מצעים לגידול קנאביס – מצעים שונים לגידול קנאביס

ייעוץ והדרכה לחולים

מצעים לגידול קנאביס

מצעים שונים לגידול קנאביס אדמת גידול

מצעים לגידול קנאביס – הקדמה

מצעים לגידול קנאביס
מצעים לגידול קנאביס

מצעים לגידול קנאביס – צמח הקנאביס שייך לסוג הקנאביס המשפחתי, הוא כולל שלושה מינים: סאטיבה, אינדיקה ורודראליס. 
צמחי סאטיבה ואינדיקה צומחים בדרך כלל לגובה וזני רודראליס הם נמוכים יותר.
הבדלים נוספים הם גם היחסים בין החמרים הפעילים, כאשר בקנאביס סאטיבה ישנם אחוזים גבוהים של THC מזני אינדיקה ורודראליס שיש להם הרבה פחות THC והרבה יותר מהחומר הפעיל CBD.

בנוסף אין הבדל בין הזנים בנוגע לפוטנציאל גידול שלהם והם כולם מתאימים לשיטות שנסקור בכתבה.
לכל גידול מוצלח של קנאביס, חשוב לעקוב אחר ארבעת האלמנטים המשמעותיים המרכזיים שהינם למעשה ארבעת האלמנטים הידועים מן  הטבע: אש (אור) מים (השקיה) אדמה (מצע הגידול) ואוויר (זרימה, טמפ', לחות והרכב האוויר).

ארבעת האלמנטים הללו יחדיו,  נחשבים כגורמים המכריעים מה יהיו איכות התוצרת, כמות היבול ולבסוף איכות מוצר הקנאביס המתקבל בסוף התהליך.
איכות משמעותה מה יהיו הטעם והארומה הסופיים של התפרחות, ריכוז החומרים הפעילים בצמח והרכבם, נוכחות מזהמים כימיים, פיסיקליים ומיקרוביולוגיים.

כמות היבול יכולה להימדד לכל יחידת שטח, יחידת צמח, או הספק תאורה, ומייצגת האם וכמה הצלחנו להוציא את המיטב מהגנטיקה הספציפית שיש לנו והאם הצלחנו להגיע לתנאי הגידול האופטימאליים והנאותים, מה שיוביל לניצול מקסימאלי שיתורגם בפועל ליבול רב ואיכותי.

צמח הקנאביס גדל בכל אדמה כמעט, והנו בעל יכולת הסתגלות ושרידות גבוהות. הצמח שרד בטבע מאות שנים ללא היות צמח מוגן או מתורבת. כיום,  לאחר מחקר והתעמקות במנגנוני הרבייה והגידול, תוך אופטימיזציה של תנאי הגידול השונים, על עקרונות מדעיים הקשורים בעקר ליכולת השורשים לקלוט מים, חומרים מזינים וחמצן מחד, ושמירה על המיקרו ביום הרצוי מאידך. מצע אדמה לגידול קנאביס בד"כ יכיל מצע אוורירי ככל שניתן על מנת לתמוך בגידול של שורשים בריאים וספיגה טובה של חומרים מזינים ומים.

גידול באדמה – מצעים לגידול קנאביס

מצעים לגידול קנאביס – יבולים של קנאביס גדלים באופן טבעי באדמה, צמח הקנאביס נחשב לצמח חזק ועמיד ולכן צורת גידול באדמה היא צורת הגידול הקלה ביותר, מכל בחינה לגידול קנאביס.

לאדמה שבה גדל הקנאביס שני תפקידים עיקריים:
1) עיגון הצמח- משמע לספק לצמח מצע יציב לאחיזת השורשים שמהם נספגים אל הצמח כלל חומרי ההזנה (דשנים) ולהחזיק את מבנה הצמח באופן יציב ושייתן לצמח את התשתית להמשיך ולהתפתח באופן נכון.

2) הזנה- סך הדשנים שאנחנו מספקים לצמח נספגים דרך השורשים הממוקמים באדמה. הרכב מצע הגידול הוא שייקבע בין השאר איך וכמה חומרי ההזנה יספגו וינוצלו על ידי צמח הקנאביס שלנו.
תחום גידול הקנביס באדמה הוא התחום הגדול ביותר לגידול קנביס, בנוסף הוא הקל ביותר ומצריך הכי פחות ידע מקצועי, עם זאת בגידול באדמה כמעט כמו בגידול הידרופוני, יש צורך לשים לב לחומציות האדמה ומינונים של חומרים, כמו למשל נתרן ומלח שאסור שיעברו רמות מסוימות, אחרת הם יהרגו את היבול שלנו.

יתרונות

 • קל לגידול
 • זול לגידול
 • לא מצריך ידע נרחב וייעוץ של אנשי מקצוע ספציפיים (ניתן להתייעץ גם במי שמדל עגבניות)

חסרונות

 • פגיע מאוד למזיקים
 • פגיע לשינויים וזיהומים באדמה
 • תהליך צמיחה והתפתחות איטי

גידול הידרופוני

מצעים לגידול קנאביס – בשל הנוחות הרבה שבשימוש במערכת לגידול הידרופוני, גידולי הידרופוניקה נעשים נפוצים יותר ויותר בישראל ובכלל ארצות המערב. גידולים אלו נעשו כה פופולאריים בשל העובדה שניתן לגדל אותם ללא מזיקי קרקע והדישון הוא מדויק, בשל השליטה הגבוה בהרכב מצע הגידול והיתרון בכך הוא רב.

אנו נמנה כאן את היתרונות והחסרונות הבולטים ביותר בגידול הידרופוני בתוספת כמה טיפים והמלצות שנאספו ממספר מחקרים מדעיים וספרים מתחום הבוטניקה.
החומרים המזינים שצמחים סופגים בשיטת הגידול ההידרופוני, הם אלמנטים מסוג יונים פשוטים הנמצאים במים. בתנאים טבעיים לרוב הצמחים, האדמה משמשת כמאגר לחומרים המזינים להם זקוק הצמח, אך האדמה עצמה אינה חיונית לגידול הצמחים, אלה משמשת רק ככלי קיבול. דרך השורשים שלהם, הצמחים יכולים לספוג את החומרים המזינים שבאדמה כשהם מומסים במים.

כאשר החומרים המזינים הדרושים לצמח מוספים באופן מלאכותי למי ההשקיה של הצמח, הצמח אינו זקוק למצע אדמה עשיר בכדי לשרוד, להתקיים ולשגשג. ניתן לגדל כמעט כל צמח בעזרת השיטה ההידרופונית, אך צמחים מסוימים מתאימים לכך יותר מאחרים, למשל פרחים, ירקות, צמחי מרפא ועשבי טיבול.

השיטה ההידרופונית מאפשרת ליצור סביבה מבוקרת לגידול צמחים, ובכך מסירה משתנים רבים מניסויים מדעיים. שנית, מיני צמחים רבים מניבים יותר תפוקה בפחות זמן תחת השיטה ההידרופונית, לעיתים באיכות יותר גבוהה, מה שהופך את השיטה ההידרופונית לכלי רווחי עבור החקלאים בתנאים כלכליים וסביבתיים שונים.

כשמשתמשים בהידרופוניקה אין מחלות הבאות מן הקרקע, צמחי בר שיש לחסל, או אדמה שיש לעבד. ניתן לגדל צמחים בצפיפות רבה, ובכך לחסוך שטח (ניתן אפילו לגדל צמחים במספר קומות). השיטה ההידרופונית גם חסכונית במים, אם המכלים בהם גדלים הצמחים משתמשים במערכת מים סגורה הממחזרת מים. מערכות מעין אלה צורכות כמות מים מזערית לעומת הכמויות שצורכת שיטת החקלאות המסורתית.

יתרונות

 • אין צורך באדמה
 • המים נשארים במערכת וניתן לעשות בהם שימוש חוזר – חיסכון משמעותי במים
 • ניתן לשלוט ברמות התזונה והדישון – מוביל לעלויות דישון נמוכות יותר
 • אין זיהום אקולוגי וסביבתי בגלל המערכת המבוקרת
 • תשואות יציבות וגבוהות
 • טיפול במזיקים ומחלות פשוט יותר בהשוואה לגידול באדמה בגלל ניידות של המכל
 • ללא נזקים מחומרי הדברה מסוכנים

חסרונות

 • תהליך יקר ארוך בהתחלה
 • מצרי גיבוי חשמלי למקרים של הפסקת חשמל
 • היבול פגיע לכל תקלה

גידול אויר

מצעים לגידול קנאביס – גידול באויר/ אירופוניקה הוא תהליך של גידול צמחים בסביבה  של אוויר או ערפל ללא שימוש בקרקע או במדיום מצטבר (המכונה גיאופוניקה).
המילה "aeroponic" המשמשת להגדת סגנון גידול זה, היא נגזרת של המילה יוונית לאוויר והמילה עבודה (אירו-פוניק). תחום הגידול באוויר התפתח במקביל לגידול צמחים בחלל וסוכנות החלל האמריקאית משחקת תפקיד חשוב בתחום כארבע עשורים.

לאור העובדה שהצרכים הבסיסיים לגידול צמחים הם אדמה, מים ואור, בחלל מגדלים צמחים בשיטה שונה כאשר אין שימוש באדמה ויש הגבלה בנוכחות המים באופן משמעותי. גידול צמחים בחלל הוא תהליך ידידותי לסביבה שנעשה ללא אדמה ועם מעט מאוד מים. הוא מאפשר לצמחים לגדול באוויר או בערפל בסביבה שהיא נקייה מאדמה או כל כלי אחר.

למעשה, הצמחים הגדלים בשיטה האירופונית גדלים במעבדה של נאס"א החל משנת 1960. אולם, הניסויים הרציניים של נאס"א בגידול הצמחים בחלל החלו רק בשנת 1990. בניסויים שהתקיימו על סיפונה של מעבורת החלל ותחנת החלל הבינלאומית השתמשו בעקרונות האירופוניקה וחשפו צמחים לתנאי מיקרוגרביטציה(תנאים בעלי גרביטציה נמוכה מאוד).

שימוש בעקרונות האירופוניקה מאפשר ייצור מזון נקי בצורה יעילה ומהירה. הצמחים הגדלים על פי עקרונות האירופוניקה נחשבים לצמחים בריאים ומזינים יותר, הודות ליכולתם לספוג כמות גדולה יחסית של וויטמינים ומינרלים וכן הם משמשים מקור פוטנציאלי למי שתייה נקיים וחמצן טרי. יתרון נוסף הוא ששיטת גידול זו מתבססת על גידול צמחים בסביבה נקייה וסטרילית ולכן היא מפחיתה באופן משמעותי את הסכנות למחלות ולזיהומים בצמחים מן האדמה או מכל מצע גידול אחר.

ניתן לציין כי מערכת השורשים של הצמחים שוהה באוויר וכך השתילים לא נמתחים או נובלים בזמן התפתחות השורשים וכך ניתן להעבירם בקלות למצע גידול אחר בלי לגרום לפגיעה בצמיחה וההתפתחות של הצמחים.
באופן מסוים שיטה זאת נתמכת בשיטה ההידרופונית משום שהיא כולל שימוש במים כמזין לצמחים במקום אדמה ממנה הצמח יכול לשאוב חומרים מזינים חיוניים להתפתחותו.

יתרונות

 • ניתן לגדל באזורים בעלי גרביטציה מזערית
 • שיטה מוחלטת על מצע וסביבת הגידול
 • יכולת לגדל בחללים גבוהים

חסרונות

 • מצריך משאבים רבים
 • מצריך ידע רב וצוות מיומן

השוואה בין שיטות גידול שונות

מצעים לגידול קנאביס – השוואה בין שיטות הגידול השונות מתבקשת בשל העובדה שלמגדלים שונים, מצעים שונים ויכולות שונות, בין עם בסכום הכסף שהם יכולים להשקיע בפרויקט הגידול. יש לשקול את הנקודות הבאות לפני התחלה כל תהליך, כפי שסיכם מגזין הגידול המפורסם "grow wee easy":

1) מה שטח הגידול העומד בפני
2) מה סכום הכסף שאני יכול להשקיע בפרויקט
3) האם יש לי שטח קרקע גדול ופרטי לשרותי
4) מה הם התנאים בכל מקום גידול שאבחר
5) מה יכולת השליטה שלי בתנאים החשובים לגידול כמו: חומציות האדמה, האוויר והימצאותם של מזיקים.
6) הזמינות שלי לגידול וטיפוח היבול
7) זמינות של ייעוץ מקצועי

מצעים לגידול קנאביס – מאז שהחלה להיווצר תעשיית גידול קנאביס רפואי בארצות הברית, מתפרסמים מספר מחקרים בשנה בנוגע למצעי גידול שונים והפתרונות לבעיות שבהן נתקלים מגדלים. העובדה שתעשיית גידול הקנאביס רק צומחת וגדלה משנה לשנה, עוזרת לקידום המדע בנושא בשל החשיבות הכלכלית העצומה שנעוצה בהבנה טובה של כל הפרמטרים החשובים לגידול קנאביס במצעי גידול שונים.

כעת נסקור מספר מחקרים משמעותיים שהתפרסמו בנושא ועשו א ההשוואה עבורנו:

1) השיטה הטובה ביותר לקבל יבול עשיר- מחקר שהתפרסם בשנת 2015 ובחן מצעי גידול בשישה מדינות שונות בארצות הברית, אירופה ואוסטרליה. המחקר מצא שהשיטה ההידרופונית היא המועדפת על ידי מגדלי קנביס מנוסים, משאלונים שחילקו החוקרים לצוותי עבודה בכל חוות הגידול שהשתתפו במחקר, התגלה שהסיבה לזאת היא גודל היבול והקלות שביצירת סביבה מבוקרת לחלוטין עבור כל צמח.

2) איזון חומצי של המצע גידול- מחקר שהתפרסם בשנת 2018 ביקש להשוות בין הסיכון לפגיעת הצמח על ידי חוסר איזון כימי באדמה או במים, בין שיטת הגידול באדמה לשיטה ההידרופונית. המחקר כלל 1722 מגדלים של קנביס רפואי, מדנמרק, אוסטרליה ואנגליה, שביקשו לענות על מספר שאלות ולבצע מדידות של חומציות וכמות מלחים במצעי הגידול שלהם. המחקר מצע שלמגדלים בשיטה ההידרופונית שליטה גדולה יותר על כמות החומציות וכמות המלחים שאליהן חשוף הצמח.

3) עלויות תחזוקה- במחקר שהתפרסם בשנת 2018 ביקש צוות מחקר אוסטרי לענות על שאלת הכדאיות הכלכלית בין מצעי גידול שונים, לאורך תקופה של 7 שנים. המחקר כלל שיתוף פעולה של מגדלי קנביס מארצות הברית, אוסטרליה, קנדה ואוסטריה.
המחקר מצא שישנם יותר מידי משתנים על מנת לקבוע. איכות היבול, כמות היבול, כולל לקיחה בחשבון של תקלות שקורות במהלך השנים ותיקונים לציוד, הראו ששיטת הגידול באדמה, עדיפה לחוות לגידול קנביס שמתכננות לפעול לאורך זמן, אבל אך ורק בתנאי שהאדמה והאקלים של האזור שנבחר, נבחרו בקפידה ותוך כדי חישוב משתנים רבים.
המחקר מצא שגידול הידרופוני מצריך (בתקופות זמן של מעל 5 שנים), תחזוקה יקרה, צוות מיומן ויכול לכלול תקלות קשות מאוד, כמו למשל נפילות חשמל.

המסקנה שלנו מכל המידע סקרנו בנושא, היא שגידול באדמה, בסביבה מבוקרת היא הדרך הנוחה ביותר לגידול קנביס והמצע גידול המתאים ביותר לטווח הארוך. גידול קנביס באמה או במים גם נבדל ביכולות של המגדל ובתנאים הזמינים.

לסיכום

מצעים לגידול קנאביס – שיטות שונות לגידול קנאביס מגידול המסורתי באדמה לגידול על פני מצא של מים, שהיא שיטה חדשה לגידול בהיסטוריה של החקלאות האנושית. למצעי גידול שונים ישנן יתרונות וחסרונות שונים, מה שמצריך כל מגדל לקחת בחשבון מספר פרמטרים לפני שהוא בוחר את מצע הגידול שיתאים ליכולותיו.
הוצאה כספית ראשונית גבוה יחסית, לצד השקעת אנרגיה רבה על ידי המגדלים, הם התנאים שהכי חשוב לקח בחשבון, כפי שנוכחנו על ידי מחקרים מדעיים והתייעצות עם מגדלים.

מחקרים שונים מראים שלגידול הידרופוני עתיד מבטיח על מנת להשיג גידול רב יותר במקרים של צמחים מסוימים, גידול בסביבה מבוקרת ובטוחה יותר וגם לגידול באזורים שהיו קשים או בלתי אפשריים לגידול בעבר, כמו במדינות קרות, מאפשר מצע הגידול במים לגדל קנביס במקומות שלא חשבנו שהם אפשריים בעבר.
עם זאת כנראה ששיטת הגידול באדמה תשאיר את האדמה כמצע הגידול המועדף על ידי מגדלים שונים של קנביס.

מקורות

1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25620750

2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20462712

3) http://news.galim.org.il/pages/21452ac

4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28202406

5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25123694

6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30292153

7) http://www.projectcbd.org/how-to/cbd-dosage

8) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5089129/

9) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4059704

שמן קנאביס

מצעים לגידול קנאביס

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי