לחץ דם – לחץ דם ותזונה מונעת

לחץ דם

לחץ דם – לחץ דם ותזונה מונעת:

לחץ דם
לחץ דם

לחץ דם – מערכת הדם היא חלק חשוב ממה שקרוי "משולש החיים", כלומר היא קריטית וחיונית לחיינו, וחלילה כל פגיעה בה עשויה להביא לתוצאות חמורות ואף במקרים קיצוניים למוות.

קיומנו תלוי באספקת דם סדירה לגוף כולו., למערכת הדם תפקידים רבים: הובלת חמצן מהריאות אל התאים ופחמן דו חמצני מהתאים לריאות, הובלת מזון מהמעיים לתאים, הובלת הורמונים, הוצאת פסולת וחשוב ביותר השמירה על הומיאוסטזיס כלומר על סביבת גוף פנימית קבועה.
 
מערכת הדם בנויה משלושה חלקים עיקריים: נוזל הדם, הלב,כלי הדם.
 אומנם הדם הוא חשוב אך יתר לחץ דם עשוי להיות בעייתי ואף מסוכן.
 

לחץ הדם מתחלק לשני סוגים של מדדים:

לחץ דם סיסטולי – שזהו לחץ הדם המופעל על דפנות כלי הדם בעת התכווצות שריר הלב, ולחץ דם דיאסטולי – שהוא לחץ הדם כאשר הלב רפוי ולא מתכווץ.
בדיקת לחץ דם תיתן לנו פרמטרים של שני המדדים הנ"ל, כאשר באופן כללי שני המדדים נותנים לנו בעצם תמונה של מהו הלחץ המופעל על ידי הדם על אבי העורקים.
לחץ דם רצוי הינו 120 סיסטולי ו-80 דיאסטולי.
 
ישנם גורמים שונים העשויים להפריע ולהפר את המדדים האלה בפרט בימינו בעיקר בשל שפע המזונות שקיימים היום, אורח החיים ה"ישבני" והטכנולוגי שלא ממש ולא תמיד מעודד תנועה ולא פעילות גופנית וזה מלווה בנוסף גם בלחצים רבים.
כיום כמות האנשים הסובלים מלחץ דם גבוה הינה די גבוהה יחסית לתקופות הקדומות יותר.
 

גורמים המסווגים כתורמים באופן ניכר לעליית לחץ הדם

גורמים המסווגים כתורמים באופן ניכר לעליית לחץ הדם הינם בין היתר: עודף משקל, חוסר פעילות גופנית, עישון וחיים בלחץ מתמיד ושוחק.
ללחץ דם גבוה לרוב אין סימפטומים ברורים, ולכן קשה יותר לזהות אותו ממחלות אחרות. הוא עשוי להתבטא במקרים מסויימים ובעיקר מעל לרף מסויים של ערכים בסחרחורות ו/או בכאבי ראש ובחולשות.

כעקרון כל אלה עשויים באותה מידה להעיד לנו על כל מחלה או מצב גופני ואפילו נפשי כלשהו, ולכן קשה לאבחן לחץ דם גבוה על פי סימפטומים ובדרך כלל הוא מאובחן על ידי בדיקה פשוטה אפילו אצל האחות או רופא המשפחה או על ידי מכשיר בדיקת לחץ דם ביתי דיגיטלי וקל לתפעול.
 
דעה רווחת ושגויה מאוד היא שלחץ דם הוא "מחלה של מבוגרים" ולעיתים הוא דווקא נפוץ בימינו אצל ילדים! לכן, ניתן וחשוב מאוד למנוע אותו ככל הניתן עוד מילדות, כאשר הדרך היא המנעות מהאכלה של ילדים במוצרי מזון מעובדים ובעיקר בחטיפים המכילים כמויות עצומות ! של נתרן, היינו מלחים, כלומר דווקא ילדים שצורכים בימינו יותר חטיפים ויותר מזון מעובד ולא מבושל או טרי הם ברמת סיכון גבוהה לפתח יתר לחץ דם!
 

לחץ דם גבוה

לחץ דם גבוה הלוחץ על כלי הדם לאורך זמן עשוי לעשות נזקים רבים ולעיתים בלתי הפיכים! לכן קריטי לזהות אותו בזמן אמת ולטפל ובעיקר למנוע הדרדרות. הפגיעה העיקרית מיתר לחץ דם היא בדרך כלל בלב. עד לכדי מצבים של אי ספיקת לב ופגיעה בעורקים המובילים דם ללב שעלולים להסתם מה שמוביל להתקפי לב או לאירועים מוחיים. כגון זה עשויים להיות נזקים בסדר גודל דומה באיברים שונים אחרים.
 
הטיפול הטוב ביותר להפחתת יתר לחץ דם כדאי שיהיה מורכב משילוב של: תזונה נכונה מותאמת אישית לכל אדם לפי מצבו הכללי, פעילות גופנית קבועה וסדירה ובמקרה הצורך במקרים קיצוניים או מיוחדים אף ליטול תרופות להורדת לחץ הדם.
הבעיה עם תרופות אלה הן תופעות הלוואי ולעיתים קרובות נזקים שהן עושות שלפעמים עולים על התועלת מהן. פעילות התרופות להורדת יתר לחץ דם נעשית במישורים שונים. ישנן תרופות שבעיקר משפיעות על הוצאת נוזלים שבתוכם מלחים מהכליות וכך הן מקטינות את נפח הדם ובסופו של דבר את לחץ הדם.
 
תרופות אחרות חוסמות קולטני בטא ובכך משפיעות על מערכת העצבים על ידי חסימת אדרנלין ובכך גורמות להפחתה בהתכווצויות של שריר הלב ולהאטת פעילותו, שזה אומנם מוריד את לחץ הדם אך גורם גם לירידה בדופק, בעיות נשימה, ברונכיט ועוד.
לכן התרופות האחרונות לא יתאימו לחולי אטסמה למשל ולאנשים סוכרתיים או אנשים שיש להם בעיות כלשהן עם אינסולין.ישנן תרופות שחוסמות קולטני אלפא והן בעצם גורמות להרחבה של כלי הדם וכך זרימת הדם טובה יותר ולחץ הדם יורד.
 

יתר לחץ דם

יתר לחץ דם מסווג בדרך כלל לשני סוגים: ראשוני ושניוני. לראשוני לא ידועה סיבת התפתחותו אבל תולים אותו בדרך כלל בסיבות כגון: תזונה לקויה עם הרבה מלחים, לחץ ואף גנטיקה. לחץ דם שניוני הוא בדרך כלל תוצר משני של מחלה אחרת שהובילה להתפתחותו, כגון: מחלות כלי דם, בעיות בכליות ואפילו כתופעת לוואי של שימוש בתרופות מסויימות!
הבשורה הטובה היא שגם אם לחץ דם הוא שניוני או ראשוני שלא נגרם דווקא על ידי תזונה לקויה, עדיין באמצעות תזונה נכונה ניתן להיטיב רבות את מצב החולה ואף להביא להחלמה מלאה.
 

המלח במזון

הגורם המשפיע ביותר מבחינת תזונה הוא כמות הנתרן, כלומר כמות המלח במזון. לכן בראש,ובראשונה יש לצמצם משמעותית את צריכת המלחים באופן היום-יומי השוטף.
המנה המומלצת של מלח ליום היא כפית אחת של מלח בישול! זו נראית לרובנו כמות ממש קטנה ליום לאדם הממוצע, אך אם בריאותנו חשובה לנו כדאי ליישם וישנן
 

המלצות המסייעות בכך:

1. להימנע מאכילת חטיפים , בעיקר מטוגנים, וממזון מעובד שכמעט תמיד מוכנסת בו כמות מלח גדולה
 
2. לאכול יותר מזון טרי ממבושל כי בבישול מוסיפים מלח ולא מעט! עדיף להוסיף את המלח בסוף הבישול או לקראת הסוף ולא במהלך הבישול כדי להמנע מתוספות מיותרות שנספגות במהלך הבישול
 
3. לא להוסיף למוצרים מוכנים מלח, בדרך כלל יש בהם די והותר, לטעם פחות מלוח מתרגלים…
 
4. להמנע ממאכלים מקופסאות שימורים, חלק מהשימור הוא תוספת כמויות של מלח בנוסף חוף מהמניעה כדאי כן לצרוך: אשלגן, מגנזיום וסידן! מינרלים חיוניים שמסייעים לשמור על לחץ דם תקין. אשלגן לא מומלץ בכמויות לחולי כליה למשל אבל באמצעות איש מקצוע ניתן לצרוך ממנו כמות מתאימה, במזונות הוא מצוי בבננות למשל או בירקות ירוקים, פירות הדר ועוד. מוצרי חלב למשל מכילים גם נתרן וגם אשלגן. לכן כדאי לצרוך מוצרי חלב אך חשוב שיהיו דלים בנתרן, ולא למשל גבינות מלוחות וכדומה.
 
כדאי לצרוך מזונות דלי שומן מה שגם מפחית את משקל הגוף ותורם לעוד הפחתה בלחץ הדם, ולצרוך בעיקר שומן לא רווי שהוא צמחי ולא שומנים רוויים שהם ממקור חי.
צריכה של אומגה 3 בעיקר מדגים מסייעת בהורדת לחץ דם. אולם, אנשים רבים לא מודעים לכך שבימינו בדגים יש כמות אדירה של כספית! שיש לה השלכות שליליות ולעיתים חמורות במצב של הרעלת כספית למשל!
 
לכן באופן כללי גם מינרלים וגם אומגה 3 כדאי לצרוך בתוספי מזון שבאמצעותם ניתן לצרוך באופן מבוקר ומדוד את החומרים הנ"ל ולשפר את בריאותנו.
יתרה מזאת, ישנם תוספי מזון שאף מסייעים לגוף לספוג יותר את המינרלים ואומגה 3 ועוד מתוך המזונות שאנו צורכים, שכן לא רק הכמות קובעת אלא לא פחות מזה רמת הספיגה בגוף!
כדאי לשלב שיטות ריפוי שונות, כל אחד לפי טעמו, המפחיתות את רמות הלחץ בחיינו, כגון: ריפוי אנרגטי (רייקי למשל), טיפול במגע (רפלקסולוגיה ועוד), הרפיות, מדיטציות, דמיון מודרך, תמציות באך ועוד אפשרויות טובות וניפלאות לשיפור רמת חיינו ובריאותנו!
 

לחץ דם

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter

עוד באותו נושא

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי