ויטמין C – השפעת ויטמין C  על המערכת החיסונית

ייעוץ והדרכה לחולים

ויטמין C – השפעת ויטמין C על המערכת החיסונית

ויטמין C  – "כשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהם שונות" (ברכות נח ע"ב), ובאופן ברור גם המערכת החיסונית שלהם.

בעונות החורף הקרות בהן השפעות ומחלות מערכת הנשימה נפוצות במיוחד, אנו רואים באופן ברור, כי ישנם אנשים שיחלו בקלות וישנם שיעברו עונה זו מתוך חוסן גופני ובריאות איתנהף יתרה מזאת, כעת עם התפשטות הוירוס covid19  אנו רואים, באופן קיצוני, שגם בקרב אותן קבוצות גיל, פחות או יותר,  ישנו שוני עצום ביכולת להתמודד עם הנגיף.

בעוד שלא מעט אנשים מעל גיל 65 שילמו בחייהם לאחר שנידבקו בנגיף, לעומתם ישנם קשישים בני 90+, כולל אישה בת 102, שצלחו את המגיפה בהצלחה רבה והבריאו לאחר שחלו, ולעיתים אף לאחר שהיו מונשמים ומורדמים.

אחת התיאוריות שעלתה כטיפול מסייע לנדבקים בנגיף היא הזרקת ויטמין C  לחולים כטיפול תומך, לאנשים שטרם נדבקו, הוצע לצרוך כמויות גדולות של ויטמין C  המוכר גם בשם חומצה אסקורבית.

מהילדות לימדו אותנו שויטמין C חשוב בעיקר כשמצוננים, אך יש בו הרבה מעבר לזה, מחסור בויטמין C  משפיע לא רק ישירות על מערכת החיסון, אלא על הגוף כולו על כל מערכותיו, בפרט בנוגע למערכת החיסונית המורכבת – הכל קשור בהכל: החל משכבות העור ועד לפעילות תקינה של הלב.

ויטמין C נפוץ בפירות וירקות רבים, כגון: פירות הדר, תותים, ברוקולי, תרד ועוד.

מחסור חמור בויטמין C עלול חלילה לגרום למחלת הצפדינה, שכונתה במאות ה17 וה18 "מחלת המלחים" כי היא הופיעה פתאום ללא סיבה מובנת בקרב יורדי הים שחיו על סיפוני האניות והתפרנסו מעבודה בין יבשתית, המחלה התבטאה בעיקר בתסמינים של שיניים רקובות עד העצם, בחולשות בגפיים ובצבע עור מוזר.

שנת 1747 הייתה שנת מפנה לטובה לקראת הבנת חשיבותו של ויטמין C בחילול המחלה, הימור מוצלח של ד"ר ג'יימס לינד שהדבר קשור לתזונה וההימור שלו על פירות הדר הביאו בסופו של דבר לפתרון התעלומה ולהבנה שויטמין C הוא ההצלה.

אמנם המחלה גבתה מחיר כבד עד המאה ה20 שבה  הביוכימאי אלברט סנט גיורגי והכימאי וולתר הוורת' בודדו כל אחד בנפרד במעבדה את ויטמין C, ובהתבסס על מחקריו וספרו של ד"ר לינד, שהיו עד אז מפוקפקים ונתונים למחלוקת, הוסקו סוף סוף מסקנות מושכלות ובאה מנוחה ליגע ותרופה לאנושות.

עוד בשנת 1536 הנווט הצרפתי Cartier  שניפגש במסעותיו עם שבטים מקומיים לאורך נהר הסנט לאורנס שמע מהם על סגולותיו של עץ מחטני בשם תויה Thuja  ששתיית עליו המורתחים סייע במניעה ואולי אף בריפוי מחלת הצפדינה. העץ הזה שכונה "עץ החיים" פשוט הכיל מרכיב חיוני בשם ויטמין C!

עץ התויה ידוע ומשמש היום כתרופה גם בעולם המערבי.

סגולותיו ויכולת הריפוי שלו מתפרשים על תחומים רבים והוא מסייע כנגד מלחמת הגוף בזיהומים, ובהיות אנטי אוקסידנט (נוגד חמצון) חזק הוא מסייע אף במניעה ובמלחמה בגידולים סרטניים ובמחלות ממאירות, בין יכולות הריפוי שלו מוכרים גם חיטוי דרכי השתן וסיוע בריפוי מחלות דרכי הנשימה כגון ברונכיטיס (התויה מכיל חומר מכייח) וכן בריפוי נגעים ופטריות כגון קנדידה ועוד כיוצא בזה.

אך חשוב לדעת שאליה וקוץ בה, שכן התויה מכיל גם חומר שהופך רעיל רק בכמויות גדולות בשם Thujune, לכן צריכת התויה מותנה בפיקוח איש מקצוע ובכמויות קטנות יחסית. הרעלה עשויה חלילה לגרום לשלשולים, התקפים אפילפטיים ול"ע אף למוות.

לכן, כמו בכל דבר יש לפעול לפי ההוראות של איש מקצוע ולא להפריז, אפילו עודף של ויטמינים, שמילדות רודפים אחרינו עם פירות וירקות להעלות את אחוזם בגופנו, אפילו עודף של חומרים קריטיים וכה נחוצים ומועילים לגופנו הוא לא בריא.

כשמצד שני, שוב, שלא לדבר על החוסרים והנזק שציינו שחוסרים כאלו ואחרים גורמים לגוף החי, שאף הוא עלול כמו בדוגמא שנתנו לגבי המחסור בגוף בויטמין C  בתקופת השתוללות הוירוס covid19  להסתיים חלילה במוות. הכל במידה.

ויטמין C אחראי על ייצור חלבון חשוב ביותר הוא הקולגן המעניק תמיכה לחלקים ואזורים שונים בגופנו הכוללים עצמות ורקמות, הקולגן הינו חלבון "מחזק" הנותן תמיכה לגופנו: החל מהעור שהינו קו ההגנה הראשון של המערכת החיסונית בפני פולשים לגופנו ועד לשיניים.

הקולגן אף מעניק חוזק לנימי הגוף הקטנים ביותר. ויטמין C הינו קריטי להתגוננות גופנו מפני מזיקים בעיקר כי הינו בעל תפקיד חשוב ולא מבוטל בייצור תאי דם לבנים שהם מערך ההתגוננות העיקרי של המערכת החיסונית כנגד מחוללי מחלות שונים (פתוגנים).

בתקופתנו בה הופץ והשתולל הוירוס covid19   הסברה היא כי גופם של החולים לא התמוטט או חלילה ניפטר מהשפעה ישירה של הנגיף, אלא שהנגיף חולל סערה חיסונית בגוף הנידבק שבסופה מערכות כמו הלב והמוח קרסו.

קריסה של הלב, להערכת החוקרים, תלויה מאוד בכמויות ויטמין C  שקיימות או חסרות בגוף החי, כמות גדולה של ויטמין C  עשויה למנוע התקפי לב לטענתם ובכך לאפשר סיכויי הישרדות גבוהים יותר לנדבקים בנגיף.

שמן קנאביס

ויטמין C

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

תמצית החיים – סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות סדנא לריפוי עצמי ולתהליך

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי