אודות טי אייץ סי החומר הפעיל בקנאביס THC

ייעוץ והדרכה לחולים

אודות THC ההיסטוריה המדעית של THC

אודות THC
אודות THC

אודות THC נתחיל מההיסטוריה המדעית  של צמח הקנאביס- במאמר זה נבקש לפרוס בפניכם, את היסטורית השימוש הרפואי בצמח הקנאביס ומשם נמשיך לסקירה של ההיסטוריה המדעית של גילוי תכונותיהם של החומר הפעיל מבין העיקריים בצמח הקנאביס-THC. בכתבה זאת נסקור ונבדוק אלו גילויים מדעיים נעשו אשר עזרו לשפוך אור ולקרב את צמח הקנאביס אל עולם המדע וכך להנגיש את שימושו הרפואי אל החולים אשר יכולים להרוויח מהשימוש בצמח.
אודות THC אנו נתחיל מן ההיסטוריה הרחוקה, מגילויים שנעשו מבדיקת קברים וכתבים של תרבויות עתיקות בנוגע לשימוש בצמח הקנאביס בעיקר לצרכים רפואיים בניסיון להבין מה המדע העומד לרשותנו היום יכול לאמור לגבי היסטורית החומרים הפעילים בצמח בשימוש האדם.
אודות THC ישנם חוקרים רבים הסבורים שהצמח הקנאביס מסוג סטיבה היה אחד הגידולים הראשונים של האדם הקדמון והתפשטו במהרה בין אוכלוסיות חקלאיות מאזור אפגניסטן של היום לרוחב כדור הארץ. בתרבויות עתיקות רבות באסיה ניתן למצוא הוכחות לשימושים רפואיים בצמח הקנאביס, אזורים כמו : הודו,אירן, המזרח התיכון, סין ואפילו בסיביר נמצאו הוכחות בנות אלפי שנים לשימוש בצמח הקנאביס.
מומיה שנמצאה בקבר בסיביר ותוארכה לשנת 3000 לפני הספירה, הוכנסה אל מכשיר MRI על מנת לסרוק את התוכן שלה. מכשיר הMRI עובד באמצעות שדות מגנטים אשר מקבעים את תזוזת גרעיני האטום שבתוך גופנו וסורקים אותם על מנת לתת לנו תמונה על החומרים וריכוזם במיקומים שונים בגופנו. במומיה הסיבירית נמצאו שאריות של זרעי קנאביס שחוקרים סבורים שזאת נטלה על מנת להקל על כאביה מסרטן השד שסבלה ממנו (כפי שבדיקות רבות על גופתה הוכיחו), המומיה הסיבירית היתה בעצם נסיכה של שבט בערבות סיביר מה שמסביר את קבורתה המפוארת בקבר עמוק באדמה.

הקיסר הסיני העתיק 'שן נונג' הנחשב לאבי הרפואה הסינית הכיר בשימושים הרפואיים של צמח הקנאביס בשנת 2600 שלפני הספירה (בקירוב) והוסיף את הצמח לרשימה מרשימה של צמחים ועשבים שונים בעלי תמורות רפואיות.
לקראת תחילת לוח השנה הלועזי, השימוש בקנאביס הלך וגדל בעיקר באזור המזרח התיכון, כתבים רבים מתקופת ההיסטוריה הרומאית, מציינים את השימוש בקנאביס ושמן קנאביס למטרות של ריפוי ופנאי. כתבים מסוימים אף מצביעים על כך שתלמידיו של ישו או הנוצרים הראשונים היו משתמשים בשמן קנאביס למשיכת מתנצרים חדשים ושאר טקסים שהוחלפו בזמן הקנוניזציה של התנ"ך הנוצרי המאה הרביעית לספירה.
כתבים מסוימים מצביעים על שימוש במריחואנה באימפריה המוסלמית והממלכות ההודיות וסין העתיקה עד המאה ה16 ומשם ע המאה ה-20 וההגבלים שהיא הביאה עימה על גידול וצריכת צמח הקנאביס.
אודות THC – נמשיך את הסקירה ההיסטורית של צמח הקנאביס, לא ניתן היה לאמור רבות על תגליות ומחקרים עד המאה ה-20. תחילת המאה ה-20 אכן אופיינה באיסורים הולכים וגוברים על גידול וצריכת צמח הקנאביס. בסקירה של ההיסטוריה המדעית מאותה תקופה(עד כמעט מחצית המאה) ניתן אכן לראות בעיקר פרסומים לגבי עוד ועוד מדינות שהוציאו את המריחואנה מסל התרופות המורשות לתחום החקיקה כחלק מהמלחמה בסמים. בשנת 1942 הוצא צמח הקנאביס מהמדריך האמריקאי לתרופות וצמחי מרפא. בשנת 1937 העביר הקונגרס האמריקאי חקיקה בניגוד לדעותיהם של רופאים רבים בראשם הרופא ד"ר ויליאם וודווארד, אל מול הקונגרס באותה שנה עלה ד"ר ויליאם וביקש מהקונגרס לא להפוך את צמח הקנאביס לסם בפקודת הסמים הלא חוקיים בשל הסיכון שבאיבוד צמח עם תכונות רפואיות שיכולות להקל על חולים רבים. בשנת 1976 השתכנע הקונגרס האמריקאי שיש לצמח הקנאביס תכונות רפואיות והורה על תוכנית שדרכה חולים יוכלו לקבל גישה לצמח ולמוצרים שונים (אך מוגבלים) שמפיקים ממנו. חלק מהתקדמות זאת נבעה כתוצאה ממחקר שנעשה במכון וייצמן שברחובות.
ב -1964 הופרד וזוהה חומר ה THC, לראשונה על ידי רפאל משולם ויחיאל גאוני במכון ויצמן למדע.
בשנת 1968 קיבלה לראשונה(מזה עשרות שנים ולאחר הגילוי של הצוות ממכון וייצמן) אוניברסיטה אמריקאית רשות מהממשל הפדראלי בארצות הברית לחקור את מולקולת הTHC ואת הסגולות הרפואיות שלה.
משנת 1979 עד 1990 נראתה מגמה מדאיגה, חקיקה הולכת וגוברת בארצות הברית ומערב אירופה, סיווגה את המריחואנה כסם מסוכן ללא סגולות רפואיות, כחלק מהמאבק של הרשות למלחמה בסמים כנגד הנורמליזציה של השימוש בצמח הקנאביס. למרות זאת לקראת תחילת שנות ה-90 התחילו להיערם מסקנות מעודדות ממחקרים מדעיים שבחנו את הסגולות של החומר הפעיל THC.
אודות THC מחקרים מתחום הפעילות העצבית במוח וכלל מערכת העצבים, לסגולות של THC בהקלה על מחלות של דרכי העיכול, בטיפול בהתקפים אפילפטיים ועוד מחקרים החלו לצבור תעודה בקרב הקהילה המדעית וכך לאט, לאט, בדיעבד ניתן לראות את ההקלות שהחלו להגיע עם תחילת שנות האלפיים.
אכן מתחילת שנות האלפיים ועד כיום ניתן לראות התפוצצות בכמות המידע המדעי בתחום של קנאביס רפואי וחקר הסגולות של החומר הפעיל  THC בפרט.
בשנת 2003,במושב ה-33 של הוועדה הממליצה של ארגון הבריאות העולמי (WHO) בנושא התלות בסמים המליצה להעביר את ה- THC ללוח הזמנים הרביעי של האמנה, תוך ציון השימוש הרפואי הרחב של החומר ופוטנציאל התמכרות נמוך.
אודות THC לסיכום אנו מקווים שמצאתם את הכתבה הזאת מעניינת ושהצלחנו להעמיק את הידע שלכם (כמו גם שלנו) בנושא ההיסטוריה של החומר הפעיל THC.
כפי שציינו, השנים האחרונות הביאו איתן משב רוח אופטימי לגבי המשך המחקר והשימוש בקנאביס, תוך כדי העמקת ההבנה שלנו לגבי החומרים הפעילים בו. יש להניח שקרוב מאוד היום שהמדענים שלנו יצליחו למפות את רוב הפעילות והאינטראקציות של מולקולת ה-THC עם גוף האדם.

מקורות:
1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17712811#

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3623874/(2

3) http://www.history.com/topics/crime/history-of-marijuana

4) http://medicalmarijuana.procon.org

5) http://www.narconon.org/drug-information/marijuana-history.html

6) http://www.deamuseum.org/ccp/cannabis/history.html

7) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5312634/

8) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26015168

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

הקסהידרוקנבינול HHC
CBD

הקסהידרוקנבינול HHC

הקסהידרוקנבינול HHC הקסהידרוקנבינול HHC- קניבואיד חדש שהצטרף לאחרונה לרשימת הקניבואידים החיוניים בצמח הקנאביס. צמח הקנאביס

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי