פיברומיאלגיה – השפעת הקנאביס הרפואי על מחלת הפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה - השפעת הקנאביס הרפואי על מחלת הפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה – השפעת הקנאביס הרפואי על מחלת הפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה - השפעת הקנאביס הרפואי על מחלת הפיברומיאלגיה
פיברומיאלגיה – השפעת הקנאביס הרפואי על מחלת הפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה – השפעת הקנאביס הרפואי על מחלת הפיברומיאלגיה  – פיברומיאלגיה (FIBROMYALGIA) ובשמה העברי דאבת השרירים הינה תסמונת מוכרת תחת שמות רבים הנחקרת מתחילת המאה ה19. פיברומיאלגיה הינה הפרעה הגורמת לכאבים עזים בנקודות שונות בגוף המלווה בעייפות כרונית מצבי רוח ובעיות נוספות, המונח "פיברומיאלגיה" הוטבע בשנת 1976 , שמשמעותו כאבים בשריר, כולל ברקמות החיבור הסיביות שלו.

מחלת הפיברומיאלגיה הינה מחלה המשתייכת למגוון המחלות הראומטולוגיות תחת קטגורית מחלה אוטואימונית. הסימנים העיקריים של מחלת הפיברומיאלגיה הינם כאבי שרירים מופשטים באזורים רבים בגוף, בעת מישוש או לחיצה על האזור הרגיש במחלה נוצר מעין כאב עמום ותחושת לחץ בגופו של החולה בדרך כלל הנקודות הרגישות בגופו של חולה הפיברומיאלגיה הינם נקודות קבועות וסימטריות בשני צדדי הגוף.

פרט לכך קיימים עוד סממנים המעידים על המחלה והם:

קיפאון: קיפאון מסוים בתנועות הידיים והרגליים במיוחד אחרי קימה משינה או שכיבה ממושכת.

פרסתזיה: נימול, שהוא למעשה תסמין ביניים של איבוד או חזרה של תחושה חלקית. עשוי להתבטא באמצעות עקצוץ, דגדוג ודקירות. תסמין הפרסתזיה אינו בעל השלכות גופניות ארוכות טווח והינו עשוי להיות קצר טווח או כרוני.

שינה: חולי פיברומיאלגיה מאופיינים ברצון עז לישון במרבית שעות היום ללא שום קשר למאמץ או פעולה אותה ביצעו.

עייפות: העייפות ניכרת רוב הזמן על גופם של חולי הפיברומיאלגיה עייפות המתפרשת כעייפות כרונית.

מחלות מפרקים דלקתיות: אצל חולי הפיברומיאלגיה קיימת נטייה לפתח כאבי מפרקים המתפרשים כדלקות מפרקים המצריכים טיפול תרופתי אך יש להבדיל אותן מדלקות מפרקים שגרוניות גם באופן הטיפול.

דכאון וחרדה: דכאון וחרדה יכולים להופיע אצל חולי הפיברומיאלגיה ולהחמיר עקב הכאבים הבלתי פוסקים.

אחת ההשערות לגבי מקור מחלת הפיברומיאלגיה הינו בכך, שההפרעה  המדוברת  גורמת להגברת הסיגנלים הסנסוריים המגיעים ממערכת העצבים ההיקפית אל המח ובכך נגרם כאב קשה ביותר. פעמים רבות כמו בכל מחלה אוטואימונית הגירוי המעורר את המחלה בגוף החולה "הבריא" הינו אירוע טראומתי כגון: תאונה קשה, פרידה רגשית עמוקה, ניתוח וכו. אך כמו כן תסמיני המחלה יכולים אף להופיע בגופו של החולה ללא כל אירוע מקדים. באופן כללי מחלת הפיברומיאלגיה בעלת שכיחות גבוהה יותר בקרב אוכלוסיית הנשים וגורמת לכאבים ממושכים ממקור השריר בעלי אופי עמום, המופיעים בצורה מפושטת ודורשים טיפול.

פיברומיאלגיה – השפעת הקנאביס הרפואי על מחלת הפיברומיאלגיה  – כידוע חולי הפיברומיאלגיה "זוכים"  לטיפול  תרופתי על מנת לסיים את כאבם ולהמשיך בשגרת חייהם, אך לא תמיד זה מסתיים כך התרופות הקונבנציונאליות האומנם מסייעות לשיכוך כאבים אך אינם מטפלות בפן הרגשי אותו חווים החולים בחרדות היום יומיות ובדיכאון המתגבר.

לעומת התרופות הקונבנציונאליות אותם מציעים הרופאים קיימת תרופה טבעית, שמסייעת במאה אחוזים בטיפול הן בפן הפיזי והן בפן הרגשי בחולי הפיברומיאלגיה. הקנאביס הרפואי הינו צמח התורם רבות לחולי הפיברומיאלגיה הסובלים מכאבים חריפים ואינו מעורר כמעט תופעות לוואי, בניגוד למכלול התרופות הקונבנציונאליות המוצעות לחולי הפיברומיאלגיה.

קנאביס רפואי הינו תחליף פוטנציאלי למכלול התרופות הקונבנציונאליות המוצעות במסגרת קופות החולים ובתי החולים כפתרון למחלת הפיברומיאלגיה ולשלל המחלות הכרוניות הנוספות.

לאחר מחקרים רבים בתחום הקנאביס ותרומתו לשיפור במצבם של חולי פיברומיאלגיה הוכח עד כה, כי הקנאביס הרפואי תורם רבות לשיפור במצבם הרפואי והנפשי של חולי הפיברומיאלגיה הסובלים מכאבים חריפים.

רבות מהמטופלים בקנאביס רפואי ברחבי העולם מדווחים כי קיים שיפור ניכר בתופעות הלוואי של תרופות אותן הם נוטלים במסגרת הטיפול  במחלה ואף ניכרת ירידה משמעותית בשימוש במשככי כאבים.

הטיפול באמצעות קנאביס רפואי מסייע לחולה בשיפור  מצבי הרוח, שיפור בתאבון, ירידה עצומה ברמת ההתמכרות למשככי כאבים פשוט שיפור בסיבולת הפיזית והמנטאלית של החולה מה, שמאפשר לו לקיים שגרת חיים נורמאלית כעובד, כהורה וכבן אדם נורמטיבי.

פיברומיאלגיה – השפעת הקנאביס הרפואי על מחלת הפיברומיאלגיה  – ראוי לציין כי בעשור האחרון זכה קנאביס הרפואי לחשיפה משמעותית ולתשומת לב מצד התקשורת בישראל וכבר מאושר כדרך טיפול בחולי פיברומיאלגיה על ידי משרד הבריאות.

קנאביס ופיברומיאלגיה

עוד באותו נושא

כתיבת תגובה

ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי