חרציות – הסגולות הרפואיות של חרציות

חרציות – הסגולות הרפואיות של חרציות

חרציות
חרציות

חרציות – הסגולות הרפואיות של חרציות החרצית היא סוג צמח ממשפחת "המורכבים" המכונים לעיתים אימהות או חרציות, הם צמחים פורחים של הסוג חרצית במשפחת Asteraceae.

הם ילידי אסיה וצפון מזרח אירופה. קיימים כ-200 מינים שרובם נפוצים באזורים הממוזגים של כדור-הארץ, פרחי החרצית ערוכים בקרקפות שבמרכזן פרחים צינוריים ובהיקפה פרחים לשוניים. הפרח מואבק על ידי חרקים.

החרציות משמשות גם כצמחי-נוי, מרבית המינים מקורם במזרח אסיה ומרכז המגוון של הצמח הוא בסין, השם "חרצית" נגזר מיוונית עתיקה: χρυσός  (זהב) ביוונית עתיקה, הסוג כלל פעם מינים נוספים, אך התפצל לפני כמה עשורים  לכמה סוגים, והכניס את חרציות הפרחים החשובות כלכלית לסוג דנדרנתמה.

שמם של סוגות אלה התייחס למחלוקת, אך פסק הדין של הקונגרס הבוטני הבינלאומי בשנת 1999 שינה את המינים המגדירים את הסוג ל- Chrysanthemum indicum, והחזיר את חרציות הפרחים לסוג Chrysanthemum.

חרציות – סוגי החרצית

חרציות – הסגולות הרפואיות של חרציות לחרצית מקום חשוב בתרבויות הודו ויפן. כמו כן, החרצית היא הפרח הלאומי של יפן והיא מופיעה גם בסמל יפן. לחרציות מקום חשוב בגנים היפניים והן גם מסמלות חג יפני מפורסם.

חרציות בר הן צמחים רב שנתיים עשבוניים או שיחים נמוכים, ישנם גם מגוון של חרציות שנתיות הכוללות את המינים: C.Carinatum, C.Coronarium, C.inodorum, C.multicaule, C.nivellii ו- C.segetum.

יש להם עלים מסודרים לסירוגין המחולקים לעלונים עם קצוות שיניים או חלקים מדי פעם. התפרחת המורכבת היא מערך של כמה ראשי פרחים, או לפעמים ראש בודד, לראש יש בסיס מכוסה בשכבות של פילילריות. השורה הפשוטה של פרחי קרן היא לבן, צהוב או אדום; דגימות גננות רבות הורבו לשאת שורות רבות של פרחי קרן במגוון גדול של צבעים, פרחי הדיסק של המוניות הבר צהובות. אבקה היא 34 מיקרון.

פולנים הפרי הוא אכין מצולע.
חרציות, המכונות גם "אמהות", הן אחד הזנים היפים ביותר של צמחים רב שנתיים המתחילים לפרוח מוקדם בסתיו. זה ידוע גם כפרח האהוב על חודש נובמבר במספר תרבויות אסיתיות.

חרציות – הסגולות הרפואיות של חרציות – לחרציות תפקיד בתרבות הסינית, היפנית, האירנית ואוסטרלית.

פרח החרצית נקרא כריזנטמה במערב או KIKU ביפנית ומשמש הן כסימלה המקודש של קיסרות השמש-העולה והן כסימלה של דת השינטו מאחר שמנהיגה העליון של הדת על פי המסורת הוא הקיסר היפני.

"החותם הקיסרי של יפן"  נקרא ביפנית "קיקו נו גומון" ופירושו "סמל החרצית האצילי" או "סמל החרצית הקיסרי", החותם עשוי מזהב טהור ומורכב מחרצית בעלת 16 עלי כותרת, סמל החותם הקיסרי הזהוב מוטבע על פניו של כל דרכון יפני.

במקור פרח החרצית הגיע ליפן מסין יחד עם אגדה שסיפרה על כפר הררי בסין שתושביו נודעו בכך שזכו לחיות מעל למאה שנים בבריאות טובה, חרציות עובדו לראשונה בסין כעשב פורח כבר במאה ה -15 לפני הספירה. למעלה מ -500 זנים תועדו עד שנת 1630, עד שנת 2014 העריכו כי כיום ישנם למעלה מ 20,000 זנים בעולם וכ- 7,000 זנים בסין.

הצמח ידוע כאחד מארבעת הג'נטלמנים באמנות הסינית והמזרח אסייתיתף המפעל משמעותי במיוחד במהלך פסטיבל הכפול התשיעי, טיפוח חרצית החל ביפן בתקופות נארה והייאן (תחילת המאה ה -8 עד סוף המאה ה -12), וצבר פופולריות בתקופת אדו (תחילת המאה ה -17 עד סוף המאה ה -19).

נוצרו הרבה צורות, צבעים וזנים של פרחים. אופן התפתחותם של הפרחים ועיצובה התפתח גם כן, ותרבות חרצית פרחה.

החותם הקיסרי של יפן הוא חרצית ומוסד המלוכה נקרא גם כס החרצית, מספר פסטיבלים ומופעים מתקיימים ברחבי יפן בסתיו כשהפרחים פורחים. יום החרצית (菊 の 節 句, Kiku no Sekku) הוא אחד מחמשת הפסטיבלים הקדושים הקדומים.

הוא נחגג ביום ה -9 בחודש ה -9. זה התחיל בשנת 910, כאשר בית המשפט הקיסרי ערך את מופע החרצית הראשון שלו, חרציות נכנסו לגננות אמריקאית בשנת 1798 כאשר הקולונל ג'ון סטיבנס ייבא מאנגליה זן מעובד המכונה 'סגול כהה'. המבוא היה חלק ממאמץ לגדל חרציות בתוך שדות אליזה בהובוקן, ניו ג'רזי.

חרציות – הסגולות הרפואיות של החרצית

חרציות – הסגולות הרפואיות של חרציות החרצית זכתה להערכה ומטפחת בזכות יופייה, טעם נעים ותכונות רפואיות שלה למעלה מ -3,000 שנה החל מסין, מודעות למעלותיה התפשטה ברחבי מזרח אסיה, ובסופו של דבר למערב. יכולתו לפרוח לאורך הסתיו ותחילת החורף תורמת למוניטין שלו כשיקוי פלא לאריכות ימים.

המינים המשמשים לרוב בצמחי מרפא הם C. morifolium ו- C. indicum עם פרחים הנעים בין לבן לצהוב בהיר, כל צבע ומין פרח מוכרים כבעל זיקה וטעם ייחודיים, אם כי הם חולקים איכויות רבות. כוס תה חרצית יכולה להיות פרחונית קלילה, מתוקה בעדינות, עם שמץ של מרירות אדמתית, ואיכות חלקה, כמעט חמאתית, נפלאה לבד או בתערובות.

שילוב של תכונות לחות וגם תכונות מעליפות – שותפות נדירה ובעלת ערך בצמח אחד, זהו עשב מקרר ומלא בחומרים מזינים מחזקים ומגנים על רקמות ומרכיבים אנטי-מיקרוביאליים, ברפואה הסינית זהו טוניק יין עדין המנקה חום, מפזר רוח, מטהר את הדם, מרגיע את הכבד, מאיר את העיניים, מרענן את הנפש ומחדש את הגוף, יש לו השפעה מרגיעה על מערכת העצבים ויכולה לפתוח את הלב בעדינות.

חרציות – הסגולות הרפואיות של חרציות

חרציות – הסגולות הרפואיות של חרציות באופן מסורתי, החרצית הוערכה כטוניק לאריכות ימים לרווחה כללית, עם זיקה לעיניים ומשפרת את חדות הראייה, החרצית שימשה לתמיכה בבריאות לב וכלי דם, תוך התאמה נהדרת עם הות'ורן. בנוסף, חרצית שימשה למצבים חריפים רבים, כמו עיניים מגורות או נגועות, שחין ופחמימות, כאבי ראש (בדומה לבן דודה Feverfew), הצטננות ושפעת, ודלקות נגיפיות חריפות אחרות.

החרצית נחשבת ליעילה להרגעת גרון מודלק, לניקוי הריאות ולהפחתת חום, כמו גם לנפיחות ועיכול בעיכול (בדומה לקמומיל), נכון לעכשיו כמה מתרגלים בתחום הבריאות בודקים את היישומים שלה למחלת ליים עם תוצאות חיוביות, למרות טעמו העדין, חרצית היא עשב רב עוצמה. יש משהו עדין מאוד בכוס תה חרצית, ובכל זאת הוא מרגיש תומך ומרפא עמוק. וזה תענוג אמיתי לשתות אותו.

חרציות – מחקרים אודות הסגולות של החרצית

חרציות – הסגולות הרפואיות של חרציות מדענים החלו לחקור את היתרונות הרפואיים של חרציות בגלל הפופולריות שלהם בשיטות אלטרנטיביות. מחקר אחד שנערך על-ידי מקור הנתונים מצא כי כמה כימיקלים המופקים מפרחי חרצית יכולים להפחית את הדלקת, במחקר אחר נמצא כי תמצית חרצית יכולה לסייע בטיפול בהפרעות עצם כמו אוסטאופורוזיס.

התזונאית רנה רוזן, שהוכשרה במכון לתזונה אינטגרטיבית, חקרה חרצית בהרחבה. "אי אפשר לצפות לקחת חרצית ולהחלים פלאים מאוסטאופורוזיס או להרגעת עצבים בן לילה", היא אומרת, רוזן מייעצת להבטיח את טוהר התכשיר וריכוזו. היא גם ממליצה ליטול חרצית למשך תקופה ארוכה כדי לקצור את היתרונות.

חרציות – חרצית לחיזוק ובריאות העצמות

חרציות – הסגולות הרפואיות של חרציות במחקר שהתפרסם בשנת 2014 על ידי מספר צוותי מחקר דרום קוריאנים, משישה מוסדות אקדמאיים שונים במדינה שביקשו החוקרים לבדוק בתנאי מבחנה את ההשפעה של תמצית חרצית על תאי העצם והעצמות בכלל.

המחקר מצא שלחרצית השפעה כפולה בתחומי בריאות העצם, בכך שהיא מעודדת צמיחת עצם על ידי האצת תהליך ההתמיינות של תאי עצם ובעצם זאת שהיא מעשירה את אותם תאי עצם בחומרי בניין חיוניים המשפרים את עמידותם העתידית.

החוקרים במחקר קבעו "בהתבסס על תוצאותינו, הדגמנו כי תמצית צמח החרצית מווסת את שיפוץ העצמות על ידי עיכוב התמיינות ותפקוד האוסטאוקלסט וגירוי תפקוד האוסטיאובלסט, זה מרמז על האפשרות ל- תמצית חרצית כחומר טיפולי חדשני לפעולה כנגד אוסטאופורוזיס ומחלות עצם אחרות על ידי ויסות הן של ספיחת העצם והן של היווצרותם.

חרציות – חרצית נגד דלקות

חרציות – הסגולות הרפואיות של חרציות במחקר שהתפרסם בשנת 2015 על ידי צוות חוקרים מדרום קוריאה וויאטנם, אשר ביקשו לעמוד את הסגולה של החרצית בריפוי דלקות, צוות המחקר בדק בתנאי מעבדה ובתוך מבחנות, כיצד מגיבים תמציות שונות של חרצית עם חומרים אשר גורמים לדלקות וחומרים הקיימים במחזור הדם באזורים מודלקים.

צוות המחקר חילק את התמציות השונות על פי מינונים שונים של תמצית חרצית על מנת לנסות למצוא את התרכובת היעילה ביותר. הם מצאו שלתמציות חרצית במינון של 10 μM, המדענים גילו שתמצית במינון זה יכולה להעלים כ79% מCOX , כ 46% NO (נתרן חמצני) ומשפר את הכמות של מות תאים סרטניים היכולים להיווצר במהלך דלקות קשות, מסקנות המחקר היו שלתמציות חרצית סגולות רפואיות ברמה המולקולארית אשר תורמת להצלחתם בריפוי דלקות.

לסיכום – חרציות – הסגולות הרפואיות של חרציות

בכתבה זאת סקרנו את הסגולות הרפואיות של זן החרצית. לזן החרצית מינים רבים עם סגולות שונות וזה נושא לאולי כתבה נוספת בעתיד. החרצית משמשת כבר אלפי שנים את הרפואה הטבעית במיוחד באזור סין ויפן, שם היא זוכה לכבוד והערכה רבה. לא לחינם היפנים מחשיבים את החרצית לצמח אלוהי.

לחרצית מספר סגולות רב מטיפול בדלקות לשחין, אריכות ימים, מחלות דם, חום גבוה, משפרת את מצב הרוח ועוד, המחקר בנוגע לאותם סגולות עדיין נמצא בחיתוליו, כאשר רוב המחקרים בנושא התפרסמו ב6 שנים האחרונות, אך ממה שפורסם אנו יכולים להיווכח בכוחה הרב של החרצית.

מקורות

-http://www.rebeccasherbs.com/

-http://www.healthline.com/

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25497988

-http://www.hindawi.com/journals/ecam/2014/176049/

-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20656003

-http://www.kfir.net/files/pic1/Sgulot_Reading_Bits_PDF.pdf

שמן קנאביס

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות –  סדנא לריפוי עצמי ולתהליך מיצוי צמחים.

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים