סי בי די לטיפול בכאבי שרירים

ייעוץ והדרכה לחולים
קנאביס רפואי לטיפול בכאבים
קנאביס רפואי לטיפול בכאבים

סי בי די לטיפול בכאבי שרירים

סי בי די לטיפול בכאבי שרירים –  סי בי די נמצא בשמן קנאביס ומהווה אתגר אבחנתי וטיפולי מורכב לרופא המטפל. בדרך כלל יגיע חולה זה לראשונה לרופא המשפחה, שעליו יוטל התפקיד של הבירור והטיפול הראשוני. ברוח מסורת הרפואה, יחל הרופא בבירור האנמנזה (Anamnesis) ויכוון את ההערכה הגופנית של החולה על פי הממצאים. לא אחת יסתיים בכך הבירור ויוצע טיפול תרופתי, גופני או אחר. במקרים שבהם האבחנה תחייב בירור נוסף, יופנה החולה בהתאם. האתגר בבניית תכנית אבחון וטיפול לחולה עם כאבי שרירים הוא באימוץ גישה מעשית המושתתת על הבנת מנגנון היווצרות הכאב.
כאבי שרירים מתחלקים לשני קטגוריות עיקריות: כאבי שרירים מקמיים וכאבי שרירים מפושטים. בתוך שני הקטגוריות האלו נמצאים גורמים שונים לכאבי שרירים מסיבות דלקתיות ועד מקרים ל כאבי שרירים הנגרמים ממצב דיכאון או כאבי שרירים שהם תוצר לוואי של נטילת תרופות.
כאב שרירים נחשב לכאב עמוק, עמום וקשה לאיתור מדויק. באופן נרחב יותר קיימים סימפטומים כמו: תחושת צריבה (במיוחד במצב של כמות גבוה של חומצה לקטית ברקמות), נימולים ותיאור כאב הדומה לתאור כאב עצבי.
אכן כאבי שרירים כפי שרואה בו הקהילה המדעית הוא כאב שיותר קשה לאפיין מפגיעות פיסיולוגיות אחרות מה שמציב אתגר בהתמודדות של צוות רפואי מולו. לכן כשניגש לסקור את נושא טיפול בכאבי שרירים באמצעות סי בי די לא נוכל לסקור את כל תתי הקבוצות משום שכפי שהראנו להנ"ל, כאבי שרירים יכולים ליהיות תוצר של פגיעות מסוג פיסיולוגי, נוירולוגי ופגיעות שהמדע עוד מתקשה להסביר לחלוטין כמו דיכאון שגורם לכאבי שרירים. עם זאת נביא בסקירה שלנו לנושא את השחקנים העיקריים שבמערכת היחסים שבין החומר הפעיל במריחואנה מסוג סי בי די לכאבי שרירים ובעיקר כיצד הקהילה המדעית אומרת שהוא יכול להקל על סובלים מכאבים אלה.
סי בי די לטיפול בכאבי שרירים -עוד כמלפני 5000 שנים התחילו בסין לטפל בכאבים שונים כולל בכאבי שרירים באמצעות עישון מריחואנה, הקיסר הסיני שן נונג שחי בשנה 2700 לפני הספירה קרא לצמח "מא" וכתב על סגולותיו כחלק ממחקרו הרפואי על צמחים וחומרים שונים. לאחר שנים רבות שם לב רופא סיני שצמח ה"מא" מסוג נקבה מכיל בתוכו יותר סגולות מרפאות והחל לשלב אותו ביחד עם יין לתרופה שהיה נותן למטופליו לפני ניתוחים כואבים.http://www.planetherbs.com/specific-herbs/topical-uses-for-cannabis-sativa-l.html

סי בי די לטיפול בכאבי שרירים – כאבי שרירים נחשבים לבעיה גדולה בקרב האוכלוסיה הבוגרת של המדינות המתועשות ולכן מחקרים רבים נעשים בתחום, במחקר שפרסם רוסו בנוגע למחקר שערך במכון למחקר תרופתי בארה"ב בשנת 2008 סיווג את סוגי כאב וסוגי המריחואנה שעוזרים להם ואכן מצא שזנים מסוג סטיבה שבהם יש ריכוז סי בי די גבוה יותר מקלים כאבים מסוגים שונים ללא תחושת ה"היי" שמתוספת לצריכת THC. החומר סי בי די מפעיל רצפטורים בגוף שמתגברים את המערכת החיסונית של הגוף שבין השאר "דואגת להעלים" ולהקל על כאב. רוסו במאמר שפרסם סוקר טענות רבות שהועלו בנוגע לטיפול בסי בי די וב THC ומסיק מסקנות באמצעות קווי הנחיה שהניחו חוקרים לפניו,  למשל כשמצטט מחקר משנת 2007 שבדק שאין הבדל בהקלה על כאב שיוצר הסי בי די בין מטופלים שצרכו קנביס לפני הניסוי לאלו שלא. עוד דוגמא אפשר לתת כשרוסו מסיק על פי שלושה מחקרים מתחילת שנות ה2000 שנתינת סי בי די בניגוד לעישון קנביס מביאה לתוצאות רפואיות טובות יותר ושלולות תופעות לוואי כמו תסמיני גמילה גם לאחר טיפול כרוני של זמן רב. כשמאמר מגיע לכאבי שרירים הוא מציין שוב את התרומה של הרצפטורים שמפעיל הסי בי די במוח ובמערכות השונות בגוף תורם להקלה על כאבי שרירים ויעיל יותר מטיפול בעישון קנביס בעיקר בגלל שאינו מסכן את הראות ואינו מפעיל חלקים פסיכוטים בתודעה כמו שעישון קנביס מיצר בתחושות עמו, למשל תחושת פרנויה.
במאמר מצטט רוסו מספר מחקרים שבדקו את האופן שבו הסי בי די משפיע על חלקים בגוף כמו מערכת הדם, רקמות והחיבור שבין השריר לעצם. לסי בי די יש יכולת להשפיע ולחזק את כל אלו ובכך כנראה יוצר את תחושת ההקלה שמדברים עליה סובלים מכאבי שרירים. אחד הדברים שעושה הסי בי די הוא בלשפר את ביצוע מעבר יונים בין ממברנת התא ומקל על תנועה תאית ובאופן שמושפע מזה גם על התנועה של הגוף בכלל. לקראת סוף מאמרו מזכיר רוסו מחקר משנת 2007 שהתבצע בקנדה בנוגע להשפעת סי בי די על כאבי שרירים וכאבים בכלל, במחקר נמצא ש81 אחוז מהמטופלים שקיבלו טיפול בסי בי די ביקשו להמשיך את הטיפול לאחר תקופה של חצי שנה ורובם בהסבר שאיכות חייהם השתנתה לטובה בעקבות השימוש בסי בי די או עישון מריחואנה עם אחוז סי בי די גבוה.

http://theroc.us/images/Cannabinoids%20in%20the%20management%20of%20difficult%20to%20treat%20pain.pdf

סי בי די לטיפול בכאבי שרירים – בשנת 1996 השיק משרד הבריאות הבריטי מחקר במטרה להבין היטב את הסגולות הרפואיות של החומר הפעיל סי בי די שנמצא באחוזים גבוהים בעיקר בצמחי במריחואנה מסוג סטיבה. חמש שנים מאוחר יותר התפרסם מאמר שסקר את סגולות אלה וקבע שלחומר הפעיל סי בי די יש יכולת בהקלה על כאבים שנופלים תחת ההגדרה של כאבי שריר, המחקר מצא כפי שמצאו הרבה אחריו שהרצפטורים מסוג CB1  וcb2  שמקלים על כאבים באופן כללי מופעלים על ידי סי בי די והמחקר מצא שיש שיפור ברמת הרקמה והתא עקב טיפול בסי בי די בגלל הסגולה שלו להקל על תנועה תאית ותנועת יונים בין הממברנה של התא.
המחקר הבריטי העלה כאתנחתה סיפור על הרופא הראשי של המלכה שבשנת 1890 כתב על סגולות צמח המריחואנה בהקלה על כאבים מבלי לדעת עד כמה מורכבת תחושת ההקלה שהרגישו סובלים מכאבי השרירים שבזמנו היו יותר עקב מחסור בתזונה נכונה ובעיקר אצל ימאים.
http://bjp.rcpsych.org/content/178/2/107

סי בי די לטיפול בכאבי שרירים – לסיכום נפנה להסתכל על ההיסטוריה של השימוש במריחואנה להקלה על כאבי שרירים עוד מימי הקיסר הסיני ועד למכוני המחקר של היום שמגלים עוד רצפטור או עוד חלק בתא או ברקמת השריר שנעזר במתן מינון של סי בי די. מהיכולות של הסי בי די בלחזק את הקשרים ברמה המולקולרית שמהווים את התאים והרקמות שלנו ועד סיוע למערכת החיסונית בהקלה על כאב ודלקות. סי בי די נמצא יעיל מעוד בהקלה על רעידות (ספאסם) של השריר בעיקר בגלל סגולותיו ברמה התאית ויש חוקרים שרואים לו עתיד ורוד בתחום הטיפולי.
 http://cbdbrothers.com/about/

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי