חותם הזהב

ייעוץ והדרכה לחולים

חותם הזהב סגולותיו הרפואיות של חותם הזהב

חותם הזהב או Goldenseal אחד הצמחים החזקים ביותר

חותם הזהב צמח חותם הזהב הנקרא באנגלית Goldenseal, הוא צמח רב שנתי נמוך ורחב עם עלים בצורת כף יד, פרח לבן בודד מופיע במרכז כל סט עלים, והופך להיות ברי אדום אחד עם כ -10 זרעים.

הצמח יליד יערות העץ הקשיח שממזרח לנהר המיסיסיפי שבארצות הברית, אך שכיחותו בטבע פחתה בשנים האחרונות בגלל כרייה ויבול יתר, הצמח גדל בעיקר בדרום מזרח קנדה ומזרח ארצות הברית, לצמח יש בן דוד רחוק הנמצא ביפן הנקרא “Glaucidium palmatum”.

יש הטוענים כי כוחות הרפואה של הצמח נעים בין ריפוי פטריית ציפורניים ועד עזרה במלחמה בסרטן הלבלב, אך האם חותם הזהב הוא באמת צמח-על העונה על שמו ושווה כזהב?

רקע היסטורי

חותם הזהב
חותם הזהב

לראשונה נודע למדע דרך ההיכרות של מתיישבים לבנים באזורים שהיו שייכים לשבט הצ’ירוקי, בזמן הקולוניזציה האירופית של אמריקה, הזהב היה בשימוש נרחב בקרב שבטים ילידי אמריקה מסוימים בצפון אמריקה, הן כתרופה והן כחומר צביעה.

בנג'מין סמית ברטון, במהדורתו הראשונה "אוספים למאמר לקראת מטריקה מדיקה" של ארצות הברית (1798), מתייחס לשימוש הצ'רוקי בצמח כטיפול בסרטן, מאוחר יותר, הוא קורא לתשומת לב לתכונותיו כטוניק מר, וכשטיפה מקומית לאופטלמיה, זה הפך לחביב האקלקטי מתקופת רפינסק קונסטנטין בשנות השלושים של המאה העשרים, שבטים השתמשו גם בחותם הזהב לטיפול בסוגיות עיכול וכמשתן.

חותם הזהב מזווית פרמקולוגית

ניתן לייחס יתרונות לאלקלואידים שלו, במיוחד הידרטין וברברין, זה האחרון אחראי גם לצבע הזהוב האופייני של התרופה, אלקלואידים אלה מחריפים מאוד ומסייעים בהפחתת דלקת בריריות, כמו כן דווח כי הידראטין מוריד לחץ דם וממריץ פריסטלזיס, יחד עם היותו אנטי פולשני (מקל על שיעול).

צמח חותם הזהב מכיל (רשימה מלאה) את האלקלואידים הידרסטין, ברברין, ברברסטין, הידרסטינין, טטרה הידרוברברסטין, קנדין וקנאלידין, במחקר אחד זוהה תרכובת קשורה, 8-oxotetrahydrothalifendine.

התרופות האמריקאיות מחייבות את צריכת חותם הזהב הנמכר כתוסף לריכוזי הידרסטין של פחות מ 2% וריכוזי ברברין של פחות מ 2.5%, הדרישות באירופה הן שריכוזי ההידרז יהיו פחות מ 2.5% וכי ריכוזי הברברין פחות מ 3%, ריכוזי ההידרסטין של צמחי-הזהב נעים בין 1.5% ל- 5% ואילו ריכוזי הברברין הם בדרך כלל בין 0.5% ל- 4.5%.

חותם הזהב נקצר עבור קני שורש מכיוון שריכוזי ההידסטרין והברברין  אינם עומדים בדרישות אלה, ברברין והידסטרין פועלים כבסיסים רביעוניים והם מסיסים בצורה גרועה במים אך מסיסים באופן מצוין באלכוהול, לעשב נראה שיש פעילות אנטיבקטריאלית סינרגיסטית על פני ברברין במבחנה, אולי כתוצאה מפעילות מעכבת של משאבות הקיימות בתוך התאים של הצמח.

ברברין סולפט

ברברין סולפט הוכח כבעלי פעילות אנטי-סרטנית במבחנה וכן הוכח כבעלי אנטי בקטריאלי, אנטי-פטרייתי וחיסוני, ברברין הראתה השפעות ניכרות על שלשול חריף ותכונותיו האנטיבקטריאליות מפריעות ליכולתם של מיקרו-אורגניזמים לדבוק בדפנות של תאים מארחים.

בסופו של דבר רוב החומרים הפעילים בחותם הזהב בעלי "זנבות" מולקולארים המאפשרים פירוק של החומרים הפעילים למינרלים מזינים וויטמינים ושאר חומרי בניין חיוניים לבריאות תקינה ולטיפול בשלל מחלות כמו למשל בדלקות.

סגולותיו הרפואיות של חותם הזהב

חותם הזהב עובד על כמה מערכות: מערכת החיסון ‏‏(קשרי הלימפה), מערכת העיכול  ומערכת הנשימה, בטיפולים שונים ניתן להשתמש בצמח לדלקות בדרכי נשימה עליונות (נזלת, סינוסיטיס, דלקות ‏גרון), כיבים לדלקות במערכת העיכול (גסטריטיס, קוליטיס, אולקוס) וכתומך כבד (אבני ‏מרה, כולסטרול).‏

יש לצמח זה השפעה אנטי דלקתית על הריריות הנמצאות במערכת האף, אוזן, גרון, צמח חותם הזהב מזוכה לתעודה חזקה בעולם הבריאות הטבעי וכיום הוא משווק כטיפול במגוון רחב של סימפטומים, יש הטוענים שהוא יכול להקל על התקררות ודלקות בדרכי הנשימה העליונות.

סגולות נוספות של חותם הזהב:

 • זיבה
 • מלריה
 • דלקת ריאות
 • כמעט כל מצב של קיב קיבה או בעיות עיכול
 • בעיות עור כמו קשקשים, גזזת ואקזמה
 • דלקות עיניים
 • דלקות בשלפוחית ​​השתן
 • מפנה ליחה
 • מחזק ומעורר
 • ממריץ ייצור מיצי מרה
 • נלחם בזיהומים שונים
 • חותם הזהב נאמר גם כמגביר את היעילות של צמחי מרפא ותרופות אחרות

צריכה של הצמח מומלצת למגוון רחב של דלקות או במילים אחרות לריריות מודלקות, כולל קיבה, מעיים, נרתיק ורקטום.

הוכוח כי הצמח מקל על כאבים ומסייע בריפוי פצעים והפסקת הדימום. בנוסף, הפעולה האנטיבקטריאלית מסייעת להפחית או למנוע זיהום של פצעים פתוחים.

לאחרונה נעשה שימוש בתה "גמילה" העשוי מקומפריה, דגני זהב, קליפות תפוז, מולין ונענע, כדי לעזור למכורים לבעוט בהרגלי הקוקאין, ההרואין והמתדון שלהם, זה יהיה נהדר אם זה יעבוד, אך ללא בדיקות מדעיות איננו יכולים לומר בצורה כזו או אחרת. חוץ מזה, אחד המרכיבים, קומפי, עשוי להיות רעיל למדי, מינונים גבוהים של זהב-סגן עשויים לגרום לבחילות, הקאות, ירידה בספירת הדם הלבן ותחושות "הנימלול" בידיים וברגליים.

אין מינון מומלץ לכמות שאת\ה מורח על עורך, אם אתם מטפלים בפצע, השתמשו במספיק בכדי לכסות את הפצע לפחות פעם ביום, ושטפו את האזור מדי יום כדי לוודא ששום דבר לא נלכד בעור המרפא.

לסיכום

כאשר חותם הזהב נלקח במינונים מתונים, כנראה ששימוש בצמח אינו מזיק, מומלץ לדבר תמיד עם הרופא שלך על כל התוספים שאת\ה שוקל לקחת, במיוחד אם אתה מרשם תרופות, הם עשויים ליצור אינטראקציה עם תוספי מזון טבעיים.

אין מספיק מחקרים שיצביעו האם חותם הזהב בטוח לילדים. לא מומלץ לקחת אם את בהריון או מניקה.

אין מינון מומלץ לצורות של זהב-חותם שאתה מורח על עורך, אם אתם מטפלים בפצע, השתמשו בכדי לכסות את הפצע לפחות פעם ביום, ושטפו את האזור מדי יום כדי לוודא ששום דבר לא נלכד בעור המרפא.

הצמח היה בשימוש עוד לפני בואו של האדם הלבן לאמריקה, על ידי שבטים שונים, סגולותיו הרפואיות של הצמח קשורות בעיקר לחומרים פעילים כמו למשל ברברין, אשר בעצמו אחראי למספר רב של סגולותיו הרפואיות של הצמח.

מקורות

-http://diabetes.diabetesjournals.org/content/55/8/2256

-http://pennstatehershey.adam.com/content.aspx?productid=107&pid=33&gid=000252

-http://diabetes.diabetesjournals.org/content/57/5/1414

-http://www.metabolismjournal.com/article/S0026-0495(14)00162-0/fulltext

-http://diabetes.diabetesjournals.org/content/61/4/933

-http://www.healthline.com/health/open-wound

-http://nutritionreview.org/2013/10/goldenseal/

-http://www.winchesterhospital.org/health-library/article?id=21756

שמן קנאביס

חותם הזהב – Goldenseal

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

תמצית החיים – סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות סדנא לריפוי עצמי ולתהליך

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי