וריאציות שונות של מולקולת THC

ייעוץ והדרכה לחולים
וריאציות של THC
וריאציות של THC

וריאציות של THC

וריאציות שונות של מולקולת הTHC

וריאציות של THC בכתבה זאת נדון בוריאציות השונות העוברות על מולקולת הTHC.
THC כמולקולה משתנה, בהתאם לתנאים השוררים בסביבתה.
THC, או בשמה המלא Δ9-tetrahydrocannabinol, היא מולקולה כימית ממשפחת הקנבינואידים, המהווה את המרכיב הפסיכו אקטיבי העיקרי בצמח הקנאביס ממנו מופק הקנאביס הרפואי. THC בודד לראשונה מצמח הקנאביס בשנת 1964 על- ידי מדענים ישראלים מהאוניברסיטה העברית בירושלים. THC  משמש את צמח הקנביס לצורך הגנה עצמית, בעיקר כנגד וירוסים, אך הוא יכול להשפיע גם על גוף האדם היות ובגופנו קיימים רצפטורים אליהם הוא יכול להיקשר. לאחר קשירתו של THC לרצפטור, מופעלת שרשרת תגובות שסופה הוא השפעה על תהליכים שונים בגוף.
הודות להרכבו הכימי וצורתו המרחבית, THC יכול להיקשר לשתי קבוצות עיקריות של רצפטורים בגופנו: CB1 שנמצא בעיקר במערכת העצבים המרכזית, ו-CB2 הנמצא בעיקר על גבי תאים של מערכת החיסון. היקשרות זאת היא מה שמספקת לTHC את רוב סגולותיו הרפואיות ומאפשרת לו ובעצם דרך צריכת קנאביס לטפל במספר רב מאוד של מכאובים ומחלות

וריאציות של THC דלתא 9-tetrahydrocannabinol )THC) מיוצר על ידי צמח הקנאביס בצורה של חומצה קרבוקסילית המכונה בדרך כלל THCA. צורה חומצית זו של THC אינה משכרת(גורמת לסוטול), מה שאומר שקנאביס גולמי טרי אינו מייצר "סוטול", אך מחקרים פרה-קליניים שנערכו לאחרונה מראים כי ייתכן שיש לו ערך תרופתי בהפרעות מטבוליות ונוירולוגיות. עם זאת, כאשר מחומם, THCA מומר ל THC, אשר משכר למדי במינונים בינוניים וגבוהים. חום מופרז יכול לעגל את מולקולת הTHC לתוך צורה יציבה יותר מבחינה תרמית שלה: דלתא-8-THC. דלתא-8 THC. חמצון של קנבינול (THC), עוד אינדיקטור פשוט לקנאביס שמטופל היטב.

כאשר נלקח דרך הפה, THC הופך לתוך 11-hydroxy-THC, אשר נחשב בדרך כלל להיות חזק פי שניים עם אפקטים פסיכואקטיבים שנמשכים זמן כפול מ THC.

סוגים שונים של קנביס המייצרים כמויות גדולות של THC בדרך כלל מראים סגולות רבות. לרוע המזל, זני קנאביס עם תכולת THC גבוהה במיוחד, מייצרים רמות קיצוניות  של THC, על חשבון יכולתו של הצמח לייצר טרפנואידים המווסתים את הפסיכו-אקטיביות שלו. משמעות הדבר היא כי זני קנאביס עם הרבה THC נוטים לייצר סוטול חזק, אבל קצת משעמם. כמה זנים עם THC נמוך יכול לייצר תחושה הרבה יותר מעניינת psychoactivity בשל יחס הטרפנואידים העשיר שלהם.

הדיוק של בדיקות קנבינואידים תלוי לחלוטין באיכות הבדיקה ואת גודל המדגם הנבדק. קנאביס שעבר בדיקה מוסדרת על ידי חוק המדינה יכול להיות מדויק מאוד. בדיקות בלתי מבוקרות צפויות להניב תוצאות פחות אמינות.

וריאציות של THC כעת נפנה לבחון כל אחת מהמולקולות השכיחות אליהן מולקולת הTHC מתפצלת.
THCA- , או חומצה tetrahydrocannabinolic, הוא תרכובת הקנאביס ומפגין פוטנציאל טיפולי עצום. לTHCA למעשה יש מאפיינים שונים מאוד. שלא כמו אחותו הגדולה THC, הוא קנבינואיד לא פסיכואקטיבי שנמצא בקנאביס חי וקיים. כאשר הצמח מתייבש, THCA מומר לאט ל THC.
מחקרים שנעשו בנוגע למולקולת THCA מראים שיש לה סגולות רפואיות רבות בתחומים הבאים:

  • תכונות אנטי דלקתיות לטיפול בדלקת פרקים וזאבת
  • תכונות נוירוטקטיביות לטיפול במחלות של התדרדרות במערכת העצבים
  • תכונות אנטי-אמטיות לטיפול בבחילה ובחוסר תיאבון
  • מאפיינים אנטי-פרופרטיביים נמדדו במחקרים על סרטן הערמונית
  • סגולות רפואיות אפשריות אחרות הנתמכות על ידי עדויות של מטופלים כוללות נדודי שינה, התכווצויות שרירים וכאב מקומי

THCV- THCV, או tetrahydrocannabivarin, הוא תרכובת כימית בצמח הקנאביס המציעה מגוון ייחודי של השפעות ותועלות רפואיות שמבדילות אותו מקנבינואידים אחרים כמו THC ו- CBD. כפי שהשם מרמז, THCV דומה ל- THC במבנה המולקולארי ובמאפיינים הפסיכו-אקטיביים, אך הוא מספק מגוון של השפעות בולטות ושונות לחלוטין. הערה עבור חובבי מאדים: לTHCV יש נקודת רתיחה של 220 מעלות צלזיוס, כך שעל מנת לשרוף אותו יש לחמם אותו מעט יותר.

THCV הוא מדכא תיאבון. בניגוד ל- THCV, THC עלול לעמעם את התיאבון. זה עשוי להיות טוב עבור אלו שמעוניינים בירידה במשקל, אבל THCV יש להימנע על ידי המטופלים בטיפול אובדן תיאבון או אנורקסיה.

THCV יכול לעזור נגד סוכרת. מחקרים מראים הבטחה ביכולתו של THCV לווסת את רמות הסוכר בדם ולצמצם את עמידות האינסולין בגוף.

THCV עשוי להפחית התקפי פאניקה. נראה כי הוא מרסן התקפי חרדה בחולי PTSD מבלי לדכא רגש על פי מספר מחקרים שנעשו בארץ ובארצות הברית עם חיילים הסובלים מפוסט טראומה.

THCV עשוי לעזור עם אלצהיימר. בקרה מוטורית ונגעים במוח הקשורים למחלת האלצהיימר מראים תהליכים של ריפוי על ידי חשיפה לTHCV.

THCV מגרה את צמיחת העצם. בגלל זה הוא מקדם את הצמיחה של תאי עצם חדשים, THCV יכול להיות תרופה מצוינת לאוסטיאופורוזיס ותנאים אחרים הקשורים לבריאות העצם.

לסיכום ניתן לאמור עוד הרבה על מולקולות הTHC והנגזרות שעוברות עליה בדרך מהצמח לגופנו, בכתבה זאת הבנו בפניכם מידע של שתי הנגזרות העיקריות והרלבנטיות ביתור מבחינת פוטנציאל רפואי.

וריאציות של THC

מקורות:
1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30172491
2) http://www.votehemp.com/wp-content/uploads/2018/09/VariationOfTHCContent-singleplanthemp.pdf
3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30249327
4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30166613
5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30189411
6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29619743
7) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27647820

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי