משפחת זני הסקאנק

משפחת זני הסקאנק – היפים והמסריחים

משפחת הסקאנק – זני סקאנק הקדמה

משפחת זני הסקאנק
משפחת זני הסקאנק

משפחת זני הסקאנק – בתחום זני הקנאביס ישנם מספר קווים מנחים בהתמצאות שבזנים השונים ומספר משפחות שמשמשות כקבוצות בעלי מאפיינים ומקורות זהים. בכתבה הזאת ננסה להכיר לעומק את "משפחת הסקאנק" אחת המשפחות המפורסמות והותיקות בשוק הקנאביס הרפואי שמקורותיה מובילים אותנו לסוף שנות ה60 ותחילת שנות ה70, כאשר מגדלים אמריקאים ערבבו זנים שונים של קנאביס מהמזרח הרחוק. משפחת זני הסקאנק זכתה לשמה בשל ההקשר של החיה בואש (סקאנק באנגלית), שהיא חיה שקיימת בתפוצה רחבה בארצו הברית ומונה מספר של מינים. בשל הקונוטציה של הריח החזק של המשפחה הזאת, זכתה המשפחה לשמה ובייצוג לחיה שמשתמשת בריח חזק כאמצעי הגנה.

בואש

בדומה לבואש שמתיז ריח רע על מנת להרחיק טורפים, גם בקנאביס הריח החזק אמור להרחיק טורפים ומזיקים ומצד שני לקרב אליו דבורים ושאר חרקים שיעזרו להפיץ את הגנים של אותו צמח. מכאן הדמיון הרב שלדעתנו לחלוטין עומד בקנה אחד עם החיה עליה קרויה משפחה זאת של זן קנאביס.

עבור חלק מהמעשנים, המילה "סקאנק" פשוט הפכה למילה גנרית נוספת לקנאביס ובמיוחד לקנאביס בעל ריח חזק וחריף. לא זו בלבד שההכללה אינה מדויקת, אלא גם מערערת את הזהות הגנטית האמיתית של הצמח, שכן הסקאנק האמיתי הוא זן עצמאי עם מקורותיו משנות השבעים של המאה הקודמת.

מקורות משפחת הסקאנק

משפחת זני הסקאנק – בתחילת שנות ה -70 של המאה הקודמת, החלו מגדלי קנביס מארצות הברית להבריח זני קנאביס נמוכים מאזורים הרריים במזרח הרחוק, בעיקר מאפגניסטאן ופקיסטן, מאזור הידוע בשם "אינדו קוש" (ומכאן שסקאנק הוא צאצא ממשפחת הקוש) והרבו אותם עם זני הקנאביס הגבוהים והחזקים ממרכז ודרום אמריקה, ועם זנים מאסיה הטרופית. גזעים אלה יכולים לגדל בחוץ באקלים לא חם או לח הקיים בארה"ב, כגון צפון קליפורניה, בחממות בהולנד, ומתחת מנורות מסוג HID

מאוחר יותר הגיע מערבוב זה זן חדש בשם סקאנק # 1, "הבואש" הראשון התייצב כמו מגוון הרבייה האמיתית של שנות ה -70 והוא עדיין אחד הזנים העקביים ביותר לחיזוי זמין כיום. המגדלים יצרו צמח בעל יכולת הסתגלות גבוהה, חזק מאוד, ועם תקופת פריחה קצרה. הצמחים הראשונים שנולדו מהערבוב של אינדיקה עם סאטיבה יצר צמחי קנביס שהיו ידועים כבעלי ריח חריף, מת, דמוי בעל חיים, שמזכיר (לדעת האמריקאים) את ריחו של הבואש. ולכן, השם סקאנק נתפס.

משפחת זני הסקאנק – סקאנק # 1 הוא זן היברידי שהשפיע על הקנביס בקנה מידה עולמי, ונהיה הורה לזנים רבים של קנביס רפואי וקנביס למטרות פנאי. הצמח פותח בתחילת שנות השבעים בקליפורניה על ידי קבוצה של מגדלים ומגדלים הידועים בשם "זרעים קדושים", בהנהגתו של דיוויד ווטסון המיתולוגי, הידוע יותר בזכות הכינוי שלו סם סקאנקמן (איש הבואש).

בסוף שנות ה70 נכלא דיוויד בבית הכלא באשמת גידול קנאביס ולאחר שחרורו מהכלא ב -1982, הביא לו סקאנקמן כמה קילוגרמים של זרעים כשעבר להולנד. כשהגיע לשם, הוא עשה את דרכו לאמסטרדם, שם ייסד את חברת "זרעי הבחירה". מגדלים הולנדים מאז יצרו מגוון רב של זני קנאביס, כולל סופר סקאנק, אורות הצפון, וג'ק הרייר.

כולם זנים מפורסמים המוכרים לכמעט כל אחד וכולם ילדים למשפחת הסקאנק.
כך שבצעם המשפחה הזאת היא ממש ערבוב עדתי של צמחי קנאביס מסוג אינדיקה מהמזרח הרחוק (אזור אפגניסטן והודו) עם זנים של קנאביס סאטיבה ממרכז ודרום אמריקה, כאשר ישנם זנים רבים במשפחה החולקים גנים של זנים נוספים.

מאפייני משפחת הסקאנק

משפחת זני הסקאנק – משפחת הסקאנק הגיע לעולם באמצעות גנטיקה מגוונת מרחבי העולם (אפגני, זהב אקפולקו וסוגי זהב קולומביאניים) התכנסו דרך תהליך גידול סלקטיבי מסובך, שהשתרע על פני כמה דורות, ולבסוף נולדה אבן הפינה הגנטית של אינספור כלאיים של קנאביס. הבואש המקורי הוליד כמה וריאציות שנקטפו מאוחר יותר בגנים של מגדלים רבים ברחבי העולם.

משפחת הסקאנק יחסית נחשבת למשפחה מאוזנת במאפייניה, לצמחים ממשפחה זאת יש גובה בינוני כתוצר של שילוב בין צמחים נמוכים לגבוהים, בנוסף ההשפעה של  צמחים ממשפחה זאת תכלול את כל הטוב משני העולמות (הסאטיבה והאינדיקה).

משפחת זני הסקאנק – השילוב הזה משפיע על האפקטים והסגולות הרפואיות של משפחה זאת שידוע כטיפול מצוין לכאב אך גם לדיכאון וחרדה וזאת בשל הרכב החומרים הפעילים במשפחה הזאת. פרחי הצמחים למשפחת הסקאנק נוטים להיות שמנים וצבעוניים, עם "שערות" בצבעים סגול וכתום ולעיתים גוונים של חום.

מאפיין מעניין נוסף של המשפחה שהיא ידוע ככלי מוצלח לטיפול בהפרעות אכילה, משני הקצוות ולעיתים מטפלים ממליצים על "המשפחה המסריחה" לחולים שסובלים גם מבעיות של עודף או חוסר במשקל. סגולה נוספת של צמחי קנאביס ממשפחה זאת היא היכולת לטפל, להקל ולצמצם כאבי ראש, מיגרנות וכאבים של לחץ תוך גולגולתי.

שיוך גנטיהיברידי מאוזן
הוריםkush,  Acapulco Gold,
אחוז THC27% -20%
אחוז CBD0.4%
ריח וטעםחריף, חזק ומתקתק
סגולותלטיפול ב: הפרעות שינה, דיכאון, בחילות, טרשת נפוצה, דלקות, סרטן, אובדן תיאבון
תחושותאופוריה, שמחה, אנרגיה ורוגע נפשי

זנים מפורסמים ממשפחת הסקאנק:

1) נורת'רן לייטס
2) ג'ק הרייר
3) סקאנק #1
4) סופר סקאנק
5) אמנזיה לימון
6) סינדרלה
7) בודה צ'יז

*עובדה מעניינת: משפחת הסקאנק היא המשפחה הנקנית ביותר ממשפחות הקנביס הרפואי במספר מדינות בארצות הברית, ביניהן : נוודה, אוקלהומה וושינגטון.

**עובדה מעניינת 2: משפחת הסקאנק והזנים המוכרים שלה נבחרו בשנת 2017 על ידי עיתון high times כאחת ממשפחות הזנים המומלצות\ אהובות ביותר, לשימוש לאחר יום ארוך של עבודה, כפי שנקבע מתוצאות סקר בו לקחו חלק יותר מעשרים אלף אמריקאים מרחבי ארצות הברית.

לסיכום

משפחת זני הסקאנק – בכתבה הזאת למדנו כי הסקאנק הוא לא רק תואר המשמש לתיאור הריח הייחודי של הקנאביס בארה"ב, אלא גם מונח כללי המשמש לתיאור משפחה של זנים בעלי אחוזי THC מהגבוהים בעולם.

לזן זה יש גם אילן יוחסין אמיתי; הזן התחיל את דרכו בתחילת שנות ה70 וכבר פרץ לעולם ככוכב אמיתי ועם השנים רק המשיך לגדול כמשפחה של צמחים בעלי מאפיינים חזקים שקשה להתעלם מהם, שפעמים רבות קבעו את הסטנדרט שלנו לקנאביס בעל ריח חזק והשפעה חזקה.

במדינות שונות בעולם הפך המושג סקאנק לשם נוסף לקנאביס שנצרך למטרות פנאי (כמו משל בבריטניה) וסיווג זה לפעמים גורם לבלבול, דוגמא מצוינת לסיבה שאנו מעדיפים לעקוב אחר הסטנדרט האמריקאי שנוטה גם להיות מדויק יותר וגם מקצועי ורחב יותר, על מנת להבין לעומק את ההבדלים בין זנים שונים של קנאביס.

המונח "סקאנק" מגלם את הבעיה במיקרוקוסמוס: מונח כללי המסתיר מחסור בידע כתוצאה מאיסור. כמו תמיד, הפתרון צריך להיות מידע מדויק יותר, לא פחות, המוביל צרכנים לצריכה טובה ובטוחה יותר. כיום קיימים 243 זנים תחת משפחת הסקאנק והעתיד נראה מזהיר ומסריח מתמיד.

מקורות

1) http://azarius.net/seedshop/all-skunk-strains/

2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20590562

3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30205181

4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5968020/

5) http://www.alchimiaweb.com/en/skunk-tag-17/

6)http://hightimes.com/grow/25-greatest-strains-of-all-time(/)

משפחת זני הסקאנק

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים