לענה חד שנתית

לענה חד שנתית
ארטמיסיה אנואה- פוטנציאל כביר בטיפול בסרטן

לענה חד שנתית
לענה חד שנתית

לענה חד שנתית היא אחד המינים של לענה ומקורבת ללענה השיחנית הנפוצה באגן ים התיכון ומוכרת כשיבה או שיבא. מקור הלענה החד שנתית הוא חלקים מאסיה וחלקים בצפון אמריקה, והיא גדלה לגובה של 30 עד 100 סנטימטרים. ברפואה הסינית המסורתית היא שימשה לטיפול בחום ובשנות ה 70- נתגלה שאחד החומרים הפעילים בה, ארטמיסינין, יעיל בטיפול במלריה. תגלית זו זיכתה את המדענית הסינית טו יויו בפרס נובל לרפואה לשנת 2015 . מחקרים מהתקופה האחרונה מראים שהארטמסינין יכול גם לשמש כטיפול במחלת הסרטן.

ארטמיסינין- לא רק תרופה למלריה
אחת המשימות החשובות בחקר וטיפול במחלת הסרטן היא מציאת ופיתוח תרופות שלא יגרמו להשפעה שלילית על רקמות בריאות. אחד החומרים הנבדקים בהקשר זה הוא הארטמיסינין המופק מהלענה החד שנתית והמשמש לטיפול במחלה הזיהומית מלריה. נראה שהארטמיסינין מצליח גם לתקוף תאים שהפכו לעמידים בפני טיפול תרופתי. במחקר שבו נבדקו 55 סוגים של תאי סרטן נמצא ששכפול סינתטי של הארטמיסינין יעיל בעיכוב פעילותם של תאי לוקימיה ומלנומה, תאי סרטן המעי הגס, השד, השחלות, הערמונית, מערכת העצבים המרכזית והכליות.

מנגנוני הפעילות נוגדת הסרטן של ארטמיסינין
נמצא שאופן הפעולה של הארטמיסינין קשור ישירות לגרימת נזק לדנ"א, או בעקיפין דרך שיבוש של שורה של ערוצי תמסורת הנחוצים לתאי הגידול. נזק ישיר לדנ"א אופייני למערכות בודדות והנזק העקיף נפוץ יותר בספרות המקצועית. למשל, בתאים סרטניים בלבלב, השכפול הסינתטי של הארטמיסינין גרם לפרגמנטציה- פירוק לחלקים – של הדנ"א, ולפגיעה בקרום התא.

הבדלים בהשפעת הארטמיסינין על תאי סרטן
ריכוזים נמוכים של הארטמיסינין גורמים למוות תאי של תאי הסרטן תוך כדי התנפחותם, וריכוזים גבוהים שלו גורמים לתאי הסרטן למוות תאי ללא התנפחות- אפופטוזיס. נראה שמידת הנזק וסוג הנזק הנגרמים לתאי הסרטן תלוים במקורותיהם, וכנראה גם בריכוז ומשך החשיפה לארטמיסינין או לשכפול הסינתטי שלו, ונצפתה רגישות גבוהה יותר של גידולים סרטניים בעלי קצב גידול גבוה להשפעת החומר הפעיל, בהשוואה לגידולים בעלי קצב גדילה איטי.

מניעת הגידול והשכפול של תאי סרטן
בתאים בריאים, קיימת קבוצה של חלבונים שאחראית על העברת מסרים כך שמחזור התא ימשיך, וגדילת התא תלויה בהעברת המסרים על מנת ששכפול ופיצול התא יהיה אפקטיבי. כתוצאה ממוטציות שמגבירות את מסרי הגדילה, אובדן הרגישות למעכבי גדילה, והידרדרות הרגולציה על מוות תאי, תאים סרטניים גדלים ומשתכפלים ללא שליטה. ארטמיסינין והשכפולים הסינתטיים שלו מצליחים לעצור את גידול התא על ידי שיבוש מחזור התא או על ידי הפרעה למסלולים שבאינטרקציה עם מנגנוני השכפול, כמו שינוי בביטויים ופעילותם של אנזימים אשר אחראיים על וויסות מחזור התא.

הפעלת מנגנון מוות תאי בתאי סרטן
מוות תאי, אפופטוזיס, הוא השפעה מהירה ונפוצה של ארטמיסינין בתאי סרטן מסוגים רבים. חשיפה של תאי לוקימיה לתמיסת ארטמיסנין הוביל לאפופטוזיס תוך שעה. מידת הרגישות לארטימיסינין נמצאה להיות בקשר ישר לרמת הביטוי של הגנים המעודדים (Bax) או מעכבים (Bcl2) את המוות התאי, כלומר שארטמיסינין מפעיל את מנגנון המוות התאי הטבעי של התא על ידי שינוי היחס בין הגן Bax ל-Bcl2. במקרים מסוימים נראה שהטיפול בחומר הפעיל מוביל גם לפעילות מוגברת של תאי DR5 שמטרתם היא חיסול של תאים חולים או ניזוקים בגוף.

מניעת התפשטותם של גידולים סרטניים
יכולתם של תאי גידול להתפשט בגוף היא אחד הסיבות המשמעותיות לתמותה מסרטן, בתהליך זה תאי סרטן יוצאים אל הרקמה הבין תאית ומגיעים באמצעות מחזור הדם ומגיעים לאיברים המרוחקים, שם הם ממשיכים לגדול ולהתפצל בקצב בלתי נשלט. כדי להתפשט, על תאי הסרטן לאבד את הביטוי או הפעילות של מולקולה שאחראית על הדבקה בין תאית. בנוסף משתתפים בתהליך ההתפשטות אנזימים וחלבונים מסוימים. יתרון משמעותי נוסף של הארטמיסנין הוא יכולתו למנוע את הגירתם של תאים של סרטן אגרסיבי, זאת על ידי יצירת שינויים בביטויים של משפחת אנזימים ברקמה הבין תאית או על ידי הגברת פעילותה של המולקולה המדביקה בין תאים זה לזה.

לתמציות של ארטימיסיה אנואה, לענה חד שנתית, והשכפולים הסינתטיים שלהן, יש פוטנציאל רפואי אדיר במניעה וטיפול במחלת הסרטן. בשנים האחרונות המחקר בתחום מואץ ויש לקוות ששימושים פונקציונליים יפותחו בקרוב ויעזרו לחולי סרטן לקבל טיפול עם תופעות לוואי מופחתות.

רפואה טבעית

לענה חד שנתית

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות –  סדנא לריפוי עצמי ולתהליך מיצוי צמחים.

קרא עוד »

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. אריה

    אבקש לקבל אינפורמציה שתתאים לאישתי. היא בסיבוב החמישי שלה ביחד עם cml וכעת נמצא בעצמות.

  2. יעל לנר

    יש להם לענה חד שנתית?
    שלום, יעל

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים