היפריקום – צמח היפריקום סגולותיו הרפואיות

היפריקום צמח היפריקום וסגולותיו לטיפול בדיכאון

הקדמה

היפריקום – צמח הפֶּרַע (שם מדעי: Hypericum; בלעז: היפריקום) הוא סוג גדול של קבוצת צמחים בעלי פרחים ממשפחת הפרעיים, שלהם לרוב פרחים צהובים ואבקנים מרובים, עשרה מינים מסוג זה מצויים בארץ ישראל.

למינים אחדים מסוג זה חשיבות רבה כצמחי מרפא ומיצוי של הצמח משמש להפקת תרופות במיוחד כנגד דיכאון, לצמח ההיפריקום יש תפוצה כמעט עולמית, חסר רק בשפלה טרופית, במדבריות ובאזורים קוטביים.

מינים רבים של הצמח נחשבים למינים פולשים ועשבים רעילים, ניתן לכנות את כל חברי הסוג כג'ון סנט ג'ון, וחלקם ידועים כזרוע עז, היבלות הפרחוניות הלבנות או הוורודות של סנט ג'ון מצפון אמריקה ומזרח אסיה מופרדות כעת.

היפריקום הוא יוצא דופן עבור מין בגודלו מכיוון שמונוגרפיה טקסונומית עולמית  הופקה עבורה על ידי נורמן רובסון (עובד במוזיאון להיסטוריה של הטבע, לונדון), רובסון מכיר 36 סוגים שונים בתוך קבוצת ה-Hypericum.

היסטוריה

היפריקום – קבוצת הצמחים וורט סיינט ג'ון השכיח (H. perforatum) משמש זה זמן רב ברפואה המסורתית כתמצית לטיפול בדיכאון. Perforatum הוא המין הנפוץ ביותר – בעיקר באירופה – כתחליף צמחי מרפא לתרופות מרשם לטיפול בדיכאון, והוא נמכר גם כתוסף תזונה.

מטה-אנליזה אחת מצאה כי ליבלת סנט ג'ון הייתה יעילות ובטיחות דומה לתרופות המרשם לטיפול בדיכאון קל-בינוני, כגון מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיבית, ישנן עדויות ששילוב שורש סיינט ג'ון עם תרופות נוגדות דיכאון מרשם עלול לגרום לתופעות שליליות, כמו עלייה מסכנת חיים של סרוטונין, הכימיקלים המוחיים שממוקדים על ידי כמה תרופות המשמשות לדיכאון, התסמינים עשויים לכלול התסיסה, שלשול, לחץ דם גבוה והזיות.

נטילת צמחים מקבוצת St.John עשויה להפריע ולהפחית את היעילות של תרופות מרשם אחרות המשמשות לטיפול בדיכאון, בחלק הצ'כי של אגן זיטאו נמצאו זרעים מאובנים מהמיוקן המוקדם בספטמבר של היפריקום, זרעים מאובנים רבים של † Hypericum Holyi תוארו משכבות מיוקן אמצעיות באזור Fasterholt ליד סילקבורג במרכז יוטלנד, דנמרק ומוכיחים שהצמח נמצא באירופה כבר מאות אלפי שנים ובשימוש של בני אדם עשרות אלפי שנים.

המכאניזם מאחורי הסגולות הרפואיות של היפריקום

היפריקום – מנגנון הפעולה נגד דיכאון של היפריקום אינו מובן לחלוטין אך מדענים ממשיכים לחקור ולחשוף את סגולותיו בכל שנה.

בתחילה, מוקד המחקר היה על ההיפרצין, המרכיב, נפטודיאנטרון אשר האמין שהוא פועל כמעכב מונואמין אוקסידאז, היפרצין ומרכיבים דמויי היפרצין יכולים אולי לפעול על אצטילכולינסטרז על ידי הפחתת שיעור ההשפלה של אצטילכולין.

פעולות הרגעה נובעות מ ההיפראיצינים, הביופלבונים וההיפרפוריה, דיווחים אחרים מדגימים פעילות סרוטונרגית 11 הגורמת להיפריקום לפעול כמו מעכב ספיגה מחודשת של סרוטונין חלש (SSRI), אך עם פחות תופעות לוואי מאשר המקבילה התרופתית שלו.

זהו גם מודולציה סבירה של רמות וקולטנים עצביים אחרים, כולל נוראפינפרין ודופמין, כמו כן, חומצה אמי-אמינובוטירית וחומצות אמינו גלוטמט חומצות אמינו, היפריקום עשוי לעודד ייצור של הורמון מגרה בלוטת התריס, אם כי לא הוכח קשר ברור, קולטני סיגמא 1, המושפעים מתרופות נוגדות דיכאון בבעלי חיים הוכיחו במחקרים, כעשויים להיות מושפעים גם מהיפריקום.

שעתוק הגנים בהיפותלמוס

היפריקום – מחקר אחד בדק את ההשפעה של תמצית היפריקום וגם של אימפררמין טריציקלי נגד האימפררמין על שעתוק הגנים בהיפותלמוס של עכברוש ומצא מתאם משמעותי של 6 גנים שעברו אפליה ישירה על ידי שניהם, ההסתברות שזה יקרה במקרה הייתה אחד ל-14.

תפקידי הגנים הספציפיים הללו מגוונים וכוללים פיגומים סלולריים והובלה תוך-תאית, סינתזת חלבון והשפלות, איתות סלולרי באמצעות אפנון של חלבוני כריכת סידן ומטבוליזם אנרגטי גליקוליטי מיטוכונדריאלי, אף על פי שההשלכות של מחקר זה אינן ברורות לחלוטין, החוקרים מניחים כי תפקודי הגן הללו שנוצרו על ידי היפריקום עשויים להתייחס לוויסות חיסון דלקתיות וכן להגנה עצבית מפני פגיעה בתא.

בסך הכל, היעילות המוצגת של ההיפריקום לטיפול בדיכאון היא ככל הנראה כתוצאה מההשפעות הסינרגיות המתוזמרות על ידי מרכיבי הצמח כולו, הפועלים הן במערכת העצבים המרכזית והן בהיקפית או במילים אחרות בזכות החומרים הפעילים בצמח.

לסיכום

היפריקום – דיכאון הוא דאגה הולכת וגוברת עם עלייה משמעותית בשכיחות החזויה לעשר השנים הבאות, אמצעי הרפואה הטבעית צריכים לכלול טיפולים תזונתיים, אורח חיים ופסיכולוגיה.

המחקר העצום, כמו גם השימוש ההיסטורי, מציע כי היפריקום הוא בעל ברית שימושי כחלק מתכנית טיפול רחבה יותר עבור מבוגרים עם דיכאון קל עד בינוני, מחקרים מתקדמים מראים כי היפריקום עשוי להועיל ואינו גורם למומים מולדים כלשהם, עשוי להועיל אצל מתבגרים הסובלים מדיכאון, ויש להם פרופיל לוואי חיובי.

עם זאת, ידוע כי היפריקום הוא אינטראקציות ומווסת את הפרמקוקינטיקה של תרופות רבות, כתוצאה מכך, מומלץ להיזהר בחולים המטופלים בתרופות.

למרות שמחקר נוסף נחוץ בכדי לבסס את הבטיחות הסופית שלו בהיריון ובהנקה, היפריקום עשוי להוות סיכון נמוך יותר לילד המתפתח בהשוואה לחלופות תרופתיות אצל נשים שהדיכאון שלהן אינו נשלט על ידי אורח חיים ותזונה.

מקורות

– http://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11370698/

– http://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10741904/

– http://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28064110/

– http://www.nccih.nih.gov/health/st-johns-wort-and-depression-in-depth

– http://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23661522/

רפואה טבעית

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות –  סדנא לריפוי עצמי ולתהליך מיצוי צמחים.

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים