צמחים להורדת סוכר

צמחים להורדת סוכר

צמחים יעילים להורדת סוכר – מחקרים ומידע עדכני

צמחים להורדת סוכר – הקדמה

צמחים להורדת סוכר
צמחים להורדת סוכר

צמחים להורדת סוכר – צמחים ועשבי תיבול נפוצים רבים משמשים את בני האדם לטיפול במצבים בריאותיים שונים ומחלות, כמעט מאז שבני האדם מהלכים על גבי כדור הארץ. בכתבה הזאת נתמקד בצמחים שהוכחו על ידי מחקרים מדעיים שנבדקו על בני אדם והוכיחו הם שיש בסגולותיהם להוריד את הסוכר בדם ומאפיינים רפואיים נוספים שהופכים אותם לשימושים עבור אנשים עם או בסיכון גבוה של סוכרת סוג 2.

מספר מחקרים קליניים בוצעו בשנים האחרונות, המראים קישורים אפשריים בין טיפולים צמחיים לבין שיפור ברמת הגלוקוז (מולקולת סוכר ראשונית) בדם, מה שהוביל לעלייה בשימוש בצמחי מרפא שונים אצל אנשים עם סוכרת תוך שימוש במרכיבים "טבעיים" אלה בכדי לסייע בניהול מצבם הרפואי.

הסוכר הוא מקור האנרגיה הזמין לתאי הגוף ומקורו בפירוק הפחמימות שאנו אוכלים. יכולת הגוף לנצל את הסוכר תלויה באינסולין אשר מיוצר בלבלב. באופן תקין רמת הסוכר עולה מעט אחרי שאוכלים. בתגובה לכך מופרש אינסולין, אשר מחדיר את הסוכר לתאים ומוריד את רמת הסוכר בדם. סוכרת היא הפרעה בחילוף החומרים בגוף הגורמת לרמת הסוכר בדם להיות גבוהה מהרגיל. רמת סוכר תקינה ומאוזנת בדם היא קריטית לגוף, שאינו יכול לפעול מבלי שימוש בסוכר.

סוכרת

הבעיה המרכזית בסוכרת היא חוסר יחסי או מוחלט של ההורמון אינסולין. האינסולין מיוצר בבלוטת הלבלב ומופרש ממנה לדם בתגובה לעלייה ברמת הסוכר (למשל אחרי ארוחה). האינסולין מאפשר חדירה של הסוכר מהדם אל תאי הגוף השונים, שם נדרש הסוכר בכדי להפיק אנרגיה הדרושה לתפקודם התקין של התאים. אצל חולי סוכרת קיים חוסר באינסולין או פגם בפעילותו או תנגודת גבוהה של הרקמות אליו. אם סובלים מחוסר באינסולין או מאינסולין לא תקין, הגוף חסר האמצעי להחדרת הסוכר לתאים. כתוצאה מכך מצטבר הסוכר (בצורת גלוקוז) בדם, מצב שנקרא היפרגליקמיה.

במצב שנקרא "תנגודת לאינסולין" התמונה שונה: כמות האינסולין שמופרש מתאי הלבלב יכולה להיות תקינה ואף מוגברת, והאינסולין עשוי להיות תקין לחלוטין, אך פעילותו באיברי המטרה (כמו שריר או כבד או ריאות) לקויה. ישנם ארבעה סוגים עיקריים של סוכרת: סוכרת מסוג 1, סוכרת מסוג 2, סוכרת הריונית וסוכרת מסיבות אחרות כמו פגם תורשתי בייצור האינסולין, סוכרת בעקבות נטילת סטרואידים וסוכרת בעקבות השתלת איבר.

צמחים יעילים להורדת הסוכר בדם

צמחים להורדת סוכר – רשימת צמחים להורדת רמות הסוכר בדם:

אלוורה

1) אלוורה – תמציות של צמח האלוורה הוכחו על ידי מספר מחקרים מדעיים כמחזקים את הלבלב וכתוצאה מכך, צריכה של שמנים או תמציות של אלוורה תשפר את ייצור האינסולין בלבלב ותוריד את כמות הסוכר בדם כפי שהוכח על ידי מחקר שהתפרסם בשנת 2018 על ידי צוות קנדי שבדק ומצא שתמצית אלוורה שניתנה לחולי סוכרת, הצליחה לשפר את תפקוד הלבלב  וייצור האינסולין ולאחר 3 שבועות, ניתן היה לראות בעזרת בדיקות דם שביצעו החולים, שכמויות הסוכר בדם ירדו ב63 אחוזים.

במחקר שהתפרסם בתחילת השנה (2019) על ידי שלושה אוניברסיטאות בהודו, הצליח צוות המחקר להוכיח שלתמצית אלוורה הסגולה לתקן נזק מחמצון בגוף ובלבלב, הנגרם מגורמים שונים, כמו מחלות גנטיות וזיהום סביבתי, הצוות הצליח להוכיח שצריכה של תמצית אלוורה על ידי חולים בסוכרת תשפר את מצב הגוף ואת יכולת הפרשת האינסולין של הלבלב.

קינמון

2) קינמון – לקינמון סגולות רפואיות רבות ובין הבולטות ביניהן בעולם המדע היא הסגולה שלו ליפול בסוכרת מסוג 2.
מחקרים מדעיים מהעשור האחרון מיפו את הסגולות הרבות של הקינמון לסוכרת מסוג 2 ומצאו שצריכה של קינמון תוביל לשיפור במספר משתנים המשפיעים על מצב הסוכר הדם והיכולת של הגוף להתמודד איתו.

רשימת הסגולות של קינמון לסוכרת:

*מוריד את כמות השומן והליפידים בדם.
*מוריד את כמות הגלוקוז בדם.
*משפר את עמידות האזורים הרלוונטיים בגוף לסוכרת (לבלב, קיבה, מערכת הדם) לחמצון.
*משפר את המטבוליזם בגוף.
*מווסת את לחץ הדם.
*מווסת את כמות הכולסטרול בדם ובמיוחד כולסטרול מסוג LDL הידוע גם ככולסטרול "הרע".
*משפר את פעילות האינסולין.
*מוריד את כמות הטריגלצרידים בדם.

לקינמון אכן מספר רב מאוד של סגולות לטיפול בסוכרת ולדעתנו (כמו לדעת מומחים רבים) הוא אחד הצמחים היעילים ביותר לטיפול בסוכרת ולהורדת כמות הסוכר בדם.

מלון מר

3) מלון מר – מלון מר הוא מין של צמח מטפס טרופי וסובטרופי חד-שנתי ממשפחת הדלועיים, נפוץ כגידול לשם פריו האכיל, אשר נחשב אחד מהמרירים שבפירות. מוצא הפרי אינו ידוע, אך הוא נפוץ למדי בדרום ודרום-מזרח אסיה, סין, אפריקה והקריביים. כבר מאות שנים שמלון מר משמש לטיפול במספר מצבים רפואיים באמצעות בישול פירותיו ושילובם באוכל או בתמציות.
מחקרים מדעיים מהשנים האחרונות מצאו מספר סגולות של המלון המר שיכולות לשמש לטיפול בחולי סוכרת.

בין סגולותיו של המלון המר לסוכרת שהוכחו:

*שיפור המטבוליזם.
*שיפור הפעילות של הכליות והלבלב.
*הורדת הכולסטרול הרע (LDL).
*מניעת חמצון בלבלב.
*מניעת גלוקונאוגנזה – תהליך של פירוק חלבונים וחומצות אמינו לסוכר שהוא תהליך פחות רצוי לחולי סוכרת.

במחקר שהתפרסם בשנת 2012 מצא צוות המחקר שלמלון מר סגולות להורדת כמות הסוכר בדם אצל חולי סוכרת מסוג 2. החולים שהשתתפו במחקר צרכו כאלף מיליגרם של תמצית מלון מר במשך 4 שבועות ואח"כ העלו את המינון ל2000 מיליגרם ביום. תוצאות המחקר מראות באופן חד משמעי שהצריכה של מלון מר (למול קבוצת הביקורת), שיפרה והורידה את כמות הסוכר בדם ושיפרה את פעילות הלבלב. אחוזי היעילות היו גבוהים מאוד ועמדו על ממוצע של 95 אחוזי הצלחה. מחקרים מדעיים נוספים מהעשור האחרון מראים שלמלון מר פוטנציאל טיפול עצום לחולי סוכרת וכבר נמצא בשימוש רחב לתועלת זאת במדינות שונות במזרח הרחוק ובעיקר בתאילנד, שם גם נעשה שימוש בתמציות של מלון מר לטיפול בסוכרת בבתי חולים.

גדילן מצוי

4) גדילן מצוי – גדילן מצוי הוא מין השייך לסוג גדילן (Silybum) הכולל שני מינים בלבד, אך הגדילן המצוי הוא היחיד המצוי בארץ ישראל. מקור הצמח באגן הים התיכון ובעיקר במזרח התיכון ובדרום אֵירסיה, אם כי כיום הוא נפוץ בכל העולם.
בין סגולותיו של הגדילן המצוי ניתן למצוא את הסגולות להורדת דלקות בדרכי הדם והלבלב וסגולות המורידות את הסיכוי לחמצון בלבלב ובמערכת הדם. שני דברים שידועים כקשורים מאוד לסוכרת מסוג 2.

במחקר שהתפרסם בשנת 2017 והתבצע על חולי סוכרת מסוג 2 שמאובחנים לפחות 5 שנים כחולי סוכרת מגיל 45 עד גיל 70 ובין הנבחנים היו 51 אחוז גברים ו49 אחוז נשים. כל החולים שהשתתפו במחקר היו עם רמות סוכר בדם של 250 מ"ג.

המחקר הראה שבקרב המטופלים שצרכו מתמצית גדילן מצוי, נמצאו מדדים של כמויות סוכר נמוכות יותר בדם בממוצע של כ 69 אחוז. בנוסף נרשמו שיפורים במספר מצבים רפואיים שונים אחרים אצל חלק מהמטופלים, כמו למשל בקרב מספר מטופלים שגם סבלו מחצבת נראה שיפור גם מצב החצבת.

גרגרנית יוונית

5) גרגרנית יוונית – גרגירים של הצמח שבמקור מגיע מיוון ובשמה העממי חִילְבָּה, היא מין צמח חד-שנתי מתת-משפחת הפרפרניים. פרחי הצמח לבנים, הגבעולים זקופים ומעט שעירים, הזרעים צהובים ותרמיליהם מוארכים. סוג הגרגרנית כולל כ-130 מינים ומוצאו בדרום מזרח אירופה ובמערב אסיה.

הגרגרנית היוונית נפוצה בעיקר במערב אסיה, בצפון אפריקה ובמזרח התיכון. עדויות על השימוש בצמח זה למטרות רפואיות מופיעות כבר במצרים העתיקה ובתרבויות קדומות נוספות כמו סין, בעיקר למטרות הגברת הפוריות הגברית, הורדת חום וריפוי בעיות בכליות, כמו גם בתקופות מאוחרות יותר ברפואה היוונית והרומאית. בתקופת ימי הביניים, היה הצמח נפוץ כגידול חקלאי בארץ ישראל. אסף הרופא, כמו חז"ל, מזהה גם הוא את התלתן עם צמח הגרגרנית היוונית.

על פי דבריו, הצמח משמש לריפוי שיעול ותחלואי ריאה שונים, לחימום כללי ואף לריפוי רעלים והכשות. הזרעים של הצמח מכילים סיבים וכימיקלים המסייעים להאט את העיכול של פחמימות וסוכר בגוף. ישנם גם כמה ראיות מחקרים מדעיים עדכניים, לכך שהזרעים עשויים לעזור לעכב או למנוע את הופעת סוכרת מסוג 2.

הקהילה המדעית מכירה כיום בסגולות של הגרגרנית היוונית לטיפול בסוכרת:

*על לידי הפרשה כמויות גבוהות של אינסולין בגוף, מה שמוביל לירידה ברמת הסוכר בדם
*הורדת רמות הכולסטרול  הרע בדם.

במחקר שהתפרסם בשנת 2015 והשתתפו 66 אנשים עם סוכרת שלקחו 5 גרם של תמצית זרעי הגרגרנית היוונית פעמיים ביום לפני הארוחות, וקבוצה של 74 אנשים, שלא לקח צרכו את התמצית.

המחקר ארך 3 שנים בו נערכו בדיקות חודשיות בקרב החולים. המחקר מצא כי אנשים עם סוכרת שטופלו באמצעות התמצית בסיכון נמוך יותר לקבל אבחנה של סוכרת מסוג 2.

ג'ימנמה סילבסטר

6) ג'ימנמה סילבסטר – הוא צמח מטפס ממשפחת האסקלפיים ומקורו במרכז ובדרום הודו. הצמח משמש ברפואה ההודית כתרופה טבעית לסוכרת מזה כאלפיים שנה. החומר הפעיל בצמח מורכב מקבוצת מולקולות מסוג טריטרפן סאפונין הידועות כחומצות ג'ימנמיק.

חומצות אלה הן אנטי-סוכרתיות ונוגדות דלקות. במחקר שהתפרסם בשנת 1967 בודדה חומצת A1 מעלי הצמח וזוהתה כמרכיב משמעותי ופעיל לוויסות סוכר. שימוש לטווח ארוך בעלי הצמח מפחית את רמות הסוכר בדם וכמו כן מנטרל את הטעם המתוק בפה.

החומר הפעיל האחראי לכך נמצא בחומצות הג'ימנמיק שפועלות כמווסתות וכתחליף לסוכר. מחקר על עכברים משנת 2003 מתאר כי הצמח חוסם קולטני טעם מתוק. חומצות הג'ימנמיק משמשת כרכיב פעיל במחקרים כימיים רבים הבוחנים את אנטומית את הטעם ובמחקרים על סוכרת.

החומצות זוהו כמפחיתות רמות סוכר וחומצות אמינו במעיים שהגוף יכול לפרק לסוכר.
ישנם מחקרים רבים על סגולות צמח זה לטיפול בסוכרת ובמחקרים רבים על בני אדם הוכח שתמציות הצמח יכולות להגן מהתפרצות מחלת הסוכרת ולניהול תקין שלה.

במחקר שהתפרסם בשנת 2017 וכלל שתי אוניברסיטאות מהודו ואוניברסיטה מדרום קוריאה, ביקשו צוות החוקרים למפות את הסגולות של ג'ימנמה ומצאו שצריכה של תמצית או מיץ של עלי ופרחי הצמח מורידה את הסיכוי לחלות בסוכרת ב89 אחוזים ויכולה להוריד את כמות הסוכר בדם גם כשמדובר במקרים מסובכים של בעיות נוספות המקשות על טיפול קונבנציונלי ברמות סוכר בדם מעל 220 מ"ג. המחקר עוד הוכיח שכמות האינסולין בדם עולה לאחר צריכה של תמצית הצמח.

ג'ינג'ר

7) ג'ינג'ר – ג'ינג'ר הוא צמח שאנשים השתמשו במשך אלפי שנים במערכות הרפואה המסורתית עבור מספר רב של סגולות. גם כיום אנשים משתמשים לעיתים קרובות בג'ינג'ר בכדי לסייע בטיפול בבעיות עיכול ודלקתיות במערכת העיכול.
בשנת 2015, קיבל ואישר ארגון הבריאות העולמי (WHO) את העובדה שג'ינג'ר יכול גם לעזור לטיפול בסוכרת. ארגון הבריאות העולמי קבע שג'ינג'ר מסוגל להוריד את רמות הסוכר בדם, אך מבלי להוריד את רמות האינסולין בדם. הצערה זאת הגיע לאחר מספר רב של מחקרים מדעיים שבדקו ומיפו את סגולותיו של הג'ינג'ר לטיפול בסוכרת.

במחקר שהתפרסם בשנת 2016 והתבצע על ידי צוות מחקר מארבע אוניברסיטאות באוסטרליה, ביקשו החוקרים לבדוק את ההשפעה של שמן ג'ינג'ר על חולים בסוכרת מסוג 2 בגילאים 45 עד 65. המחקר הוכיח שצריכה של ג'ינג'ר בבוקר ובערב, לאורך 3 שבועות תוריד את כמות הסוכר בדם ותשפר את פעילות הפרשת האינסולין מהלבלב. החולים שלקחו חלק במחקר וצרכו את שמן הג'ינג'ר הצליחו להוריד את כמות הסוכר בדם לרמות בריאות ב92 אחוזי הצלחה.

לסיכום

צמחים להורדת סוכר – הטבע שסביבנו מחביא בתוכו סגולות רבות לטיפול במחלות מצבים בריאותיים שונים והתפקיד שלנו הוא לחקור ולהבין כיצד אנו יכולים לרתום צמחים שונים לטיפולים שונים במכאובים שונים.

למחלות הסוכרת ישנם מספר רב של צמחים בעלי מוניטין טיפולי, בכתבה הזאת ביקשנו להתמקד בצמחים יעילים להורדת הסוכר בדם שמאחורי הסגולות שלהם להורדת הסוכר בדם וטיפול בסוכרת, נמצאים מחקרים מדעיים וניסויים בבני אדם שהוכיחו שאותם צמחים יעילים לטיפול בסוכרת ולהורדת כמויות הסוכר בדם.

יש להתייעץ עם רופא לפני כל טיפול בסוכרת ויש לעקוב אחר ההנחיות על מנת להגיע לתוצאות המיוחלות.

מקורות

1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29621403

2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30901508

3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28474032

4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21211558/

5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28545355

6) http://jdmdonline.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40200-015-0208-4

7) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4908257/

8) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11819725

9) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26758574

10) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28536126

11) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29562676

12) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26362826

13) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29529525

http://herbal-medicine.imedpub.com/herbs-and-botanical-ingredients-with-beneficial-effects-on-blood-sugar-levels-in-prediabetes.php?aid=8777

שמן קנאביס

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות –  סדנא לריפוי עצמי ולתהליך מיצוי צמחים.

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי