קנאביס וחוש הטעם – כיצד קנאביס משפיע על חוש הטעם וההבדלים בין סאטיבה לאינדיקה

קנאביס וחוש הטעם

כיצד קנאביס משפיע על חוש הטעם וההבדלים בין סאטיבה לאינדיקה

קנאביס וחוש הטעם – אולי גם אתם מוצאים את עצמכם לפעמים תועים האם הקנאביס שאני מעשן, אוכל ומאדה משפיע על חוש הטעם שלנו.

כולם יודעים שאוכל טעים יותר אחרי שעישנתם ג’וינט, הורדתם ראש או לפחות אתם חושקים באוכל יותר, אך ישנן עדויות לכך שקנאביס מגדיל רק סוגים מסוימים של טעמים. בפה ישנם כל מיני בלוטות טעם שונות המתפרשות סביב הלשון, וחלקם משמשים כקולטנים לסוגים שונים של טעמים, כמו מתוק, מלוח, מריר או חמוץ.

המטרה האבולוציונית של בלוטות הטעם הייתה למנוע מהאדם הקדמון לאכול דברים שיהרגו אותו, כמו גרגרים רעילים, נראה שזה הגיוני מאוד, מעניין לציין כי קולטנים בעלי טעם מר נמצאו במקומות בגוף האדם בהם לא היינו מניחים שהם יהיו – למשל באשכים ובזרע.

הגנטיקאי בדריך מוזינגר, מומחה לטעם, ציין כי "[הוא] הקולט לטעם הוא כמו מיקרופון, והחלבון הוא כבל המיקרופון … לחוות טעם זה כמו לשמוע צליל דרך מגבר … אם אתה מאבד את המיקרופון או את הכבל, זה לא יעבוד", אז בלוטות הטעם שלנו מגבירות ביעילות את הטעם שאנחנו חווים, והקנאביס מעצים אותו עוד יותר.

יש קשר חזק בין חוש הטעם לרגשות שלנו – טעימת מאכלים מסוימים יכולה להחזיר אותנו בזמן ליום קיץ חם ולגביע גלידת מנגו נוטף, או להעביר אותנו לזירת הדייט הראשון שלנו.

הקשר בין חוש הטעם לרגשות שלנו ניכר מהאסוציאציות בספרות לאורך הדורות, ובביטויים באנגלית נפוצים כמו "ענבים חמוצים", "חפצים מתוקים", "הביאו את הבייקון" הסוגים העיקריים של הטעמים הם מתוקים, חמוצים, מלוחים, מרירים וטעמים – נקרא אומאמי ביפנית, עבור החוקר היפני ד"ר קיקונאה איקדה שגילה את תחושת הטעם הנוספת הזו בראשית שנות העשרים של המאה הקודמת.

המדע של חוש הטעם

קנאביס וחוש הטעם – טעמו של חומר מורגש בעת מגעו עם בלוטות הטעם הפזורות על הלשון, החך הרך, ומכסה הגרון, על גבי הלשון פזורות בלוטות על פטמות (papillae) מארבעה סוגים שונים, רק הפטמות החוטיות (Filiform papillae), שהן הסוג השכיח ביותר בלשון, אינן נושאות בלוטות טעם.

בקצה הלשון ניתן למצוא פטמות פטרייתיות (Fungiform papillae), בצדי הלשון פטמות עליות (Foliate papillae) ובאחוריה מספר מצומצם (8–12) של פטמות מוקפות (Circumvallate papillae) בעבר היה נהוג לחשוב כי הפקעיות של כל טעם נמצאות באזור שונה בלשון. נטען למשל כי באזור מסוים בלשון חשים בטעמים מלוחים ובאחר במתוקים.

טענה זו שגויה, אך עקבותיה הופיעו בספרי לימוד ומאמרים שונים לפחות עד שנת 2015, כיום ידוע כי כל הטעמים מורגשים לא רק בכל הלשון, אלא גם באזורים אחרים של הפה, חוש הטעם תורם חלקית בלבד לקליטת טעמי המזון ותחושתם, שכן הן מושפעות גם מחושים אחרים, כגון הריח, הראייה וכן מהמרקם, מ"קור" או "חום".

תפקידו של חוש הטעם

קנאביס וחוש הטעם – תפקידו של חוש הטעם היא לאפשר לבעלי חיים לשער את מידת התועלת שיכול הגוף להפיק מהמזון או הנזק שעלול להיגרם מצריכתו.

תמהיל הטעמים של המזון מעובד במוח ומעורר תחושה של עונג, סיפוק או סלידה ואף בחילה, מזון המכיל רכיבים חיוניים מסוימים יעורר תחושת עונג וסיפוק אשר תתמרץ את בעל החיים להמשיך ולצרוך ממנו, טעמו של מזון המכיל רעלים מסוימים או תוצרי פירוק של חיידקים יעורר תחושת סלידה הגורמת להפסקת אכילתו או לפליטתו מהפה.

כמו כן, חוש הטעם מאפשר זיהוי של ריכוז יתר מסוכן של מרכיב מסוים במזון, למשל ריכוזים גבוהים של מלח בישול, העלולים לגרום להתייבשות.

תחושת הטעם משתנה בהתאם להתנסות קודמת ולצורכי הגוף, סלידת טעם היא דוגמה בולטת להתניה קלאסית, בה בעלי חיים בוחלים במזונות שאכלו בעבר, אם חשו ברע לאחר אכילתם.

בשל תופעה זו גורם טיפול כימותרפי, המחולל בחילות והקאות, לסלידה של מטופלים ממזונות שצרכו במהלך הטיפול, אף כי פותחו שיטות להתמודדות עם הבעיה, סלידת טעם עשויה לגרום להפרעות אכילה, תת תזונה ופגיעה באיכות החיים, גם לעת זקנה.

כמו כן, אצל נשים בהיריון משתנה הרגישות וההעדפה לטעמים מסוימים, ככל הנראה בהתאם למשאבים הדרושים להתפתחות העובר, המזון שצורכת האם במהלך ההיריון והמסופק לצאצא במהלך הינקות, הילדות וההתבגרות משפיעים על טעמיו המועדפים.

קנאביס וחוש הטעם

קנאביס וחוש הטעם- הטעם שבפה שלנו לא נוצר רק על ידי בלוטות הטעם, אלא הוא למעשה שילוב של ריח, מרקם וחום או קרירות של אוכל – האף הוא חלק בלתי נפרד ממה שאנחנו חושבים כטעם; זו הסיבה שנראה שקור מצמצם את התיאבון ואת היכולת שלנו לטעום אוכל לפעמים.

אגב, רגשות חריפים ומתובלים אינם למעשה טעם כשלעצמו – הם רק אותות כאב שנשלחים על ידי קולטני המגע והטמפרטורה במוח, על פי מחקר שנערך ב – 2009 על אנדוקנבינואידים והשפעותיהם על בלוטות הטעם של העכברים, אנדוקנאבינואידים מכוונים לבלוטות הטעם המתוק והמר בפה.

אז איך זה עובד בדיוק?

קיים חומר כימי הנקרא לפטין בפלסמת הדם שמפחית את צריכת המזון על ידי פעולה על ההיפותלמוס, אזור מוחנו המסדיר את התיאבון ומשקל הגוף, בין פונקציות חשובות אחרות, הלפטין פועל על ידי דיכוי תגובות הטעם המתוק בעכברים מסוג פרא, החוקרים במחקר גילו כי אנדוקאנבינואידים מסוימים הגבירו את הטעם המתוק והמר של המזונות בעכברים.

במילים אחרות, על ידי דיכוי הלפטין הם הפכו את טעמם של המזונות המתוקים והמרירים לעזים יותר.

קנאביס וחוש הטעם –  כמובן שתומכי הקנאביס הרפואי טענו זה מכבר כי קנאביס מגביר את התיאבון, ולעיתים קרובות הוא משמש לסייע לחולי סרטן העוברים כימותרפיה ובחילה קשה לאכול כאשר הם לא היו מרגישים בטוב, השפעת הקנאביס על גוף האדם היא דבר מסובך, ועדיין יש המון שאיננו מכירים.

THC בקנאביס נקשר ומפעיל קולטני קנבינואידים בתאים בכל הגוף, כולל המוח, הלשון והמעיים, כך שלפי מדעני המוח ניקולאס די-פטריציו מאוניברסיטת קליפורניה בריברסייד, קולטנים אלה מעורבים בוויסות דברים כמו מצב רוח, זיכרון ותענוג (גם תענוג מאוכל).

DiPatrizio מסביר שכאשר קולטנים על הלשון שלנו ובמעיים שלנו מופעלים, נשלחת הודעה למוח שמעוררת תשוקה, אף על פי שתהליכים רבים מתרחשים כשאתה מתגבר, אנו חושבים שאומרים לנו כי העוגיות של חנויות המכולת טעימות כמו של אמא.

מינהל המזון והתרופות האמריקאי אישר להשתמש ב- THC לחולי כימותרפיה כבר בשנת 1986, המחקר של יושידה ואחרים מצא כי סופית שתגובות הטעם המתוק משופרות על ידי אנדוקנבינואידים, כך שאם אתם מוצאים את עצמכם מושיטים אחר השוקולד הטעים האחרון גם לאחר שכבר הרגשתם בתחושת השובע, הקנאביס שעישנתם לאחרונה יכול להיות אשם.

במחקר שנערך על ידי אוניברסיטת בורדו נמצא כי ממש כמו ריח, THC משפר את חוש הטעם, כך שטעם האוכל והמשקאות נתפס בעוצמה רבה יותר, זה כמעט לא מפתיע בהתחשב בכך שטעם וריח הם חושים משלימים שפועלים באופן סינרגטי כדי לאפשר למוח להכיר טעמים מורכבים.

הסיבה לתחושות התיאבון הנלוות לעישון קנאביס – קנאביס וחוש הטעם

קנאביס וחוש הטעם – מדענים שחיטטו עמוק יותר מצאו את הסיבה לתחושות התיאבון הנלוות לעישון קנאביס והסיבה לכך היא שהצמח ממריץ את ייצור הגרלין המכונה גם 'הורמון הרעב', הגרלין מיוצר ומשתחרר בעיקר על ידי הקיבה, אך גם על ידי המעי הדק, הלבלב והמוח, ואחראי ליצירת התחושה הלא נעימה שאומרת לנו שאנחנו רעבים, אבל זה לא הכל, שכן גרלין יכול גם לשנות את הטעם, לגרום לאוכל להיות יותר מפתה.

גרלין (Ghrelin) – קנאביס וחוש הטעם

גרלין (Ghrelin) הוא הורמון המגרה הפרשת הורמון גדילה, וכן משחק תפקיד מרכזי בויסות תיאבון ומשקל הגוף, הוא פפטיד עם 28 חומצות אמינו המיוצר בעיקר בתאי החיפוי P/D1 בקרקעית הקיבה ובתאי ε בלבלב.

כמויות קטנות של גרלין מגיעות גם מהמעי, וגם ההיפותאלאמוס הוא מקור של גרלין, וכמויות קטנות יותר מיוצרות בשליה, בכליות ובבלוטת ההיפופיזה, גרלין אם כן זוהה כליגנד טבעי של קולטנים אלה המגרה הפרשת הורמון גדילה, ותרומתו של Kojima בכך שהסיק שלמרות שקולטני גרלין נמצאים במוח, הוא מיוצר בעיקר בקיבה ומשם נודד דרך הדם למוח.

בעת גילויו, נחשב גרלין בעיקר כמגרה של הפרשת הורמון הגדילה מהחלק הקדמי של ההיפופיזה, אך עד מהרה חל שינוי בהתייחסות אליו, כאשר התגלה שהזרקת גרלין לדם גורמת להעלאת משקל בחולדות, הנובעת מעלייה ברקמת השומן הנגרמת מאכילת יתר וירידה במטבוליזם של שומן.

כיום כבר ברור שגרלין מופרש מהקיבה בעת רעב, נודד להיפותאלאמוס ומעודד אכילה, שובע יסמן על ידי איתות לקיבה בעזרת שלוחות של ה-vagus וזו תפריש פחות גרלין להפחתת תאוות האכילה.

הרמות הגבוהות של גרלין בקיבה כרוכות כנראה עם תפקידו המרכזי בוויסות התיאבון, במאזן האנרגיה וברמות השומן בגוף, מתן גרלין למכרסמים בעירוי לדם או בהזרקה לתוך חדרי המוח שלהם הגביר אצלם את צריכת מזון ונמצא מתאם בין תגובות אלה והמינון של ההורמון.

גרלין מפעיל נוירונים היפוטלמיים המכילים נוירופפטיד מהסוגים Y ‏(NPY) כמו גם peptide Agouti related ‏(AgRP) הגורמים לעליה בתיאבון, ועל ידי כך הוא פועל נגד השפעת לפטין המדכא תיאבון, AgRP הוא נוירופפטיד המיוצר במוי בתאי עצב מסוג AgRP/NYP, הנמצאים בחלק הוונטרו-מדיאלי של ה-Acurate nucleus בהיפותאלאמוס.

AgRP מבוטא ביחד עם NYP על ידי הגברת תיאבון והפחתת המטבוליזם ובזבוז אנרגיה.

מדוע קנאביס גורם לנו לחשוק בג'אנק פוד ?

קנאביס וחוש הטעם – על פי זיקה למזונות מסוימים, נניח עוגה מעל פאי, המוח אחראי על הערכת מה אנו אוכלים וקביעת מה טעים לנו ומה לא, כשאנחנו מעשנים, הקנאביס מפעיל מספר אזורים במרכז הבקרה של המוח, כולל אזור הקשור למערכת התגמולים, מה שהופך את הזלילה של מזונות עתירים בשומן וסוכר למהנה במיוחד.

הסטריאטום הגחוני הוא חלק חשוב מאוד במוח המקצה ערך הדוני למזונות, אז כאשר אתם בולעים קנאביס, הכימיקל הולך להפעיל תאים באזור זה של המוח וקרוב לוודאי שתגדיל את החיבה הזו למזונות מהסוג שהזכרנו, מחקרים שונים כמו זה של DiPatrizio, שהזכרנו מקודם הראו כי קנאביס יכול להפוך מאכלים מסוימים ליותר מושכים, במיוחד ממתקים ומזונות עתירי שומן.

המחקר שערך DiPatrizio  ב -2008 גילה כי הפעלת גרעין parabrachial של המוח גרמה לעכברים לאכול מאכלים מסוכרים ושומניים יותר, אך לא פריטים תפלים, הוא מאמין שזה קורה מכיוון שאלו הם שני פרופילי הטעם המשופרים כאשר THC מפעיל אזור זה במוח.

ההבדלים בין סאטיבה לאינדיקה על הלשון קנאביס וחוש הטעם

קנאביס וחוש הטעם – התפיסה הכללית היא כי זני סאטיבה נותנים בעיקר תחושת סטלה "אורירית”, ואילו זני אינדיקה מספקים בעיקר סטלה נוחה.

ההבדל המילולי בין השניים הוא מבחינת המיון – קנאביס סאטיבה וקנאביס אינדיקה הם שניים משלוש תתי-המינים של הסוג קנאביס, קנאביס סאטיבה ילידי אקלים חם יותר קרוב לקו המשווה באזורים כמו מזרח אסיה, ואילו אינדיקה של קנאביס יליד יותר לאזורים עם אקלים קר יותר.

הבדלים אלה באקלים מעניקים לזנים את המראה המובהק שלהם, אך האם הם גורמים לסטלה שונה?

למרות האמונה הרווחת, ההשפעות שקנאביס מעניקות לך ככל הנראה ניתן לייחס בצורה מדויקת יותר לקנאבינואידים וטרפנים, תרכובות שנמצאות בצמח הקנאביס, בניגוד לזנים, ובעוד כמה קנבינואידים וטרפנים עשויים להופיע לעתים קרובות יותר ב"אינדיקה "או ב"סטיבה", הרי שאף אחד מהם לא נמצא באופן בלעדי באחת באופן עקבי בכדי לומר שאינדיקה וסאטיבה יגרמו בהחלט לתופעות ספציפיות.

חלק מזה נובע מהתרבות של אינדיקה וסאטיבה, אלה מכונים בדרך כלל "כלאיים", או זנים היברידיים אך התוצאה היא שאפילו זנים רבים שהם אינדיקה וסאטיבה הם בעלי אופי היברידי גם כשזה מגיע להשפעה על חוש הטעם.

קנאביס וחוש הטעם – וכעת נפנה לשאלה הגדולה "כיצד אינדיקה וסאטיבה משפיעים על חוש הטעם שלנו? האם יש הבדל ואם כן מהו?

השאלה הזאת מורכבת ומסובכת, ונתחיל מלפרק אותה לשלבים על מנת לספק לכם את התשובות.

אינדיקה וסאטיבה משפיעים על חוש הטעם שלנו בצורה כמעט זהה לחלוטין, גם בזנים שאינם היברידים קשה לזהות הבדל פיסיולוגי בין זני סאטיבה לאינדיקה, בנוסף חשוב לציין שהם משפיעים על האזורים החיצוניים יותר של הלשון וברובם נקלטים באזורים הללו האחראים על הטעמים השונים.

זנים מסוג סאטיבה נוטים לעורר תחושות טעם פירותיות יותר לעומת זני האינדיקה שנוטים לעורר טעמים אדמתיים ומרים וחמוצים יותר, בשל העובדה שכמעט כל הזנים הקיימים כיום הם זנים היברדיים ניתן להתקל בזנים אשר מעוררים טעם פירותי חמוץ או טעם המזכיר עץ או קוקוס לצד טעם פירותי.

סאטיבה על הלשון – קנאביס וחוש הטעם

מעורר את בלוטות הטעם של דופן הלשון החיצוני ובאזור המרכזי של הלשון,
בלוטות הטעם באיזורים הללו מתקשרים בעיקר לטעם מתוק אשר נלווה לזני סאטיבה. מעורר אנזימים בלשון ובקיבה אשר גורמים למרץ.
מעורר חשק למאכלים מתוקים מאוד ומלוחים מאוד.

אינדיקה על הלשון – קנאביס וחוש הטעם

מעורר את בלוטות הטעם הפנימיות יותר על דופן הלשון החיצוני.
מעורר את בלוטות הטעם במרכז האחורי של הלשון האחראי לטעמים אדמתיים ומרים.
מעורר חשק למאכלים מרים וחמוצים.

לסיכום

קנאביס וחוש הטעם – לצמח הקנאביס ולחוש הטעם שלנו רומן ארוך מכבר השנים, אנשים רבים מייחסים את הפעולה של עישון קנאביס לאכילה שבאה מיד אחר כך.

חוש הטעם שלנו מגורה באמצעות בלוטות הטעם הנמצאות על גבי הלשון שלנו אך גם בעזרת האף וחוש הריח המשפיעים גם הם על חווית הטעם וזאת בשל קרבת שתי המקומות האחראים על הטעם והריח במוח.

חוקרים רבים בדקו ומצאו שגם המערכת האנדוקניבואידית קשורה לחוש הטעם שלנו ונמצאת באותן בלוטות הטעם אשר מספקות לנו את החומרים הפעילים בצמח הקנאביס אשר מפעילים בתורם, ייצור של הורמונים היוצרים את תחושת הרעב.

בנוסף ראינו שאין הבדלים רבים בין הצורה שבה זנים מסוג אינדיקה או סאטיבה משפיעים על חוש הטעם וההבדלים אכן מתרכזים בחווית הטעם ובהבדל בין טעמים פירותים לטעמים אדמתים בעיקר.

מקורות

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32390274

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32390389

-http://www.dinafem.org/en/blog/how-cannabis-affects-five-senses/

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32357262

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32339499

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21749363

שמן קנאביס

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים