אוכל לקנאביס – מזון לקנאביס מה קנאביס אוהב לאכול ?

אוכל לקנאביס – מזון לקנאביס

אוכל לקנאביס – כיצד לתת התזונה הנכונה עבור הצמח שלך

אוכל לקנאביס – הקדמה

אוכל לקנאביס - מזון לקנאביס
אוכל לקנאביס – מזון לקנאביס

אוכל לקנאביס – מזון לקנאביס – על מנת לגדל יבול קנאביס גדול ובריא בעל ניצנים גדולים ושמנים, צמח הקנאביס שלנו צריך לצרוך דשנים וחומרים מזינים. בדיוק כמו אתלט שצריך תזונה נכונה בכדי להשיג את רמת הביצועים המקסימלית, גם צמח הקנאביס, זקוק לתזונה מחושבת ונכונה על מנת להגיע לרמת הביצועים המקסימאלית של הצמח. חומר תזונה עבור צמחים מגיע פעמים רבות כדשן שהוא חומר המשמש בחקלאות להעשרת הקרקע במינרלים לשם שיפור הצמיחה של גידולים חקלאיים.

דשנים ניתנים בדרך כלל דרך הקרקע אך יכולים גם להינתן במערכות גידול הידרופוניות דרך המים – לקליטה דרך שורשי הצמחים, או בריסוס – דישון דרך העלים. חלק מהדשנים הם חומרים אורגניים ואחרים הם אנאורגניים. הדשן יכול להיות מורכב מחומרים המצויים בטבע (כבול, מינרלים טבעיים), חומרים המיוצרים באופן מלאכותי בתהליך טבעי (קומפוסט) או חומרים המיוצרים בתהליך תעשייתי.

רוב המזון עבור קנאביס מכיל דשן במינונים שונים וחומרי הזנה צמחיים עיקריים (חנקן, זרחן ואשלגן), את חומרי ההזנה הצמחיים המשניים (סידן, גופרית ומגנזיום) ולעיתים שרידי רכיבים של בורון, מנגן, ברזל, אבץ, נחושת ומוליבדנום, חנקן, הזרחן והאשלגן הם שלושת החומרים העיקריים שחסרונם מגביל את התפתחות הצמח.

מהסיבה הזו הם נחשבים לרכיבים העיקריים של הדשן הכימי. הדשן הכימי הוא המצאה של המחצית הראשונה של המאה ה-19. השמירה על פוריות הקרקע העסיקה את החקלאים מאז ומתמיד לאורך ההיסטוריה האנושית. כבר בעת העתיקה השתמשו בגללי אדם ובהמה כזבל, והפעילו שיטות של מחזור זרעים.

הזבל האורגני ומחזור הזרעים היו שיטות הטיוב הנהוגות עד למאה ה-19. כאשר מספר מדענים ויזמים עבדו על הנושא במקביל ובתחרות ביניהם: הגרמני יוסטוס פון ליביג והבריטים סר ג'ון בנט לוז וסר ג'יימס מארי. הדעה המקובלת מיחסת את המצאת הדשן הכימי לג'ון בנט לוז, אולם נראה שהרופא האירי ג'יימס מארי, הקדים אותו בלמעלה משני עשורים.

התפתחות תעשיית הדשנים הכימיים המודרנית במאה ה-20 החלה בעיקרה בנורווגיה, בגרמניה, בריטניה וארצות הברית (מדינות שנחשבות גם היום למדינות בעלות חקלאות חזקה). ההתפתחות הייתה במידה רבה פועל יוצא של התפתחות הכימיה באותה תקופה: המצאת תהליכים כמו ייצור אמוניה על ידי קיבוע של חנקן, סינתזה של שתנן. גילוי מחצבים כמו סלעי פוספט, ומחצבי אשלג, שהוא תרכובת של אשלגן.

אוכל לקנאביס - מזון לקנאביס
אוכל לקנאביס – מזון לקנאביס

כיצד לספק לצמח הקנביס את התזונה הנכונה ?

אוכל או מזון לקנאביס

אוכל לקנאביס – מזון לקנאביס – על מנת להבין טוב יותר כיצד לדשן את הצמח שלנו עלינו להבין קודם מהם "ערכי NPK" המוצגים על גבי האריזות של כל הדשנים. שלושת המספרים על אריזת דשן מייצגים את הערך של שלושה מאקרו מזינים המשמשים צמחים. החומרים המזינים האלה הם- חנקן (N) זרחן (P) ואשלגן (K) או NPK בקיצור. ככל שהמספר גבוה יותר, הריכוז התזונתי של הדשן גבוה יותר. לדוגמה, מספרים על דשן מופיעים למשל באופן: 20-5-5 כלומר יש ארבע פעמים יותר חנקן מזרחן ואשלגן.

אז עכשיו כשאנחנו יודעים מה משמעות המספרים על אריזות הדשן, אנחנו צריך לדעת למה NPK חשוב לצמחים שלנו.
כל הצמחים צריכים חנקן, זרחן ואשלגן על מנת לגדול. ללא מספיק של כל אחד מהחומרים האלה, הצמיחה של הצמח תיכשל.

חנקן (N) – אחראי על צמיחת העלים בצמח ועל וויסות הפעולות שהעלים מבצעים כמו למשל פוטוסינתזה.
(P) זרחן אחראי במידה רבה על צמיחת השורש, פרחים ופיתוח פרי.
אשלגן(K) – אשלגן הוא חומר מזין המסייע לפונקציות רבות בצמח ובכל שלבי החיים שלו והאחראי על פעולות רבות בתא הצמחי.

תזונה – מותגים שונים מגיעים ביחסים מזינים שונים שהם מאמינים שהם אופטימליים עבור כל שלב של צמיחה. ישנם שני שלבים בחיים של צמחי הקנאביס, בכל שלב ישנן דרישות תזונתיות שונות ולמרבה המזל, חברות דשן לצמחים מייצרות מוצרים שונים אשר יכולים לענות לכל צורך. בשלב הצמיחה צמח הקנאביס זקוק לתנאים מעט שונים משלב הפריחה.

מגדלי קנאביס חייבים לשים צומת לב לקרקע הגידול, בין עם מדובר באדמה או בגידול הידרופוני על גבי מים. שני השיטות מצריכות גישות שונות של דישון ובהתאם לכל אחת.
להלן מספר דוגמאות של מותגים להזנת קנאביס, אמינים אשר עובדים היטב עבור גידול קנאביס:

אוכל לקנאביס – מזון לקנאביס – חברות רבות בשוק מייצרות מוצרים שונים לשלושת שלבי החיים של הצמח, עם התמקדות בשלב הנבטה, שלב הצמיחה ושלב הנביטה. ישנם חברות שמגזימות ואפילו מחלקות את המוצרים שלהם לכל שבוע מ12 שבועות שבתהליך הצמיחה של הצמח, ובנוסף חברות רבות פיתחו מוצרים שונים לשבועות שלפני הקציר על מנת לקבל תכונות שונות של הפרחים.

טבלאות הזנה לקנאביס

אוכל לקנאביס – כעת נסכם את המידע השימושי בנוגע לכמות האוכל שעלינו לספק לצמחים בשיטה ההידרופונית ובשיטת הגידול באדמה. מומלץ עבור כל מגדל לתעד את האכלה של הצמחים שלו בטבלאות דומות על מנת לשפר את היבול מקציר לקציר, דרך התאמה נכונה יותר של תזונת הצמח.

טבלת האכלה בגידול הידרופוני

*כל הכמויות בטבלה הן תוסף ביחס ל4 ליטר של מים במצע הגידול ההידרופוני.
שלב הצמיחה 1-3 (שבועות)  שלב הפריחה 4-12 (שבועות)

שבוע123456789101112
כמות תוסף תזונה0.5
מ"ל
1
מ"ל
1.5
מ"ל
0.5
מ"ל
1.5
מ"ל
1.5
מ"ל
1.5
מ"ל
2
מ"ל
2
מ"ל
1.5
מ"ל
1
מ"ל
1
מ"ל

טבלת האכלה בגידול קרקע
* כל הכמויות בטבלה הן ביחס 10 מ"ל של דשן נוזלי או בכמות של 10 מ"ל לכ ליטר מים שהצמח והאדמה מקבלים.
שלב הצמיחה 1-3 (שבועות) שלב הפריחה 4-12 (שבועות)

שבוע123456789101112
כמות תוסף התזונה2.5
מ"ל
2.5
מ"ל
2.5
מ"ל
5
מ"ל
5
מ"ל
5
מ"ל
5
מ"ל
5
מ"ל
2.5
מ"ל
2.5
מ"ל
2.5
מ"ל
2.5
מ"ל

לסיכום

אוכל לקנאביס – מזון לקנאביס – האוכל שצמחי הקנאביס שלנו צורכים חשוב לגדילתם והתפתחותם בדיוק כפי שמזון משמש עבורנו. עקב הצמיחה ההולכת וגדלה בחקלאות הקנאביס (בעיקר במדינות קרות), מתחדד הצורך בשליטה והבנה של תזונת צמחי הקנאביס.

בני אדם מדשנים את הצמחים שלהם כבר מעל ל7 אלף שנים, כאשר ב200 שנים האחרונות הקדמה הטכנולוגית, חדרה אל התחום והביאה עימה מספר רב של פתרונות וכלים להגדלת יבולים שונים וביניהם גם יבולי קנביס.

החשיבות הגדולה בהזנה של צמחי קנאביס נחה ביחסי הזרחן, אשלגן וחנקן, אשר משתנים בין מוצרים שונים לשימושים ושלבים שונים בהתפתחות הצמח. על מנת לספק לצמח את שלושת אבות המזון הבסיסיים שלו.

ישנם מספר דרכים לספק מזון לצמח הקנאביס בין עם דרך האדמה או המים שעליהם גדל הצמח וככל שהזמן עובר התוצאות של אותם חומרים מדשנים רק הולכות וגדלות עם שיאים חדשים של יבולי קנאביס, שנשברים בכל שנה.

אוכל לקנאביס – מזון לקנאביס

מקורות

1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28502714

2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=npk+for+cannabis

3) http://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/research_economy_strategy/publication/2016/Documents/cannabis.pdf

4) http://www.tandontech.net/fertilisers.html

5) http://www.growzone.cz/Hesi-Hydro-kvet-10L-d663.htm

6) http://www.eolss.net/sample-chapters/C10/E5-02.pdf

7) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28878353

8) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28861487

9) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14421763

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים