קמומיל בבונג

קמומיל בבונג

קמומיל בבונג – מרגיע את העור ואת מערכת העיכול, מטפל בצינון ואולי גם בסרטן

קמומיל בבונג
קמומיל בבונג

קמומיל בבונג – הקמומיל, או בעברית בבונג, הוא צמח עם פריחה לבנה או צהובה וריח נעים ומיוחד. ברפואה המסורתית שימש הקמומיל להגנה על העור, להפחית רמות מתח ולשיפור השינה, לחיזוק מערכת החיסון ועוד, וגם כיום נעשה בו שימוש ברפואה הטבעית והמשלימה, וחליטות קמומיל מהוות תרופה ביתית נפוצה לכאבי בטן.
Chamaemelum –  ,Chamomilla recutita – לקמומיל שני זנים עיקריים: קמומיל גרמני וקמומיל רומאי, בפרחים המיובשים יש חומרים יחודיים שמגדירים את תכונותיהם הרפואיות, אשר מגובות במחקר מדעי.

חומרים פעילים: לבומנול מרגיע ואנטיבקטריאלי
בקמומיל נוכחות רבה של אפיג'נין המעניק לו את צבעו הצהוב, ושל לבומנול אשר תורם לניחוחו של הצמח ולתכונותיו הרפואיות: הלבומנול מרגיע גירוד וגירוי בעור, הוא נוגד דלקתיות ואנטי בקטריאלי. מסיבות אלו הוא נמצא בשימוש בתכשירים קוסמטיים רבים וגם במוצרי ניקוי, שם בדרך כלל יופיע תחת השם הלבמונול ,מעודד גם את התפתחותן וגידולן של רקמות בגוף ונמצא יעיל בטיפול בסוגים .α-Bisabolol מסוימים של בצקות.

חומרים פעילים: כמזולן נוגד דלקתיות
בסך הכל זוהו מעל מאה ועשרים מרכיבים פעילים מקבוצות שונות בפרח הקמומיל. לא ידועה השפעתם של כל אחד בנפרד אך למשל ידוע שחומרים מקבוצת האֵתֶר ציקלי הנוכחים בקמומיל, אנטיבקטריאלים גם הם, אמבליפרון נוגד פטריות, וכמזולן נוגד דלקתיות. כמות הכמזולן פוחתת עם זמן אחסון הפרחים, ובאופן כללי תכולת השמן תהיה מיטבית כשבוע לאחר הפריחה. תכונות החומרים הפעילים נשמרות בהכנת תמצית מפרחי הצמח, המכיל אחוזים רבים של לבומנול, תחומוצות לבומנול וכמזולן, כאשר הלבומנול והכמזולן נמצאו כחומרים האפקטיביים ביותר בשמן האתרי של פרחי הקמומיל.

טיפול בכאבי בטן
נמצא שהלבומנול מפחית את הכמות של האנזים פפסין בקיבה, מבלי ליצור שינויים בחומצות הקיבה, ולכן הוא מומלץ כטיפול במחלות של דרכי העיכול העליונות. שתיית חליטת קמומיל חזקה תעזור מאד לבעיות עיכול, כאבי בטן וגזים, ואף תרגיע כאבי מחזור. הקמומיל יכול, במקרים מסוימים, לגרום להתכווצויות של הרחם ולכן על פי מנהל המזון והתרופות האמריקאי, על נשים הרות ומניקות להימנע משתיית תה קמומיל, אך קמומיל ותמציותיו יכולים לסייע בלידה.

טיפול חיצוני בגירויים, כאבים וזיהומים
החומרים הפעילים שבקמומיל מפחיתים את פעילותו של האנזים ציקלו- אוקסיגנאז ובכך מעניקים הקלה מתסמיני כאב ודלקתיות. באמצעות תמציות או קומפרסים של קמומיל, ניתן לטפל בפצעים, אקזמות, חבורות, כוויות, ובכאבי שרירים; ניתן לטפל בפריחות חיתולים, בטחורים ובדלקות שנגרמות על ידיהם, פטמות סדוקות מהנקה, דלקות עור ודלקות עיניים. תכונת האנטי בקטריאליות העצמתית של הקמומיל נמצאה אפקטיבית במיוחד בטיפול בשושנת יריחו, וטיפול בקמומיל מתאים בכלל לזיהומים בקטריאליים בעור, בחניכיים ובחלל הפה.

השפעה מרגיעה
לחליטת הקמומיל השפעה מרגיעה ומפחיתת חרדה, ונעשה בו שימוש מסורתי כמסייע לשנת לילה טובה ולהירדמות. בנוסף לקמומיל השפעה מרגיעה גם על מערכת העיכול והוא יכול לסייע בטיפול סימפטומטי בזיהומים וויראליים המתבטאים בכאבי בטן וקשיי עיכול, וכמו כן בשלשולים, הקאות ובחילות. ההשפעה המרגיעה של הקמומיל הופכת אותו למרכיב נפוץ במוצרי קוסמטיקה ופארמה. כמו כן קיימים בשוק תוספי מזון המבוססים על קמומיל או מכילים קמומיל, יש לשים לב שתוספי המזון מאושרים על ידי הרשויות הרלוונטיות.

לחימה בגידולים סרטניים
מחקרים רפואיים ראשוניים הראו שלאחד החומרים הפעילים של הקמומיל, האפיג'נין, יכולת לעכב את גדילתם של גידולים סרטניים מסוג סרטן העור, הערמונית, השד והשחלות. מחקרים עדכניים נוספים הראו שתמצית קמומיל פוגעת בצורה משמעותית בתאים סרטניים מסוגים שונים, תוך כדי פגיעה מינימלית בתאים בריאים – החשיפה לקמומיל הובילה לתהליך מוות תאי של תאי הסרטן בלבד, כאשר מנת החשיפה הייתה דומה עבור המורכב משבע תמציות בוטניות ,TBS-101 , התאים הבריאים והתאים הסרטניים. יעילותו של חומר חדש נמצא שהחומר בטוח לשימוש .PC-3 תקניות, כולל תמצית קמומיל, נבדקה לאחרונה על תאי סרטן הערמונית ובעל תכונות אנטי-סרטניות משמעותיות.

טיפול בהצטננות
הצטננות היא המחלה האנושית הנפוצה ביותר. זוהי מחלה וויראלית מדבקת של דרכי הנשימה העליונות. למרות שהצינון איננו מסכן חיים, סיבוכים שלו כמו דלקת ריאות למשל יכולים להוביל למוות אם אינם מטופלים כראוי. מחקרים מצביעים על כך ששאיפת אדים עם תמצית קמומיל יעילה בטיפול בתסמיני הצינון, אך נדרשת עבודה מחקרית נוספת בכדי לוודא השפעה זו.

קמומיל בבונג

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter

עוד באותו נושא

כתיבת תגובה

ארכיונים