיתוקים, הגיעו למסקנה שלCBD ושאר חומרים קנבינואידים הנמצאים בצמח הקנאביס מבורכים בסגולות רבות העוזרות לגוף להתמודד עם נזקי הפגיע ומקלות את מצבו הנפשי של הפצוע בתהליך ההחלמה.
מחקרים שהשוו בין קבוצות משתקמים שונות, גילו כי משתקמים שעישנו או צרכו דרך מזון קנאביס ומוצריו הראו עליה בקצב ההחלמה ובמצב הרוח הכלל והאמונה שלהם בתהליך ההחלמה.
מצבו הנפשי של כל פצוע משפיע רבות על חווית ההחלמה ואיכותה. רופאים בכל העולם מציינים את הסגולות שבצריכת צמח הקנאביס על ידי אלו שעוברים תהליכי שיקום פיזיים בעיקר מפציעות משתקות בעמוד השדרה.
נושא  נוסף וחם בקהילה המדעית הוא עניין ההחלמה מנקודת המבט ההתמכרותית ונסביר. בארצות הברית למשל קיימת כיום בעיה חמורה של תלות של כמות גדולה באוכלוסייה בתרופות נגד כאב בעיקר מהקבוצה האופיאטית. מיליונים של אנשים בעשר שנים האחרונות נהפכו למכורים לאותן תרופות מרשם ושאלו אזלו רבים מהם עברו להרואין בשל הקרבה הכימית לתרופות שקיבלו לטפל בכאבים שנבעו מפציעותיהם, בעיקר מתאונות דרכים.
הגדרנו נושא זה כחם משום שההילה הרפואית בארצות הברית משקיע מאמצים רבים לבלום את המגיפה הזאת שפוגעת קשה במרקם החברתי בארצות הברית ובכלכלתה. אחד הפתרונות הנראים לעניין מגיע ממחקרים רבים שמצאו שמשתקמים מפציעות מסגנון זה, הצורכים קנאביס אינם מפתחים תלות במשככי הכאבים וחשוב מזה אחוז מזערי מהם מגיע לשלב של לקנות הרואין וקריסטל מת' . ממצא זה חשוב בשל שהוא גם מצביע על פתרון לבעיה שכבר גבתה חיים רבים ולא רק בארצות הברית וגם מאפשר לראות לאלו תוצאות ניתן לצפות אם סוכנויות הבריאות השונות בעולם יאמצו את המסקנה שלמשתקמים מפציעות משתקות ישנו סיכוי טוב יותר להשתקם ולחזור לחייהם באופן התקין ביותר בהתאם לפציעתם בעזרת שימוש בקנאביס רפואי.

קנאביס לנכים וכאבי פנטום – בכתבה זו התחלנו לסקור עבורכם את הנושא של שימוש בקנאביס רפואי על מנת להקל, לרפא ובכלליות לתת חווית בריאות טובה יותר לאלו שעברו פציעות או מחלות שהותירו אותם עם נכות כזאת או אחרת. בעתיד נמשיך להביא לכם את המידע העדכני בנושא ונקדיש כתבה שלמה לעדויות של הנעזרים בקנאביס רפואי על מנת להתמודד טוב יותר עם ההגבלה שהם סובלים ממנה.

קנאביס לנכים וכאבי פנטום
מקורות:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24970339
http://craighospital.org/resources/marijuana-and-other-drugs-after-disability
http://www.apa.org/pi/disability/resources/publications/newsletter/2016/08/medical-cannabis.aspx
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22543671
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28120231
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29754032
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29372187
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29596405
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=phantom+pain++cannabis
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28747189
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27865845
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29803146
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29779455
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22370762

שמן קנאביס

קנאביס לנכים וכאבי פנטום

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי